Lotniska na Hawajach

Hawaje, archipelag na Oceanie Spokojnym i jednocześnie najmłodszy ze stanów USA, składa się z 8 głównych wysp oraz szeregu mniejszych, niezamieszkałych wysepek. Główne wyspy Archipelagu Hawajskiego to: Hawai’i, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Niihau i Kahoolawe. Zobacz mapę Hawajów.

Znajdź wyczerpujące informacje na temat Archipelagu Hawajów w wideo-przewodniku:

Archipelag, rokrocznie przez miliony turystów obsługiwany jest przez 7 dużych lotnisk, z których 5 oferuje połączenia międzynarodowe.

Wynajem samochodów Honolulu (lotnisko) - porównaj oferty online

Lotnisko Honolulu (NHL) – wyspa O'ahu
Zaledwie trzecia, co do wielkości pośród innych wysp archipelagu, Oahu jest zdecydowanie najpopularniejszą wśród turystów i najgęściej zaludniona wyspą Hawajów. Na Oahu mieści się stolica archipelagu/stanu, Honolulu, jak również szereg unikalnych atrakcji turystycznych Hawajów, a wśród nich słynne Pearl Harbour,  Waikiki Beach oraz North Shore – plaża uznawana za kolebkę surfingu.

Główne lotnisko Hawajów usytuowane jest również na Oahu. Honolulu International Airport – NHL posiada w swojej siatce lotów połączenia międzynarodowe do Australii, Kanady, Japonii i Korei Południowej, jak również loty do wielu miast w Stanach Zjednoczonych. Lotnisko Honolulu obsługuje także loty na inne wyspy archipelagu.

Lotnisko Kahului (OGG) – wyspa Maui
Druga pod względem powierzchni określana jest często mianem Wyspy Dolin (Valley Island), dzięki charakterystycznemu ukształtowaniu i górzysty krajobrazom, zdominowanym przez łańcuchy górskie. Haleakala, olbrzymi krater uśpionego wulkanu jest jedną z głównych atrakcji Maui. Wyspa słynie również jako doskonałe miejsce do obserwowania wielorybów.  Port Lahaina jest znana bazą wypadowa wycieczek łodzią podczas których obserwować można te fascynujące zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu.

Por lotniczy Kahului - OGG usytuowany jest na wschód od Kahului, największego ośrodka miejskiego wyspy. Obsługuje trasy międzynarodowe do Kanady oraz połączenia na niektóre z pozostałych wysp archipelagu.

Kahului Airport jest drugim największym lotniskiem Hawajów.

Lotnisko Kona (KOA) – Wyspa Hawai’i
Największa, jeśli chodzi o zajmowany obszar wyspa Hawajów obsługiwana jest przez dwa lotniska międzynarodowe. Międzynarodowy Port Lotniczy Kona mieści się na zachodnim wybrzeżu Hawai’i i oferuje loty na inne wyspy archipelagu, do Stanów Zjednoczonych oraz do Vancouver w Kanadzie.

Znaczne rozmiary Hawai’i sprawiają, iż często wyspa ta określana jest mianem Dużej Wyspy (Big Island). Licząca sobie ponad 10 tyś. km kwadratowych Hawai’i, jest jednocześnie największą wyspą w całych Stanach Zjednoczonych. Największym zainteresowaniem turystów cieszą się tu głównie cuda przyrody, w tym rezerwat lasu tropikalnego, parki botaniczne, przepiękne plaże oraz wulkany Kilauea i Maunaloa.

Lotnisko Lihue (LIH) – Wyspa Kauai
‘Wyspa Ogród’, Kauai, zachwyca turystów bujną tropikalną roślinnością oraz rajskimi krajobrazami, w których dominują wodospady (Waialeale, the Secret Falls, Hanakapiai and the Waipoo Falls, aby wspomnieć tylko co poniektóre). Imponujące wysokością klifowe wybrzeże Napali na północy Kauai jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów lokalnego krajobrazu.

Lotnisko Lihue jest czwartym, pod względem liczby obsługiwanych pasażerów portem lotniczym wyspy Kauai. Loty do Vancouver są jedyną dostępna trasą międzynarodową.

Lotnisko Hilo (ITO) – Wyspa Hawai’i 
Usytuowany po przeciwnej stronie wyspy Hawai’I, co Lotnisko Kona, por lotniczy Hilo obsługuje rejon stolicy wyspy, Hilo. Pomimo, iż oficjalnej klasyfikacji, jako lotnisko międzynarodowe, port lotniczy Hilo oferuje głównie połączenia krajowe pomiędzy innymi wyspami archipelagu oraz do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

Lotnisko Molokai (MKK) – Wyspa Molokai
Piąta co do wielkości wyspa archipelagu, Molokai, wyróżnia się specyficznym charakterem: w przeciwieństwie do innych, o wiele popularniejszych wśród wysp, Molokai jest prawdziwą oaza spokoju, nieskalana ciągle jeszcze masową turystyką. Ruchu ulicznego nie „zakłócają” tu nawet jedne światła drogowe, a życie mieszkańców toczy się takim samym, powolnym rytmem, jak wieki temu, zanim Hawaje stały się mekką. Oprócz Kaunakakai, największego ośrodka miejskiego na wyspie, na uwagę zasługuje narodowy park historyczny Kalaupapa oraz „zagubiona” Dolina Halawa.

Wyspa obsługiwana jest przez niewielkich rozmiarów lotnisko regionalne, dysponujące głównie połączeniami w granicach archipelagu Hawajów.

Lotnisko Lanai (LNY) – Wyspa Lanai
W przeszłości, wyspa Lanai prosperowała dzięki mieszczącej się tu dużej plantacji ananasów. Dzisiaj, z wyjątkiem głównej osady, również o nawie Lanai, i kilku luksusowych ośrodków hotelowych, przeważająca część wyspy Lanai jest bardzo słabo rozwinięta i praktycznie niezamieszkana. Z innymi wyspami archipelagu łączy ją Lotnisko Lanai – LNY, oferujące trasy do Honolulu, Kahului i Molokai.Lotniska na Hawajach
Artykuły: Lotniska na Hawajach
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, January 14 2016

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz