Majorka - pogoda na przestrzeni roku

Typowo śródziemnomorski klimat Majorki, w Archipelagu Balearów, gwarantuje doskonała pogodę przez niemal cały rok.

Wynajem samochodów Palma de Mallorca, Lotnisko

Zimowe wczasy na Majorce nie bez powody znajdują się często w ofercie agencji podróży, zachęcając niskimi cenami. Przed ostatecznym wybraniem terminu wyjazdu na Majorkę, warto jest jednak sprawdzić jakiej pogody można tu oczekiwać o każdej porze roku.

Film promocyjny Majorki:

Majorka - pogoda wiosną
Wiosna trwająca na Majorce od marca do końca maja gwarantuje świetne warunki dla tych wczasowiczów, którzy nie przepadają za upałem.

Majorka wiosną

Wiosna na Majorce.

Temperatura powietrza waha się od około 10 do 22 stopni Celsjusza, w zależności od pory dnia. Chłodne poranki i wieczory przeplatają się z dość ciepłymi popołudniami; warto jest brać ten fakt pod uwagę podczas pakowania ubrań. Niska średnia dni deszczowych - zaledwie około 4 w miesiącu - nie powinna zakłócić wypoczynku, zaś przystępne ceny i brak tłumów turystów, znacznie mogą wpłynąć na poprawę jego jakości.

Wiosenne wakacje na Majorce rozczarować mogą, jeśli chodzi o temperaturę wody. Po okresie zimowym, Morze Śródziemne nie miało jeszcze okazji 'ogrzać się', w związku z czym próby kąpieli mogą okazać się raczej traumatycznym przeżyciem….

Nie bez znaczenia na stan pogody na Majorce pozostają również lokalne uwarunkowania, w tym rzeźba terenu. Wschodnie i południowe wybrzeże wyspy, a zwłaszcza okolice Palma de Mallorca, są zdecydowanie cieplejsze niż skaliste, klifowe i wietrzne wybrzeże północne, a zwłaszcza biegnący wzdłuż niego łańcuch górski Tramuntana, w którym temperatury zbliżone do zera oraz opady śniegu nie są rzadkością.

Majorka - pogoda latem
Lato trwające na Majorce od czerwca do praktycznie końca września to idealny czas dla amatorów opalania i kąpieli morskich. W najcieplejszych miesiącach - lipcu i sierpniu - temperatury osiągnąć mogą nawet 30 stopni, zaś temperatura wody rośnie stale, do około 25 stopni we wrześniu. Duża wilgotność w sierpniu może okazać się nieprzyjemną niespodzianka dla osób przyzwyczajonych do suchego klimatu w Polsce; łagodzi ją nieco bryza morska, szczególnie odczuwalna właśnie w sierpniu.

Opady deszczu praktycznie nie występują, w lipcu ani w sierpniu. Kilku deszczowych dni miesięcznie oczekiwać można jednak od połowy września.

Klimat Palma de Mallorca na przestrzeni roku - poznaj więcej szczegółów. 

Jesień na Majorce
Planując wczasy na Majorce jesienią spodziewać należy się opadów. O ile wrzesień jest jeszcze względnie 'suchym' miesiące, z temperaturami przekraczającymi 20 stopni Celsjusza, od października poczynając prawdopodobieństwo opadów wzrasta znacznie. Opady deszczu są zazwyczaj przelotne, jednak coraz częstsze, w miarę zbliżania się końca roku.

Wczesna jesień na Majorce to doskonały czas na kąpiele morskie; morze jest wówczas najcieplejsze w skali całego roku, zaś nieco chłodniejsze dni sprawiają iż różnica temperatur wody i powietrza jest praktycznie nieodczuwalna.

W górzystych rejonach Majorki temperatury spadać mogą dość drastycznie, w stosunku do pogody na wybrzeżu. Zwiedzając interior wyspy warto jest zabrać ze sobą ciepłe okrycie wierzchnie.

Zima
Sezon zimowy 2009/2010, kiedy to cała Majorka pokryła się śniegiem, był niewątpliwie ewenementem. Zima jednak opady śniegu w górach Tramuntana są dość powszechnym zjawiskiem. Nierzadko też, na przestrzeni jednego dnia spędzić można mroźny poranek w górach i ciepłe, słoneczne popołudnie na plaży. Na południowym wybrzeżu Majorki, gdzie infrastruktura turystyczna jest najlepiej rozwinięta, temperatury w ciągu dnia wahają się pomiędzy 9 i 16 stopni.

Wybór idealnej pory na odwiedzenie Majorki zależy w znacznej mierze od indywidualnych preferencji, co do sposobu spędzania wolnego czasu. Osoby ceniące piękne krajobrazy, z pewnością docenia szczególny urok Majorki w styczniu, kiedy to cała wyspa wygląda przepięknie i tak też pachnie dzięki masowo zakwitającym drzewom migdałowym.

Zimowe krajobrazy Majorki:

Czytaj również: Najlepsze trasy widokowe Majorki - wynajem samochodu Majorka.

Znajdź wiele przydatnych informacji na temat Majorki na portalu poświęconym tej wyspie.Majorka - pogoda na przestrzeni roku
Artykuły: Majorka - pogoda na przestrzeni roku
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, February 11 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz