Fuerteventura – pogoda na przestrzeni roku

Wyspy Kanaryjskie na stałe zagościły już w ofercie biur podróży na polskim rynku turystycznym.

Oprócz przepięknych, wysadzanych palmami plaż na hiszpańskie wyspy położone na Atlantyku, tuż o wybrzeży Afryki, przyciąga nas doskonała pogoda, utrzymująca się przez cały rok. Nawet podczas ‘najchłodniejszych’ miesięcy, wyspy archipelagu – Teneryfa, Lanzarote, Gran Canaria czy Fuerteventura – gwarantują warunki pogodowe nieporównywalne do jesienno-zimowej słoty i szarugi odczuwalnej w Polsce.

Na wysokie temperatury i dużo słońca przez cały rok liczyć można zwłaszcza na ostatniej ze wspomnianych wysp: Lanzarote, położonej najbliżej kontynentu afrykańskiego, w odległości zaledwie około 100 km od zachodnich krańców Sahary.

Pomimo, iż wahania temperatura w ciągu roku są tu stosunkowo niewielkie – średnie temperatury utrzymują się pomiędzy 20 i 27 stopni Celsjusza, planując urlop na Fuerteventura, warto jest zaznajomić się ze specyfiką poszczególnych pór roku.

Lato na Fuerteventura
Średnie temperatury rzędu 25-27 stopni Celsjusza, rejestrowane na Fuerteventura w miesiącach pomiędzy czerwcem a sierpniem nie powinny nas zwieść: temperatura odczuwalna na Fuerteventura w okresie letnim wynosi często nawet 40 stopni, co wynika z położenia geograficznego wyspy. Słońce jest tu zawsze wysoko na horyzoncie, zaś wiatr wiejący od strony kontynentu, przynosi dodatkowo masy gorącego powietrza znad Sahary.

Uwaga: Fuerteventura nie bez powodu określana jest mianem ‘wietrznej wyspy’. Silne podmuchy wiatru odczuwane są tu przez cały rok, sprawiając, iż wyspa jest idealnym wręcz miejscem do uprawiania sportów takich jak sur, windsurf, czy też kitesurf.

O ile czasem wiatr znad oceanu przynosi ukojenie w czasie największych upałów, w okresach, kiedy wieje znad Afryki, przynosić może pył, a czasem wręcz pustynny piasek. Burze piaskowe, wywoływane wiatrem określanym tu jako calima, nie zdarzają się często i nie trwają długo, jednak kiedy już występują, podnieść mogą temperaturę gwałtownie o nawet 10 stopni Celsjusza, obniżając jednocześnie widoczność do 100 metrów.

Opady deszczu w miesiącach letnich na Fuerteventura praktycznie nie występują. Liczyć można zaś na 9 do 10 godzin słonecznych w ciągu dnia.

Klimat Fuertevntura – dowiedz się więcej. 

Dla osób pragnacych uniknąć turystycznych tłumów, a lubią wysokie temperatury, czerwiec jest dobrym miesiącem na odwiedzenie wyspy.

Temperatura wody na Fuerteventura wynosi latem około 21-22 stopni Celsjusza.

Fuerteventura jesienią
Wysoka temperatura wody, na poziomie 22-23 stopni Celsjusza jest wielką zaletą jesiennych wczasów na Fuerteventura. Atlantyk ogrzewający się przez całe lato, utrzymuje temperaturę przez cały październik, a często również w listopadzie.

Temperatura powietrza na Fuerteventura spada do około 21 stopni, zwiększa się również zachmurzenia i prawdopodobieństwo wystąpienia opadów. Średnio 7 godzin słonecznych dziennie w październiku, nie zawiedzie z pewnością turystów przybywających na Fuerteventura w poszukiwaniu słońca.

Wakacje po sezonie – Fuerteventura zimą
Średnia temperatura w miesiącach pomiędzy grudniem a lutym wynosi około 18-19 stopni Celsjusza, choć z łatwością wzrosnąć może do około 22 stopni. Ta, nieco wiosenna pogoda, idealna jest dla turystów, którzy nie przepadają za upałami. Odwiedzając Fuerteventura zimą jednak, liczyć się muszą z możliwością opadów. Grudzień jest zdecydowanie najwilgotniejszym miesiącem na wyspie, jednak nawet wtedy średnia ilość dni deszczowych wynosi zaledwie 3.

Temperatura wody w grudniu wynosi około 20 stopniu, nie wyklucza więc kąpieli.

Zobacz relację z zimowej wizyty na Fuerteventura:

Wiosna na Fuerteventura
W miesiącach pomiędzy marcem i kwietniem średnia temperatura na Fuerteventura waha się pomiędzy 20 i 23 stopni Celsjusza, w południe z łatwością jednak sięgając 25 stopni.

Wiosną ocean otaczający wyspę jest zdecydowanie najchłodniejszy – około 17-18 stopni – nie jest to więc okres najbardziej wskazany na wakacje, dla osób lubiących zażywać kąpieli morskich. Do woli można za to pławic się w promieniach słonecznych, jako że, już od marca poczynając, dzień na Fuerteventura to aż 8 godzin słonecznych. W marcu przydarzyć się mogą przejściowe opady deszczu, których prawdopodobieństwo spada niemal do zera w połowie maja.

Wynajem samochodów Fuerteventura, Lotnisko - porównaj cenyFuerteventura – pogoda na przestrzeni roku
Artykuły: Fuerteventura – pogoda na przestrzeni roku
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, December 12 2016

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz