Klimat i pogoda na Cyprze

Trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego (po Sycylii i Sardynii), czyli Cypr, zawdzięcza swoją popularność wśród turystów w znacznej mierze doskonałemu klimatowi i słońcu, którym można cieszyć się tu niemal przez cały rok.

Wypożyczalnie samochodów Larnaka, Lotnisko – znajdź tani wynajem aut na Cyprze

Pogoda na Cyprze uzależniona jest w dużej mierze od lokalizacji na wyspie; podczas gdy jej rejony wokół wybrzeża mają typowy łagodny klimat śródziemnomorski, z małymi dziennymi amplitudami temperatury, w części centralne wyspy znajduje się pod wpływem klimatu suchego, cechującego się wysokimi temperaturami latem, spadającymi do zera w sezonie zimowym.

Aktualna pogoda Cypr, Larnaka – według BBC.

Turyści, którzy zdecydowali się na zatrzymanie się na wybrzeżu Cypru – w Larnace, Paphos, czy Limassol, będą mieli okazję korzystać z ciepłej, przyjemnej pogody przez oko 10 miesięcy w roku.

Zobacz również: Grafik godzin słonecznych na Cyprze (Paphos) w porównaniu z Londynem i Barceloną. 

W Nikozji jednakże, oraz szczególnie w pasmie Gór Troodos należy nastawić się na zmienne warunki pogodowe. Oprócz ręcznika plażowego i klapek, z pewnością przydadzą się tu ciepłe okrycia wierzchnie. Wyświetl mapę Cypru.

Wiosna na Cyprze
Dla wielu turystów z północy Europy, miesiące wiosenne to idealny czas na odwiedzenie Cypru.

Wyspa skąpana jest wtedy w ciągle jeszcze łagodnych promieniach słonecznych, kolorach i aromatach kwitnącej roślinności. Nie bez powodu marzec na Cyprze jest często określany mianem ‘żółtego miesiąca’, pochodzącym od kolory obfitujących tu dzikich kwiatów, które właśnie w marcu kwitną najobficiej.

Cypr wiosna

Wiosną Cypr kwitnie na żółto.

Temperatury rejestrowane w marcu, zazwyczaj pomiędzy 13 and 18°C za dnia, nie zadowolą raczej zwolenników plażowania. Poczekać będą oni musieli do maja. Przy odrobinie szczęścia słupek rtęci wskaże 20 stopni już w połowie kwietnia. W maju natomiast plażowanie jest już zazwyczaj jak najbardziej możliwe.

Fig Tree Bay Cypr

Fig Tree Bay w Ayia Napa

Średnie temperatury wiosną na Cyprze:

  • marzec: 14 °C
  • kwiecień: 17 °C
  • maj: 21 °C

Opady deszczu, a czasem burze z gradobiciem występują dość często w kwietniu. Pogoda jednak ‘osusza się’ stopniowo w miarę zbliżania się lata.

Zobacz przepiękne wiosenne krajobrazy Cypru:

Cypr latem – wilgotny upał
Od początku czerwca poczynając temperatury na Cyprze rosną gwałtownie, aby osiągnąć pułap 27-30°C w ciągu dnia i około 20-25°C w nocy. W lipcu i sierpniu cypryjskie upały sięgają często 30 stopni.

Średnie temperatury latem:

  • czerwiec: 25°C
  • lipiec: 27 °C (często sięgająca 28-32 stopni)
  • sierpień: 28 °C

Od początku czerwca poczynając temperatury na Cyprze rosną gwałtownie, aby osiągnąć pułap 27-30°C w ciągu dnia i około 20-25°C w nocy. W lipcu i sierpniu cypryjskie upały sięgają często 30 stopni. Latem, na wybrzeżu Cypru bardzo wzrasta wilgotność powietrza co. W połączeniu z wysokimi temperaturami, odczuwana może być ona jako nieprzyjemna. Podobnej ‘duchoty’ nie odczuwa się w centralnej części wyspy, ulgę więc przynieść może wycieczka w Góry Troodos.

Deszcz jest dosyć rzadkim zjawiskiem na Cyprze latem.

Znajdź więcej informacji na temat klimatu Cypru (Larnaka).

Najcieplejsze miejsca na Cyprze
Najwyższe temperatury rejestrowane są zazwyczaj na południowym wybrzeżu wyspy, a zwłaszcza w popularnych kurortach Limassol Polis, Paphos, Pissouri, Coral Bay i Larnaca, Ayia Napa, Nissi Beach i Fig Tree Bay w południowowschodniej części wyspy są nieco chłodniejsze.

Grafik pogody dla Ayia Napa, Cypr.

Zobacz miejsca o największym nasłonecznieniu na Cyprze.

Wczasy poza sezonem – jesień na Cyprze
Podczas, gdy wrzesień pod względem temperatury powietrza przynależy nadal do sezonu letniego, od października poczynając, obserwuje się spadek temperatury do około.. 20-25°C w listopadzie. Turyści nie wymagający tropikalnych warunków pogodowych podczas urlopu, praktycznie nie odczują w ciągu dnia nadciągającej jesieni. Zmiana pory roku będzie za to ewidentna podczas coraz chłodniejszych poranków i wieczorów.

Coraz częściej za to występują opady deszczu, od września poczynając.

Jesień jest doskonałą pora roku na odwiedzenie Cypru i korzystanie z nadal dobrej pogody bez natłoku turystów.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść wczasów na Cyprze jesienią jest fakt, iż temperatura wody jest tu wtedy tak wysoka, jak lipcu i sierpniu, utrzymując się na poziomie 24-26°C nawet do października.

Zima na Cyprze
Po długim i upalnym lecie, grudzień i styczeń na Cyprze mogą wydać się wyjątkowo nieprzyjazne, jeśli chodzi o pogodę. Temperatury w ciągu dnia spadają tu wtedy do około 10 stopni na wybrzeżu, a nawet bardziej, w interiorze. W rejonach górskich możliwe są nawet opady śniegu. Zima zachodzi duże prawdopodobieństwo opadów deszczu, grudzień zaś jest najbardziej deszczowym miesiącem na Cyprze.

Od połowy lutego poczynając, temperatura powietrza zaczyna wzrastać.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat Cypru na portalu Visit Cyprus.Klimat i pogoda na Cyprze
Artykuły: Klimat i pogoda na Cyprze
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, May 08 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz