Boże Narodzenie w Portugalii

Pomimo, iż zima jest najmniej popularnym sezonem turystycznym w Portugalii, w miesiącach pomiędzy grudniem i lutym ten nadatlantycki kraj odwiedza mimo wszystko wielu turystów, w tym coraz częściej również z Polski.

Wynajem samochodów Lizbona, Lotnisko - porównaj oferty  rezerwuj online

Przycigają ich niskie, posezonowe ceny, brak turystycznych tłumów oraz klimat nadal o wiele łagodniejszy, niż sroga polska zima.

Lizbona zimą:

Temperatury sięgające za dnia nawet 15 stopni Celsjusza oraz sporo godzin słonecznych to prawdziwa gratka dla rodaków zmęczonych zimową szarugą, mrokiem i mrozem (chociaż poranki i wieczory okazać się mogą często szokująco wilgotne i przejmująco chłodne; ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne! Więcej o pogodzie zimą w Portugalii w dalszej części artykułu).

Pomimo, iż tradycyjne lubimy spędzać święta z rodziną, coraz częściej decydujemy się na odwiedzenie Portugalii w okresie około bożonarodzeniowym i noworocznym, zwłaszcza, jeśli podróżujemy z dziećmi i podczas planowania urlopu zdani jesteśmy na szkolne ferie.

Tradycje Bożego Narodzenia w Portugalii
Duże ośrodki miejskie w Portugalii - Lizbona, Porto i Faro obsługujące bezpośrednie połączenia z Polski - nie różnią się znacząco, jeśli chodzi o sposób celebrowania Świąt Bożego Narodzenia od innych miast na świecie, czy w Polsce.

Miasta 'przystrajają się' świątecznie, już od połowy listopada. Najbardziej widoczne jest to oczywiście w centrach handlowych, starających się przekonać do świątecznych zakupów jak najwcześniej.  

Reprezentacyjne części miasta dekorowane są stosownie do sezonu oraz ekstrawagancko oświetlane. W Lizbonie, a zwłaszcza w jej najstarszej i najbardziej turystycznej części, spacer, czy przejażdżka samochodem po zmroku, aby zobaczyć świąteczne iluminacje urosła do rangi bożonarodzeniowej tradycji.

Lizbona swiatla swiateczne

Starówka Lizbony przystrojona na święta.

Warto jest się na taki spacer wybrać; lizbońska starówka, i tak już sama w sobie urocza, nabiera wtedy prawdziwie bajkowego charakteru. Skosztować można również sezonowego smakołyku – pieczonych kasztanów, pakowanych w rożki z gazery oraz napić się grzanego wina, czy tez wiśniowej nalewki serwowanej w kieliszku z czekolady – rozwiązanie równie ekologiczne, co pyszne!

Podobnie, jak w Polsce, w wielu miejscach publicznych wystawiane są, większe lub mniejsze szopki.

Ciekawostka: największa ruchoma szopka bożonarodzeniowa na świecie, figurująca w Światowej Księdze Rekordów Guinnessa znajduje się w małej miejscowości São Paio de Oleiros w południowej części Portugalii. Ta dosyć imponująca kompozycja, na którą składa się ponad 7 tysięcy elementów zajmuje powierzchnię 3.5 tysiąca metrów kwadratowych:

Co na stole? Portugalskie dania bożonarodzeniowe
W zaciszu domowego ogniska Portugalczycy świętują w sposób zbliżony do polskiej tradycji. Wieczorem, 24 grudnia, spożywana jest kolacja w gronie rodzinnym. Jej podstawą są dania oparte na portugalskim przysmaku – bacalhau, czyli suszonym i mocno solonym dorszu. Może być on serwowany na wiele sposobów: pieczony, gotowany, lub jako część bardziej złożonych dań, na przykład bacalhau com natas, czyli dorsza ze śmietaną:

Oprócz dań rybnych, na wigilijnych stołach w Portugalii bardzo często pojawiają się również dania mięsne, jak na przykład pieczony prosiak, lub indyk.

Jeśli chodzi o desery, prym w okresie świątecznym wiedzie bolo rei – w wolnym tłumaczeniu 'ciasto króla'. To uformowane w kształcie wieńca drożdżowe ciasto, obficie nadziewane i zdobione krystalizowanymi owocami (lub w wersji bolo rainha/ciasto królowej), orzechami, dostępne jest w zasadzie jedynie w okresie bożonarodzeniowym.

Bolo Rei

Po kolacji wigilijnej, wiele rodzin wybiera się na specjalną mszę celebrowaną o północy. Portugalska pasterka to missa do galo, czyli ‘msza koguta’.

25 grudnia spędzany jest ponownie w gronie rodziny i znajomych, przy obfitych posiłkach. Warto wiedzieć jednak, iż drugi dzień świąt, jako taki nie istnieje w Portugalii i 26 grudnia większość osób wraca już do pracy.

Jeśli chodzi o prezenty oczekujące pod choinką, otwierane są one przeważnie 24 grudnia, po wieczerzy wigilijnej, ewentualnie z samego rana, następnego dnia.

Jarmarki świąteczne w Portugalii
Wzorując się niejako na tradycjach znanych z innych krajów, w Portugalii coraz częściej organizowane są bożonarodzeniowe jarmarki, na których zakupić można typowo sezonowe produkty, ozdoby świąteczne, wyroby rękodzieła, lokalne smakołyki, jak również pamiątki.

W największych portugalskich miastach, organizowane są także całe miasteczka bożonarodzeniowe, oferujące atrakcje dla całej rodziny: lodowiska, karuzele, diabelskie młyny. Do jednej za najbardziej popularnych tego typu imprez należy Vila Natal w Óbidos niewielkim mieście położonym około 80 km na północ od Lizbony.

Film promocyjny Vila Natal:

Portugalia – pogoda w grudniu
Zimowe temperatury wahają się znacznie w różnych regionach Portugalii.

Generalnie południowa część kraju, a zwłaszcza słoneczne Algarve, cieszy się najprzyjemniejszą pogoda przez cały rok. Zimą, w grudniu, średnia temperatura za dnia wynosi tu 14 stopni Celsjusza. W Lizbonie, w centralnie części kraju, średnia grudniowa temperatura to już tylko 12, na północy zaś, w Porto zaś, 11. Liczyc należy się jednak z tym, iż przy bardzo dużej wilgotności, podczas pochmurnych, bezwietrznych dni przekraczającej często 90%, temperatura odczuwana jest, jako znacznie niższa, niż ta wskazywana przez termometry. O ile rękawiczki w większości przypadków są raczej zbędnym akcesorium zimowej garderoby, ciepła kurtka, najlepiej przeciwdeszczowa jest niezbędna. Warto jest też przygotować ubranie 'na cebulkę'. W bezchmurne dni, w południe, temperatura sięga często nawet 20 stopni Celsjusza, lecz spada gwałtownie, gdy tylko słońce znika.

Czytaj również: Pogoda w Portugalii.

Portugalski klimat najłagodniejszy jest zawsze na wybrzeżu. W bardziej oddalonych od wybrzeża częściach kraju, niewystawionych na łagodzący wpływ oceanu, dobowe amplitudy temperatur zwiększają się zdecydowanie, zaś średnia temperatura za dnia w dystryktach takich jak Guarda, Castelo Branco czy Braganca w grudniu nie przekracza 10 stopni Celsjusza.

Odwiedzając Portugalię w grudniu przygotować należy się na opady deszczu, których w grudniu jest najwięcej skali roku. Pada tu przez średnio 17 dni.

Lizbona pogoda w grudniu – szczegółowy grafik klimatu.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat podróży po Potugalii w serwisie Visit Portugal.Boże Narodzenie w Portugalii
Artykuły: Boże Narodzenie w Portugalii
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, November 14 2022

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz