Wakacje na greckiej wyspie: atrakcje turystyczne Zakynthos

Zakhyntos, znana również pod włoską nazwą Zante, jest grecką wyspą położoną na Morzu Jońskim, u wybrzeży Peloponezu. Posiada ona własny port oraz lotnisko międzynarodowe obsługujące w sezonie letnim szereg tras europejskich oraz całorocznie połączenie do Aten.

Wynajem samochodów Zakynthos, Lotnisko - porównaj oferty

Jak inne greckie wyspy, Zakynthos jest popularnym celem turystycznym, oferującym bardzo zróżnicowane atrakcje. Znajdą tu cos dla siebie zarówno młodzi turyści, jak i ci starsi; amatorzy życia nocnego, jak i miłośnicy przyrody; wczasowicze preferujący aktywny wypoczynek, jak i typowe plażowe leniuchy. Wszystkich wyspa powita przepięknymi krajobrazami oraz turkusowymi, krystalicznie czystymi wodami otaczającego ją Morza Jońskiego.

Zakynthos panorama

Panorama stolicy Zakynthos.

Wyspę doskonale zwiedza się na własną ręka i bardzo popularny jest tu wynajem samochodów. Własny środek transportu, nawet jeśli dostępny przez zaledwie kilka dni, wzbogaci z pewnością wrażenia z pobytu na Zakynthos. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych atrakcji turystycznych Zakynthos (spolszczanego czasem na ‘Zakintos’).

Plaża Navagio – Zatoka Wraku, Grecja
Najbardziej rozpoznawalnym chyba elementem krajobrazu Zakynthos, oraz najczęściej fotografowanym jest słynna Zatoka Wraku, ukryta w klifowym wybrzeżu północno-zachodniej części wyspy. Nazwa jej pochodzi od wraku frachtowca, który utknął tu w 1980 roku i do dziś ‘zdobi’ rajską plażę o białym, miałkim piasku i turkusowych wodach. Dostęp do plaży Navagio możliwy jest jedynie drogą morską.

Plaża Navagio Zakynthos

Od strony lądu otaczają ją wysokie klify, z których często korzystają wielbiciele sportów ekstremalnych. Odpoczynek na plaży, nieopodal wraku statku urozmaici widok śmiałków skaczących z klifu na linach bungee.

Błękitne Groty
Kolejna ‘pocztówkowa’ atrakcja Zakythos położona jest na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, pomiędzy Agios Nikolaos i Latarnią Skinari. Znajduje się tu kompleks wyrzeźbionych w klifowym wybrzeżu jaskiń i łuków skalnych, skapanych w niezwykle przejrzystej wodzie o błękitnym zabarwieniu. Wycieczki morskie do Błękitnych Grot są żelaznym elementem zwiedzania Zakynthos i wykupić je można w praktycznie każdym większym ośrodku turystycznym.

Podobną atrakcją są Jaskinie Keri, usytuowane na południowym wybrzeżu wyspy.

Zakynthos Town
Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, często zwane przez turystów mianem Zakynthos Town, a przez miejscowych – Chora (na wielu z greckich wysp największe miasto nosi tą samą nazwę, co sama wyspa, dla rozróżnienia wzbogacona właśnie o zwrot ‘chora’).

Zakhyntos Town, liczące sobie około 10 tysięcy mieszkańców, położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Jako że w przeszłości wyspa przez długi czas znajdowała się pod wpływem Republiki Weneckiej, pod względem architektury Zakynthos przypomina włoskie miasta. Próżno tu szukać typowych greckich świątyń, czy też, ogółem mówiąc, wielowiekowych zabytków. Duża aktywność sejsmiczna strefy, w której położona jest wyspa, oraz kilka poważnych trzęsień ziemi, ostatnie z których, mające miejsce w 1953 zniszczyło w znacznym stopniu miasto.

Współczesne Zakhyntos jest tętniącym życiem, urokliwym miasteczkiem, którego życie skupia się w znacznej mierze wokół portu.

Spacer po Zakynthos:

Do najciekawszych atrakcji turystycznych Zakynthos zaliczają się przepiękne kościoły ortodoksyjne Św. Dionizego i Św. Mikołaja oraz Muzeum Solomos i Kalvos, poświęconego największym pisarzom oraz innym wybitnym osobowościom historycznym wywodzącym się z wyspy.

Warte uwagi jest również Muzeum Bizantyjskie, posiadające ciekawą kolekcję ikon oraz makietę oryginalnej zabudowy Zakynthos sprzed trzęsienia ziemi.

Laganas
We wschodniej części wyspy, Zatoka Laganas ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Mieści się tu oblegana, najbardziej ‘rozrywkowa- miejscowość na wyspie, Laganas. Słynie ona z dwóch, skrajnie różnych atrakcji: rezerwy żółwi caretta caretta, o których mowa poniżej, oraz znacznej ilości barów, dyskotek i klubów nocnych, przyciągających tu głównie młodszych turystów. Laganas tętni życiem za dnia, ale również po zmroku, do późnych godzin nocnych, co dla jednych jest zaletą, dla innych zaś wadą.

Żółwie Caretta Caretta – maskotka Zakynthos
Południowo wschodnie wybrzeże Zakythos ukochały sobie żółwie caretta caretta. Ten zagrożony gatunek, występujący jedynie w basenie Morza Śródziemnego, obrał sobie na stanowisko lęgowe właśni piaszczyste plaże w Zatoce Laganas. Część z nich, wchodząca w skład Narodowego Parku Morskiego Zakynthos objęta jest ochrona. Parkowi strażnicy strzegą tu założonych gniazd i wykluwających się żółwików przed natrętnymi turystami.

Poza okresem lęgowym, żółwie najczęściej spotkać można na niewielkiej wysepce Marathonisi, położnej w Zatoce Laganas. Na Wyspę Żółwi, bo tak jest określana, dostać się można w ramach zorganizowanej wycieczki, lub samodzielnie, wynajmując małą łódkę motorową.

Żółwie caretta caretta należą do jednego z największych przedstawicieli gatunku. Mierzyć mogą nawet do 1.2 metra i ważyć do 100 kilo. Obserwacja żółwi w ich naturalnym środowisku, czyli w wodzie, zalicza się do największych atrakcji Zakynthos.

Żółwie caretta caretta są przyjazne i jeśli nie są niepokojone, nie uciekają przed człowiekiem. Pamiętać jednak należy o tym iż jest to gatunek chroniony i obcując z nim należy stosować się do zaleceń pracowników parku oraz przewodników wycieczek.

Plaża Kalamaki
Położone tuż nieopodal chronionej ‘żółwiej’ strefy, Kalamaki, pomimo, iż jest tętniącym życiem ośrodkiem turystycznym, oferuje spokojna i sprzyjającą rodzinnym wakacjom atmosferę. Szeroka, piaszczysta plaża o łagodnym spadku stwarza warunki do bezpiecznych kąpieli, nawet dla najmłodszych. Oprócz jednego baru, a w zasadzie tawerny, gdzie można zjeść lekkie posiłki, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży nie istnieje wysokie zabudowanie.

Plaża znajduje się bardzo blisko lotniska i nisko przelatujące samolot to jedyne, co może zakłócić tu wypoczynek.

Sama miejscowość Kalamaki sprowadza się w zasadzie do jednej głównej ulicy wzdłuż której rozmieszczoną są restauracje i punkty handlowe. Na terenie Kalamaki mieści się około 20 hoteli, w różnym standardzie.

Zakynthos dla dzieci
Kalamaki, Tsivili i Alykanas to najbardziej przyjazne rodzinom z dziećmi ośrodki wczasowe na Zakynthos. Skupiają one większość atrakcji dla najmłodszych dostępnych na wyspie, w tym:  Tsilivi Waterpark i Luna Fun Park, Caretta Fun Park.

W głąb wyspy, około 5 km na zachód od Miasta Zakynthos położony jest największy aquapark Zakynthos, Water Village.

Miłośnikom przyrody wart polecenia jest park Askos Stone Park. Zamieszkują go przyjazne jelenie, szopy, kozy i inne zwierzęta, pozwalające się karmić i głaskać. Wizyta w nim będzie niewątpliwie wielkim przeżyciem dla najmłodszych i ciekawą alternatywą dla tłocznych i gwarnych aquaparków.

Uwaga: Askos Stone Park położony jest na bardzo nierównym terenie, co utrudnia korzystanie w nim z wózków dziecięcych.

Loty na Zakynthos
W sezonie letnim 2017 bezpośrednie loty na Zakynthos z Polski możliwe były jedynie w formie czarterów (Enter Air i Small Planet). Skorzystać można było również  z połączeń tanich linii lotniczych Rynair i Wizzair, ale jedynie z przesiadką.

Klimat Zakynthos
Sezonowość turystyki na Zakythos wynika z warunków pogodowych. Położone w strefie klimatu śródziemnomorskiego Zakynhtos wyróżnia dwie odmienne pory: gorące i suche lato, oraz względnie ciepła, choć deszczową zimę. Sezon wakacyjny trwa tu od kwietnia do października. W lipcu i sierpniu kiedy to najwięcej turystów odwiedza wyspę, średnie temperatury za dnia utrzymują się w okolica 26 stopni Celsjusza, przekraczając w najgorętszych okresach nawet 30 stopnia. W okresie pomiędzy majem i sierpniem opady deszczu występują niezwykle rzadko.

Zimy na Zakynthos wiążą się ze spadkiem temperatury do około 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Wypoczynek na wyspie zakłócają wówczas częste opady deszczu.

Klimat Zakynthos (Zante) – temperatury, opady i nasłonecznienie na przestrzeni roku. 

Znajdź więcej praktycznych informacji o Zakythos na portalu Visit Greece.Wakacje na greckiej wyspie: atrakcje turystyczne Zakynthos
Artykuły: Wakacje na greckiej wyspie: atrakcje turystyczne Zakynthos
Tematy: , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, May 21 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz