Klimat Toronto – jakiej pogody spodziewać się w Toronto o różnych porach roku?

Toronto, stolica prowincji Ontario i, jednocześnie, największe pod względem populacji miasto Kanady znajduje się w strefie umiarkowanie ciepłego klimatu kontynentalnego.

Znajdź tani wynajem samochodów na Lotnisku Toronto

Położenie Toronto:

Toronto położenie

Bliskość dużego zbiornika wodnego, jakim jest Jezioro Ontario sprawia, iż wilgotność w klimacie Toronto odrywa olbrzymią rolę: zimą łagodzi temperatury, w miesiącach letnich jednak wywołuje efekt zbliżony do sauny. W aktualnych prognozach pogody w Toronto temperatura wskazywana jest jako rzeczywista oraz jako odczuwana, różnice zaś pomiędzy obydwiema wartościami mogą być znaczne.

Poniżej podajemy ogólny zarys warunków pogodowych w Toronto wiosną, latem, jesienią i zimą. Planując podróż do Kanady zawsze jednak warto jest sprawdzić aktualną prognozę z wiarygodnego źródła, np. Government of Canada

Czytaj również: Kanada – święta państwowe i dni wolne od pracy

Toronto wiosną
W Toronto, jak i w całym Ontario, odczuwalne są wyraźnie cztery pory roku. Podobnie, jak w Polsce, motywem przewodnim trwającej od późnego marca do końca kwietnia kanadyjskiej wiosny jest budząca się do życia przyroda. Topnieje śnieg i liczne ogrody i park miejskie przyodziewają się w radosne kolory wiosennych kwiatów.

Szczególnie efektownie wyglądają kwitnące drzewa wiśni japońskiej w High Park, jednym z najpiękniejszych parków Toronto. Nie przegap tego widoku!

High Park Toronto wiosną

Temperatura wzrasta gwałtownie poczynając od początku kwietnia. O ile w marcu średnia temperatura w Toronto to zaledwie 1 stopień Celsjusza, w kwietniu jest to już 7 stopni, w maju zaś 14.

Wiosną liczyć można w Toronto na sporo godzin słonecznych: około 6 w marcu, ale już 9 w maju.

Kwiecień jest najbardziej deszczowym z wiosennych miesięcy, pada wówczas średnio przez około 15 dni w miesiącu.

Klimat Toronto - grafik.

Lato w stolicy Ontario
Położenie geograficzne sprawia, iż temperatury w Toronto latem są bardzo przyjemne, zazwyczaj w przedziale 20-25 stopni Celsjusza. Okazjonalnie, zwłaszcza w sierpniu, temperatura wzrosnąć może jednak do ponad 30 stopni, co w połączeniu z wysoką wilgotnością wywoływać może efekt sauny. Wtedy właśnie warto jest zwrócić uwagę na tzw. wskaźnik Humidex, podawany we wszystkich prognozach pogody. Bierze on pod uwagę właśnie wilgotność i odzwierciedla temperaturę odczuwalną, a nie jedynie mierzoną.

Wilgotność powietrza zwiększają dodatkowo dosyć intensywne opady deszczu. Lipiec jest miesiącem w którym oczekiwać można największej ilości godzin słonecznych, średnio około 11.

Toronto znajduje się w polu oddziaływania wielu mas powietrza, co sprawia iż pogoda tu może zmienić się znacząco w krótkim okresie. Pakując się na wakacje w Ontario warto jest przygotować ubrania na różne warunki pogodowe. O ile temperatury latem w Toronto nie spadają raczej poniżej 15-16 stopni, nawet w sierpniu zdarzyć się mogą pochmurne i chłodne dni.

Lato w Toronto:

Jesień – dla wielu najpiękniejsza pora roku w Kanadzie
Turystów kochających złotą polską jesień zachwyci jesień w Toronto. Podczas słynnego Indian summer (indiańskiego lata), czyli pierwszej, łagodnej połowy jesieni, miasto skapane jest w odcieniach czerwieni i żółci. Drzewa, a zwłaszcza tak popularne dla tego kraju klony zmieniają kolory, nadając Toronto szczególnego uroku.

Toronto jesienią

Toronto zachwyca jesienią.

Temperatury we wrześniu i pierwszej połowie października są nadal bardzo przyjemne, utrzymując się zazwyczaj pomiędzy 15 i 20 stopni. W drugiej połowie października zaczynają jednak gwałtownie spadać. W listopadzie średnia temperatura za dnia to około 5 stopni. Pierwszych przymrozków oczekiwać można w grudniu.

Wczesna jesień to doskonały czas na odwiedzenie Toronto dla tych, którzy wolą uniknąć upałów oraz tłumów turystów. O tej porze roku ma miejsce wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych. Nie przegap Toronto Pumpkin Fest oraz wybierz samemu dynie do dekoracji na Halloween:

Dynie

Zima w Toronto
Zmienność pogody w Toronto widoczna jest zwłaszcza w okresie zimowym. Podczas gdy średnia temperatura w styczniu i lutym wynosi około -5 stopni Celsjusza, w Toronto okresy ‘ciepłe’, podczas gdy słupki rtęci utrzymują się w okolicach 0, często przeplatają się z falami zimna, kiedy to temperatura spaść może poniżej -20 stopni.

Opady śniegu zimą w Toronto są częste, okazjonalnie zdarzają się także burze śnieżne.

Dni są bardzo krótkie o tej porze roku; w styczniu i lutym można liczyć w Toronto na średnio 3 godziny słoneczne dzienne.Klimat Toronto – jakiej pogody spodziewać się w Toronto o różnych porach roku?
Artykuły: Klimat Toronto – jakiej pogody spodziewać się w Toronto o różnych porach roku?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, July 02 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz