Nie przegap w Dubaju – co warto zobaczyć w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Bliski Wschód staje się coraz bliższy polskim turystom. Rosnąca liczba połączeń bezpośrednich oraz ich przystępniejsze ceny sprawiają iż chętnie ‘oswajamy’ uchodzące za egzotyczne do tej pory miejsca. Pośród najpopularniejszych kierunków bliskowschodnich królują Emiraty Arabskie, a  szczególności Dubaj.

Panorama Dubaju

Panorama Dubaju.

Futurystyczne miasto na pustyni zachwyca ultranowoczesną architekturą i przepychem, wabi wysokimi przez cały rok temperaturami i ciepłymi wodami Zatoki Perskiej, fascynuje surowym, lecz urzekającym pustynnym krajobrazem.

Dubaj ma również wiele do zaoferowania podróżnym nieobawiającym się zboczyć z przetartych turystycznych szlaków; za nowoczesną fasadą kryje się miasto o bogatej spuściźnie kulturowej, nadal pielęgnujące wielowiekowe zwyczaje i tradycje.

Połączenia bezpośrednie z Polski do Dubaju(DXB) znajdują się w ofercie między innymi Emirates, Flydubai i czarterowych linii Enter Air. Do Emiratów polecieć można również tani, choć z przesiadką, z przewoźnikiem Wizzair korzystającym z drugorzędnego, jednak szybo rozwijającego się lotniska Dubaju, Al Maktoum (DWC).

Znajdź tani wynajem samochodów na Lotnisku Dubaj (DXB) i rezerwuj online

Wiosna i jesień to najlepszy okres na odwiedzenie Emiratów Arabskich: zarówno temperatury, jak i wilgotność utrzymują się wówczas na ‘znośnym’ poziomie.

Czytaj również: Pogoda w Dubaju – kiedy najlepiej odwiedzić Emiraty Arabskie?

Poniżej, kilka sugestii najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Dubaju.

Palm Jumeirah – największa sztuczna wyspa świata
W ‘nowym’ Dubaju nic nie jest skromne, małe ani przeciętne; nie można tymi epitetami określić z pewnością sztucznej wyspy o kształcie palmy, stworzonej na wodach zatoki.

Palm Jumeirah

W ponad 2 kilometrowej długości części centralnej, czyli pniu, 16 –liściach- oraz 11 km koronie znalazł się miejsce dla luksusowych rezydencji, wysokiej klasy hoteli, ekskluzywnych butików, eleganckich restauracji i nadmorskich promenad.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Palm Jumeirah jest kompleks hotelowy Atlantis, w którego skład, oprócz samego 5-gwiazdkowego hotelu wchodzi również park wodny Aquaventure, akwarium i delfinarium.

Oprócz Palm Jumeirah, Dubaj pochwalić się może jeszcze dwiema wyspami-palmami, stworzonymi według tej samej koncepcji, choć w nieco mniejszych rozmiarach.

Burj Khalifa
Najwyższy budynek świata, Burj Khalifa widoczny jest niemal z każdego zakątku Dubaju. Aby w pełni doświadczyć unikalnego charakteru tej imponującej budowli, warto jest odwiedzić jej taras widokowy. At the Top, pomimo nazwy, znajduje się –jedynie- na 124 z 163 pięter budynku, zapewniając jednak zapierające dech w piersiach widoki.

Burj Khalifa

Burj Khalifa, najwyższy budynek świata mierzy 828.9 m.

W bilety na taras widokowy Burj Khalifa zaopatrzyć jest się najlepiej uprzednio, przez internet. Są wówczas tańsze i gwarantują wejście o wybranej porze. Spontaniczne zwiedzanie wieżowca oznacza zazwyczaj sporą kolejką do kas biletowych.

Wieżowiec podziwiać można również z zewnątrz, zwłaszcza po zmroku, kiedy to uroku dodają mu wyszukana iluminacja.

Dubai Mall
Zakupy są dla wielu osób nieodłącznym elementem podróży. W Dubaju nie brak do nich okazji. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem spędzania czasu w galeriach handlowych, koniecznie odwiedź Dubai Mall.

Rozlokowane na ponad 500,000 m2 i 4 piętrach, to gigantyczne centrum handlowe mieści tyle atrakcji, iż praktycznie można t spędzić cały dzień bez wchodzenia do żadnego z ponad 1200 usytuowanych tu sklepów.

Dubai Mall

Akwarium, lodowisko, salon gier virtual reality, muliplex z 22 salami kinowymi, park rozrywki dla dzieci, to tylko niektóre z rozrywek oczekujących na gości Dubai Mall.

Dubai Mall akwarium

Podwodny tunel akwarium w Dubai Mall.

Dubaj dla dzieci – parki rozrywki
Wzniesione na pustyni miasto, dzięki potężnym, finansowanym ropą naftową inwestycjom, staje się prawdziwą kopalnią atrakcji, również dla rodzin z dziećmi i turystów młodszej generacji. Miasto stale powiększa swoją ofertę parków rozrywki, dostosowanych do różnych grup wiekowych.

Jak to w Dubaju, wszystkie stworzone zostały z olbrzymim rozmachem.

Motiongate Dubaj

Motiongate Dubai to raj dla wielbicieli mocnych wrażeń.

Oprócz wspomnianego już aquaparku Aquaventure w Palm Jumeirah, do najpopularniejszych parków tematycznych w Dubaju zaliczają się:

  • Legoland i Legoland Waterpark Dubai – nie wymaga wprowadzenia; znany z Europy park poświęcony klockom Lego.
  • Motiongate Dubai – gwarantuje solidną dawkę adrenaliny; atrakcje (zjeżdżalnie, kolejki, karuzele) utrzymane w tematyce związanej z największymi produkcjami filmowymi studiów Dreamworks, Lionsgate i Columbia Pictures.
  • Bollywood Parks – inspirowany hinduskim przemysłem filmowym.
  • IMG World od Aventure – największy na świecie kryty park tematyczny. Do jego atrakcji należy między innymi kolejka Velociraptor, rozwijająca prędkość 0-100 km/h w zaledwie 2.5 sekundy.

Przegląd parków rozrywki w Dubaju:

Wycieczki na pustynię – jeepem lub na grzbiecie wielbłąda
Zwiedzanie Emiratów Arabskich nie może być uznane za kompletne bez wyprawy na pustynię.

Dubaj wycieczki po pustyni

Jazda wielbłądem przez pustynię dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Oferta wycieczek na pustynię w Dubaju jest niezwykle zróżnicowana i zawiera zarówno krótkie, niezobowiązujące przejażdżki na wielbłądach, jak i całodniowe safari samochodami terenowymi.

Targowiska Dubaju
Handel jest ważną częścią kultury arabskiej. Oprócz ekskluzywnych centrów handlowych Dubaju, warto jest również odwiedzić lokalne markety i targi, znane tu jako souk. Mogą one oferować różnego rodzaju produkty – wyroby ze złota, tkaniny czy rękodzieło, lub tez być poświęcona na przykład tylko przyprawom.

Dubaj tard z przyprawami

Targowisko przypraw (spice souk) w Dubaju.

W każdym przypadku gwarantują ucztę dla oka i możliwość obcowania z kulturą arabska z bliska. Targowanie się jest mile widziane!

Znajdź więcej praktycznych informacji na oficjalny portalu turystycznym Dubaju.

Artykuł pokrewny: Dubaj - wskazówki dla turystów.Nie przegap w Dubaju – co warto zobaczyć w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Artykuły: Nie przegap w Dubaju – co warto zobaczyć w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, July 10 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz