Boże Narodzenie i Sylwester na Maderze – najważniejsze wydarzenia w grudniu

Jeden z najpopularniejszych kierunków wyspiarskich w Europie, Madera, od dawna jest już na celowniku turystów także z Polski.

Wynajem samochodów Madera, Lotnisko Funchal

Słynie z bujnej roślinności, a zwłaszcza egzotycznych kwiatów oraz łagodnego przez cały rok klimatu. To właśnie tą wyspę w celach leczniczych chętnie odwiedzał Winston Churchill. Kurował się tu również swego czasu Marszałek Piłsudski.

Madera krajobraz

Wiecznie zielone krajobrazy Madery.

Pomimo iż Madera nie należy do tropikalnych destynacji (ani nawet typowo plażowych, jako że na tej wulkanicznego pochodzenia wyspie piaszczyste plaże praktycznie nie występują),  utrzymujące się przez całą zimę temperatury pomiędzy 15 i 20°C, czynią z niej atrakcyjny cel ucieczki od ponurej zimowej pogody w Polsce.

Czytaj również: Klimat Madery – pogoda w Funchal.

Koniec roku to szczególnie ciekawy czas na odwiedzenie Madery z racji na niezwykle hucznie tu celebrowanego Sylwestra. Organizowane co roku zatoce Funchal, stolicy wyspy. Tutejszy, wielominutowy pokaz sztucznych ogni wielokrotnie gościł w Księdze Rekordów Guinnessa, jako największe tego typu widowisko na skalę światową.

Jeśli jednak zdecydujesz się na spędzenie na wyspie także Bożego Narodzenia, poniżej przypominamy, jakich atrakcji na Maderze oczekiwać można w okresie okołoświątecznym.

Madera w grudniu – atrakcje
Przez cały grudzień, a w zasadzie już od połowy listopada w Funchal, oraz inne większych miejscowościach podziwiać można bożonarodzeniowe dekoracje, a zwłaszcza bogate oświetlenie.

Dekoracje swiąteczne Funchal

Magia świąt na Maderze.

Stosunkowo ciepłe zimowe noce na Maderze zachęcają do wieczornych spacerów bogato udekorowaną starówką Funchal, skosztowania pieczonych kasztanów, czy typowego i bardzo rozgrzewającego miejscowego trunku – poncha, na którego podstawową wersję składa się rum, cytryna i miód (w wariacjach też także pomarańcze, marakuja, mango lub ananas)

Świąteczny jarmark w Funchal – 23 grudnia
Prawdziwe tłumy, zarówno ‘lokalsów’ jak i turystów przyciąga Noite de Mercado, czyli Noc Targowa na największym rynku Funchal, Mercado dos Lavradores. Ma ona miejsce 23 grudnia, czyli stosunkowo późno na świąteczne zakupy. Robienie wszystkiego ‘na ostatnią chwilę’ jest jednak częścią portugalskiej mentalności, zaś sam jarmark, to nie tylko okazja aby zakupić brakujące prezenty, czy też wyroby lokalnej gastronomii – wędliny, sery, przetwory, lecz także spędzić wspólnie czas w radosnej atmosferze, przy muzyce na żywo i wśród stoisk z jedzeniem.

Jarmark świąteczny w Funchal.

Bieg Św. Sylwestra
Volta a Funchal, czyli Bieg po Funchal, zwany także Biegiem Św. Sylwestra to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń sportowych w Europie, liczące sobie już ponad 60 edycji.

Ponad 6-kilometrowej długości trasa organizowanego po zmroku biegu prowadzi wzdłuż najważniejszych ulic miasta, pozwalając cieszyc się świąteczną atmosferą.

Bieg Sw. Sylwestra

Imprezy sportowe na Maderze w grudniu: wyścig Św. Sylwestra.

Znajdź więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej biegu Św. Sylwestra

Pasterka na Maderze?
Podobnie jak w Polsce, wieczerza wigilijna spędzana jest w domu, w gronie rodzinnym. Po kolacji jednak wierzący chętnie udają się na mszę o północy, noszącą w Portugalii nazwę Missa do Galo, czyli msza koguta, szczególnie uroczyście celebrowaną w katedrze w Funchal.

Na Maderze istnieje także tradycja mszy zwanych Missa do Parto. Słowo parto oznacza w języku portugalskim poród. O świcie, pomiędzy 16 a 24 grudnia celebrowanych jest 9 mszy na wspomnienie ciąży Maryi Panny.

Sylwester w Funchal
Nawet jeśli podczas zimowego wypadu na Maderę zatrzymujesz się w innej miejscowości niż Funchal, stolicę wyspy obowiązkowo odwiedzić należy wieczorem 31 grudnia.

Trwający około 8 minut pokaz fajerwerków organizowany w tym mieście jest jedynym w swoim rodzaju widowiskiem.

Sylwestrowe sztuczne ognie w Fuchal.

Większość hoteli w mieście oferuje specjalne sylwestrowe programy, z elegancka kolacją i muzyka na żywo. Bawić się można także samemu: wiele restauracji, barów i klubów pozostaje 31 grudnia otwarta do późnych godzin nocnych.

Więcej informacji na temat Madery na oficjalnym portalu turystycznymBoże Narodzenie i Sylwester na Maderze – najważniejsze wydarzenia w grudniu
Artykuły: Boże Narodzenie i Sylwester na Maderze – najważniejsze wydarzenia w grudniu
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, November 18 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz