Dubaj – święta państwowe i dni wolne od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2020 i 2021

Święta państwowe w Dubaju, podobnie, jak w innych częściach składowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich związane są z kulturą arabską oraz islamem.

Wynajem samochodów Dubaj, Lotnisko – porównaj oferty

Dubaj jest coraz popularniejszą destynacją turystyczną. Oprócz plaży i spektakularnych centrów handlowych ma również do zaoferowania sporo atrakcji kulturalnych, muzeów i zabytków. Warto wiedzieć jest kiedy dostęp do nich może być utrudniony, lub wręcz niemożliwy.

Święta w Dubaju

Obchody święta narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kalendarz świąt w Dubaju oparty jest na muzułmańskim kalendarzu księżycowym, co oznacza, iż większość ujętych w nim świąt ma daty ruchome, ustalane na podstawie obserwacji księżyca.

Niektóre ze świąt państwowych w Dubaju świętowane są przez dwa dni; zwłaszcza pracownicy sektora państwowego mogą oczekiwać przedłużonej przerwy od pracy.

Poniżej, lista świąt państwowych w Dubaju w 2019 i 2020 roku:

2020

Święto / Nazwa lokalna

2021

1 stycznia (środa)

Nowy Rok / Ra’s as-Sana al-Meladiah

1 stycznia (piątek)

22 marca (niedziela)

Noc Wniebowstąpienia / Lailat al Mi’raj

11 marca (czwartek)

23 maja (sobota)

Koniec Ramadau / Eid al-Fitr

11 maja (wtorek)

1 i 2 sierpnia (sobota i niedziela)

Dzień Ofiary / Eid al-Adha

19 i 20 czerwca (poniedziałek i wtorek)

23 sierpnia (czwartek)

Muzułmański Nowy Rok / Al-Hijra

9 sierpnia (poniedziałek)

2 i 3 grudnia (środa i czwartek)

Święto Narodowe / Yawm al watami

1 i 2 grudnia (środa i czwartek)

 

Czytaj również: Dubaj – wskazówki dla turystów

Noc Wniebowstąpienia
Święto Lailat al- Mi’raj obchodzone jest część niezwykle ważnego dla islamu wydarzenia, a mianowicie podroży Mahometa do nieba, podczas której Bóg objawił prorokowi  wiele prawd wiary oraz nauczał go, jak muzułmanie powinni się modlić.

W meczetach tego dnia odmawiane są specjalne modlitwy, w domach zaś opowiadana jest dzieciom historia niebiańskiej podróży Mahometa.

Koniec ramadanu
Ramadan, czyli dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego ma szczególne znaczenie dla islamu. W tym właśnie miesiącu zaczęło się objawienie Koranu Mahometowi. Na pamiątkę tych wydarzeń ramadan jest miesiącem postu, co oznacza iż wierni powstrzymać się muszą od jedzenia od świtu do zmierzchu – dozwolone są tylko dwa posiłki spożywane po zachodzie słońca i tuż przed jego wschodem – oraz wszelkich innych uciech cielesnych. Koniec ramadanu, Eid al-Fitr, jest okazją do radosnych celebracji, obfitych posiłków oraz odwiedzin u rodziny i przyjaciół.

Dubaj tradycyjne dania

Niektóre z tradycyjnych przysmaków spożywanych po zakończeniu ramadanu.

Wierni składają sobie nawzajem życzenia id Mubarak (odpowiednik naszego wesołych świąt) oraz często obdarowują się prezentami .

Święto ofiary
Eid al-Adha, uznawane za najważniejsze święto islamu i celebrowane na całym świecie, wszędzie tam gdzie występują wspólnoty muzułmańskie, upamiętnia ofiarę w formie barana złożoną Bogu przez Abrahama. Tradycyjnie, każdy ojciec – głowa rodziny, powinien tego dnia złożyć podobna ofiarę (z barana, wielbłąda lub krowy). Uzyskane mięso dzielne jest na 3 części; jedna z nich ofiarowana jest potrzebującym, druga rodzinie, trzecia zaś spożywana podczas wystawnego posiłku.

W czasach współczesnych zamiast składać ofiary osobiście, wierni mogą zlecić ją zatrudnionym przez meczety rzeźnikom, wnosząc odpowiednią opłatę.

Nowy Rok islamu
Opierający się na fazach księżyca kalendarz islamu bierze swój początek w ucieczce Mahometa z Mekki do Medyny w 622 roku kalendarza gregoriańskiego. Rok muzułmański jest krótszy od tradycyjnego o 11 dni.

Pierwszy dzień pierwszego miesiąca każdego roku nie jest obchodzony tak hucznie jak Sylwester, ma jednak status dnia wolnego od pracy. Przeznaczony jest on na refleksję oraz dzielenie się historiami z życia Proroka. Wierni obdarowywać się mogą wówczas słodyczami.

Święto narodowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich
2 grudnia Dubaj, podobnie jaki i inne emiraty świętują rocznice podpisania w 1971 roku umowy o utworzeniu nowego państwa federacyjnego, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Święto Narodowe ZEA obchodzone jest z niezwykła pompą, poprzez parady, wiece, pokazy lotnicze oraz sztucznych ogni.

Pokazy lotnicze z okazji święta narodowego w Abu Zabi.

Znajdź więcej praktycznych informacji turystycznych na portalu Visit DubaiDubaj – święta państwowe i dni wolne od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2020 i 2021
Artykuły: Dubaj – święta państwowe i dni wolne od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2020 i 2021
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, January 07 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz