Co jest tanie we Włoszech?

Zakupy są nieodłącznym elementem zagranicznych wojaży. Oprócz tradycyjnych magnesów na lodówkę i breloczków, warto jest rozejrzeć się za produktami typowymi dla odwiedzanego dla nas miejsca. Nie tylko 'na pamiątkę', ale również dlatego iż zbliżonej jakości produkty trudno będzie nam znaleźć w sklepach po powrocie do kraju.

Sprawdź, co jest tanie we Włoszech ico warto kupić, zarówno ze względu na cenę, jak i jakość.

Wloski makaron

Pasta we wszystkich możliwych kształtach, smakach i kolorach to jedna z najpopularniejszych pamiątek z Włoch.

Oliwa – podstawa włoskiej kuchni
Jedną z największych atrakcji turystycznych Włoch jest… jedzenie. Pasty, pizze i risotta cieszą się tu takim samym zainteresowaniem, jak perły architektury, czy dzieła sztuki. O ile gotowych dań nie zabierzemy ze sobą do domu, warto jest jednak zaopatrzyć się w produkty wykorzystywane do ich przyrządzenia.

Podobnie jak w większości krajów basenu Morza Śródziemnego, dobrej jakości oliwa jest podstawą większości włoskich dań. Nie jest to łatwy w transporcie produkt, ani też szczególnie praktyczny, jeśli podróżujemy samolotem. Jeśli obowiązują nas ograniczenia wagowe, produkt ten zabrać można ze sobą jedynie raczej symbolicznie, w formie małych buteleczek oliwy często aromatyzowanej ziołami. Świetnie nadadzą się one na efektowne prezenty dla bliskich.

 Oliwa włoska

Oliwa z oliwek, podstawa włoskiej kuchni.

Jeśli jednak do Włoch wybraliśmy się samochodem i zostało nam trochę miejsca w bagażniku, warto jest je zapełnić oliwą, najlepiej kupioną bezpośrednio od producenta.

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów – sera, wina czy wędlin – dobrej jakości i produkowanych według tradycyjnych, czasochłonnych metod, nie należy oczekiwać iż sprzedana będzie ona za bezcen. Jej jakość jednak, okaże się z pewnością wyższa od produktów, które za podobną cenę nabyć możemy w kraju.

Czytaj również:

Jeśli podróżujesz do Meiolanu, sprawdź:

Makaron we Włoszech – czy warto kupić?
Każdy market i sklepik w miejscach odwiedzanych przez turystów we Włoszech posiada przynajmniej jedno stoisko z makaronem. Przeznaczony jest ono niemal wyłącznie dla przyjezdnych poszukujących ciekawych pamiątek.

Sami Włosi, o ile nie robią makaronu w domu, kupują go po prostu w zwykłym sklepie, często tych samych marek, jakie znamy z ojczyzny. Pasty ‘dla turystów, oprócz oryginalnego kształtu i ładnego opakowania, smakowo się raczej nie wyróżniają od produktów ogólnodostępnych w sklepach, a będą z pewnością droższe.

Jeśli już marzy nam się oryginalny włoski produkt, warto jest poszukać delikatesów, które sprzedają makarony z oryginalnymi dodatkami, np. chili, czy atramentem z mątwy.

Włoskie sery
Parmigiano, pecorino, gorgonzola – te włoskie sery znaleźć można już w większości dużych marketów w Polsce. Jakość tych ‘międzynarodowych’  już produktów może jednak znacząco różnić się od tych produkowanych na lokalne włoskie rynki. Będąc we Włoszech, koniecznie spróbuj tutejszych serów.

Parmezan

Parmezan, niezbędny w wielu włoskich daniach.

Podobnie jak w przypadku oliwy, niespecjalnie nadają się one do transportu, nie tyle ze względu na wagę, co możliwość zepsucia po drodze. W każdej walizce znajdzie się jednak odrobina miejsca na kawałek parmezanu. Ten twardy suchy ser przetrwa bez problemu podróż samolotem.

Oryginalny i mający prawa do takiej nazwy ser parmigiano reggiano produkowany jest w określonych regonach Parmy, Reggio Emilia, Bolonii (na zachód od rzeki Reno), Modeny i Mantua (tylko na południe od rzeki Po). Ser według tej samej receptury, pochodzący jednak z innych regonów Włoch określany jest ogólną jako parmezan.

Wino i likiery – co jest tanie we Włoszech?
Włochy są największym producentem wina na świecie. Doskonałej jakości wino nabyć tu można w bardzo przystępnych cenach.

Trunek ten produkowany jest na terenie praktycznie całego kraju, z dziesiątek odmian białych i czerwonych gron.

Wino Lambrusco

Lambrusco, musujące, młode wino z Lombardii.

Oprócz wina, Włosi chętnie raczą się również mocniejszymi alkoholami. Szczególnie upodobali sobie słodkie likiery, jak na przykład migdałowe amaretto, czy też cytrynowe limoncello.

Limoncello

Limoncello – pomysł na prezent z Włoch. Likier cytrynowy w butelkach o różnych rozmiarach kupić można w każdym niemal sklepie z pamiątkami.

Bardzo popularnym mocnym trunkiem we Włoszech jest również grappa, produkowana z wytłoków winogron – głównego odpadu przy produkcji wina.

Produkty skórzane i tekstylia
Jak można się tego spodziewać po światowej stolicy mody, Włochy są świetnym miejscem na zakupy odzieży oraz obuwia.

Nie ma co szukać tanich 'szmatek' w butikach największych włoskich marek, jak Versace, Armani czy Dolce & Gabbana. Jeśli nie zależy nam jednak na znanym logo, we Włoszech nabyć można doskonałej jakości produkty ze skóry – buty, kurtki i torebki, w często bardzo przystępnych cenach. Jeśli szukamy solidnych, dobrze wykonanych butów, które posłużą nam przez długi czas, warto jest wybrać się na lokalne targowiska w nawet najmniejszych miejscowościach.

Popularnością wśród turystów, a zwłaszcza turystek odwiedzających ten kraj cieszą się również tekstylia. Jeśli zrezygnujemy ze znanych marek, mogą one okazać się dosyć tanie we Włoszech, zwłaszcza w stosunku do wysokiej jakosci. 

Włoskie szale

Jedwabne szale to jeden z tradycyjnych produktów włoskich.

Włochy posiadają tez wielusetletnią tradycje w produkcji tkanin oraz dzianin. Tutejsze targowiska tekstyliów to prawdziwy raj, dla tych, którzy poszukują tkanin do szycia samemu.

Szkło weneckie – pamiątka z Włoch
Wytwarzane pierwotnie na weneckiej wysepce Murano szkło, dzięki wyjątkowej plastyczności, nasyceniu kolorów oraz plastyczności  okazało się idealnym medium nie tylko dla przedmiotów użytku codziennego, jak również tych o charakterze czysto dekoracyjnym. Ze szkła weneckiego, lub murano, produkowane są nie tylko naczynia, lecz także biżuteria, bibeloty, rzeźby, których kunszt czyni z nich prawdziwe dzieła sztuki.

Biżuteria ze szkła Murano

Przykład ręcznie wykonywanej biżuterii ze szkła Murano. Każda jej sztuka jest unikalna.

Włochy tanio – wskazówka praktyczna
Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem a celebrowanie posiłku nie jest największym priorytetem, zrezygnuj z obiadu w restauracji na rzecz przekąski 'na stojąco' w kafejce.

W popularnych rejonach turystycznych w Rzymie, Mediolanie, czy Florencji stołowanie się w restauracjach może oznaczać olbrzymi wydatek. Na szczęście w większości tych miejsc licznie występują małe lokale gastronomiczne, gdzie zatrzymać się można na chwilę, żeby pokrzepić się kawałkiem pizzy, czy też porcją makaronu. Nie są one szczególnie eleganckie ani wygodne, często mają bardzo ograniczoną liczbę miejsc siedzących, posiłek spożywa się więc na stojąco lub bierze na wynos. Brak doznań estetycznych zrekompensuje jednak z pewnością doskonałej jakości jedzenie. Ponieważ z punktów tych korzystają w większości sami Włosi, dba się, aby serwowane u przysmaki spełniały standardy włoskiego podniebienia. Jest to prawdopodobnie forma stołowania się we Włoszech gwarantująca najlepszą relację jakości do ceny. Spory kawałek naprawdę dobrej pizzy w takim lokalu kosztować może 3-4 euro.

Zaoszczędzisz również pijąc kawę ‘na stojąco’ w kawiarniach. Za podanie jej do stolika naliczana jest dodatkowa, dosyć wysoka opłata, której nie osłodzi nawet najsłodszy deser.

Znajdź więcej praktycznych informacji na oficjalnym portalu turystycznych WłochCo jest tanie we Włoszech?
Artykuły: Co jest tanie we Włoszech?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, January 29 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz