Opinia o nowym VW Polo – ile miejsca w kabinie, jak duży bagażnik?

Jeśli chodzi o tanie samochody ekonomiczne, Volkswagen Polo wyrósł zdecydowanie poza swój segment; nie jest już tani i stworzony został na potrzeby bardziej wymagających klientów.

Najtańszą propozycją producenta jest obecnie VW Up oraz ‘siostrzane’ modele, Seat Mii i Skoda Citigo. Mają one do zaoferowania przystępne ceny i dobre wyposażenie bezpieczeństwa, brakuje w niech jednak miejsca i wygody.

Duży nacisk na zwiększenie rozmiarów położono za to zarówno w przypadku niezwykle popularnego VW Golfa, jak i nowego Polo, który przestał już być małym samochodem.

VW Polo
Jeden z najlepszych samochodów do wynajęcia w klasie ekonomicznej.

Nowy VW Polo
Najnowsza wersja Polo szturmem bierze rynki europejskie. Więcej samochodów w klasie economy Volkswagen sprzedawał w Europie i Wielkiej Brytanii tylko w 2010 roku, kiedy to nowy wówczas VW Polo Mk5 (6R) wyróżniony został tytułem Europejskiego Samochodu Roku.

Producentowi z pewnością marzyłby się powrót do wyników sprzedaży na poziomie 350-400.000 aut rocznie dzięki modelowi, który teraz wygląda jak ‘mały Golf’.

Dużym sukcesem nowe Polo cieszy się również w Chinach, osiągając tam połowę sprzedaży europejskiej. Produkowane w lokalnie (w Chinach) Polo nie są aż tak zaawansowane, ani nie przynoszą podobnych zysków, jak model z Europy.

VW Polo
O wiele większy rozmiarowo model 2018/2019 nie jest łatwo odróżni
ć na pierwszy rzut oka od wersji poprzedniej.

Nowy VW Polo Mk6 (budowany w Europie na platformie MQB A0) spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem; szczególnie chwalona jest przestronna kabina oraz duży bagażnik. Pozostaje czekać, aby zobaczyć, czy pobije wyniki sprzedaży swoich poprzedników. Znajdź więcej informacji na temat wyników sprzedaży w dalszej części artykułu.

Co trzeba wiedziec o nowym NW Polo:

Jak duży jest nowy Volkswagen Polo?
Rozmiary zewnętrzne nowego modelu to:

 • Długość: 4.05 metra
 • Wysokość: 1.45 metra
 • Szerokość: 1.78 metra

Jak widać, nowe Polo urosło o 8 cm, jeśli chodzi o długość i aż o 7cm pod względem szerokości. Nieznacznej redukcji uległa wysokość auta. W rezultacie, Polo nabrało zgrabniejszej sylwetki – wygląda na niżej zawieszone i mniej ‘kwadratowe’.

Dzięki nowym rozmiarom, Polo jest o pół klasy większe, niż poprzedni model. W rzeczywistości, VW Polo Mk6 jest dokładnie tej samej długości, co VW Golf Mk2, produkowany w latach 1983-1992, jak również o kilka centymetrów szersze.

Dodatkowe 7 cm szerokości zwiększyło znacznie odczucie komfortu w kabinie. Co równie ważne, wygoda podróży trzech osób na tylnych siedzeniach nie odbiła się negatywnie na pojemności bagażowej modelu.

VW Polo – pojemność bagażnika?
Wszystkie modele Polo - Trendline, Comfortline i Highline - otrzymały up-grade materiałów wykończeniowych.

Luksus widoczny zaczyna być poczynając od wersji Comfortline, w której uwagę zwracają o wiele lepszej jakości materiały wykończeniowe, więcej opcji dostosowania do potrzeb indywidualnych kierowcy i pasażerów (wysokość fotela, podłokietniki ze schowkiem, składane na płasko tylne fotele oraz większa ilość gadżetów (na przykład wielofunkcyjna kierownica, gniazda USB), więcej schowków (np. pod przednimi fotelami), elektryczne szyby tylne, etc.

W VW Polo Highline dochodzi wyrafinowana klimatyzacja (climate control), skórzana kierownica, podgrzewane fotele, czujniki parkowania (przednie i tylne).

Pojemność bagażnika VW Polo ostatniej generacji wynosi 351 litrów. W większym i znacznie droższym kompaktowym VW Golf-7, bagażnik jest jedynie nieznacznie większy (380 l).

Bagażnik Polo
Powiększony bagażnik Polo – 351 litrów pojemności.

Pojemność bagażnika  w nowym Polo wzrosła o imponujące 70 litrów, w porównaniu do poprzedniego modelu.

Jest to niewątpliwie o wiele większy samochód, oferujący wygodę podróży dla 5 dorosłych osób na krótszych trasach. W długiej podróży, z tyłu wygodniej będzie dzieciom.

Wyposażenie zewnętrzne różni się nieco mniej w zależności od modelu, niż wewnętrzne. Trendline i Comfortline mają w wyposażeniu standardowym stalowe koła i felgi, choć wielu nabywców decyduje się na zamówienie dodatkowo płatnych felg aluminiowych.

Aluminiowe felgi są standardem w wersji Highline, podobnie jak chromowane elementy na grillu przednim i przednie światła przeciwmgielne.

Na potrzeby wypożyczalni samochodów, najczęściej zamawiana jest wersja Comfortline ze standardową klimatyzacją. Niektóre wypożyczalnie decydują się na zakup wersji Trendline z opcjonaną klimą, jednak ich niższa wartość odsprzedaży sprawia, iż większą popularnością cieszy się Polo Comfortline. Trudno jest znaleźć we flotach rent a car VW Polo Highline.

VW Polo jako samochód do wynajęcia
Po zrealizowaniu zamówień od klientów indywidualnych nowe Polo trafi w przeciągu 2018-2019 roku również do flot wypożyczalni.

Pomimo upustów, z jakich korzystają zazwyczaj duże marki, jak Avis, Hertz, Sixt, Europcar, etc. trudno jest liczyć na zniżki w przypadku nowo wprowadzanego na rynek modelu. Tańszą alternatywą będą prawdopodobnie inne modele w tej klasie wynajmu: Nissan Micra, Renault Clio, Citroen C3, Peugeot 208, Ford Fiesta i Opel Corsa.

Gdzie produkowany jest VW Polo?
Europejska wersja nowego VW Polo powstaje w fabryce Volkswagena w hiszpańskim mieście Navarra w Kraju Basków, tuż przy granicy z Francją.


Pierwsza partia nowego VW Polo wyprodukowana została w kolorze pomarańczowym; tutaj Polo Comfortline.

Wady i zalety – ocena nowego Polo Mk6 (AW)
Model ten jest jednym z najlepszych w swojej klasie.

Zalety Polo – do plusów nowego Polo zaliczają się:

 • Wyjątkowo duży bagażnik
 • Przestronna kabina, o rozmiarach przekraczających normę w tej klasie
 • Dobre wyposażenie podstawowe
 • Wysoki poziom wyposażenia bezpieczeństwa (również w wersji podstawowej Trendline)
 • Efektowny design – samochód 'wygląda jak Golf'
 • Nowoczesna konstrukcja
 • Wysoka jakość materiałów (z wyjątkiem niektórych, taniej wyglądających detali Trendline)


Linia produkcyjna VW Polo w Hiszpanii

Wady Polo – potencjalne problem to:

 • 65 lub 75 koni mechanicznych jest niewystarczające, gdy samochodem podróżuje 4/5 osób – a taka wersja dostępna będzie zawsze w Hertz, Europcar, Sixt, Avis, etc. Model z 95 końmi mechanicznymi jest znacznie lepsze, lecz droższy.
 • Dopóki wystarczająca ilość nowych VW Polo nie zasili flot rent a car, wypożyczalne będą starac się wydać klientowi ‘słabsze’ modele (np. Renault Clio, Opel Corsa, lub podobne). Rezerwując samochód szukaj zawsze ofert z gwarancją modelu!
 • Wersja Trendline jest najskromniej wyposażona. Posiada, co prawda dosyć zaawansowane wyposażenie bezpieczeństwa – między innymi system ostrzegania o kolizji i wykrywający pieszych, czujnik Blind Spot, ostrzegający przed pojazdami w martwym polu widzenia i funkcję awaryjnego hamowania. Wiele innych nowinek technicznych i udogodnień zostało pominiętych w wersji Trendline. Biorąc pod uwagę lepsze wyposażenie wersji Comfortline, można oczekiwać, iż to nią właśnie zainteresują się w większym stopniu wypożyczalnie w Europie, w tym Enterprise, Sixt, Europcar, Avis, etc.. Klimatyzacja powinna być na wyposażeniu standardowym wszystkich modeli, o ile opis oferty nie stwierdzi czego innego.
 • Tylne hamulce bębnowe w tańszej wersji 65/75 koni mechanicznych. Same w sobie nie są problemem, hamulce tarczowe są jednak lepszym rozwiązaniem.
 • Trudno jest, na pierwszy rzut oka, odróżnić najnowszą wersję Polo od poprzedniego modelu. Niektóre wypożyczalnie (przychodzi nam do głowy Hertz w Grecji, Goldcar, etc.) mogą próbować wydać klientowi starszą wersję, jako nową

Więcej informacji na temat fabryki Volkswagena w Nawarrze

Wyniki sprzedaży VW Polo w Europie z uwzględnieniem Wielkiej Brytanii
Od swojej premiery w 1975 roku Polo sprzedaje się doskonale w Europie.

VW Polo
Skromne początki – pierwszy model VW Polo

Dane sprzedaży VW Polo za ostatnie 20 lat wyglądają następująco:
2018 (z sierpniem włącznie) – 210.000
2017 – 271.000
2016 – 307.000
2015 – 301.000
2014 – 279.000
2013 – 264.000
2012 – 286.000
2011 – 356.000
2010 – 360.000
2009 – 289.000
2008 – 276.000
2007 – 289.000
2006 – 295.000
2005 – 288.000
2004 - 306.000
2003 – 344.000
2002 – 357.000
2001 – 335.000
2000 – 364.000
1999 – 351.000
1998 – 426.000
1997 – 456.000Opinia o nowym VW Polo – ile miejsca w kabinie, jak duży bagażnik?
Artykuły: Opinia o nowym VW Polo – ile miejsca w kabinie, jak duży bagażnik?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, October 25 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz