Klimat Madery – pogoda w Funchal

Łagodny na przestrzeni całego roku klimat to jeden z głównych czynników przyczyniających się do sukcesu turystycznego portugalskiego archipelagu Madery, położonej na Oceanie Atlantyckim. Odległa o około 1000 km od Lizbony (1.5-godzinny lot) Madera (po portugalsku Madeira) odwiedzana jest rokrocznie przez ponad milion turystów.

Wynajem samochodów Madera, Lotnisko Funchal - porównaj ceny

Archipelag składa się z dwóch dużych wysp: Madery i Porto Santo, oraz z szeregu niezamieszkanych wysepek.

 

Klimat Madery kształtowany jest przez antycyklon atlantycki, znany również pod nazwą Wyżu Azorskiego, odpowiedzialnego za stabilne i nietypowo wysokie dla tej szerokości geograficznej temperatury na Maderze.

Zimą temperatura dzienna na wyspie utrzymuje się na poziomie około 16°C, latem zaś pozostaje na komfortowym poziomie około 25°C. Fale upałów, typowe dla Portugalii kontynentalnej, są na Maderze bardzo rzadkie.

Dobre nasłonecznienie oraz wysoka wilgotność sprzyjają rozwojowi bogatej, niemal tropikalnej roślinności. Zbocza górzystej Madery przez cały rok pokryte są soczystą zielenią, a przez jego większość również paletą kolorów egzotycznych kwiatów, które znalazły na wyspie idealne warunki.

Warto pamiętać iż pogoda na Maderze różnić się może znacznie w zależności od usytuowania na wyspie. Jej północna część jest zazwyczaj niech chłodniejsza oraz bardziej narażona na ryzyko wystąpienia opadów deszczu. Wybrzeże południowe, na którym mieści się stolica archipelagu, Funchal, jest lepiej nasłoneczniona, a w związku z tym również nieco cieplejsza i suchsza.

Sprawdź poniżej jakiej pogody możesz oczekiwać w Funchal na Maderze o poszczególnych porach roku.

Madera wiosną
Łagodny charakter klimatu Madery sprawia iż przejście pomiędzy zimą i wiosną następuje tu niemal niezauważalnie. Po względnie ciepłej zimie, temperatury wzrastają nieznacznie do około 16-17°C w marcu i kwietniu. Nadejście wiosny dostrzec można głównie dzięki wydłużającemu się dniu i rozkwitającym wszędzie kwiatom. Zazwyczaj dopiero pod koniec maja temperatura na Maderze sięga poziomu 20°C.

Wiosną, zazwyczaj tuż po świętach wielkanocnych ma miejsce wydarzenie będące jedną z największych atrakcji turystycznych Madery, a mianowicie Festiwal Kwiatów.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów deszczu maleje znacząco poczynając od połowy marca; w maju oczekiwać można średnio około 3 deszczowych dni w miesiącu.

Temperatura wód otaczających Maderę na poziomie około 17°C w marcu nie pozwala na komfortowe kąpiele morskie. Morze ogrzewa się nieco dopiero pod koniec maja.

Lato na Maderze
Temperatury latem na Maderze oscylują pomiędzy 23 i 25°C, jedynie sporadycznie przekraczając 30 stopni. Intensywne upały, rzadkie na Maderze, jednak występujące od czasu do czasu wiążą się niestety często z katastrofalnymi pożarami lasów, jakich wyspa doświadczyła kilkukrotnie na przestrzeni ostatniej dekady.

Opady deszczu w Funchal praktycznie nie występują w lipcu i przez większość sierpnia. Ocean ogrzewa się do około 22-23°C. W lipcu i sierpniu oczekiwać można 8-9 godzin słonecznych.

Lato na Maderze to najlepszy okres na wypoczynek na plaży. Aby uniknąć rozczarowania, pamiętać trzeba jednak, iż plaże Madery nie są zbyt imponujące; w większości przypadków są kamieniste, lub pokryte czarnym żwirkiem. Szerokie plaże o białym, miękkim piasku znaleźć można w dużej obfitości na pobliskiej wyspie Porto Santo.

Madera: wakacje jesienią
We wrześniu pogoda na Maderze jest nadal raczej letnia. Dopiero w październiku oczekiwać można zauważalnego ochłodzenia, chociaż temperatury za dnia nadal utrzymują się na poziomie około 20 stopni. Przy nadal dosyć ciepłym oceanie (19-20°C), wczesna jesień to świetny czas na urlop na Maderze w posezonowych cenach. Od połowy października liczyć należy się jednak ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia opadów deszczu, który zepsuć może wypoczynek.

Wyprawiając się poza Funchal, przygotowanym należy być na nagłe ochłodzenie. Mieszkańcy Madery żartują często, iż na wyspie w ciągu jednego dnia doświadczyć można czterech pór roku. Stwierdzenie to nie jest dalekie od prawdy, zwłaszcza w górzystych partiach wyspy. Tu temperatura może być nawet o 10 stopni niższa. Może również znienacka zachmurzyć się i spaść deszcz. Na wycieczkę po wyspie zawsze warto jest zabrać dodatkowe, najlepiej przeciwdeszczowe okrycie wierzchnie.

Madera zimą
Deszcz to główny argument przeciwko zimowej wyprawie na Maderę. Nie dostatecznie jednak mocny, aby zniechęcić tysiące turystów, którzy spośród wielu zimowych destynacji wakacyjnych, w tym również o wiele cieplejszych Wysp Kanaryjskich,  wybierają właśnie portugalską wyspę.

Pomiędzy listopadem i lutym oczekiwać można około 8-9 dni deszczowych w Funchal. W wyższych partiach Madery pada częściej, zażyć się mogą nawet opady śniegu. Pokryte śniegiem szczyty Pico Ruivo, Pico das Torres i Pico de Areeiro – najwyższe wzniesienia na wyspie – nie są rzadkim widokiem.

Okolice świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to szczyt zimowego sezonu turystycznego w stolicy Madery, która przystraja się na ten okres świątecznie, zaś Nowy Rok wita tradycyjnie już imponującym pokazem sztucznych ogni.

Sylwester na Maderze

Zatoka Funchal w noc sylwestrową.

Znajdź więcej informacji na oficjalnym portalu turystycznym Madery - Visit MadeiraKlimat Madery – pogoda w Funchal
Artykuły: Klimat Madery – pogoda w Funchal
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, May 03 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz