Unikalne atrakcje turystyczne Lanzarote – zwiedzaj Wyspy Kanaryjskie samochodem

Lanzarote, najbardziej wysunięta na wschód ze wszystkich Wysp Kanaryjskich, różni się od innych wysp archipelagu. Aby móc w pełni doświadczyć różnorodności Wysp Kanaryjskich warto jest Lanzarote zwiedzić dokładniej, nie ograniczając się jedynie do ośrodka wypoczynkowego, w którym jesteśmy zakwaterowani.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Lotnisku Lanzarote

Biorąc pod uwagę powszechną dostępność usług wynajmu samochodów oraz ich niewygórowane ceny, nie jest to trudne (ani kosztowne) zadanie.

Lanzarote coastline

Takich widoków oczekiwac można na wybrzeżu Lanzarote.

Lanzarote, wyspa wulkanów
Pomimo iż tym, co najbardziej przyciąga turystów na Lanzarote, jak i na inne Wyspy Kanaryjskie, jest słoneczna pogoda i piękne plaże, niewątpliwą atrakcją tej akurat wyspy są jej unikalne, wulkaniczne krajobrazy, w niektórych miejscach przypominające nieco powierzchnię księżyca. Pokryte czarnym piaskiem i żwirem równiny oraz dziwne formacje skalne uformowane przez zastygłą lawę, obficie występujące w środkowej części wyspy tworzą niezwykły kontrast z niemal bajkową scenerią wybrzeża Lanzarote, wysadzanego palmami i otoczonego turkusem wód Atlantyku.

Kwitnący od blisko pół wieku przemysł turystyczny na Lanzarote nie odcisnął się piętnem na środowisku Lanzarote w stopniu, w jakim nastąpiło to na innych wyspach archipelagu. Dzięki staraniom urodzonego tu architekta i społecznika, Cesara Manrique postulującego ochronę naturalnego krajobrazu Lanzarote, władzom lokalnym udało się utrzymać restrykcje dotyczące nadmiernego rozwoju zabudowy, zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie nie istnieje praktycznie wielopiętrowa zabudowa. Nieskażony charakter wyspy doceniony został przez komitet UNESCO, który umieścił Lanzarote na liście rezerwatów biosfery. Mapa głównych dróg na Lanzarote (kliknij, aby powiększyć).

Wynajem samochodu na Lanzarote 
Lanzarote oferuje doskonałe warunki do uprawiania trekkingu, można tu również jeździć rowerem, a nawet konno. Dla mniej aktywnych turystów, wynajem samochodu na Lanzarote jest rozwiązaniem idealnym. Stosunkowo małe rozmiary wyspy pozwalają na dotarcie samochodem do najbardziej jej odległych zakątków w czasie do około dwóch godzin (nie licząc oczywiście przystanków na zrobienie zdjęć, czy po prostu napawanie się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami).

Mini Kabriolet

Mini Cooper Convertible – kabriolet do wynajęcia na Lanzarote

Stosunkowo tani wynajem samochodów na Lanzarote możliwy zarówno w stolicy wyspy Arrecife, jak i w większości popularnych centrów turystycznych, Costa Teguise, Playa del Carmen, czy Playa Blanca. Największy wybór ofert rent-a-car dostępny jest zazwyczaj na międzynarodowym lotnisku Lanzarote.

Atrakcje turystyczne Lanzarote rozsiane są po całym terenie wyspy, zarówno wzdłuż wybrzeża, na które składa się ponad 100 plaż, jak i w centralne części wyspy.

Park Narodowy Timanfaya National Park – nie przegap
Obowiązkowym punktem zwiedzania Lanzarote jest wizyta w Parku Narodowym Timanfaya, położonym w północno-zachodniej części wyspy.

Park rozpościera się na obszarze Montanas del Fuego, czyli Gór Ognistych, na które składa się ponad 100 wulkanów uformowanych stosunkowo niedawno, z geologicznego punktu widzenia, bo w zaledwie w XVIII wieku. Nawracające eurpcje wulkaniczne odpowiadają za surrealistyczny krajobraz Gór Ognistych: zastygłe morza lawy, kratery, wulkaniczne stożki i pustynne połacie pokryte czarnym, lub brunatnym piachem. Aktywność wulkaniczna tej części Lanzarote oraz wysoka temperatura podłoża wynikająca z obecności magmy na stosunkowo małej głębokości pod powierzchnią ziemi sprawiają, że na terenie parku występuje niezwykle mało form życia, a tutejsze podłoże działa jak naturalny grill. Popularną atrakcją parku Timanfaya jest zresztą restauracja El Diablo, serwująca dania przygotowane z wykorzystaniem naturalnego wulkanicznego ciepła – tradycyjne lokalne danie to mięso zgrillowane w otworach wywierconych w tym celu w ziemi.

Ochronie kruchej fauny i flory występującej na pozorni pustynnych obszarach parku Timanfaya służy rezerwat biosfery UNESCO ustanowiony tu w 1993 roku.

Park Timanfay zwiedzać można w ramach zorganizowanych wycieczek, dostępnych ze wszystkich większych ośrodków turystycznych Lanzarote, lub samemu, samochodem, pieszo, a nawet na grzbiecie wielbłąda. Zmotoryzowani turyści pamiętać muszą jednak, iż poruszanie się po parku dozwolone jest tylko oznaczonymi trasami. Ponadto, stosunkowo mały parking przeznaczony dla gości parku zapełnia się bardzo szybko, dlatego też lepiej jest planować wycieczkę samochodową do Timanfaya rano, unikając w ten sposób największych tłumów.

Poniżej, przybliżone odległości drogowe z największych ośrodków turystycznych Lanzarote do Parku Timanfaya:

 • odległość z Arrecife do Timanfaya: 26 km
 • odległość z Puerto del Carmen do Timanfaya:15 km
 • odległość z Playa del Carmen do Timanfaya: 18 km
 • odległość z Costa Teguise do Timanfaya: 32 km
 • odległość z La Santa do Timanfaya: 17 km

Jameos Del Agua i Cueva De Los Verdes
Te dwie atrakcje Lanzarote, usytuowane w północnej części wyspy w niewielkiej odległości od siebie są częścią niezwykłego systemu połączonych ze sobą jaskiń wulkanicznych rozpościerającego się pod powierzchnią Lanzarote.

‘Jameos’, uformowane przez przepływającą lawę jaskinie o częściowo zapadniętym sklepieniu znaleźć można w wielu miejscach na Lanzarote, Jameos Del Agua należą niewątpliwie do najbardziej spektakularnych przykładów tego zjawiska. Dzięki artystycznej wizji wspomnianego już Cesara Manrique, naturalne warunki jaskini wykorzystano, aby stworzyć niezwykłe podziemne audytorium z miejscami dla 600 osób, basen, ogród tropikalny, elegancką restaurację oraz nastrojowy klub nocny.

Jameos del Agua

Jameos del Agua, Lanzarote.

W Jameos del Agua spędzić można niezapomniany wieczór łącząc wykwintną kolacje z muzyka na żywo, a wszystko w unikalnej scenerii. Ciekawostką Jameos del Agua jest znajdujący się tu naturalny zbiornik z wodą morska, zamieszkiwany przez niezwykle rzadki gatunek ślepego kraba albinosa. Poza jaskinią Jameos krab ten występuje w naturze jedynie na bardzo dużych głębokościach w oceanie.

W niewielkiej odległości od Jameos, zwiedzać można kolejna jaskinię pochodzenia wulkanicznego, Cueva de los Verdes. Jaskina ta, osiągająca do 15 metrów szerokości w najszerszej części, mierzy sobie ponad 6 kilometrów, z których jedynie dwa otwarte są dla zwiedzających.

 • odległość do Jameos del Agua/Cueva de Los Verdes z Arrecife: 25 km
 • odległośc do Jameos del Agua/Cueva de Los Verdes z Costa Teguise: 22 km
 • odległość do Jameos del Agua/Cueva de Los Verdes z Puerto del Carmen: 40 km
 • odległość do Jameos del Agua/Cueva de Los Verdes z Playa Blanca: 61 km
 • odległość do Jameos del Agua/Cueva de Los Verdes z Timanfaya: 50 km
 • odległośc do Jameos del Agua/Cueva de Los Verdes z  La Santa: 42 km

Czarne plaże Lanzarote – Playa Quemada i El Golfo
Niespodzianką jest niejako, iż na wyspie tak silnie naznaczonej przez działalność wulkaniczną, większość plaż Lanzarote to plaże o białym piasku. Turyści odwiedzający ten zakątek Wysp Kanaryjskich, którzy chcieliby przekonać się, jak wygląda typowa wulkaniczna plaża, wyprawić się muszą do Playa Quemada, lub El Golfo. Są to najpopularniejsze czarne plaże na Lanzarote.

Playa Quemada, dosłownie „spalona plaża”, usytuowana jest na południowym wybrzeżu Lanzarote, pomiędzy miejscowościami Puerto Calero i Punta de Papagayo. Jest to cicha, i rzadko zatłoczona plaża. W jej okolicy nie ma większych ośrodków turystycznych, doskonale więc nada się na odpoczynek, w dość niezwykłej scenerii. Na plaży, oprócz czarnego piasku, jest też sporo kamieni, nie zawsze da się tu chodzić boso.

Na zachodnim wybrzeżu Lanzarote, warto jest odwiedzić zatokę El Golfo. Usytuowane tu lagunowe jeziorko o zielonym zabarwieniu, pochodzącym od bujnie się tu rozwijających kolonii alg, tworzy ciekawy kontrast z otaczającym go czarnym piaskiem i skałami, będąc jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Lanzarote. odległość Playa Quemada - Arrecife: 22 km

 • odległość Playa Quemada - Playa Blanca: 8 km
 • odległość Playa Quemada - Timanfaya: 10 km
 • odległość Arrecife - El Golfo: 31 km
 • odległość Puerto del Carmen - El Golfo: 24 km
 • odległość Playa Blanca - El Golfo: 18 km
 • odległość drogowa pomiędzy El Golfo i Playa Quemada wynosi około 17 km.

Krajobrazy Lanzarote:

Ogród kaktusów Guatiza
Kolejną niecodzienna atrakcją Lanzarote jest Jardin de Cactus, czyli Ogród Kaktusów, mieszczący się na obrzeżach miejscowości Guatiza. Unikalna kolekcja różnego rodzaju kaktusów doskonale wkomponowuje się tu w pustynną scenerie opuszczonego kamieniołomu. Oprócz lokalnie występujących odmian, niektóre z rosnących tu rzadkich gatunków kaktusów i roślin z rodziny sukulentów sprowadzone zostały z między innymi Madagaskaru, Kenii, Maroka, Peru, czy Meksyku. Oprócz niezwykłych form i kształtów kaktusów, podziwiać można też ich często zaskakujące kolory; praktycznie przez cały rok, któreś z zebranych tu okazów kwitną.

Przybliżone odległości drogowe do Ogrodu Kaktusów z popularnych ośrodków wypoczynkowych Lanzarote:

 • odległość z Arrecife do Ogrodu Kaktusów: 15 km
 • odległość z Puerto del Carmen do Ogrodu Kaktusów: 30 km
 • odległość z Playa Blanca do Ogrodu Kaktusów: 51 km

Tropiki na Lanzarote
Wydawać by się mogło, iż poza obszarem wybrzeża, na Lanzarote znajdziemy jedynie półpustynne krajobrazy i buchające parą wodną kratery. Nic bardziej mylnego: na północy wyspy, w okolicach miejscowości Haria wita ciekawych turystów Guinate Tropical Park. Na ponad 45.000 m2 rozpościerają się tu tropikalne ogrody, urzekające bujną, soczystą roślinnością, zamieszkałe przez setki gatunków ptactwa. W parku często odbywają się pokazy pingwinów. Karmić można również ptaki.

Aktualizacja: park sprzedany został nowym właścicielom i obecnie jest zamknięty.

Znajdź więcej aktualnych informacji na temat Lanzarote - oficjalny przewodnik po wyspie.

Loty na Lanzarote

Pomimo dosyć szerokiej oferty lotów bezpośrednich z Polski na Wyspy Kanaryjskie, Lanzarote jest jedną ze słabiej skomunikowanych z naszym krajemy dużych wysp archipelagu. Połączenia bezpośrednie na Lanzarote dostępne są głównie w formie czarterów, w tym z Warszawy (Chopin) liniami Enter Air i Smartwings Poland, także z Warszawy oraz z Katowic.

Duży wybór tras z przesiadką jednak dostępny jest z większych lotnisk Hiszpanii kontynentalnej, jak również z wielu lotnisk Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Holandii.

Czytaj także:

Porównaj oferty rent a car Lanzarote, Lotnisko.

Jak się dotrzeć na Lanzarote z innych Wysp Kanaryjskich
Turyści, którzy spędzają wakacje na Teneryfie, Fuerteventura, Gran Canaria, czy innych z Wysp Kanaryjskich nie musi ominąć przyjemność zwiedzenia Lanzarote. Można się tu dostać z pozostałych większych wysp archipelagu zarówno drogą lotniczą, jak i promami. Najlepiej Lanzarote połączone jest z pobliską Fuerteventura. Promy wypływające z Playa Blanca docierają do portu Corralejo na Fuerteventura po zaledwie 20 minutach.

Aby dotrzeć na Lanzarote z wysp bardziej oddalonych, na przykład Gran Canaria, czy Teneryfy, połączenie lotnicze będzie zdecydowanie mniej czasochłonnym rozwiązaniem. Lepiej jest również zapomnieć o transportowaniu na Lanzarote samochodu wynajętego na innej wyspie. Opłaty za przewóz auta promem na Wyspach Kanaryjskich są dosyć wysokie, dodatkowo, uszkodzenie samochodu na wyspie innej, niż ta, na której zostało wypożyczone może zaowocować konfliktem z ubezpieczalnia. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu na miejscu, nawet, jeśli zaledwie na dzień zwiedzania Lanzarote.

Lanzarote krajobraz

Księżycowe krajobrazy Lanzarote.

Pośród wypożyczalni samochodów obsługujących Lanzarote znajdują się między innymi: Europcar, Hertz, Avis Rent a Car, Auto Reisen, Cicar Canary Islands, Budget, Dollar, Goldcar, Payless Car Rental, Topcar, Offeri Orlando Rent A Car.

Porównaj oferty wynajmu samochodów na LanzaroteUnikalne atrakcje turystyczne Lanzarote – zwiedzaj Wyspy Kanaryjskie samochodem
Artykuły: Unikalne atrakcje turystyczne Lanzarote – zwiedzaj Wyspy Kanaryjskie samochodem
Tematy: , , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, July 24 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz