Chiny – święta państwowe i dni wolne od pracy w 2020 i 2021

Tradycyjny kalendarz świąt w Chinach, kraju o wielotysiącletniej tradycji, był niezwykle skomplikowany, zawierając ponad 20 dat świątecznych. Mając na uwadze fakt, iż wiele z chińskich świąt celebrowanych jest przez 3, lub więcej dni, władze 'nowoczesnych' Chin, zdecydowały o ograniczeniu świąt o charakterze ogólnonarodowym do siedmiu.

Chiński Nowy Rok

Obchody chińskiego Nowego Roku to jedna z największych atrakcji turystycznych Chin.

Tabela poniżej zawiera informacje na temat świąt państwowych w Chinach w 2020 i 2021 roku.

Warto zauważyć, iż większość chińskich świąt ustanawiana jest według kalendarza księżycowego , w związku z czym nie posiada stałej daty. Kalendarz świąt ogłaszany jest przez Radę Chińskiej Republiki Ludowej.

Niektóre z chińskich świąt celebrowane są niezwykle długo. Dotyczy to zwłaszcza chińskiego Nowego Roku oraz Święta Narodowego, które z racji na 7-dniowej długości obchody znane są pod nazwą 'Złotego Tygodnia'.

2020

Święto

2021

1 stycznia (środa)

Nowy Rok

1 stycznia (piątek)

25 stycznia (sobota), dni wolne pomiędzy 24 a 30 stycznia

Chiński Nowy Rok / Święto Wiosny

12 lutego (piątek), dni wolne pomiędzy 11 i 17 lutego

4 kwietnia (sobota), dni wolne pomiędzy 4 a 6 kwietnia

Qingming / Dzień Czyszczenia Grobów (Święto Zmarłych)

4 kwietnia (niedziela), dni wolne pomiędzy 4 i 6 kwietnia

1 maja (piątek)

Święto Pracy

1 maja (sobota)

25 czerwca (czwartek) do 27 czerwca (sobota)

Święto Smoczych Łodzi

14 czerwca (poniedziałek)

1 października (czwartek)

Święto Środka Jesieni / Święto Księżyca

21 września (wtorek)

1 października (czwartek), dni pomiędzy 1 i 8 października

Święto Narodowe

1 października (piątek), dni wolne pomiędzy 1 i 7 października

 

Chiński Nowy Rok – kwintesencja folkloru i tradycji
Dla wielu turystów okres chińskiego Nowego Roku, znanego również pod nawą 'Święta Wiosny' to najlepszy moment na przyjrzenie się z bliska barwnej, wielowiekowej kulturze tego kraju. Z racji na olbrzymią popularności tego święta wśród Chińczyków, zarówno mieszkających na miejscu, jak i ściągających tu specjalnie na tą okazje z emigracji, zaplanowanie podróży do Chin w okolicach Nowego Roku może okazac się olbrzymim wyzwaniem logistycznym.

Pomimo iż większość usług powiązanych z turystyką funkcjonuje w tym czasie na pełnych obrotach (jednym z powodów rozszerzenia okresu obchodów Nowego Roku do 7 dni była potrzeba pobudzenia społeczeństwa do konsumpcji), spodziewać się należy w tym czasie drastycznego wzrostu ruchu turystycznego. Oprócz turystów zza granicy, na chińskich lotniskach, dworcach kolejowych i w portach spotkać można olbrzymie, przytłaczające wręcz czasem ilości samych Chińczyków podróżujących, aby spędzić świąteczny czas z rodziną. Liczyc się należy wówczas z opóźnieniami praktycznie wszystkich środków transportu, jak i trudnością ze znalezieniem miejsc hotelowych. Na okres ten rezerwować je należy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Poznaj ciekawe fakty na temat chińskiego Nowego Roku:

Obchody Nowego Roku mają miejsce zarówno w zaciszu domowym, w gronie rodziny i znajomych, jak i w miejscach publicznych, podczas ulicznych fest, podczas których paradom, koncertom grup folklorystycznych i pokazom sztucznych ogni towarzyszą olbrzymie ilości jedzenia, składającego się z najbardziej tradycyjnych dań chińskich.

Poza samymi Chinami, chiński Nowy Rok celebrowany jest hucznie także w Singapurze, Hong Kongu, Macao, Indonezji, Taiwanie, Wietnamie, Kambodży, na Filipinach oraz w większości krajów Zachodu, w których istnieją duże społeczności chińskie. Szczególną sławą cieszą się obchody w San Francisco w USA i Sidney w Australii.

Kulminacją noworocznego święta jest niezwykle malowniczy Festiwal Latarń.

Festiwal Latarni

Takich widoków oczekiwać można podczas obchodów chińskiego Nowego Roku.

Święto Narodowe Chin – drugi Złoty Tydzień roku
Siedem dni wolnego mieszkańcy Chin mają ponownie w październiku, kiedy to z wielka pompą obchodzone jest chińskie święto narodowe rozpoczynające się 1 października.

Obchodzone jest ono od 1949 roku, na pamiątkę ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej. Naznaczone jest paradami wojskowymi i wiecami politycznymi. Handel i usługi funkcjonują wówczas zazwyczaj w normalnych godzinach, z tego samego powodu, jak podczas pierwszego Złotego Tygodnia. Tradycja stają się już przeceny ogłaszane w sklepach z okazji święta narodowego. Dużo wolnego czasu oraz świąteczny nastrój sprzyjają zakupom, z czego doskonale zdają sobie sprawę handlowcy..

Znajdź więcej informacji na temat podróży do Chin na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Chiny – święta państwowe i dni wolne od pracy w 2020 i 2021
Artykuły: Chiny – święta państwowe i dni wolne od pracy w 2020 i 2021
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, January 22 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz