Kanada, kraj dużych odległości - wynajem samochodu w Kanadzie

Kanada jest drugim, co do wielkości krajem świata po Rosji, posiadając granice lądową z zaledwie jednym krajem, Stanami Zjednoczonymi. Pomimo iż pod wieloma względami Kanada i USA właśnie są ze sobą mocno spowinowacone, dzielą je również istotne różnice, odczuwalne zwłaszcza dla Europejczyków. Przybysze ze Starego Kontynentu czują się częściej "jak u siebie" w miastach kanadyjskich, które swą zabudową, architekturą i planowaniem przestrzennym przypominają bardziej metropolie europejskie.

SUV wyajem samochodow Kanada
Ford Explorer – popularny SUV do wynajęcia w Kanadzie

Usługi wynajmu samochodów w Kanadzie, jak i w Stanach Zjednoczonych, są jednak na bardzo zbliżonym poziomie, głównie dzięki bardzo zbliżonej flocie aut do wynajęcia. Podobnie, jak w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie wynająć można dużych rozmiarów pojazdy, w tym minivany, wyposażone w dużej mocy silnik. Spora część, zresztą, samochodów jeżdżących po amerykańskich drogach pochodzi z kanadyjskich linii produkcyjnych.

Porównaj ceny samochodów do wynajęcia w Kanadzie

Kanada - odległości
Podobnie jak u swojego jedynego sąsiada, prowadząc samochód poza centrami miejskimi w Kanadzie liczyć się należy z koniecznością pokonywania dużych odległości, czasem abstrakcyjnych dla przybyszów z Europy. Kraj ten, o obszarze liczącym sobie niemal 10 milionów kilometrów kwadratowych jest jednak zdecydowanie rzadziej zaludniony, niż Stany. Dwa największe miasta Kanady, Toronto i Montreal usytuowane są stosunkowo blisko siebie, w sąsiadujacych prowincjach Ontario i Quebec. Wyświetl mapę prowincji Kanady

Poniżej podajemy przybliżone odległości drogowe pomiędzy trzema największymi miastami Kanady (nazwa prowincji w nawiasach):

Odległości z Toronto

Toronto - Vancouver (Kolumbia Brytyjska): 4500 km/2800 mi
Toronto - Ottawa (Ontario): 400 km/250 mi
Toronto - Edmonton (Alberta): 3450 km/2140 mi
Toronto - Calgary (Alberta): 3440 km /2140 mi
Toronto - Montreal (Quebec): 540 km/335 mi
Toronto - Quebec City (Quebec): 810 km/500 mi

Odległości z Montrealu

Montreal - Quebec City (Quebec): 270 km/170 mi
Montreal - Vancouver (Kolumbia Brytyjska): 4800 km/2990 mi
Montreal - Toronto (Ontario): 540 km/335 mi
Montreal - Calgary (Alberta): 3750 km/2330 mi
Montreal - Quebec City (Quebec): 270 km/170 mi
Montreal - Edmonton (Alberta): 3770 km/2340 mi
Montreal - Ottawa (Ontario): 190 km/120 mi

Odległości z Vancouver

Vancouver - Montreal (Quebec): 4800 km/2980 mi
Vancouver - Toronto (Ontario): 4500 km/2800 mi
Vancouver - Quebec City (Quebec): 5070 km/3150 mi
Vancouver - Ottawa (Ontario): 4610 km/2860 mi
Vancouver - Edmonton (Alberta): 1250 km/780 mi
Vancouver - Calgary (Alberta): 1060 km/780 mi
Vancouver - Ottawa (Ontario): 4610 km/2900 mi

Wycieczki samochodowe na Północy Kanady
Kanada północna, na którą składają się głównie lasy, tundra i rejony arktyczne jest szczególnie rzadko zaludniona. Infrastruktura drogowa jest tu słabo rozwinięta, a część terenów w ogóle nieprzejezdna; dostać się tu można jedynie drogą powietrzna.

Odległości do pokonania są tu czasem olbrzymie, a inni kierowcy na drodze, nieliczni. Stacje benzynowe w tej części Kanady nie występują często, warto pamiętać jest, więc o zatankowaniu do pełna, przed wyruszeniem na wycieczkę po północnej Kanadzie. Wskazane jest również dokładne zaplanowanie podróży i, w miarę możliwości, zaopatrzenie się w dodatkowe paliwo w kanistrze, cieple ubrania i zapas jedzenia, a zwłaszcza wody, na wypadek, gdyby zdarzyło nam się utknąć na noc w drodze. Mapa Kanady

Podróżując samochodem w kanadyjskiej "dziczy" będziemy mieć wiele okazji do spotkań z mniej, lub bardzij dzikimi zwierzętami. Znaki uprzedzające o dużych zwierzętach przekraczających drogę są powszechne w północnych rejonach kraju, warto jest zwrócić na nie uwagę. O ile łoś, kanadyjska maskotka, sam w sobie nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka, zderzenie z tym zwierzęciem, nawet przy stosunkowo niewielkiej prędkości, może mieć poważne konsekwencje dla pojazdu i jego pasażerów (o łosiu nie wspominając).

Wypożyczalnie samochodów Kanada
Większość międzynarodowych wypożyczalni samochodów, takich jak Avis Rent A Car, Hertz, Sixt, Alamo, Budget, Dollar, Enterprise, czy Thrifty działa również na rynku kanadyjskim, wraz z firmami lokalnymi. Ceny wynajmu aut w Kanadzie są dosyć przystępne, a cena paliwa, choć wzrosłą w ostatnich latach, nadal kształtuje się na poziomie około 4 pln za litr benzyny (samochody z napędem Dieslowskim nie są zbyt popularne w Kanadzie, a już na pewno nie łatwo jest je znaleźć we flocie wypożyczalni).

Większość turystów przybywa do Kanady drogą powietrzną, poprzez jeden z kilku międzynarodowych portów lotniczych. Do największych lotnisk Kanady należą: Toronto-Pearson, Vancouver, Calgary, Montreal-Trudeau, Edmonton, Ottawa i Halifax. Loty bezpośrednie z Polski do Kanady dostępne są jedynie do Toronto-Pearson (wyloty z Warszawy-Chopin).

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Lotnisku Toronto Pearson

Ruch drogowy w Kanadzie
W przeciwieństwie do wielu innych krajów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwealth), w Kanadzie panuje ruch prawostronny. Każda z prowincji kanadyjskich ma autonomię do ustanawiania własnych lokalnych przepisów, w związku z czym, mogą się one nieco różnić na terenie całego kraju, chociaż przepisy podstawowe nie odbiegają zasadniczo od tych, jakie znamy z Polski. Warto pamiętać jednak, iż na skrzyżowaniach równorzędnych, zasada pierwszeństwa dla nadjeżdżającego z prawej strony obowiązuje tylko wtedy, gdy pojazdy wjadą na skrzyżowanie równocześnie. W każdym innym przypadku pierwszeństwo ma ten z pojazdów, który wjechał na skrzyżowanie pierwszy.

Duże odległości do pokonania niestraszne są samym Kanadyjczykom, którzy chętnie wypoczywają na łonie przyrody i często wyprawiają się na weekendowe roadtrips wraz całą rodziną. Będąc w Kanadzie, nie wypada przegapić okazji do zapoznania się z przepięknymi krajobrazami tego kraju

Zachodnia część Kanady charakteryzuje się dosyć pagórkowatym terenem, o dużych, często, spadkach wysokości. Na wschodzie, wokół Zatoki Hudson, teren jest zdecydowanie łagodniejszy.

Pokonując duże odległości samochodem w Kanadzie, warto pamiętać jest, iż kraj ten obejmuje aż sześć stref czasowych – zobacz mapę

Planując długie podróże w Kanadzie, poza terenami miejskimi, zapoznaj się konieczne z warunkami pogodowymi w danym rejonie – aktualna pogoda w Kanadzie.

Ograniczenia prędkości Kanada
Kanada posiada w sumie około 25 000 km autostrad, z których najdłuższa liczy sobie ponad 7000 km.

Przepis dotyczące dozwolonej prędkości na drodze różnią się dosyć znacząco w kanadyjskich prowincjach. Prędkość dozwolona w terenie zabudowanym waha się pomiędzy 30 a 70 km/h oraz 60-90 km/h poza terenem zabudowanym. Limit prędkości dla samochodów osobowych na autostradach w Kanadzie wynosi 100-110 km/h.

Wynajem samochódu z napędem na 4 koła (4WD) w Kanadzie
Ceny samochodów terenowych do wynajęcia w Kanadzie są często zaskakująco przystępne. Przed wynajęciem tego typu pojazdu jednak zastanowić się, czy rzeczywiście jest nam potrzebny. Jakość prowadzenia dużej i ciężkiej terenówki jest często gorsza, niż w przypadku zwykłego samochodu pasażerskiego, a zużycie paliwa, zdecydowanie większe. Standardowe auto wystarczy nam całkowicie do poruszania się w mieście i na autostradach, nawet przy dużych odległościach do pokonania.

Z drugiej strony, w niewiele innych krajów na świecie oprócz Kanady pozwala na tak pełne wykorzystanie potencjału auta z napędem na cztery koła, zwłaszcza w jeździe poza miastem. Dla zwolenników wycieczek typu off-road Kanada jest wręcz prawdziwym rajem.

Niezależnie od tego, jak planujemy wykorzystywać wynajęte auto, biorąc pod uwagę duże odległości jakie może nam przyjść pokonać w Kanadzie, wskazane jest kierowanie się nasza wygodą, nie koniecznie cena: po pierwszych 200 kilometrach trasy szybko możemy pożałować zdecydowania się na najtańszy/najmniejszy samochód…

Wynajem samochodów Kanada - ceny
Ceny wynajmu samochodów w Kanadzie wahają się w zależności od lokalizacji. W najbardziej "turystycznych" miejscach najtańsze samochody znaleźć można już w cenach od około 700 pln za tydzień wynajmu auta w klasie ekonomicznej, takiego jak Chevrolet Aveo, Hyundai Accent, lub podobne. Znacznie większe i wygodniejsze  samochody typu WV Passat, Honda Accord czy Ford Taurus wynająć można często już od około 1000pln za tydzień.

Rent a car Kanada Ford Taurus
Wynajem samochodów Kanada - Ford Taurus.

W klasie minivan, najpopularniejszym samochodem w flocie rent-a-car w Kanadzie jest 5 – 7-osobowy Dodge Grand Caravan, dostępny często w cenie od około 1500 pln za tydzień.

Segment samochodów typu SUV do wynajęcia w Kanadzie jest niezwykle rozbudowany. Znajdziemy tu miedzy innymi modele takie, jak: Ford Escape, Toyota Rav4, Jeep Grand Cherokee i Ford Explorer.

Praktycznie wszystkie modele dostępne we flocie wypożyczalni samochodów w Kanadzie wyposażone sa w automatyczną skrzynie biegów.Kanada, kraj dużych odległości - wynajem samochodu w Kanadzie
Artykuły: Kanada, kraj dużych odległości - wynajem samochodu w Kanadzie
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, October 16 2014

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz