Wynajem minivanów - samochody 7-osobowe (MPV) jako auta do wynajęcia: Ford S-Max, Ford Galaxy, Renault Espace i VW Sharan/Seat Alhambra

Olbrzymią popularnością wśród rodzin na wakacjach, podróżujących ze znaczna ilością bagażu cieszą się pełnowymiarowe minivany o pojemności do 7 pasażerów i znacznej ilości bagażu, znane jako MPV (Multi Purpose Vehicle).

Minivan rent-a-car VW Sharan

VW Sharan MPV – minivan do wynajęci  © Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Tego typu pojazdy szczególnie często znajdują się w ofercie wypożyczalni samochodów w typowo turystycznych miejscowościach, między innymi, w hiszpańskim Costa del Sol, (Lotniska Malaga i Murcia), Costa Blanca (Lotnisko Alicante), na Wyspach Kanaryjskich, na francuskim Lotnisku w Nicei oraz na niezwykle popularnych lotniskach w Rzymie i Mediolanie, we Włoszech.

Porównaj ceny wynajmu 7-osobowych minivanów MPV

Dla 6-, lub 7-osobowej rodziny w podróży (zwłaszcza, gdy dzieci to już nastolatki potrzebujące więcej miejsca), lub też dla grupy dorosłych, pełnowymiarowy minivan, określany też czasem mianem ‘jednobryłowca’ jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Pojazd taki umożliwia transport 7 osób, w tym kierowcy, a komfort prowadzenia przypomina jazdę standardowych rozmiarów samochodem osobowym, pomijając nieco wyższą pozycję za kierownicą.

W wielu przypadkach minivany do wynajęcia są doskonale wyposażone, w tym wygodne przesuwane drzwi, ułatwiające wsiadanie i wysiadanie oraz pozwalające na parkowanie na nawet bardzo wąskich miejscach

W porównaniu z minibusem, nowoczesne modele minivanów/MPV oferują bez porównania większy komfort jazdy i, coraz częściej klimatyzację oraz wysoki poziom wykończenia w standardowym wyposażeniu. Parkowanie minivanem nie nastręcza trudności kierowcom, którzy mogliby mieć za to problem z manewrowaniem minibusem, często zbudowanym na nadwoziu samochodów dostawczych.

W latach 2013-2014, najpopularniejszym modelem samochodu do wynajęcia w klasie pojazdów o pojemności do 6 osób&7 osób jest VW Sharan, w niektórych wypożyczalniach zastępowany ‘siostrzanym’ modelem, Seat Alhambra. Pojemność bagażowa Sharana, przy pełnym wykorzystaniu wszystkich siedmiu miejsc, wynosi 375 litrów. Trudno o bardziej pojemny samochód do wynajęcia.

Czytaj więcej na temat modelu VW Sharan.

Pierwsze minivany Renault - trudne początki samochodów typu MPV
Na początku lat 80-siątych francuski producent Renault podjął dosyć niespodziewaną i niezrozumiałą w tamtych czasach, a jak się okazało, jedną z najbardziej opłacalnych w przyszłości decyzję, nawiązując współpracę z firmą Matra.

Mało znany ówcześnie konstruktor samochodów wyścigowych, specjalizujący się w aeronautyce, zwrócił się był do Renault z rewolucyjnym, jak się okazało, projektem obszernego auta łączącego cechy eleganckiego samochodu osobowego i samochodu rodzinnego. Wcześniej Matra podejmowała już rozmowy na temat produkcji tego typu pojazdu z marką Chrysler Europa, która wydawała się zainteresowana tematem.

Wykupienie w 1978 roku Chrysler Europa przez Citroen/Peugeot (PSA) i związane z tym zamieszanie nie stworzyło klimatu do rozważania inwestycji w nowy, dość ‘dziwaczny’ projekt Matry.

Rysunki nowego pojazdu, odrzucone ostatecznie przez Citroena, szybko powędrowały do konkurencji. Ostatecznie to koncern Renault, zapoczątkowało produkcję nowej klasy samochodu -  minivana (MPV), który na stałe zagościł na rynku motoryzacyjnym.

Oryginalny model MPV Renault Espace 1984 i Renault Espace MPV model z 2013 (Phase IV)

Projekt Eurovan - Peugeot 807, Citroen C8, Fiat Ulysse, Lancia Phedra
Nadrabiając ponad 10-letnie opóźnienie, w 1994 Citroen i Peugeot podjęły próbę przejęcia części rynku minivanów, przedstawiając światu siostrzane modele Citroen Evasion i Peugeot 806, produkowane we współpracy z koncernami Fiat/Lancia.

Kolejne modele, Citroen C8 i Peugeot 807 zyskały sobie zainteresowanie klientów, jednak, pomimo przystępnych cen te przestronne 7-osobowe pojazdy z przesuwanymi drzwiami, nigdy nie osiągnęły sukcesu swojego poprzednika, Renault Espace.

Zdjęcie poniżej przedstawia Renault Espace Phase III z 2010. Zdaniem niektórych, Phase III jest wizualnie bardziej atrakcyjny od najnowszej wersji, Phase IV. Najnowszy model Renault Espace MPV, zainspirowany liniami suvów i wzbogacony o dodatkowe, luksusowe, wyposażenie oczekiwany jest na jesieni 2014.

Renault Espace MPV

Renault Espace, Phase III z 2010.

Duży i komfortowy samochód rodzinny MPV do wynajęcia  - tani wynajem minivanów
Duże samochody typu MPV (minivany) sprzedawane są w Europie w raczej nieznacznych ilościach, pomimo nieustającego na nie popytu. Wynika to częściowo z faktu, iż w związku z dużymi kosztami wprowadzenia poprawek i ulepszeń, ich nowe modele wprowadzane są na rynek rzadziej niż dzieje się w przypadku samochodów osobowych.

Ponieważ nowoczesne wersje minivanów są z reguły bardzo dobrze wyposażone, ich producenci mają tendencję do utrzymywania tego samego modelu przez dłuższy okres, nawet przez 8 do 10 lat.

Jako że koszty złożenia nowej wersji auta tak dużego jak pełnowymiarowe MPV są wysokie, producenci często szukają oszczędności łącząc wysiłki wykorzystując te same technologie i projekty dla różnych marek. Dobrym przykładem jest tu VW Sharan, produkowany od 2010, który jest w dużej mierze odpowiednikiem Seata Alhambry, z pominięciem niektórych tylko, przeważnie czysto ‘kosmetycznych’ zmian.

To właśnie VW Sharan jest najpopularniejszym minivanem do wynajęcia, a ponieważ ten sam model pozostaje we flocie wypożyczalni samochodów przez wiele lat, w przeciwieństwie do mniejszych gabarytowo klas, często uda nam się wynająć minivan po niespodziewanie przystępnych cenach.

Nowy Renault Espace jako minivan do wynajęcia
Legendarny model Renault Espace, którego wersję z 2013 roku (Renault Espace Phase IV) zobaczyć można powyżej, ma już ponad 10 lat, w związku z czym spodziewać się wkrótce można wprowadzenia na rynek jego nowej generacji.

Z zapowiedzi producenta wynika, że najnowocześniejsza wersja - Renault Espace 2014 będzie zupełnie innym, bardziej luksusowym pojazdem, niż jego poprzednicy, których wielu jeszcze krąży po europejskich drogach, zwłaszcza w krajach frankofońskich.

Większość dużych wypożyczalni samochodów, odstraszona spodziewaną ceną nowego minivanu Renault zaopatrza się obecnie w inne modele tego typu samochodów. Tendencja ta utrzyma się raczej, o ile Renault nie zaoferuje znacznych upustów na model z roku 2013. Do końca roku 2013, większość Renault Espace do wynajęcia pochodzić będzie z roczników 2008-2013, co nie powinno klientom firm rent-a-car sprawić większej różnicy, gdyż chodzi tu o praktycznie ten sam model, z niewielkimi jedynie różnicami w wyposażeniu.

Ford Galaxy – duży samochód rodzinny do wynajęcia
Na liście najpopularniejszych minivanów do wynajęcia, Volkswagenowi Sharan tuż po piętach depta kolejny tani pojazd typu MPV, mający rzesze oddanych użytkowników Ford Galaxy i jego sportowy, nieco mniejszy wariant, 7-osobowy Ford S-Max.

Ford Galaxy zalicza się do najobszerniejszych pełnowymiarowych minivanów, jakie znajdziemy w ofercie wypożyczalni samochodów. Przy pełnym wykorzystaniu wszystkich 7 miejsc, Ford Galaxy MPV pomieści jeszcze imponującą ilość bagażu, aż 308 litrów. Ford S-Mak, oprócz 7 osób, zabierze również 285 litrów ładunku.

Użytkowana obecnie (2013-2014) flota Ford Galaxy/Ford S-Max została wprowadzona w 2006 roku i należy jej się zasłużony odpoczynek. Produkcja nowego modelu, przewidzianego na 2015 rok zostanie najprawdopodobniej uruchomiona Walencji, w Hiszpanii.

Ford Galaxy minivan

Ford Galaxy (produkcja od 2006) z najwyższej klasy wyposażenie Ghia © Photo: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl.

Pierwsza generacja Galaxy MPV produkowana była we współpracy z Fordem w fabryce VW Autoeuropa w miejscowości Palmela, w Portugalii. Wspólne przedsięwzięcie dwóch gigantów motoryzacyjnych Volswagen i Ford trwało od 1995 do 2005 i okazało sie prawdziwym sukcesem pod względem liczby sprzedanych pojazdów.

Niemal identyczne Ford Galaxy, VW Sharan i Seat Alhambra (1995-2005) zmagały się jednak z wieloma problemami technicznymi, które udało się rozwiązać praktycznie kiedy losy produkowanego modelu były już przesądzone i podjęta zostały prace nad nową wersją.

Jakość produkcji w portugalskiej fabryce została znacznie poprawiona do 2005 roku, nie mniej jednak, Ford zdecydował o przeniesieniu linii produkcyjnej Ford Galaxy/Ford S-Max do Genk, w Belgii. Volkswagen pozostał w Portugalii wypuszczając na rynek nowy model Sharan/Alhambra (w produkcji od 2010), którego jakość podąża w parze, a nawet przewyższa pod niektórymi względami, Forda Galaxy i S-Max.

Ford S-Max do wynajęcia  - duży sportowy minivan baz przesuwanych drzwi
Gdy decydujemy się na wynajem minivana, Ford S-Max okazuję równie popularny co Ford Galaxy w niektórych miejscach na świecie, między innymi w hiszpańskiej Maladze, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Nicei, Rzymie i Mediolanie.

Ford S-Max jest pełnowymiarowym 7-osobowym minivanie z opcją złożenia na płasko siedzeń, bardzo przypominającym Forda Galaxy. Od rodzinnego Galaxy odróżnia go jednak sportowa estetyka: niższe wygięcie linii dachu – lżejszy- zarys, o ile można mówić o lekkości w przypadku pojazdu o tego rodzaju gabarytach. Ani Ford Galaxy, ani Ford S-Max (modele z 2006-2014) nie posiadają przesuwanych drzwi. Ta cecha i niekwestionowana zaleta minivanów pojawić ma się w oczekiwanych w 2015 roku nowych wersjach pojazdu MPV Ford.

Obydwa modele Forda, S-Max i Ford Galaxy były produkowane w belgijskim Genk. O ile cena rynkowa Forda S-Max była znacznie niższa od Forda Galaxy, ceny wynajmu tych dwóch minivanów kształtują się bardzo podobnie.

Ford S-Max otrzymał tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2007.

Ford S-Max minivan

Ford S-Max (wersja facelift w produkcji od 2010) © Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl.

Niemal wszystkie minivany do wynajęcia - Ford Galaxy, Ford S-Max, VW Sharan, Seat Alhambra i Renault Espace sa wyposażone w silnik Diesla.

Czym właściwie jest minivan?
Termin ’minivan’ wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

Już w latach siedemdziesiątych 15- lub 17-osobowe vany dostępne były u kilku amerykańskich producentów. Chodziło przeważnie o dostawcze vany, przerobione i dostosowane do transport pasażerów, skąd wzięła się powszechnie używana dla tej grupy pojazdów nazwa.

W niektórych stanach USA nadal możliwe jest wynajęcie 15 lub 17-osobowego minivanu za okazaniem zwykłego prawa jazdy, odpowiadającego polskiej kategorii B. Auta o takiej pojemności znaleźć też można czasem w ofercie wypożyczalni samochodów w Kanadzie.

Wprowadzenie na rynek w 1984 roku Dodga Caravan i siostrzanego modelu Playmouth Caravan, raczej małych samochodów w porównaniu do pełnowymiarowych amerykańskich vanów pasażerskich, przyczyniło się do ukucia terminu minivan.

W Europie minivan nadal uznawany jest za pojazd dużych rozmiarów.

Znajdź tanie minivany do wynajęcia - porównaj ceny z wyszukiwarką CartrawlerWynajem minivanów - samochody 7-osobowe (MPV) jako auta do wynajęcia: Ford S-Max, Ford Galaxy, Renault Espace i VW Sharan/Seat Alhambra
Artykuły: Wynajem minivanów - samochody 7-osobowe (MPV) jako auta do wynajęcia: Ford S-Max, Ford Galaxy, Renault Espace i VW Sharan/Seat Alhambra
Tematy: , , , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Sunday, June 01 2014

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz