Madera: imprezy, festiwale i wydarzenia kulturalne

Do długiej listy atrakcji turystycznych portugalskiej wyspy Madera zaliczają się również rozliczne imprezy kulturalne i sportowe organizowane tu regularnie.

Wynajem samochodów Madera – porównaj oferty rent a car na Lotnisku Funchal

Zarówno wydarzenia o charakterze religijnym, jak i świeckim mogą urozmaicić pobyt na Maderze i przybliżyć tutejszy folklor i tradycje.

Festa a Flor Madeira

Święto Kwiatów to najbardziej emblematyczne lokalne święto na Maderze.

Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych wydarzeń mających miejsce na Maderze na przestrzeni roku.

STYCZEŃ

Cantar os Reis. W wolnym tłumaczeniu 'Śpiewanie Królom' to miejscowa tradycja nakazując wspólne śpiewanie i koncertowanie 12 dni po Bożym Narodzeniu, czyli na Trzech Króli. Oprócz zespołów ludowych przechadzających się od drzwi do drzwi i wykonujących tradycyjne pieśni, w wielu miejscach na wyspie organizowane są również koncerty.

Festas de Santo Amaro. Obchodzone w dniach 11 do 15 stycznia święto Santo Amaro to pożegnanie mieszkańców Madery z okresem bożonarodzeniowym. Rodziny i znajomy gromadzą się wówczas, aby ‘posprzątać’ po świętach, rozebrać choinki i szopki bożonarodzeniowe oraz zjeść ostatki świątecznych przysmaków. Święty Amaro jest patronem miejscowości Santa Cruz, które organizuje tego dnia obchody religijne.

Maraton Funchal. Mający miejsce na początku roku 42 kilometrowy bieg wokół wyspy (wraz z towarzyszącymi mu imprezami) cieszy się dużą popularnością zarówno wśród atletów portugalskich jak i zagranicznych. Znajdź więcej informacji na temat oficjalnej stronie Maratonu Funchal.

LUTY

Karnawał na Maderze. Obchody karnawału na Maderze zaliczają się do najhuczniejszych w Europie. Okres karnawałowy wypełniają pochody, parady i konkursy szkół samby. Wstępem do karnawału jest święto Festa dos Compadres w miejscowości Santana położonej na północnym wschodzie wyspy. Biorące w nim udział karykaturalne figury i kukły stanowią satyryczny komentarz do wydarzeń politycznych i społecznych w Portugalii i na świecie.

Festival do Vinho, do Bordado e do Artesanato da Madeira / Festival Wina, Haftu i Rękodzieła Madeiry. Organizowany co dwa lata, ten festiwal folklorystyczny poświęcony jest wyrabianym tradycyjnymi metodami kilimom, haftowi a także miejscowej gastronomii.

MARZEC

Festa da Anona / Święto Anony. Słabo znany w Polsce owoc anona, zwany również flaszowcem jest niezwykle popularny na Maderze. Do tego stopnia, iż specjalnie mu poświęcony został festiwal organizowany corocznie w miejscowości Faial. Podczas obchodów Święta Anony spróbować można wielu specjałów produkowanych na bazie tego owocu, w tym lodów, puddingu oraz likierów. Pokazom produktów towarzyszą koncerty, konkursy oraz zajęcia dla dzieci.

Porto Santo Nature Trail. Bieganie jest sportem popularnym nie tylko na głównej wyspie archipelagu Madery, ale również na drugiej największej z tworzących go wysp, Porto Santo. Trasa główna biegu po Porto Santo ma długość 42 km, dla mniej wytrzymałych biegaczy jednak dostępne są krótsze dystanse: 21-kilometrowy, 9-kilometrowy, a także krótka trasa dla najmłodszych, Kids Trail.

KWIECIEŃ

Festa do Limão / Święto Cytryny. Madera produkuje ponad 350 ton cytryn rocznie. Znaczna część tej produkcji skupia się w gminie Ilha, Santana. Tu również ma miejsce festiwal poświęcony temu cytrusowi. Święto Cytryny jest nie tylko imprezą rolniczo-gastronomiczną; ma również wymiar kulturalny, poświęcając wiele uwagi miejscowemu folklorowi.

Madeira Island Ultra Trail. Wyścig dla najbardziej wytrwałych, Madeira Island Ultra Trail to 115 km biegu w bardzo trudnych warunkach, w górzystym terenie, a także częściowo w nocy. Pomimo, a może właśnie dzięki wyzwaniu, jakie stawia, cieszy się coraz większą popularnością, również wśród atletów zza granicy. Znajdź więcej informacji na temat Madeira Island Ultra Trail.

MAJ

Fasta da Flor / Święto Kwiatów. Najważniejsze wydarzenie kulturalne na Maderze, ma zazwyczaj miejsce 2 tygodnie po Wielkanocy i w całości jest poświęcone jednemu z najważniejszych produktów Madery – kwiatom. Klimat wyspy sprzyja hodowli kwiatów, w tym również ich gatunków tropikalnych, czyli na przykład orchidei.

Przepiękne kwiaty na Maderze, zwanej często Ogrodem Atlantyku, znaleźć można zarówno rosnące dziko, jak i w ogrodach, prywatnych i miejskich, parkach, szklarniach i na plantacjach. Tysiące turystów odwiedzają Maderę rokrocznie w okresie wiosennym właśnie, aby móc wziąć udział w festiwalu, podziwiać bogato zdobione kwiatami parady i pokazy grup folklorystycznych.

Czytaj również: Wynajem samochodów Madera – zwiedzaj portugalską Wyspę Kwiatów samochodem.

Festa da Cebola / Święto Cebuli. Chociaż uznawana za warzywo niezbyt eleganckie, głównie ze względu na silny zapach, cebula jest podstawowym składnikiem wielu z dań kuchni portugalskiej. Na Maderze zasłużyła sobie na własne święto. Organizowane jest ono w miejscowości Caniço. Oprócz pokazów plonów i gastronomii, składają się na nie również przedstawienia folklorystyczne, koncerty i atrakcje dla najmłodszych.

Festas de Sé. Święto Katedry. Tradycyjny festyn portugalski w Funchal, stolicy Madery, bierze swoją nazwę od lokalizacji: odbywa się w dzielnicach położonych przy katedrze w Funchal.

Festas da Se Madeira

CZERWIEC

Santos Populares. Święta Patronów. Podobnie jak w Portugalii kontynentalnej, na Maderze dni Św. Antoniego, Św. Piotra i Św. Jana są okazją do zabawy. Niezwykle barwne i radosne święta mają miejsce we wszystkich większych miejscowościach na wyspie. Ich krzykliwie udekorowane ulice wypełniają się śpiewem, muzyką na żywo, tańcami oraz trwającymi do rana biesiadami na świeżym powietrzu.

Festa da Cereja. Święto Czereśni. Czereśnie to kolejny produkt Madery, który doczekał się własnego święta. Odbywa się ono w miejscowości Câmara dos Lobos i jest okazją do spróbowania wielu lokalnych przysmaków.

Festival do Atlântico. Festiwal Atlantyku. Madeira wita lato multidyscyplinarnym festiwalem, na który oprócz koncertów, konkursów gastronomicznych i kiermaszu chleba składają się również pokazy sztucznych ogni.

Volta à Madeira Classic Rally. Rajd Samochodów Klasycznych Wokół Madery. Impreza dla wielbicieli starych samochodów.  Różne jej odsłony odbywają się w wielu miejscach na wyspie, od Funchal, po Machico, Santa Catarina i Câmara de Lobos.

LIPIEC

Dia da Madeira. Dzień Madery. 1 lipca Madera obchodzi rocznicę uzyskania statusu terytorium autonomicznego. Oprócz uroczystości oficjalnych w Funchal, powszechnie organizowane są również zabawy i przyjęcia prywatne.

Funchal Jazz Festival. Cieszący się uznaniem na scenie międzynarodowej festiwal jazzowy Madery odbywa się parku Santa Catarina w stolicy wyspy, oferując doskonały widok na zatokę w Funchal. Znajdź więcej informacji na temat Funchal Jazz Festival

Madeira Island Open. Będący częścią PGA European Tour turniej golfowy odbywa się na polach golfowych Madery oraz Porto Santo.

NOS Summer Opening Madeira. Sponsorowany przez siec telefoniczną NOS, letni festiwal muzyczny przyciąga na Maderę gwiazdy muzyki pop, funk, soul, reggae i hip-hop.  Sprawdź program festiwalu na oficjalnej stronie NOS Summer Opening Madeira

Mostra Regional da Banana. Regionalny Kiermasz Bananów. Banan jest jednym z owoców, które doskonale czują się w ciepłym klimacie wyspy. Madera pochwalić się może nawet własną odmianą tego owocu. Kiermasz w całości dedykowany bananom organizowany jest w miejscowości Madalena do Mar w okolicach której położonych jest wiele plantacji bananowych.

SIERPIEŃ

Arraial do Monte. Kiermasz w Monte. Najważniejsza uroczystość religijna na Maderze odbywa się w Kościele Nossa Senhora do Monte. Po uroczystej procesji religijnej wierni gromadzą się, aby wspólnie biesiadować na świeżym powietrzu.

Rally Vinho da Madeira. Rajd Wina Madery. Jedno z najważniejszych wydarzeń Rajdowych Mistrzostw Europy przyciąga kierowców rajdowych na Maderę dzięki niebanalnym trasom i przepięknym widokom.

Festival Nacional e Internacional de Folclore. Krajowy i Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Odbywa się w miejscowości Vila de Ponta do Sol i przyciąga zespoły folkowe z całego świata.

Festas de São Vicente. Święto Św. Wincentego. Malowniczo położona na północnym wybrzeżu Madery miejscowośc São Vicente hucznie świętuje dzień swojego patrona, między innymi poprzez koncerty, występy folkowe i animacje dla najmłodszych.

Festa Sao Vicente Madeira

SANTAcurtas. Festiwal filmów krótkometrażowych; odbywa się w Quinta do Revoredo w miejscowości Santa Cruz.

Festa do Vinho da Madeira. Święto Wina Madery. Odbywa się na przełomie sierpnia i września i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Madery. Festiwal poświęcony jest wiekowej tradycji produkcji wina na wyspie, od uprawy winogron, poprzez ich ugniatanie stopami, bardzo popularne wśród turystów, aż po degustacje wina i lokalnych potraw. Odbywa się w różnych miejscach na wyspie.

WRZESIEŃ

Festa da Uva e do Agricultor. Święto Winogron i Rolnika. Z winoroślą, winogronami i winem związane jest Święto Winogron obchodzone w Vila de Porta da Cruz.

Festa da Nossa Senhora da Piedade. Święto Matki Boskiej Litościwej. Kolejne z wielu świąt religijnych Madery. Obchodzone jest w miejscowości rybackiej Caniçal jako podziękowanie za opiekę boską nad rybakami wypływającymi codziennie na morze. Składa się na nie część religijna  - msza i procesja, kórej częśc odbywa się na wodzie – oraz radosny festyn.

Nossa Senhora da Piedade

International Squash Open. Międzynarodowy turniej squasha, odbywa się w Hotelu Golasol w miejscowości Caniço do Baixo.

Madeira Uphill 2000. Pół-maraton o bardzo wymagającej trasie, w której skład wchodzi wejście, a raczej wbiegnięcie na szczyt Pico de Areeiro, zalicza się do jednego z najtrudniejszych w Europie.

PAŹDZIERNIK

Festa da Maça. Święto Jabłka. Na organizowane w miejscowości Camacha, obchody Święta Jabłka, podobnie jak w przypadku innych owoców –celebrowanych- na Maderze, oprócz pokazów hodowców i producentów składają się również degustacje i pokazy kulinarne.

Madeira Nature Festival. Festiwal Natura na Maderze. Jedna z nowszych imprez na wyspie, skupia się na promocji eko turystyki i bliższego kontaktu z natura.

LISTOPAD

Festa da Castanha. Święto Kasztana. Jadalne kasztany są popularnym przysmakiem w Portugalii.  W miejscowości Curral das Freiras w centralnej części Madery, doczekały się własnego święta.

Essência do Vinho. Esencja Wina. Po zakończeniu winobrania producenci wina na Maderze gromadzą się raz jeszcze, aby zaprezentować swoje produkty i wymienić się doświadczeniami. Oprócz wina, ważną rolę podczas festiwalu Esencja Wina odgrywa też gastronomia. Festiwal przyciąga znanych szefów kuchni portugalskiej i zagranicznej. Znajdź więcej informacji na stronie Essência do Vinho

Międzynarodowy Festiwal Kina Funchal. Festiwal kina niezależnego przybliżający publiczności na Maderze kinematografię międzynarodową.

GRUDZIEŃ

Noite de Mercado. Noc na Rynku. Zakupy świąteczne ‘na ostatnią chwilę’, spotkania ze znajomymi i wspólne śpiewanie kolęd wypełniają rynek Funchal wieczorem 23 grudnia.

Corrida de São Silvestre. Bieg Św. Sylwestra. Bieganie jest coraz popularniejszą formą aktywności na Maderze. Wraz z coraz to nowszymi biegowymi imprezami sportowymi na wyspie współistnieje Bieg Św. Sylwestra. Odbywający się 28 grudnia od 1958 roku bieg wokół Funchal jest jedną z najstarszych tego typu imprez w Europie.

Fogo de artifício do Ano Novo. Noworoczny pokaz sztucznych ogni. Stolica Madery znana jest z niezwykle hucznych obchodów Nowego Roku. Ich punktem kulminacyjnym są pokazy fajerwerków przyciągające swym ogromem turystów z całego świata.

Znajdź więcej informacji na temat turystyki na Maderze na www.visitmadeira.pt.Madera: imprezy, festiwale i wydarzenia kulturalne
Artykuły: Madera: imprezy, festiwale i wydarzenia kulturalne
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, September 17 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz