Atrakcje Ammanu – co robić w stolicy Jordanii

Nie maleje popularność Bliskiego Wschodu jako kierunku turystycznego. Dzięki coraz szerszej ofercie bezpośrednich połączeń, oprócz Izraela, czy Dubaju, coraz więcej turystów przyciągają także mniej znane destynacje, jak na przykład Jordania.

Ten, położony na wschodnim brzegu rzeki Jordan kraj kojarzony jest głównie z antycznym, wykutym w skałach miastem Petra, czy też pustynią Wadi Rum, której sceneria wykorzystana została w wielu produkcjach filmowych, mając swój debiut w klasyku Lawrence z Arabii.

Panorama Ammanu

Panorama Ammanu – miejsca zamieszkania blisko 4 milionów Jordańczyków.

Niewiele jednak wiadomo jest przeciętnemu turyście na temat stolicy kraju, Ammanu. Pomimo iż osada Amman powstała jeszcze w czasach starożytnych, dopiero w 1921 roku została stolicą Emiratu Transjordanii, który później przekształcił się w Haszymidzkie Królestwo Jordanii.

Miasto posiada skromne w porównaniu do innych bliskowschodnich destynacji, dziedzictwo kulturowe. Turystów przyciąga tu głównie nowoczesne oblicze miasta,  w którym prężnie rozwija się biznes i usługi, doskonała, eklektyczna gastronomia oraz, co nie bez znaczenia, duże międzynarodowe lotnisko.

Wynajem samochodów Amman, Lotnisko Queen Alia – porównaj oferty rent a car Jordania

Amman jest niezwykle przyjaznym przybyszom miastem: trzy największe religie koegzystują w zadziwiającej jak na ten niespokojny region świata harmonii.

Nawet jeśli Amman nie jest kierunkiem docelowym podróży do Jordanii, warto jest przyjrzeć mu się z bliska.

Historyczne atrakcje Ammanu
Większość historycznej zabudowy Ammanu, jak również życie kulturalne miasta skupia się w jego wschodniej części. Wyróżnić tu należy:

Amfiteatr Rzymski – ex-libris starego Ammanu, pochodzący II w. amfiteatr oryginalnie zapewniał  miejsca dla 6 tysięcy widzów. Dzięki renowacji, przystosowany został ponownie do użytku; służy jako scena dla wielu wydarzeń kulturalnych, między innymi Międzynarodowych Targów Książki, czy festiwalu muzycznego Al-Balad.

Amfiteatr w Ammanie

Rzymski teatr to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Ammanu.

Cytadela Jebel Al-Qal’a – położona na wysokości 850 metrów n.p.m. cytadela jest najwyżej usytuowanym, a także jednym z najstarszych budynków Ammanu. Jej pierwsze struktury pochodzą z XVIII w. p.n.e., jednak z biegiem czasu, kolejne kultury, pod wpływem których znajdował się wówczas Amman, dodawały kolejne elementy.

Świątynia Herkulesa Amman

Świątynia Herkulesa w cytadeli Ammanu.

Dziś podziwiać tu można, między innymi, pozostałości świątyni Herkulesa, pałac Umajjadów oraz bizantyjski kościół. Na uwagę zasługuje także muzeum archeologiczne.

Fontanna rzymska w Ammanie - Nymphaeum , to nazwa pochodzącej z czasów Imperium Rzymskiego częściowo zachowanej fontanny. Z racji centralnego położenia, jest ona częstym przystankiem dla turystów przemieszczających się pomiędzy Dolnym Miastem a zabytkami we wschodniej części miasta. Niestety, z racji na słaby dostęp oraz brak informacji turystycznej, zabytek ten raczej rozczarowuje.

Muzeum Jordanu – turyści zainteresowani historią koniecznie odwiedzić muszą Jordan Muzeum. Zgromadzone tu artefakty zabiorą ich w podróż poprzez różne epoki na terenach należących do terytorium obecnej Jordanii.

Meczet Króla Abdula
Pomimo iż pozbawiony walorów artystyczny, bo skonstruowany w latach 80-tych, meczet Króla Abdula przyciąga wielu turystów, jako jedna z niewielu islamskich świątyń w Ammanie, które można zwiedzać. Wizyta w meczecie jest powszechnie częścią zorganizowanych wycieczek po mieście, można się do niego wybrać jednak także na własną rękę. Kobiety obowiązuje stosowne okrycie, które pożyczyć można w przyświątynnym sklepiku z pamiątkami.

Dolne miasto i Rainbow Street
Po zwiedzeniu wschodniej, historycznej części Ammanu, warto jest zapoznać się z nowoczesnym obliczem tego miasta. Udac się należy w tym celu do downtown, czyli tętniącego życiem dolnego miasta. To tu właśnie, w gwarnych kafejkach spędzają czas młodzi ammańczycy, na spotkaniach towarzyskich, lub biznesowych.

Spacer ulicami Ammanu:

Okoliczne restauracje znane są z doskonałej kuchni, łączącej elementy wielu kultur arabskich. Doskonałych kanapek z falafelem, czy humus skosztować też można w ulicznych budkach z jedzeniem.

Kolejne centrum restauracyjne i kawiarnianie to słynna Tęczowa Ulica, czyli Rainbow Street.

Rainbow Street

W zgodzie z nazwą, Tęczowa Ulica urzeka barwnymi dekoracjami.

Zarówno dolne miasto, jak i Tęczowa Ulica to doskonałe miejsce, aby zaopatrzyć się w pamiątki, czy też wyroby rękodzieła.

Czytaj także: Pogoda w Ammanie o różnych porach roku

Zwiedzanie Ammanu – praktyczne wskazówki
Planując zwiedzanie stolicy Jordanii warto jest zadbać o wygodne obuwie. Miasto położone jest na, czasem dość stromych wzgórzach, i pokonywanie go na piechotę wymaga odrobine kondycji fizycznej.

Pamiętać trzeba także, iż jest ono słabo przystosowane dla osób o ograniczonej mobilności, niemal nie sposób jest poruszać się w nim wózkiem inwalidzkim, ze względu na złą nawierzchnię dróg i krzywe chodniki, jak również bardzo wysokie krawężniki.

Jordania uchodzi za jeden z najbardziej liberalnych krajów arabskich. Duży odsetek jej populacji stanowią chrześcijanie, turyści wszelkich wyznań zaś są tu zazwyczaj mile widziani. Nie zmienia o jednak faktu, iż przez szacunek dla lokalnej kultury, wskazany jest skromny ubiór, bez przesadnego odsłaniania ciała, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn (szorty na przykład nie są szczególnie mile widziane). Kobiet wyznania nieislamskiego nie obowiązuje nakaz zakrywania głowy. Wymagane to będzie jedynie podczas wizyt w meczetach.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat podróżowania po Jordanii w oficjalnym przewodniku turystycznym po tym kraju.Atrakcje Ammanu – co robić w stolicy Jordanii
Artykuły: Atrakcje Ammanu – co robić w stolicy Jordanii
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, November 21 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz