Jarmark św. Dominika – letnia atrakcja Gdańska
Najbardziej rozpoznawalną atrakcją letniego sezonu turystycznego w Gdańsku jest niewątpliwie Jarmark św. Dominika, organizowany w mieście już od ponad 750 lat.
Wynajem samochodów Gdańsk, Lotnisko - porównaj ceny
Jarmark jest największym plenerowym wydarzeniem handlowo-kulturalnym w Polsce.
Jarmark Dominikański inauguruje hejnał, do którego z każdą edycją wydarzenia dopisywana jest jedna nuta. Tak brzmiał w 2018 r.
Przez ponad trzy tygodnie trwania jarmarku, na przełomie lipca i sierpnia gdańskie stare miasto gości stoiska handlowe, uliczne koncerty i przedstawienia teatralne, parady w kostiumach historycznych, konkursy oraz wydarzenia sportowe. Gdański jarmark jest doskonałą okazja do zaopatrzenia się w produkty rękodzieła, biżuterię bursztynową, antyki, etc.
W dni powszednie Jarmark Dominikański w Gdańsku odwiedzany jest przez ponad 70 tysięcy gości dziennie; w weekendy liczba ta wzrosnąć może nawet dwukrotnie. Ubiegłoroczna edycja jarmarku przyciągnęła ponad 7 milionów odwiedzających.
Jarmarkowi Dominikańskiemu towarzyszy radosna atmosfera.
Historia Jarmarku św. Dominika
Początki jarmarku sięgają aż XIII wieku, a dokładnie roku 1260, kiedy to papież Aleksander ustanowił go w celu zachęcenie wiernych do przybycia na mszę odpustową celebrowaną w dniu św. Dominika. Połączenie znakomitej zabawy jeszcze na ziemskim padole z prospektem skrócenia czyśćcowych mąk przemawiało do mas i było często stosowana przez Kościół ‘strategią’ w średniowieczu.
Gdański jarmark pełnił też jednak również inna funkcję, bardziej utylitarną. Gdańsk będący w owych czasach jednym z najważniejszych portów Bałtyku, a wkrótce również pełnoprawnym członkiem Ligi Hanzeatyckiej, opierał swoją ekonomię na handlu, zaś jarmark ściągający do miasta kupców z przeróżnych stron stanowił idealną okazję do nawiązywania kontaktów handlowych. Sława gdańskiego jarmarku szybko rozniosła się po Europie, a jego pierwotna lokalizacja, Plac Dominikański, szybko okazała się niewystarczająca, by pomieścić stoiska wszystkich zainteresowanych, przez co targi przeniosły się w inne części miasta. Komercyjny charakter jarmarku nie odjął mu prestiżu; członkowie rodziny królewskiej i szlachta chętnie odwiedzali Jarmark św. Dominika - kawalerowie, aby zapoznać się z tendencjami w handlu, damy, by zaopatrzyć się w tkaniny, bursztynową biżuterię, lub egzotyczne przyprawy przywożone do Gdańska przez kupców zamorskich.
Jarmark Dominikański organizowany był w Gdańsku nieprzerwanie przez siedem stuleci, aż do wybuchu II wojny światowej. Po burzliwym okresie powojennym powrócono do tradycji jarmarku w latach 70-tych. Za czasów komuny, kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, gdański targ był jedna z niewielu okazji do zaopatrzenia się w różnego rodzaju produkty.
Jarmark św. Dominika 2018 - główne atrakcje
759 edycja gdańskiego Jarmarku Dominikańskiego będzie mieć miejsce w dniach 27 lipca - 18 sierpnia 2018 roku.
Udział w niej potwierdziło ponad 1000 wystawców - sprzedawców, rzemieślników, artystów i antykwariuszy.
Zgodnie z tradycją, jarmark zainauguruje hejnał odgrywany przez 16 trębaczy z okien Dworu Artusa, parada postaci w kostiumach historycznych wzdłuż Długiego Targu zakończona wręczeniem kluczy do miasta.
Dla odwiedzających jarmark przygotowany został szeroki wybór imprez i wydarzeń towarzyszących, mogący zaspokoić najwybredniejsze gusta. Pośród atrakcji dla najmłodszych znajdzie się gigantyczny diabelski młyn, przedstawienia teatralne oraz gry i konkursy uliczne.
Ambersky, koło widokowe w Gdańsku.
Miłośnicy muzyki wybrać będą mogli z wielu koncertów organizowanych w ramach cyklu ‘Muzyka Pod Gwiazdami’. Dla zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu, organizatorzy jarmarku przygotowali wiele wydarzeń sportowo-rekreacyjnych, a wśród nich słynny już Międzynarodowy Bieg Dominikański.
Szczegółowy program Jarmarku św. Dominika w 2018 r.
Tematy: jarmark-gdansk, jarmark-dominikanski, bieg-dominikanski, jarmark-sw-dominika
Ostatnia modyfikacja: Monday, July 08 2019