Atrakcje turystyczne Jeziora Como we Włoszech

Jezioro Como to jedna z najpopularniejszych atrakcji regionu Lombardia w północnych Włoszech. Położone około godziny drogi samochodem z Mediolanu jezioro słynie z niezwykłej urody rozpościerających się wokół niego pejzaży, godnej uwagi spuścizny historycznej oraz opinii „placu zabaw dla znanych i bogatych”.

Zwykła przejażdżka scenicznymi trasami biegnącymi wokół jeziora dostarczy już wielu niezapomnianych wrażeni. Po drodze, warto jest zatrzymać się w urokliwych osadach, wioskach i miasteczkach, których jest tu bez liku.

Fiat 500 kabriolet

Fiat 500 - stylowy, choć niewielki samochód na wycieczkę wokół Jeziora Como

Własny środek transport, na przykład samochodów wynajęty w Mediolanie to często najwygodniejszy sposób przemieszczania się w okolicach Como.

U stóp Alp
Lago di Como, rozpościera się u podnóża Szwajcarskich Alp, w tak zwanym regionie jezior, w którym znajdują się także inne, równie znane jeziora Garda, Lugano i Maggiore.

Kraina jezior Włochy mapa

Mapa jezior w Północnych Włoszech.

Trzecie, co do wielkości włoskie jezioro, i jedno z najgłębszych w Europie, ma kształt odwróconej litery Y. Na północnym krańcu jeziora usytuowane jest miasteczko o nazwie Colico. Na południowych jego krańcach znajdują się znane miasta Como (zachodnia odnoga) i Lecco (wschodnia odnoga) - mapa Jeziora Como. W centralnej części, u zbiegu południowych odnóg położone jest największe miasto w okolicy, słynne Bellagio.

Atrakcje turystyczne Como
Miasto Como, będące stolicą administracyjną prowincji, jest często pierwszym przystankiem dla turystów odwiedzających te okolice.

Pomimo niewielkich rozmiarów (Como liczy sobie około 84 tyś mieszkańców), miasto oferuje zaskakująco bogaty wybór atrakcji.

Najczęściej odwiedzanym zabytkiem Como jest oczywiście imponująca katedra, Il Duomo. Warto jest jednak pokusić się o odwiedzenie niektórych z mniejszych kościołów, bogato zdobionych obrazami, freskami i gobelinami z różnych epok historycznych.

Wizytówka Como jest elegancka architektura oraz liczne, pięknie utrzymane parki. Na uwagę zasługuje również ciekawa oferta muzealna. Z Como pochodził między innymi Alessandro Volta, najsłynniejszy włoski fizyk i wynalazca baterii. Historii jego życia i dokonań poświęcone jest muzeum  elektryczności Tempio Voltiano oraz latarnia Volta. Przejażdżka kolejką linową do latarni pozwoli nacieszyć się przepięknymi widokami nabrzeża jeziora.

Bellagio - Perła Jeziora Como
Miasto Bellagio usytuowane jest na cyplu oddzielającym południowe odnogi jeziora. Dzięki tej malowniczej, uprzywilejowanej wręcz lokalizacji, Bellagio zyskało sobie przydomek perły Jeziora Como.

Widokowe nabrzeże Bellagio pełne jest eleganckich restauracji i urokliwych kafejek z tarasami widokowymi, oferującymi zachwycającą panoramę jeziora. Na uwagę zasługuję również starówka Bellagio, Borgo, pełna wąskich, krętych uliczek, zaułków i często stromych schodów.

Niezwykle eleganckie Bellagio jest idealnym celem na jednodniową wycieczkę. Podróżni planujący zatrzymać się tu na noc powinni wiedzieć iż oferta hotelowa w mieście sprowadza się głównie do 5-gwiazdkowych hoteli i luksusowych pensjonatów. Zdecydowanie szerszy wybór dotyczy gastronomi. Oprócz wykwintnych restauracji, znaleźć można w Bellagio bardziej przystępne cenowo rozwiązania. Koneserów sztuki kulinarnej zainteresuje jednak z pewnością wyróżniona gwiazdką Michelin restauracja Mistral.

Przewodnik po Bellagio i Varenna (w języku angielskim):

Promy z i do Bellagio
Centralne usytuowanie Bellagio oraz duży wybór operujących tu promów stwarzają wiele okazji do zwiedzania pobliskich miejscowości, nawet tych położonych po przeciwnych stronach jeziora, w tym Menaggio, Varenna i Tremezzina. Wiele z promów zezwala na transport pojazdów, dzięki czemu istnieje możliwość kontynuowania wycieczki samochodem po drugiej stronie jeziora.

W rejonie Jeziora Como popularnym rozwiązanie są również taksówki wodne.

Lecco
Pomimo swojej głównie przemysłowej przeszłości miasto Lecco poszczycić się może ciekawą starówką oraz kilkoma nowoczesnymi atrakcjami. Warto zobaczyć neogotycka dzwonnicę, katedrę Duomo San Nicolo, willę Manzoni oraz mosty nad rzeką Adda (most Azzone Visconti/Ponte Vecchio i most Keneddyiego).

Spacer promenadą w Lecco zalicza się do obowiązkowych atrakcji.

Wille nad Jeziorem Como
Okolice Jeziora Como cieszyły się zainteresowaniem arystokracji poszukującej idealnej lokalizacji dla swoich rezydencji już za czasów Imperium Rzymskiego. Rozliczne wystawne wille usytuowane w czasach współczesnych na brzegach jeziora powstały w znacznej mierze na potrzeby włoskiej arystokracji z Lombardii chętnie się tu osiedlającej na przestrzeni wieków. Większość willi otaczają olbrzymie, zadbane ogrody, część z nich zaś, znajdująca się w prywatnych rękach lub zarządzana przez fundacje, otarta jest dla zwiedzających.

Villa del Balbianello. W tej wspaniałej posiadłości wyróżniającej się charakterystycznymi tarasowymi ogrodami położonej w Lenno, kręcone były sceny kinowych hitów James Bond: Casino Royale i Gwiezdne Wojny: Atak Klonów. Willa należy obecnie do nieprofitowego funduszu Fondo per l’Ambiente Italiano (FAI). Zwiedzanie zarówno wnętrza posiadłości, jak i ogrodów możliwe jest w bardzo przystępnej cenie (EUR 5 za wstęp do ogrodu, EUR11 za zwiedzanie łączone ogrodów i wnętrz).  Więcej informacji na temat Villa Balbianello na stronie FAI.

Villa Manzoni. Usytuowana w Lecco Willa Manzoni należała do rodziny słynnego poety włoskiego Alessandro Manzoni. Wnętrza, przekształcone zostało w muzeum poświęcone poecie i udostępnione zwiedzającym.

Villa Serbelloni. Jeden z najbardziej emblematycznych budynków Bellagio, Willa Serbelloni należy i zarządzana jest przez Fundacje Rockefellera, organizujący w niej konferencje oraz staże dla naukowców z całego świata. Znaczna część willi przekształcona została w hotel, ogrody zaś otwarto dla zwiedzających.

Celebrities Jeziora Como
Dyskretna elegancja i glamour Jeziora Como przyciągają w jego okolice znanych i bogate osobistości (głownie bogate, jako że tutejsze nieruchomości osiągają niebotyczne ceny).

George Clooney jest niewątpliwie najbardziej medialnym rezydentem Como. Należy do niego Villa Oleandra w Laglio. W uznaniu zasług, czyli głównie międzynarodowej uwagi, jaka jego postać przyciąga do tego zakątka Włoch, Clooney otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Como. Inne znane osoby widywane w okolicach Jeziora Como to między innymi: Madonna, David and Victoria Beckham, Sasha Baron Cohen, Liam Gallagher, David Hasselhof, Richard Branson, Donatella Versace i Silvio Berlusconi. Mapa znanych osobistości zamieszkujących okolice Jeziora Como.

Pogoda nad Jeziorem Como
Pogodę na Jeziorem Como kształtuje specyficzny mikroklimat zbliżony do klimatu śródziemnomorskiego. Pomimo bliskości Alp, i dzięki obecności dużego zbiornika wodnego, cały rejon Como charakteryzuje się łagodnymi temperaturami, latem utrzymującymi się pomiędzy 22 i 26 stopniami Celsjusza, zimą zaś rzadko spadającymi poniżej 5 stopni.

Duża wilgotność, w połączeniu z przyjemnymi temperaturami sprzyjają rozwojowi bujnej, tropikalnej niemal roślinności dodającej szczególnego uroku okolicom jeziora.

Więcej informacji na temat temperatur w rejonie Jeziora Como.

Podróż nad Jezioro Como – lotniska Mediolanu
Nad Jezioro Como z łatwością dostać można się z Mediolanu, jak i każdego z trzech lotnisk obsługujących miasto - Malpensa (MPX), Linate (LIN) i Bergamo/Orio Al Serio (BGY).

Wynajem samochodów na Lotnisku Mediolan Malpensa

Lotnisko Bergamo (Orio al Serio) - wynajem aut

Poniżej przedstawione zostały odległości drogowe pomiędzy mediolańskimi lotniskami i popularnymi miejscowościami w okolicach Jeziora Como:

  • odległość Lotnisko Mediolan - Como: 55 km (ok. 40 min samochodem)
  • odległość Lotnisko Bergamo - Lecco: 40 km (50 min by car)
  • odległość Lotnisko Malpensa - Bellagio: 84 km (1h 20 min samochodem)
  • odległość Lotnisko Bergamo - Como: 83 km (1h 20 min samochodem)
  • odległość Lotnisko Linate - Como: 57 km (50 min samochodem)

Przydatna wskazówka: zwiedzając rejony Como warto jest odwiedzić zachodni brzeg rano, wschodni zaś po południu. Zapewni to idealne oświetlenie do zdjęć o każdej porze dnia. 

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat jeziora Como w serwisie Como Lake Travel.



Atrakcje turystyczne Jeziora Como we Włoszech
Artykuły: Atrakcje turystyczne Jeziora Como we Włoszech
Tematy: , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, September 18 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz