Co zobaczyć w Bułgarii?

Bułgaria dopiero co odkrywana przez turystów z Zachodu znana jest wczasowiczom z Polski od dawna. Przyciąga nas do tego bałkańskiego kraju jego egzotyka, a zarazem nieco swojski klimat właściwy dla innych krajów postkomunistycznych, jak również względnie niski poziom cen.

Bułgaria z lotu ptaka:

O ile największą popularnością cieszy się w Bułgarii niewątpliwie wybrzeże Morza Czarnego, coraz częściej decydujemy się również na odwiedzenie innych zakątków Bułgarii, a są ku temu rozliczne powody. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii na temat tego, co warto jest zobaczyć podczas wakacji w Bułgarii.

Bułgarska Riwiera
Cieszące się doskonałym, łagodnym klimatem i obfitujące w przepiękne plaże bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego z powodzeniem konkuruje z kurortami południowej Europy - Hiszpanii, Portugalii, czy Grecji.

W sukurs wyjątkowym warunkom naturalnym idzie tu dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz przystępność cenowa. Największe ośrodki turystyczne bułgarskiej riwiery skupiają się wokół największych nadmorskich miast – Warny i Burgas, z których każde obsługiwane jest przez własne lotnisko międzynarodowe. Spośród tych portów lotniczych, jedynie Burgas obsługuje połączenie bezpośrednie z Polski. Obydwa jednak połączone są ze stolicą kraju, Sofią.

Golden Sands / Złote Piaski oraz Sunny Beach / Słoneczna Plaża to prawdopodobnie najsłynniejsze z bułgarskich kurortów, oprócz samych Warny i Burgas. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również ośrodki takie jak: Nessebar, Sozopol, Kawarna, Albena i Bałczik.

Sunny Beach Bułgaria
Fragment wybrzeża Morza Czarnego około 35 na północ od Burgas znany jest pod nazwą Sunny Beach, czyli Słoneczna Plaża. Szeroki pas złotego piasku oraz przejrzyste i spokojne wody Słonecznej Plaży wyróżnione odznaczeniem Błękitnej Flagi, przykuwają uwagę zarówno wczasowiczów jak i promotorów turystycznych.

Sunny Beach to chyba najbardziej ożywiony kurort Bułgarii, tętniący życiem za dnia i nocą. Centrum miejscowości, jak i nadmorskie deptaki obfitują w restauracje, kawiarnie, bary kluby i dyskoteki, a nudę nie można więc tu narzekać. ‘Rozrywkowy’ charakter Sunny Beach doceniają zwłaszcza młodsi turyści. Osoby starsze, lub rodziny z małymi dziećmi preferować będą prawdopodobnie inne, spokojniejsze lokalizacje.

Na samej plaży na turystów lubiących wypoczywać aktywnie dostępne są rozliczne zajęcia, w tym sporty wodne, siatkówka plażowa, zumba i fitness. Doznania kulturalne oczekują w pobliskim Nessebarze, miasteczku o fascynującej historii.

Golden Sands
Największy ośrodek wypoczynkowy północnego wybrzeża Bułgarii, Złote Piaski zawdzięcza swoja nazwę unikalnej jakości występujących to piasków. Pomimo dużej popularności wśród turystów, Złote Piaski, położone około 16 km na północ od Warny są prawdziwą oazą spokoju, w której bujna roślinność i nieskalana przyroda odgrywają niezwykle istotna rolę.

Złote Piaski sąsiadują z noszącym tą samą nazwę parkiem narodowym zlewając się niejako z innymi ośrodkami: Riviera, Albena i Bałczik.

Plaza Golden Sands

Plaże Golden Sands.

Turystyka miejska, Bułgaria 
Z oczywistych względów (łatwość dostępu dzięki lotnisko międzynarodowym) najczęściej odwiedzane miasta w Bułgarii to Sofia, Warna i Burgas.

Atrakcje turystyczne Sofia
Oddalona znacznie od wybrzeża stolica Bułgarii jest często a niezasłużenie, pomijana przez turystów odwiedzających ten kraj. Miasto oferuje szereg atrakcji, w tym unikalne dziedzictwo historyczne, przepiękne parki miejskie i barwne życie nocne.

Sofia jest jednym z najstarszych miast w Europie. Jej architektura to fascynująca mieszanka elementów stylów z różnych epok historycznych. Zabytki z czasów rzymskiego imperium sąsiadują tu z eleganckimi renesansowymi pałacami oraz monotonną architekturą socrealizmu, dobrze znaną przybyszom z Polski. Katedra Aleksandra Newskiego, Hagia Sofia i rotunda św, Jerzego to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne z zabytków Sofii.

Aby poznać lepiej historię miasta, jak również całej Bułgarii, warto jest odwiedzić Narodowe Muzeum Historyczne, Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych oraz Muzeum Sztuki Socjalistycznej.

Na zakupy, posiłek, czy kawę, wpadnij na główny deptak miasta, Vitosha.

Wynajem samochodów Sofia, Lotnisko – rezerwuj z Cartrawler Bułgaria

Veliko Tarnovo – pierwsza stolica Bułgarii
Uystuowane w centralnej części kraju miasto Veliko Tarnovo było stolicą Bułgarii do końca XIV w. Zbudowane na trzech wzgórzach miasteczko obfituje w zabytki świadczące o jego dawnej świetności. Veliko Tarnovo jest niezwykle malowniczym miejscem, wartym 2.5-godzinnej przejażdżki samochodem z Sofii (odległość około 220 km).

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Veliko Tarnovo jest forteca Tsaravets, lista dostępnych tu zabytków jest jednak bardzo długa. Obowiązkowym punktem programu zwiedzania jest odwiedzenie Starego Miasta Veliko Tarnovo, a zwłaszcza jego dzielnicy Samovodskata Charshia, gdzie mieści się wiele starych cerkwi oraz doskonałe muzeum archeologiczne. Jeśli czas na to zezwoli, warto jest zostać w Veliko Tarnowo po zmroku i obejrzeć multimedialny pokaz świateł.

Bulgaria – zabytki przyrody
Kraj o niezwykle zróżnicowanych krajobrazach, Bułgaria, ma wiele do zaoferowania podróżnym doceniającym piękno przyrody. Oprócz spektakularnego wybrzeża znaleźć tu można również bujne lasy, jeziora, pasma górskie obfitujące w niezwykłe formacje skalne, rezerwaty przyrody i niezliczona ilość  ścieżek trekkingowych. Wśród bułgarskich zabytków przyrody wartych zboczenia z utartych turystycznych szlaków są:

Bełogradczik – twierdza i skały
Jedna z najpiękniejszych naturalnych  formacji skalnych na świecie, znajduje się na obrzeżach miasta Bełograczik, w północno zachodniej Bułgarii, w odległości około 160 km od stolicy kraju.

Obdarzone niezwykłymi kształtami, wznoszące się pionowo skały nazwane zostały indywidualnie, w zależności od tego co swoją sylwetką przypominają. Mamy to więc tu Adama i Ewę, Jeźdźca, Uczennicę, itp. Tajemniczości miejscu dodaje zabytkowa forteca wkomponowana w krajobraz naturalny, u podnóża masywu.

Belogradczyk forteca

W odległości około 20 km znajduje się największa jaskinia w Bułgarii, Magura. Jej zwiedzanie warto jest połączyć z wizytą w Bełogradcziku.

Piramidy w Melniku
W południowo zachodnim 'narożniku' Bułgarii, nieopodal miasteczka Melnik, kryje się kolejny, niezwykły pomnik przyrody – unikalne w swoim kształcie masyw piaskowca. Powszechnie określane są one jako 'piramidy' formacje skalne w Melniku przywodzą na myśl strzeliste gotyckie katedry, stanowiąc niezwykłe tło dla samego miasteczka, słynącego z doskonałego wina produkowanego tu na bazie lokalnie uprawianych winogron.

Jeziora Rilskie
Miłośników natury z pewnością zachwycą krajobrazy Gór Rilskich, znajdujących się około 90 km na południe od Sofii, a zwłaszcza przepiękne polodowcowe jeziora kryjące się w wyższych partiach gór. Niezwykła uroda tych siedmiu zbiorników wodnych z pewnością zrekompensuje dosyć trudny do nich dostęp. Góry Rila są niezwykle interesującym miejscem; obrał je sobie za miejsce kultu parareligijny ruch Białe Bractwo. Co roku, 19 sierpnia wyznawcy kultu spotykają się tu, aby podczas unikalnego tanecznego rytuału wspólnie powitać nowy rok.

Znajdź więcej przydatnych informacji na oficjalnym portalu turystycznym BułgariiCo zobaczyć w Bułgarii?
Artykuły: Co zobaczyć w Bułgarii?
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, July 05 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz