Klimat Barcelony – jakiej pogody spodziewać się w stolicy Katalonii o różnych porach roku

Posiadająca zarówno przepiękne plaże, jak i unikalne dziedzictwo kulturowe, Barcelona jest jedną z najbardziej wszechstronnych destynacji turystycznych w Europie, jeśli chodzi o oferowane atrakcje.

Wynajem samochodów Barcelona, Lotnisko El Prat – porównaj oferty i rezerwuj online

Łagodny klimat Barcelony sprawia, iż miasto, oraz cały fragment hiszpańskiego wybrzeża znany, jako Costa Brava, cieszą się olbrzymią popularnością wśród odwiedzających przez cały rok.

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz Barcelonę aby wypoczywać na plaży, podziwiać dzieła Gaudiego, czy też traktujesz te miasto jedynie jako przystanek na drodze do ośrodków narciarskich w Pirenejach, dowiedz się poniżej, jakiej pogody oczekiwać można w tym zakątku Hiszpanii o różnych porach roku.

Barcelona zimą
Klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski Barcelony oznacza bardzo łagodne zimy oraz upalne lata. Średnia temperatura za dnia w okresie zimowym w Barcelonie rzadko spada poniżej 14⁰C.

Ochłodzenie najbardziej odczuwane jest wieczorem i w nocy, kiedy to po zachodzie słońca słupek rtęci spada dosyć gwałtownie, do nawet około 5⁰C. W połączeniu z wysoką wilgotnością, właściwą lokalizacjom nadmorskim, temperatura taka odczuwana może być, jako znacznie niższa. Temperatury poniżej zera rejestrowane są w Barcelonie niezwykle rzadko.

Wyświetl grafik temperatur i opadów w Barcelonie

Te znane z pięknych plaż miasto położone jest w odległości około 2 godzin jazdy samochodem od najbliższych ośrodków sportów zimowych w Pirenejach, gdzie zarówno krajobrazy jak i klimat zmieniają się drastycznie w stosunku do wybrzeża. Wiele popularnych ośrodków w pobliży Barcelony, zarówno w Hiszpanii, jak i w Andorze, w tym Baqueira-Beret, Grandvalira, Masella czy La Molina działa pełną parą poczynając już od listopada, aż do przełomu marca i kwietnia.

Wynajem aut na Lotnisku Girona-Costa Brava

Wiosna w Barcelonie
Dla turystów źle znoszących wysokie temperatury, idealną porą na odwiedzenie Barcelony może być wiosna. Pogoda w marcu i kwietniu nie pozwala zazwyczaj na komfortowe kąpiele w morzu, jako że średnie temperatury za dnia utrzymują się wówczas na poziomie około 15-17⁰C. Bezchmurne zazwyczaj niebo jednak pozwala zażywać do woli kąpieli słonecznych oraz korzystać z wielu atrakcji Barcelony świeżym powietrzu.

Sezon plażowy w Barcelonie zaczyna się zazwyczaj w połowie maja, chociaż poczekać trzeba do połowy czerwca by temperatura wody w morzy osiągnęła poziom 20⁰C.

Czytaj również: Plaże w Barcelonie

W marcu, kwietniu i maju pada w Barcelonie przez średnio 8 dni w miesiącu. Wiosenny deszcz nie trwa jednak długo i nie powinien zepsuć pobytu w Barcelonie, nawet jeśli jest to tylko krótki weekendowy wypad.

Upał i dużo słońca latem
Średnie temperatury za dnia w najcieplejszych miesiącach w Barcelonie – w lipcu i sierpniu – wynoszą 28⁰C. Na pozór nie jest to zbyt dużo. Wiedzieć jednak warto, iż podczas fali upałów, które nawiedzają stolicę Katalonii regularnie latem, temperatura z łatwością wzrasta do ponad 35⁰C. Upał, w połączeniu z bezchmurnym niebem i intensywnym słońcem (latem Barcelona cieszy się nawet 10 godzinami słonecznym dziennie) mogą bardzo utrudnić, a wręcz uniemożliwić zwiedzanie miasta. Najgorętsze dni pomoże przetrwać kąpiel w morzy, którego temperatura latem osiąga nawet 25⁰C.

Plażą w Barcelonie

Plaża to jedna z największych atrakcji Barcelony latem.

Lejący się z nieba żar w najgorętsze dni pomaga zrozumieć, dlaczego Hiszpanie upodobali sobie tak słynną popołudniową drzemkę, czyli sjestę. Nawet, jeśli niewiele osób rzeczywiście wówczas śpi, większość odpoczywa, poddając się nieubłaganemu upałowi.

W okresach największych upałów, zwiedzanie atrakcji Barcelony na świeżym powietrzu, a jest ich wiele, latem warto jest zaplanować na wczesny ranek, chroniąc się w południe w klimatyzowanych wnętrzach.

Niezwykle przyjemne w Barcelonie są za to noce latem, kiedy to temperatura na poziomie 20⁰C zachęca do spacerów w świetle księżyca, lub przeciągających się do późnych godzin nocnych wieczornych posiłków al fresco.

Innym wyzwanie, jakiemu stawić muszą czoła na wybrzeżu Morza Śródziemnego nienawykli do tego turyści, jest wysoka wilgotność powietrza, przekraczając zazwyczaj 90%.

Jesień – wakacje po sezonie, Barcelona
Poczynając od połowy września, temperatury w Barcelonie zaczynają stopniowo spadać. Przełom września i października to doskonały moment na odwiedzenie Barcelony, jeśli wolimy uniknąć zarówno upałów, jak i tłumów turystów. Temperatury za dnia w październiku nadal przekraczają często 20⁰C, spadając stopniowo do 15-6⁰C w listopadzie.

Wadą jesiennych wakacji w Barcelonie jest zwiększona możliwość wystąpienia opadów. W październiku pada tu średnio przez 9 dni w miesiącu.

Po upalnym i długim lecie, morze jest za to nadal dosyć ciepłe. Temperatura wody na poziomie 20⁰C w październiku oraz nadal przyjemna temperatura powietrz pozwolą cieszyć się plażą na Costa Brava także jesienią.

Znajdź więcej informacji na oficjalnym portalu turystycznym BarcelonyKlimat Barcelony – jakiej pogody spodziewać się w stolicy Katalonii o różnych porach roku
Artykuły: Klimat Barcelony – jakiej pogody spodziewać się w stolicy Katalonii o różnych porach roku
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, May 20 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz