Boże Narodzenie w Portugalii
Pomimo, iż zima jest najmniej popularnym sezonem turystycznym w Portugalii, w miesiącach pomiędzy grudniem i lutym ten nadatlantycki kraj odwiedza mimo wszystko wielu turystów, w tym coraz częściej również z Polski.
Wynajem samochodów Lizbona, Lotnisko - porównaj oferty rezerwuj online
Przycigają ich niskie, posezonowe ceny, brak turystycznych tłumów oraz klimat nadal o wiele łagodniejszy, niż sroga polska zima.
Lizbona zimą:
Temperatury sięgające za dnia nawet 15 stopni Celsjusza oraz sporo godzin słonecznych to prawdziwa gratka dla rodaków zmęczonych zimową szarugą, mrokiem i mrozem (chociaż poranki i wieczory okazać się mogą często szokująco wilgotne i przejmująco chłodne; ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne! Więcej o pogodzie zimą w Portugalii w dalszej części artykułu).
Pomimo, iż tradycyjne lubimy spędzać święta z rodziną, coraz częściej decydujemy się na odwiedzenie Portugalii w okresie około bożonarodzeniowym i noworocznym, zwłaszcza, jeśli podróżujemy z dziećmi i podczas planowania urlopu zdani jesteśmy na szkolne ferie.
Tradycje Bożego Narodzenia w Portugalii
Duże ośrodki miejskie w Portugalii - Lizbona, Porto i Faro obsługujące bezpośrednie połączenia z Polski - nie różnią się znacząco, jeśli chodzi o sposób celebrowania Świąt Bożego Narodzenia od innych miast na świecie, czy w Polsce.
Miasta 'przystrajają się' świątecznie, już od połowy listopada. Najbardziej widoczne jest to oczywiście w centrach handlowych, starających się przekonać do świątecznych zakupów jak najwcześniej.
Reprezentacyjne części miasta dekorowane są stosownie do sezonu oraz ekstrawagancko oświetlane. W Lizbonie, a zwłaszcza w jej najstarszej i najbardziej turystycznej części, spacer, czy przejażdżka samochodem po zmroku, aby zobaczyć świąteczne iluminacje urosła do rangi bożonarodzeniowej tradycji.
Starówka Lizbony przystrojona na święta.
Warto jest się na taki spacer wybrać; lizbońska starówka, i tak już sama w sobie urocza, nabiera wtedy prawdziwie bajkowego charakteru. Skosztować można również sezonowego smakołyku – pieczonych kasztanów, pakowanych w rożki z gazery oraz napić się grzanego wina, czy tez wiśniowej nalewki serwowanej w kieliszku z czekolady – rozwiązanie równie ekologiczne, co pyszne!
Podobnie, jak w Polsce, w wielu miejscach publicznych wystawiane są, większe lub mniejsze szopki.
Ciekawostka: największa ruchoma szopka bożonarodzeniowa na świecie, figurująca w Światowej Księdze Rekordów Guinnessa znajduje się w małej miejscowości São Paio de Oleiros w południowej części Portugalii. Ta dosyć imponująca kompozycja, na którą składa się ponad 7 tysięcy elementów zajmuje powierzchnię 3.5 tysiąca metrów kwadratowych:
Co na stole? Portugalskie dania bożonarodzeniowe
W zaciszu domowego ogniska Portugalczycy świętują w sposób zbliżony do polskiej tradycji. Wieczorem, 24 grudnia, spożywana jest kolacja w gronie rodzinnym. Jej podstawą są dania oparte na portugalskim przysmaku – bacalhau, czyli suszonym i mocno solonym dorszu. Może być on serwowany na wiele sposobów: pieczony, gotowany, lub jako część bardziej złożonych dań, na przykład bacalhau com natas, czyli dorsza ze śmietaną:
Oprócz dań rybnych, na wigilijnych stołach w Portugalii bardzo często pojawiają się również dania mięsne, jak na przykład pieczony prosiak, lub indyk.
Jeśli chodzi o desery, prym w okresie świątecznym wiedzie bolo rei – w wolnym tłumaczeniu 'ciasto króla'. To uformowane w kształcie wieńca drożdżowe ciasto, obficie nadziewane i zdobione krystalizowanymi owocami (lub w wersji bolo rainha/ciasto królowej), orzechami, dostępne jest w zasadzie jedynie w okresie bożonarodzeniowym.
Po kolacji wigilijnej, wiele rodzin wybiera się na specjalną mszę celebrowaną o północy. Portugalska pasterka to missa do galo, czyli ‘msza koguta’.
25 grudnia spędzany jest ponownie w gronie rodziny i znajomych, przy obfitych posiłkach. Warto wiedzieć jednak, iż drugi dzień świąt, jako taki nie istnieje w Portugalii i 26 grudnia większość osób wraca już do pracy.
Jeśli chodzi o prezenty oczekujące pod choinką, otwierane są one przeważnie 24 grudnia, po wieczerzy wigilijnej, ewentualnie z samego rana, następnego dnia.
Jarmarki świąteczne w Portugalii
Wzorując się niejako na tradycjach znanych z innych krajów, w Portugalii coraz częściej organizowane są bożonarodzeniowe jarmarki, na których zakupić można typowo sezonowe produkty, ozdoby świąteczne, wyroby rękodzieła, lokalne smakołyki, jak również pamiątki.
W największych portugalskich miastach, organizowane są także całe miasteczka bożonarodzeniowe, oferujące atrakcje dla całej rodziny: lodowiska, karuzele, diabelskie młyny. Do jednej za najbardziej popularnych tego typu imprez należy Vila Natal w Óbidos niewielkim mieście położonym około 80 km na północ od Lizbony.
Film promocyjny Vila Natal:
Portugalia – pogoda w grudniu
Zimowe temperatury wahają się znacznie w różnych regionach Portugalii.
Generalnie południowa część kraju, a zwłaszcza słoneczne Algarve, cieszy się najprzyjemniejszą pogoda przez cały rok. Zimą, w grudniu, średnia temperatura za dnia wynosi tu 14 stopni Celsjusza. W Lizbonie, w centralnie części kraju, średnia grudniowa temperatura to już tylko 12, na północy zaś, w Porto zaś, 11. Liczyc należy się jednak z tym, iż przy bardzo dużej wilgotności, podczas pochmurnych, bezwietrznych dni przekraczającej często 90%, temperatura odczuwana jest, jako znacznie niższa, niż ta wskazywana przez termometry. O ile rękawiczki w większości przypadków są raczej zbędnym akcesorium zimowej garderoby, ciepła kurtka, najlepiej przeciwdeszczowa jest niezbędna. Warto jest też przygotować ubranie 'na cebulkę'. W bezchmurne dni, w południe, temperatura sięga często nawet 20 stopni Celsjusza, lecz spada gwałtownie, gdy tylko słońce znika.
Czytaj również: Pogoda w Portugalii.
Portugalski klimat najłagodniejszy jest zawsze na wybrzeżu. W bardziej oddalonych od wybrzeża częściach kraju, niewystawionych na łagodzący wpływ oceanu, dobowe amplitudy temperatur zwiększają się zdecydowanie, zaś średnia temperatura za dnia w dystryktach takich jak Guarda, Castelo Branco czy Braganca w grudniu nie przekracza 10 stopni Celsjusza.
Odwiedzając Portugalię w grudniu przygotować należy się na opady deszczu, których w grudniu jest najwięcej skali roku. Pada tu przez średnio 17 dni.
Lizbona pogoda w grudniu – szczegółowy grafik klimatu.
Znajdź wiele praktycznych informacji na temat podróży po Potugalii w serwisie Visit Portugal.

Tematy: lizbona, boze-narodzenia-w-portugalii, swieta-w-portugalii
Ostatnia modyfikacja: Monday, November 14 2022