Festiwal św. Antoniego w Lizbonie – letnia atrakcja Lizbony

Czerwiec w Portugalii to miesiąc celebracji świętych. Do zabaw na świeżym powietrzu, w rytm tradycyjnej muzyki i przy aromacie grillowanego jedzenia, znanych jako santos populares, przyłączają się tłumnie zarówno sami Portugalczycy, jak i turyści. Jest to, zaiste, spektakl wart zobaczenia.

Najhuczniej celebrowani święci to św. Antoni, św. Jan i św. Piotr. Ten pierwszy, jest patronem Lizbony i to jemu właśnie poświęcona jest największa w kraju – bo obejmująca niemal całe miasto – feta.

Feta św. Antoniego Lizbona

Ciepłe czerwcowe noce w Lizbonie zachęcają do zabawy do białego rana.

Ma ona miejsce w wigilię dnia tego świętego, czyli 12 czerwca. Właściwy dzień św. Antoniego, 13 czerwca jest w Lizbonie dniem wolnym od pracy, przeznaczonym na odpoczynek po zabawie trwającej często przez całą noc.

Jeśli nie dane Ci być w Lizbonie dokładnie 12 czerwca, nie przejmuj się; przygotowania do obchodów dnia świętego trwają już na kilka dni przed, dekoracje oraz wiele atrakcji, w tym lokalne mini-imprezy w poszczególnych dzielnicach, utrzymują się również przez kilka dni po święcie właściwym.

Obchody dnia św. Antoniego mają charakter silnie folklorystyczny. Wszystkie najważniejsze dzielnice starej Lizbony, w tym Alfama, Graca i Mouraria, przyozdabiają się w kolorowe dekoracje z krepiny. Na lokalnych placach budowane są sceny, na których koncerty dawać będą lokalni artyści, na zmianę z muzyką graną przez DJ-ów. Nie należy oczekiwać twórczości najwyższych lotów; przyśpiewki folklorystyczne przeplatają się tu z portugalskim odpowiednikiem disco polo, znany, jako musica pimba oraz popularnymi przebojami dyskotekowymi. Celem animatorów imprez dnia św. Antoniego jest zachęcenie publiczności do zabawy, czemu sprzyjają wszechobecne stanowiska z napojami alkoholowymi.

Obchody św. Antoniego Lizbona – czy są bezpieczne?
Turyści odwiedzający Lizbonę w czerwcu z dziećmi zapytać mogą, czy obchody św. Antoniego są odpowiednim miejscem dla najmłodszych. Tak, jednak tylko do pewnej godziny. Portugalczycy kochają dzieci i są one wszędzie mile widziane, jednak przy masowej imprezie i szczodrze zakrapianej alkoholem, jaką jest ta feta, zachować należy zasady zdrowego rozsądku.

Najpopularniejsze dzielnice tuż po portugalskiej kolacji, która trwać może od 8 wieczorem w zasadzie do północy, wypełniają się w noc 12 czerwca do granic możliwości. Tłum jest tak gęsty, iż nawet dorośli mogą mieć problem ze swobodnym przemieszczaniem się (nie wspominając już nawet o pchaniu wózka dziecięcego, krętymi i stromymi uliczkami Alfamy). Pomimo, iż większość świętujących jest w świetnych nastrojach i pragnie jedynie miło spędzić czas, obficie lejący się alkohol sprawia, iż nie jest to odpowiednie miejsce dla dzieci, nawet tych starszych.

Rodzinnie w obchodach św. Antoniego partycypować można za dnia, do wczesnego wieczora, kiedy to kolorowe dekoracje podziwiać można w świetle dziennym, zaś wąskie uliczki starych dzielnic Lizbony nie zapełniły jeszcze tłumy.

Z wyżej wspomnianych powodów, zalecana jest zwiększona ostrożność nawet dla dorosłych turystów wyprawiających się do najpopularniejszych dzielnic. W gęstym tłumie łatwo można zgubić współtowarzyszy; nie jest wykluczone również, iż ktoś pomoże nam ‘zgubić’ telefon, aparat fotograficzny, czy portfel. Wszystkie wartościowe przedmioty trzymać należy blisko przy sobie, a jeśli to możliwe, po prostu zostawić je w hotelu.

Feta św. Antoniego uchodzi, generalnie, za bezpieczną imprezę, jednak co roku odnotowywane są nieprzyjemne incydenty. Do miejsc o najgorszej sławie zaliczają się okolice dworca kolejowego Cais do Sodré oraz placu Martim Moniz.

Sardynka z grilla – koniecznie spróbuj
W portugalskiej gastronomii sardynka odgrywa ważną rolę, jednak podczas obchodów dnia św. Antoniego ta niepozorna rybka jest prawdziwą królową stołu. Grille z sardynkami znaleźć można dosłownie wszędzie; wiele osób zaś twierdzi wręcz, iż czerwiec w Lizbonie pachnie grillowaną sardynką.

Dla turystów, którzy mieli już okazję spróbować doskonałych ryb i owoców morza w Portugalii, sardynka może nie mieć wiele uroku, warto jest jednak dać temu daniu szansę. Zwłaszcza, iż nie jest to kosztowny frykas. Pojedyncza sardynka, serwowana na pajdzie chleba kosztuje około 2-2.5 euro.

Sardynka z grilla

Sardynka z grilla – autentycznie portugalski przysmak.

Miej na względzie, iż sardynka wymaga pewnego przygotowania przed spożyciem: trzeba usunąć z niej kręgosłup oraz większe ości i/lub organy z ikrą, wedle wrażliwości konsumującego. Robienie tego na stojąco, na plastikowym talerzu wymaga nie lada równowagi. Warto jest więc zadbać o miejsce przy stole – to kolejny powód, aby dzień św. Antoniego zacząć świętować nieco wcześniej. Później znalezienie miejsca siedzącego, zwłaszcza dla większej grupy graniczy z cudem. Alternatywą jest skosztowanie tego specjału w restauracji.

Marchas populares – parady św. Antoniego
Oprócz starówki Lizbony, oficjalne obchody 12 czerwca mają miejsce także w najbardziej reprezentacyjnej części miasta, a mianowicie wzdłuż Avenida da Liberdade, czyli Alei Wolności.

Odbywają się tutaj barwne parady, podczas których poszczególne dzielnice miasta rywalizują, jeśli chodzi o najlepsze stroje, śpiew i układy taneczne.

Śluby św. Antoniego
Patron Lizbony, św. Antoni, jest również patronem narzeczonych i zakochanych. Wiele lokalnych par wybiera właśnie dzień 12 czerwca na zawarcie związku małżeńskiego. Tradycją stało się już, iż co roku 16 par składa sobie śluby małżeńskie w lizbońskiej katedrze.

Śluby św. Antoniego Lizbona

Nowożeńcy św. Antoniego na schodach katedry w Lizbonie.

Młode party przyłączają się zazwyczaj do obchodów na ulicach Lizbony, a nawet biorą udział w paradzie na Avenida da Liberdade, wzbudzając wszędzie powszechny entuzjazm i owacje. Można powiedzieć, iż nowożeńcy św. Antoniego pochwalić się mogą iście gigantycznym weselem – radością dzieli się z nimi całe miasto.

Santos populares w Lizbonie – gdzie świętować?
Obchody dnia św. Antoniego organizowane są, na większą lub mniejszą skalę, na terenie całej aglomeracji lizbońskiej.

Największą jednak tradycję w ich organizacji mają historyczne dzielnice Lizbony, a zwłaszcza: Alfama, Mouraria, Graça, Castelo, Ajuda e Bairro Alto, São Vicente i Vila Berta. Poza ścisłym centrum, warto jest odwiedzić festyn w Belem.

Utrudnienia w ruchu 12 czerwca
W przeddzień dnia św. Antoniego, ruch uliczny w centrum Lizbony zamiera, aby zrobić miejsce paradom na Avenida da Liberdade oraz falom biesiadników, które na wiele godzin dosłownie zaleją starówkę. Liczyć się należy, iż wiele ulic wyłączonych zostanie z ruchu, co z kolei przełoży się na wzmożone korki w pozostałych częściach miasta.

Metro staje się tego dnia najwydajniejszym środkiem transportu w Lizbonie, choć oczekiwać należy w nim tłumów. Dobrą nowiną jest jednak, iż godziny jego działania w nocy z 12 na 13 czerwca, jak również pociągów podmiejskich, są znacznie przedłużone. Trudniej z kolei może być o taksówki, czy uber.

Wynajem samochodu Lizbona, Lotnisko – znajdź najlepsze oferty online

Sprawdź aktualne ograniczenia ruchu na stronie internetowej urzędu miasta Lizbony.

Wygodne obuwie jest zawsze zalecane podczas spacerów po Lizbonie, szczególnie jednak właśnie 12 czerwca, kiedy to radosna atmosfera panująca w mieście zachęca szczególnie do odkrywania tego urokliwego miasta. Zwiedzając jego najstarsze dzielnice, przygotować się należy na wspinaczkę po stromych, wykładanych nierówną i śliską kostką brukową uliczkach oraz liczne schody do pokonania.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat Lizbony na Visit LisboaFestiwal św. Antoniego w Lizbonie – letnia atrakcja Lizbony
Artykuły: Festiwal św. Antoniego w Lizbonie – letnia atrakcja Lizbony
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Sunday, June 23 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz