Hiszpania – ograniczenia prędkości i podstawowe przepisy ruchy drogowego

Podróż samochodem, własnym lub z wypożyczalni, to coraz popularna forma zwiedzania Hiszpanii. Kraj ten posiada doskonale rozwiniętą sieć autostrad, pozwalającą sprawnie przemieszczać się pomiędzy największymi miastami.

Tani wynajem samochodów Hiszpania – znajdź najlepsze oferty online

Hiszpania pochwalić się może także jednymi z najpiękniejszych tras, zwłaszcza wzdłuż wybrzeży, zarówno na okrytej soczystą zielenią, górzystej Północy, jak i na słonecznym Południu.

Trasy widokowe Hiszpanii

Takich widoków oczekiwać można na trasie pomiędzy San Jose (Almeria) i Przylądkiem Cabo da Gata, w Andaluzji.

Własny środek transportu to także wygodny, i często bardzo przystępny cenowo sposób na zwiedzanie hiszpańskich wsyp – Balearów i Kanaryjskich.

Z pominięciem tłocznych i zmagających się nagminnie z korkami centrów dużych miast, jazda samochodem po Hiszpanii nie nastręcza większych problemów, zaś przepisy drogowe panujące w tym kraju są bardzo zbliżone do polskich. Znajdź więcej informacji poniżej.

Ograniczenia prędkości w Hiszpanii
Na hiszpańskich autostradach i drogach szybkiego ruchu nie warto jest sugerować się prędkością, z jaką przemieszczają się pojazdy na miejscowych rejestracjach. Hiszpanie, podobnie, jak inni południowcy, dosyć swobodnie interpretują przepisy ruchu drogowego, zwłaszcza, jeśli chodzi o ograniczenia prędkości. Zwracaj więc uwagę na dotyczącą jej sygnalizację – hiszpańska policja drogowa nie śpi, zwłaszcza na trasach szybkiego ruchu pomiędzy popularnymi destynacjami turystycznymi.

O ile znaki drogowe nie wskazują inaczej, w Hiszpanii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • teren zabudowany – 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym – 90 km/h
  • autostrady i drogi ekspresowe – 120 km/h

Dopuszczalna prędkość dla samochodów z przyczepami (np. kempingowymi) oraz samochodów ciężarowych spada do 90 km/h na autostradach  drogach szybkiego ruchu w przypadku przyczepy o wadze do 750 kg i 80 km/h jeśli przyczepa waży więcej.

Ograniczenie prędkości ze 100 do 90 km/h na drogach w terenie niezabudowanym w Hiszpanii wprowadzone zostało niedawno, w ramach polityki unijnej mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Podstawowe przepisy drogowe Hiszpania
Podróżując samochodem w Hiszpanii pamiętaj, że:

  • dzieci poniżej 12 roku życia i 135 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim fotelu i muszą być zabezpieczone w sposób dostosowany do wagi/wzrostu/wieku, czyli homologowane foteliki dziecięce oraz podstawki.
  • nie obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Należy z nich korzystać po zmroku, przy złych warunkach atmosferycznych oraz w tunelach.
  • obowiązkowe wyposażenie samochodu w Hiszpanii to: kamizelka odblaskowa, trójką awaryjny, koło zapasowe oraz narzędzia do jego zmiany. Wzbudzający sporo kontrowersji przepis o posiadaniu zapasowej party okularów przez kierowców korzystających ze szkieł korekcyjnych jest jedynie zaleceniem, nie zaś nakazem. Zalecane (nie wymagane) jest także posiadanie kompletu zapasowych żarówek oraz gaśnicy.
  •  dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0.5 promila

Majorka samochodem.

Mandaty za wykroczenia drogowe opłacić można w regionalnych komendach policji, w oddziałach poczty hiszpańskiej (Correos), w banku La Caixa, online na stronie DGTS  (Wirtualnej Komendy Generalnej Dyrekcji Ruchu Drogowego) oraz przez telefon – te dwie ostatnie opcje wymagają jednak znajomości języka hiszpańskiego i posiadania karty płatniczej.

Opłacenie mandatu w ciągu 20 dni kalendarzowych uprawnia do 50% zniżki.

Czytaj również: Najlepsze trasy widokowe Majorki.Hiszpania – ograniczenia prędkości i podstawowe przepisy ruchy drogowego
Artykuły: Hiszpania – ograniczenia prędkości i podstawowe przepisy ruchy drogowego
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, March 01 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz