Larnaka – co warto zobaczyć?

Larnaka jest trzecim, co do wielkości miastem na Cyprze i jedną z najważniejszych destynacji turystycznych na wyspie.

Znajdź tani wynajem samochodów na Lotnisku Larnaka – rezerwuj z Cartrawler Cypr

Oprócz malowniczej lokalizacji w Zatoce Larnaki, miasto ma do zaoferowania także przebogate dziedzictwo kulturowe, będące świadectwem burzliwej historii Cypru.

Wybrzeże Larnaki

Turkusowe, ciepłe wody Morza Śródziemnego w Zatoce Larnaki.

Położona na południowo wschodnim wybrzeżu Cypru Larnaka obsługiwana jest przez największe na wyspie lotnisko międzynarodowe.

Poniżej, kilka sugestii na temat tego, co warto jest zobaczyć w Larnace.

Larnaka - plaże
Jedną z największych atrakcji Cypru jest niewątpliwie przepiękne wybrzeże wyspy oraz jej doskonałej jakości plaże. W zatoce Larnaki, oprócz ciepłych, czystych i spokojnych wód znaleźć można wiele plaż, które z łatwością wpasują się w różne gusta.

Plaża MacKenzie

Mackenzie Beach, jedna z najpopularniejszych plaż Larnaki.

Najbardziej centralną plażą w Larnace jest plaża Finikoudes. Od ruchliwego centrum miasta oddziela ją jedynie wysadzana palmami promenada. Z racji na lokalizację i łatwy dostęp, plaża ta jest zazwyczaj tłoczna, zwłaszcza w szczycie sezonu.

Turyści poszukujący nieco spokojniejszego miejsca na odpoczynek, udać się mogą około 2 km na południe od centrum miasta, gdzie rozpościera się szeroka Mackenzie Beach. Czysta, dobrze zagospodarowana plaża o szarym, miękkim piasku i łatwym dostępie dla wózków dziecięcych (lub inwalidzkich) jest ulubioną lokalizacją dla rodzin. Na plaży wynająć można leżaki i parasole, powszechnie dostępne są też prysznice i toalety. Spokojne i płytkie wody, są bezpieczne dla najmłodszych.

Turyści dysponujący własnym środkiem transportu na Cyprze, na przykład wynajętym samochodem, skusić się mogą również na wyprawę na plaże Perivolia i Kiti, położone około 15 km na południe of Larnaki.

Zabytki Larnaki
Cerkiew św. Łazarza jest prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym zabytkiem Larnaki. Patrząc na tą antyczną budowlę, nietrudno jest domyślić się dlaczego.

Kościół Św. Łazarza Cypr

Zbudowana w IX wieku, w miejscu gdzie według wierzeń pochowany był biblijny Łazarz, cerkiew jest przepięknym przykładem architektury bizantyjskiej, w której surowe, kamienne ściany kontrastują z dodanymi później bogatymi, złoconymi dekoracjami. W cerkwi podziwiać można również typowe dla prawosławia ikony.

Ołtarz w kościele Św. Łazarza Cypr

Odwiedzając cerkiew św. Lazarza warto jest też udać się do sąsiadującego z nią Muzeum Bizantyjskiego, zawierającego ciekawą ekspozycję ikon oraz rozmaitych artefaktów związanych z cerkwią.

Nie tak wiekowa, choć nie mniej imponująca jest inna atrakcja Larnaki, akwedukt Kamares. Zbudowany w XVIII wieku i inspirowany technologią opracowaną przez Rzymian, akwedukt dostarczał do niedawna jeszcze wodę miastu.

Larnaka akwedukt

33 łuki akweduktu są oświetlone po zmroku oferując bardzo ciekawy widok.

Z architekturą nic wspólnego nie ma inna popularna atrakcja Larnaki, położone około 3 km na zachód od centrum miasta Słone Jezioro.  Zajmujące powierzchnię ponad 2 km2 jezioro, a właściwie kompleks połączonych ze sobą jezior, jest domem dla wielu gatunków ptactwa wodnego, w tym flamingów, które występują tu w wielkiej obfitości.

Hala Sultan Tekke

Po przeciwnej (od Larnaki) stronie jeziora wznosi się świątynia Hala Sultan Tekke. W skład kompleksu świątynnego wchodzi meczet, mauzoleum, minaret, miejsce pochówku oraz kwatery dla wiernych.

Świątynia powstała w XVIII wieku, kiedy to Cypr stanowił część Imperium Osmańskiego.

Uznawany za jedno z najważniejszych miejsc kultu Islamu, meczet Hala Sultan Tekke jest także popularną atrakcją turystyczną Larnaki.

Turyści zainteresowani historią starożytną, znajda w Larnace kilka stanowisk archeologicznych i muzeów poświęconych Antykowi. Na uwagę zasługują zwłaszcza ruiny starożytnego miasta Kition z XIII w. p.n.e. To imponujące stanowisko archeologiczne rzuca nieco światła na to, jak wyglądało życie prze wiekami, za czasów cywilizacji greckiej, a później fenickiej na Cyprze.

Przewodnik po najciekawszych atrakcjach Larnaki (materiał w jęz. angielskim):

Port Larnaka
Pomimo, iż nie posiada wartości historycznej, warta odwiedzenia jest dzielnica portowa Larnaki. Oddalony od zgiełku i wrzawy centrum miasta port jest idealnym miejscem na wieczorny spacer, lub romantyczną kolację we dwoje.

Za dnia port oferuje wiele związanych z wodą atrakcji, w tym wyprawy nurkowe do wraku zatopionego statku Zenobia, oraz wycieczki morskie wzdłuż wybrzeża Larnaki.

Larnaka – festiwale i wydarzenia kulturalne
Kalendarz wydarzeń kulturalnych Larnaki jest dosyć urozmaicony. Szczególnym zainteresowaniem ze strony turystów cieszą się zwłaszcza obchody o charakterze folklorystycznym, pozwalające lepiej zapoznać się z cypryjskim tradycjami, kulturą i gastronomią.

6 stycznia, czyli na Trzech Króli, warto jest przyłączyć się do procesji wiedzionej przez kapłana do portu Larnaki, gdzie dokonane zostanie ‘poświecenie’ morza przez wrzucenie do niego krzyża. Krzyż musi zostać jak najszybciej znaleziony i wydobyty z morza przez lokalnych nurków, aby zapewnić w ten sposób dostatek i powodzenie na resztę roku.

Podobnie, jak w wielu innych miejscach na świecie, Karnawał jest szczególnie barwnym okresem dla mieszkańców Larnaki, którzy chętnie biorą udział w balach maskowych, paradach, konkursach i koncertach. Na Cyprze, Karnawał kończy się oficjalnie w Zielony Poniedziałek, będący pierwszym dniem postu kościoła prawosławnego. Pomimo, iż dzień ten, z religijnego punktu widzenia,  przeznaczony jest na spowiedź i pokutę, tradycja świecka zachęca do spotkań w gronie rodzinnym, pikników, oraz postnych, choć dosyć wyszukanych posiłków opartych na owocach morza.

Dowiedz się więcej na temat świąt na Cyprze.

Amatorzy muzyki klasycznej odwiedzić powinni Cypr w kwietniu, kiedy to tradycyjnie już organizowany jest tu Festiwal Muzyki Klasycznej w Larnace. Oprócz muzyków cypryjskich, przyciąga on również orkiestry i chóry z całego świata.

Najpopularniejszy festiwal w Larnace ma miejsce jednak latem, kiedy to, 50 dni po prawosławnej Wielkanocy obchodzone jest tu tak zwane Święto Potopu, czyli Kataklysmos. Jest to prawdziwie eklektyczne święto nawiązujące do Zesłania Ducha Świętego, a jednocześnie także do biblijnej przypowieści o potopie i arce Noego, z jednoczesnymi odwołaniami do antycznego kultu Adonisa i Afrodyty. Motywem przewodnim festiwalu jest woda. Oprócz licznych zawodów i konkursów z nią związanych, czyli na przykład wyścigów pływackich i wioślarskich, na obchody Kataklysmos składają się również koncerty i happeningi artystyczne.

Artykuł powiązany: Pogoda na Cyprze.

Liczyć należy się też z niespodziewanym oblaniem wodą przez nieznajomych na ulicy, nieco na wzór rodzimego prima aprilis. Kataklsymos to doskonała okazja na zakup rękodzieła na ulicznych bazarkach, czy też skosztowanie tradycyjnych cypryjskich przysmaków.

Znajdź wiele przydatnych informacji na oficjalnym portalu turystycznym Cypru.



Larnaka – co warto zobaczyć?
Artykuły: Larnaka – co warto zobaczyć?
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, February 19 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz