Atrakcje Agadiru – co zobaczyć w najpopularniejszym kurorcie Maroka

Położony na wybrzeżu Atlantyku Agadir jest jednym z największych ośrodków turystycznych Maroka.

Liczące sobie około pół miliona mieszkańców miasto ma do zaoferowania doskonałe plaże, łagodny przez cały rok klimat oraz nowoczesną infrastrukturę. Agadir w formie, w jakiej znamy miasto dzisiaj, zbudowane zostało niemal od podstaw po tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten teren Maroka w 1960 roku. Pomimo, iż uległa zniszczeniu wówczas praktycznie cała oryginalna zabudowa miasta, udało mu się w znacznej mierze zachować tożsamość oraz tradycje kultury arabskiej.

Panorama Agadiru

Agadir – plaża i komfort nowoczesnego miasta.

Agadir posiada własne lotnisko międzynarodowe, trzecie, pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Maroku (po lotniskach w Casablance i Marrakeszu). Lotnisko Agadir oferuje połączenie do wielu krajów europejskich. Z Polski, loty bezpośrednie do Agadir dostępne są w formie czarterów przewoźnika Enter Air, z między innymi Katowic, Warszawy i Wrocławia.

Wynajem samochodów Agadir, Lotnisko – porównaj oferty i rezerwuj online

Agadir jest destynacją szczególnie atrakcyjną dla turystów z północy Europy, poszukujących wytchnienia od ponurej zimowej aury, w zasięgu względnie krótkiego lotu.

Sprawdź, na co warto jest zobaczyć w Agadir.

Plaże Agadiru
Jednym z najcenniejszych walorów Agadiru, jako destynacji turystycznej, są tutejsze plaże: przestronne, piaszczyste, o ciepłych, spokojnych wodach chronionych przez siłą Atlantyku położeniem w zacisznej zatoce.

Do najpopularniejszych plaż Agadiru zaliczają się:

Plage d’Agadir – główna, ponad 6-kilometrowej długości plaża Agadiru, położona w zasięgu zaledwie krótkiego spaceru z centrum miasta. Posiada doskonałe zaplecze restauracyjne, jak również prysznice, toalety i strefę z leżakami i parasolami do wynajęcia. Oferuje wiele możliwości do uprawiania sportów wodnych (lekcje oraz wynajem sprzętu).

Z racji na centralne położenie, plaża ta jest bardzo gwarna i szybko się zapełnia.

Plaża Taghazout – położona około 25 km na północny zachód od Agadiru, w niewielkiej wiosce rybackiej, plaża Taghazout jest o wiele spokojniejsza. Skierowanie na ocean, już poza Zatoką Agadir, jak również silny wiatr e fale sprawiają, iż Taghazout jest jednym z najpopularniejszych surf spots w Maroku.

Taghazout plaza w Agadir

Taghazout – idealna lokalizacja dla surferów w Maroku.

Banana Point – surfować można także na plaży Banan Point, oddalonej od Agadiru o około 10 km, również w kierunku północno zachodnim.

Zabytki historyczne Agadiru
Jak już wspomnieliśmy, niewiele z oryginalnej zabudowy Agadiru przetrwało trzęsienia ziemi, które nawiedziły miasto w przeszłości (oprócz katastroficznego w skutkach trzęsienia ziemi w 1960, podobna tragedia dotknęła miasto także w 1713 roku).

Do jednej z najstarszych budowli, które oparły się kataklizmom należy forteca, w kulturze arabskiej znana jako casbah, lub kasba. Wzniesiona została w pierwszej połowie XVI, na wzniesieniu na północ od współczesnego centrum Agadir. Na stoku wzniesienia widocznych jest napis ‘Bóg, król naród’. Tuż poniżej fortecy, znajdowała się w przeszłości dzielnica Talborjt, całkowicie zniszczona przez trzęsienia ziemi. Tak zwany Nowy Talborjt powstał w niżej położonej części, znacznie bliżej wybrzeża, dając początek współczesnemu Agadirowi.

Agadir forteca

Kasba w Agadirze.

Pomimo, iż z oryginalnej zabudowy fortecy pozostało niewiele więcej, niż ściany zewnętrzne i mur obronny, warto jest się tam wybrać, aby nacieszyć oczy przepiękną panoramą Agadiru i jego wybrzeża.

Więcej na temat historii miasta dowiedzieć się można w niewielkim muzeum Memoire d’Agadir, skupiającym między innym stare fotografie miasta z czasów przed trzęsieniem ziemi.

Meczet Mohamad V
Najważniejszy meczet Agadiru pomimo, iż nie posiada walorów historycznych, art jest odwiedzenia, jako przykład nowoczesnego podejścia do tradycyjnej arabskiej architektury religijnej.

Agadir meczet

Meczet w Agadirze.

Medyna
Każde niemal arabskie miasto w północnej Afryce posiada medyne, czyli najstarszą, i często jeszcze otoczoną murami obronnymi część zabudowy. Oryginalna medyna Agadiru nie przetrwała, ze wspomnianych już powodów. W 1992 roku jednak zbudowano tu, według projektu włoskiego artysty Coco Polizzi i inspirowaną tradycyjną architekturą arabską nową medynę. Ten kompleks budynków służy jako swego rodzaju muzeum marokańskiego folkloru i rzemiosła, jak również, jako miejsce spotkań dla ludzi kultury.

Medyna w Agadirze

W medynie Agadiru zapoznać się można z arabskim rzemiosłem.

Souk El Had – rynek w Agadirze
Maroko znane jest ze swoich barwnych i gwarnych targowisk, zwanych tu souk. Zakupić można na nich zarówno produkty spożywcze – mięso, ryby i owoce morza, przyprawy – jak i wyroby rękodzieła. Nie brak oczywiście również podróbek wszelkiego rodzaju markowych wyrobów, zwłaszcza odzieży.

Najbardziej znanym targowiskiem Agadiru jest souk El Had.

Zakupy, jak również jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulturowe – souk w Agadirze.

Warto pamiętać odwiedzając targowiska w Maroku, iż w kulturze arabskiej targowanie się jest mile widziane, nie należy się więc go obawiac. Wręcz przeciwnie, można wiele zaoszczędzić.

Ogród Olhao
Turyści ‘zmęczeni’ plażowaniem, odwiedzić mogą przepiękny Ogród Olhao, nazwany tak na część Olhao, położonego w Portugalii miasta siostrzanego Agadiru.

Ogórd Olha w Agadir

Oaza zieleni w Agadir – ogród Olhao.

Ogród, w którym króluje bujna roślinność, jest doskonałym miejscem na relaks z dala od tłumów wypełniających centrum Agadiru na co dzień.

Zona portowa w Agadirze
Pomimo iż turystyka odgrywa coraz większą rolę w gospodarce Agadiru, miasto zawdzięcza swój rozwój działalności portowej, nadal bardzo dynamicznej, zarówno jeśli chodzi o transport cargo, jak i turystykę rejsową.

Agadir posiada dwa porty oraz marinę przeznaczoną dla żeglugi prywatnej. Cała strefa portowa jest dosyć gwarną częścią miasta. Turystów szczególnie przyciąga jednak stary port rybacki, na terenie którego znajduje się wiele restauracji bazujących na dostępnych tu świeżych rybach i owocach morza.

Agadir jedzenie

Ryby i owoce morza to ważny element lokalnej kuchni Agadiru.

Ceny w portowych restauracjach są zazwyczaj przystępne, warto jest jednak przyjrzeć się rachunkowi przed opłaceniem go i upewnić się, iż ‘przez pomyłkę’ nie znalazły się na nim żadne niezamawiane pozycje.

Hammam, marokańskie spa
Łaźnie, w Maroku znane pod nazwą hammam, sa waży elementem kultury tego kraju. Oprócz funkcji czysto utylitarnej, w przeszłości były one również miejscem spotkań, dyskusji i wymiany poglądów w relaksującej atmosferze dla  ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych.

Hamman w Agadirze

Tradycyjny hammam w Agadirze.

Oprócz basenów i saun, marokańskie łaźnie oferują również wiele zabiegów pielęgnacyjnych i masaży.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat turystyki w Maroku na stronie Visit Morocco



Atrakcje Agadiru – co zobaczyć w najpopularniejszym kurorcie Maroka
Artykuły: Atrakcje Agadiru – co zobaczyć w najpopularniejszym kurorcie Maroka
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, October 28 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz