Nie przegap w Izraelu – największe atrakcje turystyczne Izraela

Jak na kraj, którego znaczna powierzchnię zajmuje pustynia, Izrael ma zadziwiająco zróżnicowaną ofertę atrakcji.

Wynajem samochodów Tel Awiw, Lotnisko Ben Gurion

Turystów z całego świata przyciągają tu fascynujące dziedzictwo historyczne i religijne, doskonałe plaże oraz frapująca sceneria do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, w tym trekkingu, wspinaczki, surfu i nurkowania głębinowego.

Jerozolima, Tel Awiw, Jaffa, Hajfa, Nazaret, Betlejem i Ejlat to najpopularniejsze destynacje turystyki miejskiej i religijnej w Izraelu. Rejony kraju najczęściej odwiedzane z racji na unikalne krajobrazy to Jezioro Galilejskie, Morze Martwe, Pustynia Negev oraz wybrzeże Morza Czerwonego.

Wyświetl mapę Izraela

Miejsca kultu religijnego w Izraelu
Izrael obfituje w miejsca o niezwykle ważne zarówno dla judaizmu, jak i chrześcijaństwa.  Jeśli wymiar duchowy podróży ma dla Ciebie znaczenie, koniecznie odwiedź następujące miejsca:

Ściana Płaczu (Jerozolima). Najważniejsze miejsce kultu judaizmu, czyli jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. Nazwa związana jest z tradycją opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian.

Ściana Płaczu

Góra Oliwna (Jerozolima). W czasach przedchrześcijańskich miejsce kultu Jahwe. Wedle tradycji żydowskiej na Górze Oliwnej rozpocznie się Dzień Gniewu Pańskiego. Według Biblii, w miejscu tym spędził na modlitwie ostatnie noce swojego życia Jezus Chrystus. Tu również nastąpiło Jego wniebowstąpienie.

Grób w Ogrodzie (Jerozolima). Starożytne miejsce pochówku, według protestantów i mormonów uznawane za grób Jezusa Chrystusa, kwestionowany jednak przez archeologów.

Bazylika Grobu Pańskiego (Jerozolima). W powszechnym mniemaniu właściwe miejsce pochówku Chrystusa. Na terenie Bazyliki znajduje się również Golgota, czyli skała na której dokonało się męczeństwo Jezusa.

Bazylika Grobu Panskiego

Wzgórze Świątynne (Jerozolima). W przeszłości wznosić się tu miała Świątynia Jerozolimska. Obecnie wzgórze jest najważniejszym miejscem kultu dla muzułmanów w Izraelu. Znajduje się na niej meczet Al-Aksa.

Nazaret. Miejsce dorastania Jezusa. Dziś obfituje w liczne świątynie. Nazaret położony jest w północnej części Izraela, około 40 km od Hajfy i 100 km od Tel Awiwu.

Wiszące Ogrody Bahá’i (Hajfa). Światowe Centrum Bahá’i, jest najważniejszym miejscem kultu wyznawców jednej z najnowszych religii na świecie, bahaizmu. Składa się na nie ponad 20 budynków oraz 30 ogrodów, część z których powstała na rozległych tarasach.

Centrum Bahá’i w Hajfie figuruje na liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Bazary w Israelu
Dla wielu turystów, żelaznym punktem każdej wizyty w nowym miejscu są zakupy na lokalnym bazarze. W krajach Bliskiego Wschodu jest to szczególnie interesujące doświadczenie, z racji na niezwykle barwny i eklektycznych charakter tutejszych marketów, gdzie mieszają się kultury żydowska, muzułmańska ale także chrześcijańska.

Na bazarach nabyć można pamiątki, wyroby rękodzieła, przyprawy oraz lokalne produkty. Są one również świetnym miejscem do zrobienia niezwykłych zdjęć.

Na izraelskich bazarach można, a nawet wypada się targować.

Bazar w Carmel:

Do najpopularniejszych bazarów w Izraelu zaliczają się:

  • Bazar na Starym Mieście w Jerozolimie.
  • Pchli Targ w Jaffie (Shuk HaPish Peshim)
  • Carmel Market w Tel Awiwie
  • oraz bazary portowe w Tel Awiwie i Jerozolimie, nastawione głównie na sprzedaż ryb i owoców morza oraz innych lokalnych produktów.

Plaże w Izraelu
Izrael, kraj o stosunkowo niewielkich rozmiarach, bo liczący sobie zaledwie 22 tyś. km2, posiada dostęp do 2 mórz, Morza Śródziemnomorskiego na północy i Morza Czerwonego na południu, oraz dwóch innych dużych zbiorników wodnych, Jeziora Galilejskiego oraz Morza Martwego, które pomimo nazwy, jest jednak jedynie jeziorem.

Śmiało można stwierdzić, iż Izrael oferuje plaże na każdy gust: od gwarnych plaż miejskich Tel Awiwu, poprzez dzikie plaże i puste plaże północnego wybrzeża i zachodniej Galilei, aż surrealistyczny, księżycowy niemal krajobraz wybrzeża Morza Martwego.

W Izraelu znajdą dla siebie plażę zarówno rodziny z dziećmi, osoby starsze, zwolennicy sportów ekstremalnych, surferzy, płetwonurkowie, a także młodsi turyści, ceniący sobie dobrą zabawę, również po zmroku. Z długiej listy godnych uwagi plaż w Izraelu wyróżniamy:

Coral Reef Beach (Ejlat). Bogata w gatunki rafa koralowa oraz ciepłe, spokojne wody Morza Czerwonego w Eilat czynią z Coral Reef Beach raj snorkelingu. Nurkowanie z rurką w tak sielankowej scenerii to czysta przyjemność, dostępna dla każdego, kto potrafi pływać.

Coral Reef plaża

Dolphin Beach (Ejlat). Jedną z najbardziej satysfakcjonujących form obcowania z morską fauną jest pływanie z delfinami. O ile zazwyczaj wykorzystywane są do tego delfiny przetrzymywane w sztucznych akwenach, w Eilat można delfiny odwiedzić w ich własnym domu. Wstęp na plażę Dolphin Beach jest kontrolowany i podlega opłacie.

Plaża Cezarea (Hajfa). Około 40 km na południe od Hajfy mieści się plaża Cezarea, która oprócz ciepłych wód Morza Śródziemnego i miękkiego, drobnego piasku, oferuje również sąsiedztwo zabytku o wielkiej wartości historycznej: rzymskiego akweduktu rozciągającego się wzdłuż linii morza.

Plaża Cezarea

Plaża w Tel Awiwie. Wybrzeże Tel Awiwu posiada ponad 3 km długości pasmo plaż o bardzo różniącym się od siebie, choć dzielącym lokalizację charakterze. Znaleźć tu można zarówno dyskretną i chronioną przed okiem ciekawskich plażę ‘religijną’ dla ściśle ortodoksyjnych Żydów, jak i plażę gejowską. Miłośnicy psów mogą wybrać się na specjalnie dla nich przeznaczoną plaże wraz ze swoim czworonożnym pupilem,

Przewodnik po plażach Tel Awiwu:

Pustynia Negew
Ponad 40% terytorium Izraela zajmuje pustynia Negew. Nawadniana w jedynie minimalnym stopniu poprzez formujące się tu w porze opadów rzeki okresowe, jest ona równie jałowa, co piękna.

Pustynia Negew

Krajobraz Negew.

Oprócz atrakcji naturalnych , jak na przykład największy na świecie krater krasowy Ramona czy też Park Timna, obfitujący  w niezwykłe formacje geologiczne, między innymi tzw. skalne grzyby, pustynia ma też do zaoferowania szereg innych atrakcji. Bardzo popularne są tu safari jeepami, lub też, w o wiele wolniejszym tempie, na grzbiecie wielbłądów. Przez pustynię wiodą najpopularniejsze trasy trekkingowe Izraela.

Można tu również odwiedzić kibuce, w którym zamieszkiwał premier Izraela, Dawid Ben Gurion, skosztować wina w lokalnej winnicy, czy też poznać warunki życia koczowniczych plemion, Beduinów.

Do pustyni Negew przynależy również największe miasto południowego Izraela, Ejlat. Jest to ważny port Morza Czerwonego, a także jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Izraela.

Ejlat oferuje szeroki wybór atrakcji turystycznych, od fascynujących zabytków, poprzez doskonałe plaże i zawsze ciepłe wody Morza Czerwone, po rozliczne formy aktywnego wypoczynku. Ejlat jest doskonałą bazą do wypraw na pustynię.Nie przegap w Izraelu – największe atrakcje turystyczne Izraela
Artykuły: Nie przegap w Izraelu – największe atrakcje turystyczne Izraela
Tematy: , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, June 17 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz