Boże Narodzenie w Portugalii

Pomimo, iż zima jest 'niskim' sezonem turystycznym w Portugalii, w miesiącach pomiędzy grudniem i lutym spotkać tu można mimo wszystko wielu turystów, w tym coraz częściej również z Polski. Przyczynia się do tego stale rosnąca oferta bezpośrednich połączeń lotniczych, zwłaszcza tych low-cost, jak również klimat, który w porównaniu ze srogą polską zimą wydaje się wręcz łagodny.

Wynajem samochodów Lizbona, Lotnisko - porównaj oferty  rezerwuj online

Zobacz, jak Lizbona wygląda zimą:

Temperatury sięgające za dnia nawet 15 stopni Celsjusza oraz sporo godzin słonecznych to prawdziwa gratka dla rodaków zmęczonych zimową szarugą, mrokiem i mrozem (chociaż poranki i wieczory okazać się mogą często szokująco wilgotne i przejmująco chłodne; ciepłe okrycie wierzchnie jest niezbędne! Więcej o pogodzie zimą w Portugalii w dalszej części artykułu).

Pomimo, iż tradycyjne lubimy spędzać święta z rodziną, coraz częściej decydujemy się na odwiedzenie Portugalii w okresie około bożonarodzeniowym i noworocznym, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi i w planowaniu urlopu zdani jesteśmy na szkolne ferie.

Tradycje Bożego Narodzenia w Portugalii
Duże ośrodki miejskie w Portugalii - Lizbona, Porto i Faro obsługujące bezpośrednie połączenia z Polski - nie różnią się znacząco jeśli chodzi o sposób celebrowania Świąt Bożego Narodzenia od innych miast na świecie, czy w Polsce.

Miasta 'przystrajają się' świątecznie, już od połowy listopada. Najbardziej widoczne jest to oczywiście w centrach handlowych, starających się przekonać do świątecznych zakupów jak najwcześniej.  

Reprezentacyjne części miasta dekorowane są stosownie do sezonu oraz ekstrawagancko oświetlane. W Lizbonie, a zwłaszcza w jej najstarszej i najbardziej turystycznej części, spacer, czy przejażdżka samochodem po zmroku aby zobaczyć świąteczne iluminacje urosła do rangi tradycji.

Lizbona starówka
Lizbońska starówka w okresie bożonarodzeniowym.

Warto jest się na taki spacer wybrać; lizbońska starówka, i tak już sama w sobie urocza, nabiera wtedy prawdziwie bajkowego charakteru. Skosztować można również sezonowego smakołyku – pieczonych kasztanów, sprzedawanych w gazetowych rożkach oraz napić się grzanego wina.

Ponadto w wielu miejscach publicznych wystawiane są, większe lub mniejsze szopki.

Ciekawostka: największa ruchoma szopka bożonarodzeniowa na świecie, figurująca w Światowej Księdze Rekordów Guinessa znajduje się w małej miejscowości São Paio de Oleiros w południowej części Portugalii. Ta dosyć imponująca kompozycja, na którą składa się ponad 7 tysiecy elementów zajmuje 3.5 tysiące metrów kwadratowych:

Co na stole? Portugalskie dania bożonarodzeniowe
W zaciszu domowego ogniska Portugalczycy świętują w sposób zbliżony do polskiej tradycji. Wieczorem, 24 grudnia, spożywana jest kolacja w gronie rodzinnym. Jej podstawą są dania oparte na portugalskim przysmaku - bacalhau czyli suszonym i mocno solonym dorszu. Może być on serwowany na wiele sposobów: pieczony, gotowany, lub jako część bardziej złożonych dań, na przykład bacalhau com natas, czyli dorsza ze śmietaną:

Oprócz dań rybnych, na wigilijnych stołach w Portugalii bardzo często pojawiają się również dania mięsne, jak na przykład pieczony prosiak, lub indyk.

Jeśli chodzi o desery, prym w okresie świątecznym wiedzie bolo rei – w wolnym tłumaczeniu 'ciasto króla' . To uformowane w kształcie wieńca drożdżowe ciasto, obficie nadziewane i zdobione krystalizowanymi owocami, lub w wersji bolo rainha/ciasto królowej, orzechami, dostępne jest w zasadzie jedynie w okresie bożonarodzeniowym.

Bolo Rei ciasto

Po kolacji wigilijnej, wiele rodzin wybiera się na specjalną mszę celebrowaną o północy.

25 grudnia spędzany jest ponownie w gronie rodziny i znajomych, przy obfitych posiłkach. Warto wiedzieć jednak, iż drugi dzień świąt jako taki nie istnieje w Portugalii i 26 grudnia większość osób wraca już do pracy.

Jeśli chodzi o prezenty oczekujące pod choinką, otwierane są one przeważnie 24 grudnia, po wieczerzy wigilijnej, ewentualnie z samego rana, następnego dnia.

Jarmarki świąteczne w Portugalii
Wzorując się niejako na tradycjach znanych z innych krajów, w Portugalii coraz częściej organizowane są bożonarodzeniowe jarmarki, na których zakupić można typowo sezonowe produkty, ozdoby świąteczne, wyroby rękodzieła, lokalne smakołyki, jak również pamiątki.

Portugalia – pogoda w grudniu
Zimowe temperatury wahają się znacznie w różnych regionach Portugalii. Generalnie południowa część kraju, a zwłaszcza słoneczne Algarve, cieszy się najprzyjemniejszą pogoda przez cały rok. Zimą, w grudniu, średnia temperatura za dnia wynosi tu 14 stopni Celsjusza. W Lizbonie, w centralnie części kraju, średnia grudniowa temperatura to już tylko 12, na północy zaś, w Porto zaś, 11.

Portugalski klimat najłagodniejszy jest zawsze wzdłuż wybrzeża. W bardziej oddalonych od wybrzeża częściach kraju, nie poddawanych łagodzącemu wpływowi oceanu, dobowe amplitudy temperatur zwiększają się zdecydowanie, zaś średnia temperatura za dnia w dystryktach takich jak Guarda, Castelo Branco czy Braganca w grudniu nie przekracza 10 stopni Celsjusza.

Odwiedzając Portugalię w grudniu przygotować należy się na opady deszczu, których w grudniu jest najwięcej  skali roku. Pada tu przez średnio 17 dni.

Lizbona pogoda w grudniu – wykres klimatycznyBoże Narodzenie w Portugalii
Artykuły: Boże Narodzenie w Portugalii
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, November 30 2016

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz