Grecja – ograniczenia prędkości oraz podstawowe przepisy ruchu drogowego

Reguły ruchu drogowego w Grecji oraz ograniczenia prędkości nie odbiegają znacząco od tych, panujących w innych krajach Unii Europejskiej.

Wynajem samochodu Grecja – znajdź najlepsze oferty rent a car online

Jest to dobra nowina, dla tych, którzy lubią podróżować w odwiedzanych przez siebie krajach niezależnym środkiem transportu i według kryteriów własnych zainteresowań.

Nieco szokujące wydać się może za to, bardzo swobodne podejście Greków do interpretacji kodeksu drogowego. Zagraniczni turyści często uskarżają się na grecką nonszalancję podczas zmieniania pasa ruchu, bez uprzedniej sygnalizacji, niezachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy pojazdami oraz niebezpiecznie wyprzedzanie. Zwiedzając Grecję samochodem zawsze warto zachować jest szczególna ostrożność, niezależnie od tego, czy stoimy w korku w Atenach, czy też pokonujemy sceniczne trasy greckich wysp z widokiem na morze.

Drogi na Krecie

Tak niezwykłej urody trasy znaleźć można na przykład na Krecie; powyżej droga Hora Sfakion-Anopolis.

Przyda się z pewnością także znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego tu obowiązujących.

Ograniczenia prędkości w Grecji
Samochód, własny, lub z wypożyczalni, to najwygodniejszy sposób na dotarcie do wielu atrakcji, jakie do zaoferowania ma Grecja. Ograniczenia prędkości w tym kraju wyglądają następująco:

  • teren zabudowany: 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym: 90 km/h
  • drogi ekspresowe: 110 km/h
  • autostrady: 130 km/h

Policja drogowa w Grecji jest dosyć surowa wobec  kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość, zarówno tych podróżujących pojazdami na lokalnych tablicach rejestracyjnych, jaki obcokrajowców. Mandaty za przekroczenie prędkości mogą poważnie nadwyrężyć wakacyjny budżet.

Czytaj również: Mandat w Grecji – kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia drogowe.

Patrole drogówki spotkać można zwłaszcza na trasach wjazdowych do dużych miast oraz wzdłuż tras pomiędzy popularnymi miejscowościami turystycznymi.

Samochód w Grecji – wyposażenie obowiązkowe
Pojazdy poruszające się po greckich drogach, nawet, jeśli nie są w tym kraju zarejestrowane, muszą obowiązkowo posiadać trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz apteczkę. Gaśnica znajdować się musi we wnętrzu samochodu, nie w bagażniku.  W przypadku, gdy podróżujemy z przyczepą, np. kampingową, niezbędne są dwa trójkąty.

Grecja korki

Grecja to także, niestety, pokaźne korki w dużych miastach.

Posiadanie kamizelki odblaskowej nie jest obowiązkowe, a jedynie zalecane.

Wymagana głębokość bieżnika to co najmniej 1.6 mm.

Grecja – dzieci w samochodzie
Greckie przepisy drogowe nakazują, aby dzieci w wieku do 11 lat korzystały podczas jazdy samochodem z dostosowanego do wieku, wzrostu i wagi ciała fotelików, lub siedzisk.

Od 12 roku życia poczynając, dzieci mierzące co najmniej 135 cm wzrostu zabezpieczone mogą zostać już jedynie pasami bezpieczeństwa.

W Grecji obowiązuje zakaz przewożenia dzieci poniżej 12 roku życia na przednim fotelu.

Limit alkoholu w Grecji
Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi w Grecji to 0,5 promila dla doświadczonych kierowców i 0.2 promila, dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy od mniej, niż dwóch lat.Grecja – ograniczenia prędkości oraz podstawowe przepisy ruchu drogowego
Artykuły: Grecja – ograniczenia prędkości oraz podstawowe przepisy ruchu drogowego
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, February 08 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz