Co zobaczyć na Sycylii?

Czubek słynnego ‘włoskiego buta’, czyli Sycylia, jest największą z wysp Morza Śródziemnego.

Oprócz typowych dla regionu pejzaży – soczystej zieleni kontrastującej z turkusem morskiej wody – i łagodnego klimatu, ma także do zaoferowania olbrzymi wybór atrakcji.

Od zawsze inspirująca artystów, filozofów i poetów (z Sycylii wywodzi się między innymi Archimedes, uroki wyspy zachwalał również sam Goethe), Sycylia posiada bogate dziedzictwo kulturowe, stanowiące przeciwwagę dla niechlubnego rozdziału historii wyspy, zdominowanego pod koniec XIX wieku przez Cosa Nostra, czyli sycylijską mafię. Unikalna barokowa i renesansowa architektura, zabytki docenione przez komitet dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz pomniki przyrody sprawiają, iż Sycylia jest destynacją niezwykle wszechstronną, z którą warto zapoznać się jest dokładniej.

Zwiedzaj Sycylię niezależnie – sprawdź ile kosztuje wynajem samochodu na Lotnisku Palermo

Wycieczki objazdowe po wyspie oferowane są we wszystkich większych centrach turystycznych i hotelach. Dobrą, i często przystępniejszą cenową alternatywą dla nich jest wynajem samochodu na Sycylii, pozwalający na lepsze dysponowanie czasem i dostosowanie programu zwiedzania do naszych zainteresowań.

Poniżej, przedstawiamy najpopularniejsze atrakcje Sycylii.

Zabytki UNESCO na Sycylii
Wyspa posiada aż 7 atrakcji figurujących na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 4 miejsca ubiegające się o takie wyróżnienie. Większość to zabytki, a wśród nich:

Villa Romana del Casale, Enna
Wybudowana w IV wieku n.e.  letnia rezydencja Vila Romana, jest jednym z najświetniejszych i najlepiej zachowanych zabytków Imperium Rzymskiego na Sycylii. Bardziej niż willą, jak wskazywałaby nazwa, jest on a kompleksem mieszkalnych składającym się z ponad 50 pokoi, a także łaźni i pomieszczeń pomocniczych, rozmieszczonych wokół dziedzińca głównego.

Najbardziej charakterystycznym jej elementem są mozaiki, w niezwykle szczegółowy sposób oddające szczegóły życia Rzymian.

Materiał UNESCO na temat Villa Romana (w jęz. angielskim).

Valle dei Templi, Agrigento
Dolina Świątyń w Agrigento, na południowo-zachodnim wybrzeżu Sycylii, to z kolei przykład kultury hellenistycznej na wyspie. Ten kompleks stanowisk archeologicznych, usytuowanych, wbrew temu, co sugerowałaby nazwa na lekkim wzniesieniu, nie zaś w dolinie, obejmuje 7 świątyń, w tym świątynie Concordii, Junony, Zeusa Olimpijskiego i Heraklesa, powstałe pomiędzy V i IV wiekiem p.n.e.

Świątynia Concordii Sycylia

Świątynia Concordii w Valle dei Templi.

Miasta Późnego Baroku Val di Noto
Na południowo wschodnim wybrzeżu z kolei, na uwagę zasługuje historyczna zabudowa miasta Katania, Modica, Noto, Ragusa, Scicli, Pallazolo Acreide, Caltagirone i Militello in Val di Catania, uznana przez UNESCO za idealną reprezentację późnego baroku europejskiego.

Ragusa

Ragusa, Sycylia.

Necropoli di Pantalica
Mieszcząca się około godziny drogi od Syrakuz i pochodząca z okresu pomiędzy XII i VII w. p.n.e nekropolia Pantalica jest miejscem wyjątkowym i tajemniczym. Składa się na nią ponad 5 tyś. grobów wykutych w stromych stokach doliny.

Nekropolia Sycylia

Odwiedzając nekropolię, przygotowanym być należy na dosyć długą, i nie najłatwiejszą pieszą wędrówkę – wygodne buty są niezbędne.

Palermo wraz z katedrą Monreale
Stolica Sycylii jest obowiązkowym przystankiem dla każdego turysty na wyspie. Samo miasto wypełni dzień, lub dwa zwiedzania.

Palermo z lotu Ptaka.

UNESCO szczególnie wyróżniło jednak architekturę normańsko-arabską, ewidentną w zabytkowej części miasta, jak również w kościele katedralnym Matki Boskiej w Monreale, miejscowości położonej około 14 km na południowy zachód od Palermo.

Katedra Monreale UNESCO Sycylia

Katedra Monreale, Sycylia.

Innym sztandarowym przykładem stylu normańsko-arabskiego jest katedra  Cefalu, również zabytek UNESCO.

Etna - "najwyższa" atrakcja Sycylii
Wizyta na Sycylii nie będzie kompletna, bez przyjrzenia się z bliska Etnie, największemu z trzech aktywnych wulkanów we Włoszech (wraz z Wezuwiuszem w Neapolu i Stromboli w archipelagu Wysp Liparyjskich).

Mierząca sobie 3 326 metrów wysokości Etna jest również najwyższym aktywnym wulkanem w Europie; dobrze widoczna jest z wielu, nawet odległych miejsc na wyspie.

Ostatnia erupcja Etny o destrukcyjnej sile miała miejsce w 1928 roku, kiedy to całkowicie niemal zniszczona została wioska Mascali. Aktywność o mniejszym natężeniu jest jednak rejestrowana regularnie.

Na Etnę wejść można pieszo, jest to jednak opcja jedynie dla aktywnych turystów. Wymagającą o wiele mniej wysiłku, jednak dosyć drogą alternatywą (30 euro) jest skorzystanie z kolejki wagonikowej, której stacja końcowa znajduje się na wysokości 2500 metrów. Dalej można wspinać się pieszo, lub przesiąść się do samochodów terenowych podjeżdżający jak najbliżej szczytu, jak to możliwe. To rozwiązanie, wraz z usługą przewodnika, który towarzyszy turystom aż do samego krateru to wydatek rzędu 60 euro.

Widok z wierzchołka Etny.

Spora odległość na szczyt Etny nie odstrasza chętnych do jego zdobycia; często spotkać można tu prawdziwe tłumy. Uniknąć ich można wybierając się na Sycylię późną wiosną, w maju, lub wczesną jesienią, we wrześniu lub październiku.

Decydując się na wejście na Etnę, sprawdź uprzednio prognozę pogody. Przy pochmurnym niebie nie będziesz mieć możliwości podziwiania zapierających dech w piersiach widoków rozciągających się ze szczytu wulkanu.

Wyspy Liparyjskie
Do oryginalnych atrakcji Sycylii zalicza się także archipelag 17 wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Morzu Tyrreńskim, znanych jako wyspy Liparyjskie (lub Wyspy Eolskie).

Ich bardzo cienka porywa glebowa utrudnia, lub wręcz uniemożliwia osadnictwo, w związku z czym, ich populacja jest bardzo ograniczona, głównym zaś źródłem dochodu jest rybołówstwo, a od niedawna, także turystyka.

Wyspy Liparyjskie urzekają wulkanicznymi krajobrazami, czasem surowymi, niemal księżycowymi.

Wyspa Vulcano

Wyspa Vulcano.

W sezonie letnim, nadmorskie miejscowości największych wysp – Lipari, Salina, Vulcano i Stromboli – wypełniają się turystami spędzającymi tu urlop, lob przybywającymi na jednodniowe wycieczki z Sycylii, lub z Kalabrii we Włoszech kontynentalnych.

Zobacz, co mają do zaoferowania Wyspy Liparyjskie.

Znajdź wiele praktycznych informacji na portalu turystycznym Sycylii

Czytaj również: Pogoda na Sycylii



Co zobaczyć na Sycylii?
Artykuły: Co zobaczyć na Sycylii?
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, May 10 2022

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz