Główne atrakcje Pizy - co warto zobaczyć?

Jedna z ikon włoskiej Toskanii, miasto Piza (po włosku Pisa), choć nie tak obfitująca w zabytki jak stolica regionu, Florencja, ma do zaoferowania turystom znacznie więcej niż jedynie swą słynną krzywą wieżę.

Krzywa Wieża Piza

Najczęściej fotografowane miejsce w Pizie.

Pomimo, iż Pizę zwiedzić można pobieżnie w jeden dzień, warto jest tu zatrzymać się na dłużej, chociażby po to, aby uniknąć turystycznych tłumów i wysokich cen zakwaterowania we Florencji. 90-kilometrową odległość z Pizy do Florencji pokonać można samochodem w około godziny.

Tani wynajem samochodów Piza, Lotnisko – porównaj ceny i zarezerwuj przez internet

Połączenia bezpośrednie z Polski do Pizy znajdują się w ofercie przewoźnika low-cost Ryanar z Gdańska, Krakowa i Modlina.

Sprawdź, poniżej, co warto zobaczyć w Pizie podczas dłuższego pobytu.

Piza – zabytki i architektura
Będąca w przeszłości jednym z najważniejszych miast-republik basenu Morza Śródziemnego wyróżnia się elegancką architekturą, odzwierciedlającą fascynującą historię tego zakątka Włoch.

Podziwiać tu można zarówno doskonale zachowaną zabudowę w stylu romańskim, gotyckim, jak i renesansowym.

Krzywa wieża jest oczywiście obowiązkowym punktem zwiedzania Pizy, warto jest jednak przeznaczyć odrobinę czasu na dokładniejsze zapoznanie się z innymi atrakcjami miasta.

Atrakcje Pizy: Katedra i Krzywa Wieża
Większość najważniejszych zabytków Pizy usytuowana jest wokół Piazza del Duomo, centralnego placu określanego również mianem Piazza dei Miracoli. Dumo oznacza katedrę i to właśnie do kompleksu katedralnego przynależy Torre Pendente, czyli Krzywa Wieża, będąca w rzeczywistości dzwonnicą. Nieznaczne odchylenie od pionu, wynikające z niefortunnego usytuowania na piaszczystych gruntach, uczyniło wieżę jednym z najpopularniejszych zabytków Włoch.

Miłośników architektury z pewnością zainteresuje jednak również sama katedra, o dosyć eklektycznym stylu, wykazującym wpływy romańskie, bizantyjskie, jak również arabskie.

Pisa Duomo

Wnętrze Duomo di Pisa.

Do kompleksu katedralnego przynależy także baptysterium oraz nekropolia Campo Santo.

Piazza dei Cavalieri
Plac Rycerzy – Piazza dei Cavalieri – położony nieopodal katedry w przeszłości był politycznym centrum miasta. Wokół niego ulokowane były budynki pełniące funkcje administracyjne. Za obecny wygląd poddanego wielu przebudowom placu odpowiada XV-wieczny florencki architekt Giorgio Vassari.

Piazza dei Cavalieri

Do najciekawszych budynków Piazza dei Cavalieri zaliczają sięPalazzo dei Cavalieri ozdobiony charakterystycznym muralem, Palazzo dell’Orologio oraz kościół Świętego Stefana.

Zabytkowe kościoły Pizy
Pomimo iż nie imponują podobnym rozmachem, jak katedra, na uwagę zasługują również inne zabytkowe kościoły w Pizie, w tym: Santa Maria della Spina, San Paolo a Ripa dArno, San Francesco de Ferreri, San Pierto in Vinculis czy też San Frediano.

Piza kościół Santa Maria della Spina

Kościół Santa Maria della Spina w Pizie.

Z dala od centrum miasta, w miejscu, gdzie według legendy Św. Piotr zstąpił na ląd w drodze z Antiochii do Rzymu, warto jest odwiedzić utrzymaną w stylu romańskim Bazylikę San Pietro a Grado.

Muzea Pizy
Znaczna część przebogatego dziedzictwa sztuki sakralnej zdobiące katedrę oraz liczne kościoły Pizy zastąpiona została kopiami, oryginały zaś przeniesiono do miejskich muzeów.

Do najważniejszych z nich należą Muzeum Narodowe św. Mateusza (Museo Nazionale di San Matteo), przynależące do kompleksu katedralnego Museo Opera del Duomo oraz Muzeum Palazzo Reale.

Ciekawą kolekcje malarstwa z epok od XIV do XX wieku, jak również zbiory archeologiczne podziwiać można w Muzeum Sztuki i Kultury w Pizie, mieszczącym się w tak zwanym Niebieskim Pałacu, czyli Palazzo Blu

Spacer nabrzeżem Arno
Piza to nie tylko kościoły i muzea. Aby bardziej poczuć charakter tego miasta, warto jest wybrać się na spacer 'bez celu' wzdłuż nabrzeża rzeki Arno.

Piza nabrzeże nocą

Barwne i tętniące życiem za dnia, szczególnie urokliwie wygląda one nocą, dzięki bogatemu oświetleniu.

Poznaj inne atrakcje Pizy - więcej praktycznych informacji znajdziesz na oficjalnym portalu turystycznym PizyGłówne atrakcje Pizy - co warto zobaczyć?
Artykuły: Główne atrakcje Pizy - co warto zobaczyć?
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, June 06 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz