Dubaj – wskazówki dla turystów
Popularność Dubaju, największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jednocześnie emiratu samego w sobie, stale rośnie wśród turystów z Polski.
Egzotyczne, a jednocześnie coraz łatwiej dostępne miasto oszałamia bogactwem wywodzącym się z przemysłu naftowego. Zyski z wydobycia ropy finansują ekstrawagancką architekturę; stworzone przez człowieka infrastruktury nadrabiają tam, gdzie marka natura nie okazała się zbyt szczodra, skutecznie odwracając uwagę od spartańskich, pustynnych warunków.
W nazywany Miastem Superlatyw Dubaju wszystko jest ‘naj’: znaleźć tu można najwyższe wieżowce świata, największe centra handlowe, najdroższe hotele, najbardziej luksusowe samochody, etc.
Większość tych atrakcji jest względnie nowa; najintensywniejszy rozwój urbanistyczny Dubaju nastąpił bowiem na przestrzeni ostatnich 20 lat. Biorąc pod uwagę, iż Dubaj wybrany został na gospodarza wystawy światowej EXPO 2020, oczekiwać śmiało można, iż krajobraz miejski Dubaju wzbogaci się o jeszcze wiele nowych, fascynujących struktur.
Na chwilę obecną do żelaznych punktów programu zwiedzania Dubaju należą: Burj Khalifa – najwyższy budynek świata, Burj Al. Arab – opływający luksusami hotel, Palm Jumeirah i Palm Jebel Ali – kompleksy rekreacyjno-mieszkalne położone na sztucznych wyspach w kształcie drzewa palmowego, Tańczące Fontanny Dubaju, drugi na skalę światową system fontann oferujących pokaz światła, dźwięku i wody oraz słynny Dubai Mall, będący największym na świecie centrum handlowym. Oprócz setek sklepów zawiera ono również lodowisko i gigantyczne akwarium.
Warto pamiętać jest, iż pomimo pozornie niezwykle nowoczesnego charakteru, Emiraty, podobnie jak i inne kraje arabskie, pozostają w bardzo odmiennym od europejskiego kręgu kulturowym, zaskoczyć może nas też pogoda. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas pobytu w Dubaju.
Dubaj poza utartymi szlakami
Pomimo iż boom turystyczny, jaki Dubaj przeżywa wynika w dużej mierze z ultra-nowoczesnych atrakcji, warto jest zboczyć czasem z utartych turystycznych ścieżek i wybrać się do starszych, może nie tak eleganckich, ale z pewnością interesujących i urokliwych dzielnic miasta.
Wizyta w Dubaju stanie się pełniejsza, jeśli zapoznamy się z jego historycznym centrum, zwanym Bur Dubai. Jako, że miasto przyzwyczaiło się już do wszędobylskich turystów (a na pewno do czerpania zysków z ich obecności), widok ‘obcych’ nie wzbudza już sensacji i przy zachowaniu zasad zdrowego rozsądku i z poszanowaniem dla lokalnych zwyczajów, starą część Dubaju można zwiedzać bezpiecznie na własną rękę. Dla pewności, oraz aby bardziej skorzystać na wizycie, poszukać można miejscowego przewodnika. Wskaże on lokalne ciekawostki oraz pomoże targować się na rynku!
Czytaj również: Czy warto wypożyczyc samochód w Dubaju?
Wynajem aut Dubaj, Lotnisko - porównaj oferty
‘Bogaty’ Dubaj przyciąga nie tylko turystów z zachodu, ale emigrantów z wielu krajów Bliskiego Wschodu i Azji. Ich kultura, koegzystująca z arabską, tworząc niezwykle barwny wachlarz.
Na szczególną uwagę zasługują tu dzielnice etniczne Satwa i Karama, zwane również Małymi Indiami i Małą Manilą, z racji na zamieszkujące je duże społeczności indyjskie i filipińskie. Usytuowane w nich lokalne markety, tzw. souks, są świetnym miejscem na zakupienie wyrobów rękodzieła, tkanin, biżuterii i perfum.
Lokalne jadłodajnie, czy też wszechobecne uliczne jedzenie sprzedawane na straganach, czy też ruchomych stoiskach jest ciekawą alternatywą (i z pewnością o wiele tańszą) dla eleganckich hotelowych restauracji.
Ubiór w Dubaju – na co zwrócić uwagę?
Kwestia ubioru dopuszczalnego w miejscach publicznych w Dubaju wzbudza sporo zamieszania. Pomimo, iż mowa jest o kraju muzułmańskim, który w znacznej mierze przestrzega prawa Szariatu, reguły obyczajowe biorą pod uwagę potrzeby i przyzwyczajenia turystów z Zachodu. Do pewnego stopnia, przynajmniej.
Dozwolone jest noszenie bikini na plaży; kobiety mogą nosić również spódnice i szorty i nie muszą przykrywać głowy. Oczekuje się jednak, iż w miejscach publicznych unikać będą wyzywających strojów, głębokich dekoltów i bardzo krótkich spódnic. Odważne stroje nie zaowocują raczej problemami z prawem, ale przyciągną z pewnością sporo niechcianej uwagi oraz nieprzychylnych spojrzeń.
Paniom poleca się, aby zawsze miały przy sobie chustę, lub cienki, niezajmujący w torebce dużo miejsca szal, którym w razie potrzeby przykryć można ramiona.
Na pewno przyda on się w silnie klimatyzowanych wnętrzach, na przykład w centrach handlowych, w których, po wejściu z zewnątrz jest po prostu zimno.
Jedynym miejscem, w którym panie muszą przykryć nogi ramiona i czasem również głowę, są meczety.
Nie istnieją specjalne zalecenia odnoście stroju dla mężczyzn, oprócz meczetów, do których nie mogą wchodzić w szortach i klapkach.
Pocałunki i czułości w miejscach publicznych w Dubaju?
O ile w kwestii ubioru tolerowanego u turystów mieszkańcy Dubaju są dosyć wyrozumiali, inny aspekt tutejszej obyczajowości może zaskoczyć przybyszów z zachodu. Chodzi tu o publiczne okazywanie czułości – pocałunki, obejmowanie się, czy nawet zwykłe trzymanie za rękę – które w Dubaju są niemile widziane a wręcz zabronione.
Przykład tablic informacyjnych umieszczonych w centrum handlowym Mall of the Emirates:
Jak widać na zamieszczonym powyżej przykładzie, wylewne czułości w miejscu publicznym są równie niepożądane jak palenie papierosów, czy konsumpcja alkoholu. Powinny pamiętać o tym party na romantycznych wakacjach w Dubaju. Bezwiedny gest czułości może tu skończyć się wyproszeniem z restauracji czy nawet aresztem.
Co z alkoholem?
Wbrew powszechnie panującej opinii alkohol nie jest zabroniony w krajach muzułmańskich. W Dubaju napoje alkoholowe są powszechnie dostępne w licencjonowanych przybytkach: barach, restauracjach, kompleksach hotelowych i klubach. Zabronione jest spożywanie trunków alkoholowych w miejscach publicznych.
Alkohol można w Dubaju również kupić w wyspecjalizowanych sklepach monopolowych, niestety jedynie za okazaniem specjalnego zezwolenia, którego uzyskanie wymaga sporo zachodu, w związku z czym starają się o nie głównie obcokrajowcy zamieszkujący w Dubaju, nie zaś turyści. Ci drudzy zdani są na lotniskowe sklepy bezcłowe, w których po przybyciu do Dubaju mogą zrobić zakupy.
Ważna uwaga: zalecane jest umiarkowanie podczas konsumpcji alkoholu w Dubaju. Stan upojenia alkoholowego oraz wynikające z niego zachowania w miejscu publicznym uznane zostaną za obraźliwe i skończyć się mogą interwencją policji.
Kiedy do Dubaju?
Emirat usytuowany jest w strefie klimatu pustynnego, suchego, cechującego się bardzo wysokimi temperaturami. W miesiącach pomiędzy kwietniem i październikiem sięgać mogą one za dnia nawet 50 stopni Celsjusza. Dla osób nienawykłych do tego typu upałów, mogą być one wręcz niebezpieczne, nie mówiąc już o tym, iż jakakolwiek próba zwiedzania poza klimatyzowanymi wnętrzami staje się katuszą.
Najlepszym okresem roku na odwiedzenie Dubaju są miesiące pomiędzy listopadem i marcem, kiedy to temperatura za dnia wynosi pomiędzy 25 i 35°C. Średnia temperatura ‘najzimniejszego’ miesiąca, stycznia, to 25°C.
Pamiętać należy o spożywaniu płynów (najlepiej wody), a podczas wycieczek na pustynię (jest to niezwykle popularna atrakcja turystyczna Dubaju), również nakryciu głowy i kremie z filtrem przeciwsłonecznym.
Ważne: klimat pustynny cechują duże amplitudy dzienne temperatur. Nocą mogą one spadac do 10-15°C. Planując całodniowe wycieczki pamiętać należy zawsze o zabraniu cieplejszej odzieży wierzchniej, która z pewnością przyda się po zmroku.
Czy w Dubaju jest weekend?
Tradycyjnie, dniem wolnym od pracy w Dubaju jest piątek, będący odpowiednikiem naszej niedzieli. Szkoły, uniwersytety oraz korporacje międzynarodowe zatrudniające obcokrajowców rozciągają weekend również na sobotę.

Tematy: dubaj, zjednoczone-emiraty-arabskie
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, February 28 2018