Co warto zobaczyć w Palermo – atrakcje turystyczne stolicy Sycylii

Palermo, na przestrzeni dziejów obiekt pożądania wielu imperiów, to prawdziwa skarbnica zabytków o unikalnej wartości historycznej. Doskonale zachowana elegancka i eklektyczna architektura sycylijskiej stolicy odzwierciedla wpływy kultury arabskiej, bizantyjskiej oraz zachodnioeuropejskiej.

Szczególnym uznaniem cieszy się architektura arabsko-normańska Palermo. Kompleks reprezentujących ją 9 obiektów (wśród których znajdują się pałace, kościoły oraz mosty), wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje Palermo, zarówno te zabytkowe, jak i o bardziej współczesnym charakterze, z łatwością wypełnią 3 dni zwiedzania. Miasto łatwo zwiedza się na piechotę, lub przy wykorzystaniu środków komunikacji miejskiej. Własny środek transportu, czyli na przykład wynajęty samochód, przyda się za to jeśli planujemy odwiedzić warte uwagi miejsca w pobliżu Palermo: znane z imponującej katedry Monreale, czy też, nieco bardziej odległe Cefalu.

Wynajem samochodów na Lotnisku Palermo – porównaj oferty rent a car Sycylia

Poniżej podpowiadamy, co warto zobaczyć w Palermo.

Katedra Palermo
Kościół katedralny Palermo, którego oryginalna struktura powstała w XII w. jest jedną z najbardziej fascynujących budowli na wyspie. Pełniąca na przestrzeni wieków różne funkcje – kościoła, meczetu i miejsca pochówku, między innymi – katedra poddana została wielu przebudowom, przez co stała się zlepkiem wielu stylów.

Katedra w Palermo

Cattedrale metropolitana della Santa Vergine Maria Assunta – tak brzmi pełna nazwa katedry w Palermo.

Capella Palatina
Także z XII w. pochodzi inny z najczęściej fotografowanych zabytków Palermo, Kaplica Palatyńska. Zbudowana u schyłku panowania dynastii normandzkiej na Sycylii, kaplica jest przykładem stylu bizantyjskiego z wpływami arabskimi.

Kaplica Palatynska

Kaplica przylega do Pałacu Normanów (Palazzo dei Normanni), który był siedzibą sycylijskich królów.

Chiesa della  Martorana
Innym zabytkiem o charakterze religijnym niezwykłej urody jest La Martorana, uważany za jeden z najpiękniejszych kościołów Palermo.

Skromna, surowa wręcz fasada Chiesa Santa Maria dell’Ammirgalio, bo taka jest jego oficjalna nazwa, nie przygotowuje w ogóle na bogactwo wystroju jego wnętrza:

La Martorana

Szczegóły bogato zdobionego sklepienia La Martorana.

Kościół usytuowany jest nieopodal placu Piazza Pretoria, a którym mieści się słynna Fontanna Wstydu – Fontana della Vergogna.

Zaledwie krótki spacer dzieli to miejsce od kolejnego, ikonicznego placu Palermo, Quatro Canti.

Znajdź więcej praktycznych informacji turystycznych w przewodniku po Palermo.

Teatro Massimo Palermo
Zainaugurowany pod koniec XIX w. Teatro Massimo jest jedną z najsłynniejszych i największych scen operowych na świecie, pod względem rozmiaru ustępujących jedynie operom w Paryżu i Wiedniu.

Teatro Massimo Palermo

Katakumby Kapucynów wPalermo
Jedną z nieco odmiennych, i nieco makabrycznych, atrakcji Palermo są słynne katakumby pod klasztorem Kapucynów

Zwyczaj balsamowania zwłok zakonników zapoczątkowany został w XVI w., kiedy to wyczerpaniu uległo miejsce do pochówku na przyklasztornym cmentarzu. Kapucyni zaczęli wówczas drążyć krypty pod klasztorem, umieszczając w nich zmumifikowane zwłoki zmarłych współbraci. Technika balsamowania zwłok przez Kapucynów okazała się tak doskonała, iż wkrótce zainteresowali się nią pozostali mieszkańcy Palermo, a nawet innych miejscowości na wyspie. Kapucyni balsamowali zwłoki, za stosowną opłatą oczywiście, przez ponad trzy stulecia. Liczba świetnie zachowanych mumii, ubranych w stroje z epoki i wyeksponowanych w niszach wykutych w ścianach katakumb sięgnęła 8 tysięcy.

Najsłynniejszą z nich jest mumia 2-letniej dziewczynki, Rosalii Lombardo, zmarłej w latach 20-stych XX w., której zabalsamowane ciało bardzo długo opierało się wpływowi czasu. Obecnie, nadal w wyjątkowo dobrym stanie, umieszczone zostało ono w specjalnej kapsule, pomagającej kontrolować temperaturę i wilgotność otoczenia.

Rynki Palermo
Dla wielu turystów, zapoznanie się ‘od kuchni’ z lokalną gastronomia, jest najlepszym sposobem na poznanie nowo odwiedzanego miejsca. A gdzież można to zrobić lepiej, niż na targowisku, gdzie mieszkańcy zaopatrują się w najświeższe produkty spożywcze?

W Palermo funkcjonują obecnie trzy duże targi:

Vucciria – usytuowany na placu Caracciolo, targ tem w przeszłości specjalizował się w sprzedaży mięsa. W ostatnich latach jednak, rozszerzył asortyment także o ryby, warzywa i owoce.

Ballarò – najstarsze targowisko Palermo, położone przy Via Ballarò, nieopodal wieży Torre de Água de Sette Fate. Oprócz mięsa, ryb, owoców i warzyw oferuje również szeroki wybór gotowych dań.

Capo – mieszczący się przy Via Cappuccinelle, w sąsiedztwie Teatro Massimo, Mercato di Capo jest targowiskiem niezwykle popularnych wśród mieszkańców Palermo. Miejsce kolorowe, gwarne, a także, nie ma co ukrywać, o kwestionowalnych standardach higieny, oprócz produktów świeżych, a także tradycyjnych serów i wędlin, przyciąga odwiedzających szerokim asortymentem włoskiego street food. Dla tych, których nie odstrasza wizja jedzenia na stojąco i na plastikowych talerzach, jest to doskonałe miejsce do spróbowania oryginalnych specjałów sycylijskiej kuchni/

Rynki Palermo odwiedzać można oczywiście na własną rękę, warto jest jednak rozważyć możliwość dołączenia do jednej z wielu dostępnych wycieczek gastronomicznych, podczas których lokalny przewodnik lepiej przybliży nam tajemnice sycylijskiej kuchni i poleci, czego warto spróbować w szczególności.

Czytaj także: Pogoda na Sycylii – cztery pory roku na włoskiej wyspie. Co warto zobaczyć w Palermo – atrakcje turystyczne stolicy Sycylii
Artykuły: Co warto zobaczyć w Palermo – atrakcje turystyczne stolicy Sycylii
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Sunday, September 29 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz