Dania: święta państwowe i dni wolne od pracy w 2020 i 2021

W Danii, większość dni ustawowo wolnych od pracy wywodzi się z tradycji religijnej i dyktowana jest przez Duński Kościół Narodowy.

Dunskie buleczki na ostatki

Fastelavnsboller, duńskie bułeczki wypiekane tradycyjnie na ostatki.

Duński kalendarz świąt państwowych zbliżony jest do norweskiego i szwedzkiego, sąsiednich krajów skandynawskich, gdzie dominują również wpływy Kościoła Luterańskiego. Niedziela jest dniem powszechnie wolnym od pracy, z wyłączeniem sektora usługowego i handlowego.

Święta państwowe w Danii w 2020/2021 roku:

2020

Nazwa

2021

1 stycznia (środa)

Nowy Rok

1 stycznia (piątek)

5 kwietnia (niedziela)

Niedziela Palmowa

28 marca (niedziela)

9 kwietnia (czwartek)

Wielki Czwartek

1 kwietnia (czwartek)

10 kwietnia (piątek)

Wielki Piątek

2 kwietnia (piątek)

12 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc

4 kwietnia (niedziela)

13 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny

5 kwietnia (poniedziałek)

1 maja (piatek)

Dzień Modlitwy

30 kwietnia (piatek)

21 maja (czwartek)

Wniebowstąpienie

13 maja (czwartek)

31 czerwca (niedziela)

Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Swiętego

24 maja (niedziela)

1 czerwca (poniedziałek)

Poniedziałek Zielonoświątkowy

25 maja (poniedziałek)

25 grudnia (piątek)

Boże Narodzenie

25 grudnia (sobota)

26 grudnia (sobota)

Drugi Dzień Swiąt Bożego Narodzenia

26 grudnia (niedziela)

 

Inne dni świąteczne w Danii
W przeciwieństwie do wielu innych krajów na świecie, Dania nie posiada świąt regionalnych. Istnieje jednak wiele okazji uznawanych za świąteczne, podczas których część osób decyduje się na wzięcie wolnego.

O ile w przypadku tych dni pracodawca nie jest zmuszony prawnie do wypłacenia wynagrodzenia za nieprzepracowany czas, w praktyce, wiele zależy od dobrej woli zatrudniającego i tradycji panujących w danej firmie.

Ostatki – przygotowanie do postu
Ostatnie dni karnawału, od tłustego czwartku, aż po wtorek poprzedzający Środę Popielcową, nie są w Danii dniami wolnymi od pracy, posiadają jednak wymiar świąteczny. Duńskie święto karnawałowe, znane pod nazwą Fastelavn, obchodzone jest 7 tygodni przed niedzielą wielkanocną ma jednak zaskakująco mało wspólnego z tradycją religijną. Wręcz przeciwnie, w przeszłości, Kościół starał się go zabronić, jako obrządku pogańskiego.

Jednym z kluczowych elementów obchodów duńskich ostatków jest fastelavn, zabawa w ‘kota w beczce’ która oryginalnie polegała na zamknięciu żywego, czarnego kota w drewnianej beczce, w którą uderzać należało kijami do czasu jej rozbicia. ‘Uwolnienie kota’ chronić miało domostwa przed chorobami i innymi plagami. Tradycja ta jest nadal żywa i niezmiernie popularna, zwłaszcza wśród najmłodszych, z tym jednak, iż kot występuje w niej jedynie w formie wizerunku umieszczanego na beczce, a raczej imitującym ją pojemniku wypełnionym słodyczami.

Więcej na temat fastelavn:

9 kwietnia – Dzień Okupacji Danii
Dnia 9 kwietnia 1940 roku siły niemieckie zajęły niemal całe terytorium duńskie (z wyłączeniem Wysp Owczych, znajdujących się pod kontrolą sił brytyjskich). Wydarzenia te wspominane są powszechnie co roku 9 kwietnia, kiedy to na terenie całego kraju flagi opuszczane są do połowy masztu.

Święto Pracy w Danii
Data pierwszy maja wzbudza rokrocznie wątpliwości, co do tego, czy jest to dzień wolny od pracy. Choć oficjalne Międzynarodowe Święto Pracy nie jest świętem państwowym w Danii, wielu pracodawców decyduje się na przyznanie całego, lub połowy dnia wolnego. Festyny, pikniki oraz wiece polityczne to tradycyjny sposób świętowania 1 maja.

5 maja – Dzień Wyzwolenia
Udział Danii w II Wonie Światowej zakończył się formalnie 5 maja 1945 roku, wraz z kapitulacją wojsk niemieckich (na Bornholmie nastąpiło to 4 dni później). Duch patriotyczny odczuwany jest tego dnia na terenie całego kraju. Wszędzie wywieszane są flagi narodowe, powszechnie organizowane są również parady wojskowe.

Dzień Konstytucji – 5 czerwca
Duńska konstytucja, w formie, w jakiej znamy ją dzisiaj, zatwierdzona została 5 czerwca 1849 roku. Do dnia obecnego wprowadzone zostały jedynie dwie poprawki, z których jedna dotyczyła prawa głosu dla kobiet, nadanego w 1915 roku.

O ile Dzień Konstytucji nie ma statusy święta państwowego, prawo zakazuje otwierania sklepów tego dnia.

Wigilia Bożego Narodzenia i Nowy Rok w Danii
24 grudnia, jak i ostatni dzień roku nie są w Danii dniami ustawowo wolnymi od pracy. Jak w przypadku innych okazji świątecznych, w gestii pracodawcy jest decyzja, czy zwolni on swoich pracowników tego dnia. Zgodnie z duńskim kodeksem handlowym jednak, w obydwa dni sklepy otwarte są jedynie do godziny 15-tej.

Święta Bożego Narodzenia w Danii.

Nakaz ten nie dotyczy stacji benzynowych oraz sklepów o obrotach rocznych poniżej 32 milionów koron.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat Danii na oficjalnym portalu internetowym.Dania: święta państwowe i dni wolne od pracy w 2020 i 2021
Artykuły: Dania: święta państwowe i dni wolne od pracy w 2020 i 2021
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, January 20 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz