Atrakcje Eindhoven – kultura, gastronomia, zakupy

Eindhoven, położone w regionie Brabancja w południowej Holandii nie ma wysokich notowań, jako destynacja turystyczna, a może jednak nie do końca słusznie.

Pomimo iż największy swój rozwój te 5 co do wielkości holenderskie miasto zanotowało w dobie boomu przemysłowego rozpoczętego w czasie Rewolucji Przemysłowej i kontynuowanego po II Wojnie Światowej, w związku z czym nie posiada znaczącego dziedzictwa historycznego, inwestycje w sferze promocji kultury i edukacji, czynią z niego coraz chętniej odwiedzany cel w Holandii.

Wynajem samochodów Eindhoven, Lotnisko - porównaj oferty

Eindhoven ma wiele do zaoferowania dla osób lubiących miejski styl życia, dobre restauracje oraz sztukę współczesną.

Miasto jest celem nie tylko podróży służbowych w wielu gałęziach przemysłu jaki jest ty reprezentowany, w tym elektronicznego, samochodowego i maszynowego.

Chętnie odwiedzają je również artyści, zwłaszcza ci specjalizujący się w dziedzinach szeroko pojętego designu oraz studenci. Eindhoven znane jest z barwnego sceny kulturalnej, licznych festiwali oraz otwartego podejścia ze strony władz miejskich do sztuki ulicznej. Mieszczą się tu również renomowane placówki akademickie, w tym Eindhoven University of Technology oraz Design Academy Eindhoven.

Krótka historia Eindhoven
Początki Eindhoven sięgają XIII wieku, a konkretnie 1232 roku, kiedy to książę Brabancji, Henryk I nadał niewielkiej miejscowości, Endehoven, nad rzeką Dommel prawa miejskie. Przez następne stulecia Eindhoven zmagało się z wieloma przeciwnościami losu: plądrowaniem przez wrogie wojska, wyniszczającymi pożarami oraz przejęciem przez Hiszpanię oraz francuską okupację. Oficjalnie częścią Królestwa Niderlandów Eindhoven zostało dopiero w 1629 roku.

Rewolucja Przemysłowa, która w XIX wieku zmieniła oblicze Europy, dała się odczuć również w Eindhoven. Dzięki rozbudowie kanałów oraz sieci drogowej i kolejowej miasto połączyło się z resztą Europy. Ruszył w nim przemysł tytoniowy oraz tekstylny, prawdziwą rewolucją okazało się jednak przedsiębiorstwo Antona Philipsa, który bezbłędnie przewidział zapotrzebowanie na żarówki w powszechnie elektryfikującej się Europie. Jego niewielka początkowo fabryka żarówek szybko rozrosła się do rangi jednego z największych producentów oświetlenia na świecie, szybko rozszerzając swoją działalność również na szeroko pojętą elektronikę.

Philips znaczną część swojego bogactwa zainwestował w miasto; jego spuścizna jest tu powszechnie obecna, nie tylko w słynnym muzeum poświęconym jego dokonaniom oraz oświetleniu, technologii i innowacji, ogółem mówiąc, lecz także w wielu in nich punktach

Dzielnice Eindhoven w skrócie
Rozpościerające się na terenie około 88 km2 Eindhoven, jest na pierwszy rzut oka miastem dosyć homogenicznym jeśli chodzi o krajobraz. Dominują w nim elementy industrialne, często zaaranżowane na potrzeby nowoczesnego miasta o stosunkowo młodej populacji. Warto jest jednak zwrócić uwagę na poszczególne dzielnice, różniące się czasem między sobą w dosyć znaczny sposób.

Centrum Eindhoven jest świetnym miejscem na spacer i posiłek oraz zakupy w licznych tu butikach i sklepach sieciowych. Na uwagę zasługuje kościół św. Katarzyny oraz plac 18 września.

Kościół św. Katarzyny Eindhoven

Catharinekerk w Eindhoven jest często ekstrawagancko podświetlany.

Miłośnicy historii wyprawić powinni się do De Bergen, najstarszej dzielnicy Eindhoven, znanej ze swojej historycznej zabudowy, która przetrwała II Wojnę Światową. Na parterach urokliwych kamieniczek mieszczą się tu liczne galerie, antykwariaty oraz sklepy typu vintage.

Zupełnie inny klimat panuje w stosunkowo niewielkiej dzielnicy Emmasingel. To właśnie znajduje się słynne Muzeum Philipsa oraz Design Academy Eindhoven. Jak w każdej z pozostałych dzielnic centrum miasta, zadziwia duży wybór kafejek, jadłodajni i restauracji n a każdą kieszeń.

Emmasingel, Eindhoven

Emmasingel – nowoczesna twarz Eindhoven.

Industrialny charakter miasta najbardziej wyczuwalny jest na terenie Strijp-S. W przeszłości ta dzielnica ta określana była jako 'zakazane miasto' i dostępna jedynie dla pracowników fabrycznych. Obecnie dawne zabudowania fabryczne przekształcone zostały w rezydencje typu loft, galerie sztuki oraz kolektywy biurowo-twórcze, z których korzystają free lancerzy.

Dommel to najbardziej zielona część Eindhoven. Rozciągający się tu na sporek przestrzeni park jest, wraz z Muzeum DAF, jej największa atrakcją. Znajduje się tu również jedyny w Eindhoven sky bar oraz restauracja  Vane, która oprócz wyśmienitego jedzenia oferuje unikalną panoramę Eindhoven.

Muzea Eindhoven
Nieposiadające znaczącej spuścizny historycznej Eindhoven oferuje zaskakująco duży wybór muzeów. Poświęcone są one oczywiście historii współczesnej oraz sztuce nowoczesnej i designowi, którymi miasto żyje. Nasze sugestie muzeów do odwiedzenia w Eindhoven:

  • Muzeum Philipsa: najważniejszy przybytek kulturalny miasta.
  • DAF Museum: muzeum motoryzacji, poświęcone producentowi samochodów ciężarowych Van Doornes Autmobiel Fabriek.
  • PSV Museum: fanów piłki nożnej zaciekawi muzeum klubu PSV Eindhoven
  • TAC – Temporary Art Centre  nie tyle muzeum samo w sobie co raczej miejsce spotkań dla ludzi sztuki, TAC Eindhoven oferuje przestrzeń wystawienniczą, infrastrukturę do inscenizacji artystycznych oraz okazję do wypicia kawy i podyskutowania o sztuce.
  • Van Abbemuseum: centrum szuki współczesnej

Gastronomia
Holendrzy uwielbiają jeść. Centrum Eindhoven obfituje w restauracje o standardzie i na każdą kieszeń. Spróbowac tu możesz jedzenie 'ulicznego' z różnych krańców świata, od hot doga po falalfel, jak również elegancki dań nouvelle cuisine. Na terenie miasta funkcjonują 4 restauracje wyróżnione gwiazdką Michelin: Wiesen, Avant-Garde Van Groeningen, De Karpendonkse Hoeve i De Treeswijkhoeve

Poza Eindhoven, jednakże w zasięgu krótkiej przejażdżki samochodem znaleźć można dwie restauracje, które przewodnik Michelin wyróżnił aż dwiema gwiazdkami. Chodzi tu o De Lindehof (w Nuenen) oraz Tribeca w Heeze.

Wypoczynek w mieście
Pomimo iż klimat Holandii nie rozpieszcza, Holendrzy wykorzystują każdą okazję do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dla tych, dla których kawiarniany ogródek lub park nie są dość wymagające, Eindhoven ma do zaoferowania parki deskorolkowe (Area 51) i rowerowe (BMX Playground), kompleks ścianek wspinaczkowych (Monk Bouldergym) oraz galerię graffiti. To ostatnie to dwupoziomowe rondo De Berenkuil, na którym policja przymyka oczy na działalność artystów ulicznych. 

Na zakupy w Eindhoven
Pomimo iż w Eindhoven, podobnie jak w jakimkolwiek większym mieście europejskim, nie brak jest centrów handlowych, oferujących tradycyjny zestaw marek i sklepów sieciowych, warto jest zainteresować się ofertą małych butików designerskich rozsianych po całym mieście, a zwłaszcza w jego bardziej artystycznych dzielnicach.

Gardrobe Store, Sissy Boy, czy Studioruig to tylko niektóre ze sklepów oferujące projekty holenderskich projektantów. Oprócz ubrań, e Eindhoven zakupić można również oryginalne elementy wyposażenia mieszkań. Jeśli interesujesz się dekoarcją wnętrz, koniecznie odwiedź Design Daily's, Vielgut, lubYKSI.

Heuvel Eindhoven, Piazza Center i Woensxl Shopping Centre to niektóre z tradycyjnych centrów handlowych w Eindhoven.

Znajdź więcej informacji w oficjalnym przewodniku po Eindhoven.Atrakcje Eindhoven – kultura, gastronomia, zakupy
Artykuły: Atrakcje Eindhoven – kultura, gastronomia, zakupy
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, October 10 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz