Islandia samochodem – dookoła Islandii drogą nr 1

Hringvegur,  Þjóðvegur 1 czy z angielska Ring Road to najczęściej używane nazwy w odniesieniu do drogi nr 1 – obwodnicy Islandii biegnącej wzdłuż wybrzeży wyspy.

Wynajem samochodów Islandia – porównaj oferty rent a car na Lotnisku Reykjavik-Keflavik

Licząca sobie 1332 km długości trasa cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów odwiedzających Islandię: wzdłuż niej mieszczą się największe atrakcje tego skandynawskiego kraju. Mając do dyspozycji własny środek transportu w ciągu około 10 dni poznać można Islandię dosyć dobrze trzymając się właściwie tej samej drogi.

Islandia trasa nr 1

Obwodnica Islandii na mapie.

Oprócz wielu miast, w tym Reykjaviku, Borgarnes, Blöduós, Akureyri, Egilsstaðir, Höfn i Selfoss (ponumerowanych kolejno na mapie powyżej), wzdłuż trasy nr 1 znaleźć można gorące źródła, wodospady, wulkany, fiordy i lodowce.

Dla wielu turystów planujących wycieczkę objazdową po Islandii, najprostszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu.

Osoby, które niepewnie czyją się podczas jazdy samochodem w nieznanych okolicach, lub które chcą się podczas podróży zrelaksować i nie musieć niczym martwić, skorzystać mogą z szerokiej oferty wycieczek autokarowych.

Nierzadkim widokiem na trasie nr 1 są również rowerzyści, jednak taki sposób zwiedzania Islandii polecany jest jedynie latem, ze względu na dosyć srogi islandzki klimat, oraz dla osób w świetnej formie. Nawet tych wspierać muszą czasem towarzyszące im autokary, przystosowane do transportu rowerów.

Na zwiedzanie Islandii drogą nr 1 przeznaczyć należy co najmniej tydzień;  10-14 dni to okres optymalny, jeśli nie chcemy pomijać niektórych atrakcji, albo postanowimy zostać dłużej w którymś z wielu urokliwych miejsc, jakie znaleźć można wzdłuż tej trasy.

Miejsca godne uwagi znaleźć można w Islandii również z dala od obwodnicy, jednak dla osób odwiedzających ten kraj po raz pierwszy zapewni ona z pewnością wystarczająco atrakcji na jeden a nawet dwa tygodnie.

Zwiedzanie Islandii samochodem – najwygodniej z napędem na cztery koła
Dla większości klientów wypożyczalni samochodów opcja napędu na 4 koła to mało przydatny, a często drogi, 'gadżet'. Niewielkie zainteresowanie ze strony klientów sprawia iż samochodów terenowych we flotach wypożyczalni jest zazwyczaj mało.

W Islandii sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Z racji na dosyć surowe warunki poza większymi centrami miejskimi, wynajem auta z napędem 4WD wart jest rozważenia, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższe podróże po wyspie. Nie będzie ono niezbędne na islandzkiej obwodnicy; droga nr 1 jest w ponad 90% utwardzona i tylko niektóre jej odcinki to żwir i ubita ziemia, jak najbardziej do pokonania jednak zwykłym autem osobowym.

Poruszanie się jednak osobówkami poza główną drogą jest często zabronione. Jeśli nie chcemy więc przegapić przepięknych krajobrazów jakie podziwiać można w głębi wyspy, w centrum obwodnicy, warto jest jednak rozważyć nieco większy wydatek wynajem pojazdu, który zezwala na poruszanie się w tych rejonach.

Islandia jeepem

Napęd na 4 koła to uzasadniony wydatek w Islandii.

Wypożyczalnie samochodów w Islandii oferują szeroki wybór terenówek; ceny najtańszych z nich nie odbiegają znacznie od cen wynajmu aut osobowych.

Jazda drogą nr 1 w Islandii
Obwodnica Islandii jest, na większości długości dwupasmowa, oferuje przyzwoite warunki jazdy i jest często odśnieżana. Mając na względzie kapryśny islandzki klimat, prze wyprawieniem się w drogę zimą zawsze warto jest uprzednio sprawdzić warunki pogodowe  i odpowiednio przygotować się na dłuższe podróże w przypadku obfitych opadów śniegu.

Budowa trasy zakończona została w 1974 roku. Chociaż w większości jest to droga dwu-pasmowa, niektóre jej odcinki są bardzo wąskie, jednopasmowe  oraz, jak już wspomnieliśmy, bez utwardzonej powierzchni.

Obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h (mniej na odcinkach żwirowych). Warto jest się do niego stosować, jako że policja drogowa w Islandii nie stosuje taryfy ulgowej, nawet dla turystów.

Turyści wyruszający z Reykjaviku i kierujących się na północ, postawieni będą przed wyborem przejazdu tunelem przebiegającym pod fiordem Hvalfjörður lub objechania fiordu trasą naziemną. Tunel jest płatny (ISK 1000, czyli około PLN 35), pozwala jednak skrócić czas podróży; przejazd nim zajmuje około 7 minut, czyli niewiele w porównaniu z około godziną potrzebną na objechanie fiordu na powierzchni. Zaletą tego drugiego rozwiązania są jednak piękne widoki.

Błękitna Laguna Islandia
Pierwszym przystankiem dla większości turystów zaczynających wycieczkę objazdową po Islandii jest słynna Błękitna Laguna.

Znane z mleczno-błękitnej wody, kontrastującej z czernią wulkanicznych skał, którymi jest otoczone kąpielisko geotermalne położone jest w odległości około 12 km od Lotniska Keflavik i 50 km od centrum Reyjaviku.

Relaksująca kąpiel w słonej wodzie, której temperatura utrzymuje się na poziomie 37-39 stopni Celsjusza niezależnie od pory roku jest świętym początkiem islandzkiej przygody, zwłaszcza po meczącej podróży. Mocno zmineralizowana woda laguny posiada właściwości pielęgnacyjno-lecznicze; polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na łuszczycę.

Przewodnik po Błękitnej Lagunie:

Oprócz kąpieli, atrakcją laguny są również maseczki na twarz i ciało błotem krzemionkowym oraz nieco mniej zdrowe, choć równie przyjemne drinki w pool baru, które spożywać można bez wychodzenia z wody.

Błękina Laguna Islandia

Wulkany Islandii – Hekla
Islandię cechuje silna aktywność wulkaniczna, której skutki odczuwane są często na całym świecie z racji na chmury popiołu wymuszające reorganizację ruchu lotniczego nawet w krajach nie sąsiadujących z Islandią.

Wygasłych oraz czynnych wulkanów jest tu około 130. Najsłynniejszym z nich jest bodajże, położony w miejscowości  Grímsvötn wulkan Hekla, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 2000 roku.

Czytaj również: Święta państwowe w Islandii.

Wulkan, którego nazwa oznacza kaptur, lub czepek, mieści się w odległości około 115 km na wschód od Reykjaviku, w głębi kraju, wymaga więc ‘odbicia’ o około 40 km od drogi nr 1.

Klasyczny stratowulkan o stożkowej formie pojawia się często w literaturze już od czasów średniowiecza, gdzie przedstawiany był jako ‘wrota piekieł’.

Islandia wulkan Hekla

Liczący sobie 1491 metrów wysokości wulkan można 'zwiedzać'. Do wysokości 900 m możliwy jest dojazd samochodem. Kilkugodzinny trekking pozwala dostać się do krawędzi krateru.

Południowe wybrzeże Islandii – co zwiedzać?
Podroż drogą nr 1 w południowej Islandii dostarczy niewątpliwie wielu wrażeń. Obowiązkowy przystanek w tej części wyspy to wodospad Skógafoss, na rzece Skógá. Ma ponad 60 metrów wysokości i 25 metrów szerokości. Huk spadającej wody robi ogromne wrażenie, przy słonecznej pogodzie zaś  nierzadko rozpościera się nad nim tęcza. Imponująca sceneria wodospadu wykorzystana została w dwóch hollywódzkich filmach: Thor: The Dark World i The Secret Life of Walter Mitty.

Niedaleko od Skógafoss ma początek trasa trekkingowa wiodąca do Fimmvörduháls, fragmentu lądu, dzielącego dwa lodowce: Eyjafjallajökull i Mýrdalsjökull.

Dalej na wschód zatrzymać jest się warto w miasteczku Vík i Mýrdal. Chociaż cała osada liczy sobie zaledwie kilkuset mieszkańców i nie posiada znaczącego dziedzictwa historycznego, stanowi doskonałą bazę do zwiedzania okolicy, a zwłaszcza górujących nad miasteczkiem klifów oraz słynnej czarnej plaży. Plaża o miękkim, choć całkowicie czarnym piasku uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż tego rodzaju na świecie. Rozciąga się z niej przepiękny widok na klifowe wybrzeże, a zwłaszcza na unikalna formację skalną, Reynisdrangar, czyli cztery bazaltowe pilary, które według legendy są trollem ciągnącym trójmasztowy statek, zamienionym w kamień przez promienie wschodzącego słońca.

Islandia Vik

Miasteczko Vik położone jest u stóp czynnego wulkanu Katla, którego aktywność stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców. W powszechnym mniemaniu jedynie położony na wzniesieniu kościółek mógłby w przypadku erupcji lawy zapewnić schronienie mieszkańcom Vik.

Strome ściany klifowego wybrzeża są domem dla różnych gatunków ptactwa, w tym uroczych maskonurów. Największe ich kolonie znaleźć można jednak w odległym o kilka kilometrów na zachód od Vik cyplu Dyrhólaey.

Park narodowy Skaftafell (Vatnajökull)
Islandia jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Podczas wycieczki objazdowej po tym fascynującym kraju, z pewnością będą oni chcieli zatrzymać się w parku narodowym Skaftafell  położonym w południowo-wschodniej części wyspy i tuż przy drodze nr 1.

Od 2008 roku dzieli on nazwę ze znajdującym się na jego terenie lodowcem Vatnajökull, największym na Islandii. Grubość jego pokrywy waha się od 400 do nawet 1000 metrów.

Do innych atrakcji parku zalicza się kolejny lodowiec Skaftafellsjökull, dolina  Marsárdalur, wulkaniczna góra Kristínartindar oraz, jeden z najczęściej chyba fotografowanych widoków w Islandii, wodospad Svartifoss.

Czarny Wodospad, bo to właśnie Svartifoss oznacza, zawdzięcza swoją nazwę unikalnej bazaltowej (a więc o bardzo ciemnym zabarwieniu) formacji skalnej po której spada woda z około 20 metrowej wysokości. Składają się na nią liczne, o niemal idealnie heksagonalnej formie filary powstałe w efekcie błyskawicznego stygnięcia lawy podczas następujących po sobie erupcji.

Islandia Svartifoss

Na obrzeżach parku położona jest laguna Jökulsárlón. Uformowana została ona z wód topiącego się lodowca Vatnajökull. Z roku na rok powiększa się, zaś krajobraz wokół niej ulega ciągłej transformacji, przez co każda wizyta tu jest niepowtarzalna.

Na powierzchni wody w lagunie unoszą się ogromne bryły lodu, których część wyrzucana jest na brzeg zdobiąc go niczym połyskujące w słońcu diamenty. 

Islandia Jokulsarlon

Jeśli sceneria ta wydaje się znajoma, być może widziałeś ją w Lara Croft: Tomb Raider, Batman Begins, lub też w dwóch edycjach filmów o Jamesie Bondzie – A View to Kill lub Die Another Day. Producenci filmowi kochają lagunę Jökulsárlón. Stanowiła ona również scenerię do teledysku do Holocene grupy Bon Iver.

 

Jezioro Mývatn
Kierując się dalej na wschód, a następnie na północ drogą nr 1 dotrzemy do Jeziora Komarów, czyli .

Położone jest ono w strefie o bardzo wysokiej aktywności wulkanicznej. Jego nigdy niezamarzająca z racji na wysoką temperaturę woda jest niezwykle bogata w składniki mineralne i glony, czemu zawdzięcza charakterystyczny bardziej dla tropików niebiesko-zielony kolor. Podlegające ochronie jezioro jest siedliskiem wielu gatunków ptactwa; w okresie lęgowym obowiązuje zakaz wstępu na wiele terenów w bezpośredniej okolicy jeziora.

W sąsiedztwie jeziora znajduje się wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, w tym elektrownia geotermalna Leirbotn, powstałe w zalanym kraterze wulkanu jezioro Viti, znane również jako Krater Piekła oraz Leirhnjúkur, rozległy teren wulkaniczny z polami popiołu wulkanicznego przypominającymi iście księżycowy krajobraz oraz gorącymi źródłami siarkowymi. Z racji na duże stężenie tego pierwiastka mają one charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, kojarzony często z odorem zgniłego jajka.

Ziemia na tym terenie jest niezwykle gorąca, dla bezpieczeństwa warto jest trzymać się ściśle wytyczonych ścieżek .

Islandia Myvatn

Obserwacja wielorybów w Islandii
Na północnym wybrzeżu Islandii warto jest zrobić sobie przystanek w miejscowości Húsavík. Te niewielkie rybackie miasteczko słynie jako największe w Europie centrum obserwacji wielorybów.

Okoliczne wody obfitują wiele gatunków wielorybów i delfinów i organizowane tu wyprawy na otwarte morze w celu przyjrzenia się z bliska tym fascynującym istotom niemal zawsze zwieńczone są sukcesem.

Z racji na bliskość do koła podbiegunowego Húsavík jest też doskonałym miejscem do podziwiania aurora borealis, czyli zorzy polarnej.

Goðafoss  - Wodospad Bogów
W odległości około 50 km od Húsavík i bezpośrednio przy drodze nr 1 mieści się kolejna, raczej spektakularna, atrakcja Islandii, wodospad Godafoss.

Jego nazwa, Wodospad Bogów, powiązana jest, jak głosi legenda, z przyjęciem przez Islandie wiary chrześcijańskiej w X wieku naszej ery. Naczelnik pobliskiego okręgu Ljósavatn, aby położyć kres narastającemu konfliktowi pomiędzy chrześcijanami i wyznawcami nordyckiego pogaństwa  zdecydował o przyjęciu chrześcijaństwa i na znak odejścia od starych wierzeń wrzucił posągi pogańskich bóstw do wodospadu.

Mierzący ponad 30 metrów szerokości i 12 metrów wysokości jest niezwykle malowniczy i wart zobaczenia.

Islandia wodospad Godafoss

Geysir – nie przegap w Islandii
Do długiej listy ‘obowiązkowych’ atrakcji turystycznych Islandii dodać należy również Geysir, czyli gejzer na część którego ukute zostało określenie tego typu fenomenu geologicznego. Jest on pierwszym z opisanych gejzerów na świecie.

Z zapisów historycznych wynika iż od XIV wieku aż po lata 60 XX wieku wyrzucał on wodę pod ciśnieniem na wysokość nawet 80 metrów. W związku ze spadkiem ciśnienia strumienie wody w nim osiągają obecnie wysokość zaledwie kilku metrów i obserwować je można, nieregularnie, co około 48 godzin. Aby mieć pewność, że zjawisko te nam nie umknie, warto odwiedzić jest również imponujący gejzer Strokkur, tryskający wodą na wysokość 30 metrów co około 5-10 minut, niezależnie od pory dnia.

Islandia gejzer

Gejzery te położone są w odległości około 100 km na wschód od Reykjaviku. Dostać się można do nich od strony Reykjaviku, lub też przecinającą Islandię droga F35. Choć malownicza, jest to jedna zdecydowanie mniej komfortowa podróż. Droga F35 otwarta jest dla samochodów osobowych. W okresach złej pogody i intensywnych opadów śniegu jednak często bywa zamknięta.

Znajdź więcej praktycznych informacji w oficjalnym przewodniku turystycznym po Islandii.



Islandia samochodem – dookoła Islandii drogą nr 1
Artykuły: Islandia samochodem – dookoła Islandii drogą nr 1
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, April 02 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz