Klimat Jordanii – pogoda w Ammanie o różnych porach roku

Rosnąca oferta nowych kierunków lotniczych, zwłaszcza low-cost, dostępnych na polskich lotniskach stwarza nowe możliwości podróży, zarówno w celach wypoczynkowych, jak i biznesowych.

Do cieszących się coraz większą popularnością, szczególnie w sezonie zimowym, destynacji zalicza się Bliski Wschód. Oprócz dosyć już znanego Dubaju, coraz częściej wybieramy się do bardziej egzotycznych miejsc. Do takich zalicza się Jordania, kraj niezwykłych pejzaży i unikalnego dziedzictwa kulturowego.

Film promujący turystykę w Jordanii (w jęz. angielskim).

Głównym kanałem dostępu do tego arabskiego kraju są jego dwa lotniska międzynarodowe, w Ammanie i Akabie, obsługujące połączenia europejskie, w przypadku portu Queen Alia w Ammanie, także z Polski.

Wynajem samochodów Lotnisko Amman – rent a car Jordania

Klimat Jordanii – kiedy jechać?
W zależności od lokalizacji spotkać się można z wieloma wariacjami klimatu w Jordanii. Kraj ten położony jest niejako w strefie przejściowej, pomiędzy pustynnym – suchym i ciepłym – klimatem Półwyspu Arabskiego i klimatem śródziemnomorskim. Ten pierwszy dominuje w słabo zaludnionej południowej i południowo-wschodniej części kraju i charakteryzuje się ekstremalnymi temperaturami, zarówno wysokimi jak i niskimi.

Jordania na mapie Bliskiego Wschodu

Usytuowanie Jordanii na Bliskim Wschodzie.

Opady, choc niezbyt obfite, łagodzą temperatury w górzystej zachodniej części  Jordanii, jak również na równinnych terenach w centralnej i północnej części kraju.

Odpowiedź na pytanie ‘Kiedy najlepiej odwiedzić Jordanię?’ zależy w znaczniej mierze od tego, co zamierzamy w tym kraju robić. W kurortach na wybrzeżu Morza Martwego najlepiej spędza się czas w tradycyjnym letnim sezonie wakacyjnym, pomiędzy majem i wrześniem. Jeśli starożytne miasto Petra, lub pustynia Wadi Rum są naszym głównym celem, warto jest zaplanować podróż do Jordanii wiosna lub jesienią, kiedy to temperatury nie są zbyt ekstremalne. O innych porach roku pustynia może okazać się zbyt gorąca, lub też zbyt zimna na komfortowe zwiedzanie.

Poniżej przedstawiamy ogólna charakterystykę pogody o różnych porach roku w Ammanie, stolicy Jordanii położonej na północy kraju.

Amman latem
Pora ciepła w stolicy Jordanii trwa od końca maja do początku października. Temperatury za dnia oscylują wówczas pomiędzy 25 i 32°C, przy czym najcieplejszym jej miesiącem jest sierpień.

Podczas okresowych fal ciepła termometry wskazywać mogą nawet 40°C, zwłaszcza, gdy wiatr Sirocco przynosi na terytorium Jordanii masy ciepłego i suchego powietrza znad Sahary.

Wyświetl grafik klimatu Ammanu (temperatury, opady, godziny słoneczne, etc..) 

Pogoda taka, uciążliwa w mieście, jest idealna jednak na wypoczynek na wybrzeżu Morza Martwego, odległego od Ammanu o zaledwie godzinę drogi.

Jesień i wiosna – najlepszy okres na zwiedzanie Ammanu
Marzec i kwiecień, z temperaturami często zbliżonymi do 20°C to, zdaniem wielu turystów, idealny okres na zwiedzanie jordańskiej stolicy. Oprócz komfortowej pogody, bez chłodu, lecz także i uciążliwego upału, uroku dodaje mu przyroda budząca się do życia po chłodnej zimie, a zwłaszcza dzikie kwiaty pokrywające radosnymi barwami surowe zazwyczaj pejzaże poza ścisłym centrum Ammanu.

Jordania wiosną

Stanowisko archeologiczne Jerash, około 50 km na północ od Ammanu.

Wiosną noce w Ammanie są jeszcze dosyć chłodne, zwłaszcza w marcu, kiedy to temperatury spaść mogą do nawet 7°C. Temperatury za dnia są już jednak zazwyczaj bardzo przyjemne, zaś liczba godzin słonecznych wzrasta z 7 w marcu do 9 w kwietniu.

W marcu przygotowanym byc należy na około 8 dni deszczowych w miesiącu. Kwiecień jest już zdecydowanie bardziej ‘suchym’ miesiącem.

Oprócz marcowego deszczu, wadą podróżowania do Ammanu wiosną może okazać się silny wiatr znad pustyni, odczuwany o tej porze roku. Niesie on ze sobą zazwyczaj kurz i pustynny pył, a w ekstremalnych sytuacjach wywołać może nawet burze piaskowe.

Bardzo przyjemną porą roku w Ammanie jest także jesień, ze średnimi temperaturami na poziomie 27°C  we wrześniu i 20°C  w listopadzie. Jesienią oczekiwać można w Ammanie około 7 godzin słonecznych.

Zima w Ammanie
Jordania przyciąga turystów przez cały rok, w zależności od rodzaju zaplanowanego wypoczynku. Zima, krótka, jednak dosyć chłodna, zwłaszcza w rejonach pustynnych, nie pozwoli oczywiście cieszyc się plażami, zapewni jednak wystarczająco komfortowe warunki do odkrywania bogactwa kulturowego jordańskich miast.

Zimą temperatury w Ammanie oscylują pomiędzy  13°C za dnia i 4°C  w nocy. Pomimo iż słupki rtęci rzadko zbliżają się do zera, śnieg nie jest zjawiskiem nieznanym w Ammanie. Kiedy pada i zanim szybko stopnieje ‘paraliżuje’ miasto.

Śnieg w Ammanie

Śnieg, rzadko lecz jednak spotykany w stolicy Jordanii.

Zima jest ‘porą deszczową’ w Ammanie. Najwięcej deszczu spada w styczniu.

Dni są najkrótsze grudniu i styczniu, kiedy liczyć można zazwyczaj na około 5.5-6 godzin słonecznych w ciągu doby.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat turystyki w Jordanii w oficjalnym przewodniku.Klimat Jordanii – pogoda w Ammanie o różnych porach roku
Artykuły: Klimat Jordanii – pogoda w Ammanie o różnych porach roku
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, November 21 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz