Algarve – pogoda o różnych porach roku
Bezkresne plaże o miękkim, złotym piasku, dramatyczne ‘poszarpane’ klify i punkty widokowe oferujące zapierającą dech w piersiach panoramę Atlantyku to znak rozpoznawczy wybrzeża najbardziej wysuniętego na południe regiony Portugalii, Algarve.
Kolejnym atutem tego popularnego rejonu turystycznego jest doskonały klimat oznaczający przyjemne temperatury, błękitne niebo oraz ponad 3000 godzin słonecznych w skali roku.
Jaskinia Benagil, usytuowna w połowie drogi pomiędzy miastami Portimão i Albufeira, jest jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji Algarve.
Łagodny klimat regionu jest magnesem dla spragnionych słońca i ciepła turystów, zwłaszcza tych przybywających z północnej Europy, czyniąc z niego praktycznie całoroczny kierunek turystyczny. Poniżej, opisujemy jakiej pogody spodziewać można się w Algarve w różnych porach roku. Wybrzeże Algarve rozciąga się na ponad 160 km (z zachodu na wschód); klimat nie jest tu jednolity, i występować mogą znaczne różnice w temperaturze pomiędzy wschodnią, 'przytuloną' do granicy z Hiszpanią częścią Algarve, a jej zachodnim krańcem, otoczonym z dwóch stron wodami Oceanu Atlantyckiego.
Region Algarve pokrywa się z dystryktem Faro, jednym z 18 dystryktów (jednostek podziały administracyjneg) w Portugalii.
W artykule poniżej skupiamy się na centralnej części regionu, przyciągającej największe ilości turystów. Przytaczane dane meteorologiczne dotyczą głównie Faro, stolicy regionu.
Wynajem samochodów Faro, Lotnisko – porównaj oferty
Lato w Algarve – upał od czerwca do września
Sezon letni na południu Algarve trwa bardzo długo i często, gdyby nie przypominający nam o tym kalendarz, nie sposób jest jednoznacznie stwierdzić kiedy lato się zaczyna i kiedy kończy.
Temperatury powyżej 25 stopni odczuwalne tu są już od około połowy maja. W czerwcu są już gwarantowane. W lipcu i sierpniu natomiast norma są temperatury w okolicach 30 stopni i powyżej. Różnica pomiędzy algarwijskim ciepłym majem a na przykład lipcem odczuwalna jest głównie nad ranem i w nocy.
W typowo wakacyjne miesiące, czyli w lipcu i sierpniu pogoda w Algarve zachęca do przebywania na dworze; ciepłe są zarówno poranki jak i wieczory. Odwiedzając Faro, Portimão czy Lagos w maju lub we wrześniu pamiętać należy o zabraniu ze sobą cieplejszych okryć wierzchnich. Pomimo, upału odczuwalnego za dnia, temperatura szybko spadnie po zachodzie słońca.
Opady w Algarve okresie letnim są niezwykle rzadkim zjawiskiem; nie należy martwić się, że zepsują lipcowe, czy sierpniowe wakacje.
Wielu turystów zaznajomionych z warunkami panującymi w innych popularnych destynacjach turystycznych Europy Południowej czuje się rozczarowanych temperaturą wody w Algarve. Pamiętać należy jednak, iż tutejsze plaże skąpane są wodami Atlantyku, nie zaś Morza Śródziemnego i ich temperatura, nawet w najcieplejszych okresach nie przekracza 21-22 stopni Celsjusza. Cieplejszej wody oczekiwać można we wschodniej części Algarve; temperatura oceanu spada w miarę zbliżania się do zachodniego wybrzeża. Na odcinku pomiędzy Lagos i Sagres, plaże są zdecydowanie bardziej ‘dzikie’, wody oceanu zaś wzburzone.
Plaża w Albufeira, na zachód od Faro, jedna z najpopularniejszych na tym odcinku wybrzeża Algarve.
Długa i ciepła jesień w Algarve
Lato w południowej Portugalii przechodzi, niemal niepostrzeżenie w niezwykle ciepłą i łagodna jesień. We wrześniu w Faro panują nadal letnie temperatury wynoszące, średnio w ok. 25 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Pierwszą oznaka zbliżającej się jesieni jest wzrost prawdopodobieństwa opadów. Wystąpić mogą one przez 10-12 dni w miesiącu.
Temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza rejestrowane są przez większość października. W listopadzie średnia temperatura dzienna w Faro wynosi 15 stopni, w południe jednak i przy bezchmurnym niebie (a takie pozostaje ono przez większość roku w Algarve), z łatwością wzrosnąć może ona znowu do powyżej 20 stopni.
Dużą zaletą wakacji w Algarve jesienią, oprócz nieco niższych cen i mniejszej ilości turystów, jest niewątpliwie długo utrzymująca się wysoka temperatura wód oceanu. We wrześniu jest ona równie wysoka, jak w sierpniu, sięgając 21 stopni. Pomimo spadku do średnio 19 stopni w październiku, nadal pozwala na zażywanie kąpieli morskich w komfortowych warunkach.
Algarve zimą
W sezonie zimowym Portugalia przyciąga nieco inny rodzaj turystów niż latem, nastawionych bardziej na kulturalne atrakcje tego kraju, niż na wypoczynek na plaży. Nawet w Algarve, najcieplejszym regionie kraju kąpiele morskie w grudniu, styczniu i lutym są atrakcją jedynie dla największych śmiałków. Temperatura wody waha się wówczas pomiędzy 13 a 15 stopni Celsjusza.
Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, podczas którego średnie temperatury wynoszą 12 stopni. W południe często wzrastają do 18-20 stopni, dni jednak są o wiele krótsze; w grudniu i styczniu liczyć można na około 5 godzin słonecznych.
Zimą w Algarve najbardziej we znaki daje się silny wiatr odczuwany częściej w zachodniej części regionu oraz opady deszczu. W grudniu jest ich najwięcej, pada średnio przez 23 dni w miesiącu. Jest to prawdopodobnie najmniej wskazany miesiąc na urlop w Algarve dla tych, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku energii i dużej dawki słońca do przetrwania polskiej zimy.
Sprawdź prognozę pogody dla Faro na stronie portugalskiego instytutu meteorologii (IPMA).
Prawdopodobieństwo opadów maleje gwałtownie w lutym, a jednocześnie dzień staje się dłuższy. Pogoda w Algarve zbliżona jest wtedy do polskiej wiosny. Przypominają o niej zwłaszcza kwitnące wówczas drzewa migdałowe, bardzo popularne w Algarve.
Biało-różowe kwiaty drzew migdałowych, którymi Algarve pokrywa się w lutym są zapowiedzią nadchodzącej wiosny.
Wiosna na południu Portugalii
Plaże Algarve zapełniają się ponownie już z początkiem marca. Woda jest nada chłodna (około 15/17 stopni), szybko jednak wzrastają temperatury maksymalne za dnia oraz wydłuża się dzień.
Wiosna, z racji tego, iż opadów o tej porze roku jest znacznie mniej, jest świetnym okresem na zwiedzanie Algarve samochodem. Ciepłe, jednak nie upalne dni, zachęcają do częstych przystanków w punktach widokowych i okolicznych miasteczkach i wioskach, drogi zaś nie są zatłoczone. Łatwiej jest też znaleźć nocleg, nawet bez uprzedniej rezerwacji, jako że hotele, pensjonaty, czy też pokoje gościnne czekają na letnią ‘inwazję’ turystów. Ceny są wówczas również znacznie niższe niż w lipcu i sierpniu.
Znajdź wiele praktycznych informacji na temat południowej Portugalii na oficjalnym portalu turystycznym Algarve.