Minorka samochodem - wynajem aut Minorka

Druga co do wielkości wyspa hiszpańskich Balearów, Minorka, cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z Polski. Bezpośrednie loty na Minorkę pojawiają się w ofercie przewoźników czarterowych.

Wynajem samochodów Minorka, Lotnisko – porównaj oferty i rezerwuj online

Skorzystać też można z niezwykle szerokiego wyboru dostępnych przez cały rok połączeń z Hiszpanii oraz sezonowych tras z miast europejskich.

Seat Ibiza

Tani wynajem samochodów Minorka – Seat Ibiza to popularna opcja w klasie ekonomicznej

W przeciwieństwie do sąsiednich Majorki i Ibizy, Minorka jest o wiele ‘dzikszą’ wyspą. Znaczna jej część objęta jest ochroną, jako rezerwat biosfery. Odwiedza też ją o wiele mniej turystów niż w przypadku wcześniej wspomnianych wysp archipelagu, ich liczba zaś utrzymywana jest sztucznie na stałym poziomie w celu zachowania specyfiki miejsca i ochrony przed masową turystyką.

Minorka

Idylliczne krajobrazy Menorki.

Nieskalanymi krajobrazami Minorki cieszyć można się zarówno podczas wycieczek pieszych (trekking jest tu dość popularny), jak i przemieszczając się samochodem.  Względnie małe wymiary wyspy (w najszerszym miejscu liczy sobie ona niewiele ponad 50 km) sprawiają, iż w szerz i wzdłuż zjeździć ją można w stosunkowo krótkim czasie. Kilkudniowy więc wynajem samochodu nie obciąży znacząco wakacyjnego budżetu, a zwróci się niewątpliwie poprzez bogactwo wrażeń, jakie zwiedzanie Minorki dostarcza.

Wynajem samochodu Minorka – na lotnisku najtaniej
Większość odwiedzających Minorkę przybywa tu samolotem. Jedyne lotnisko wyspy, mieszczące się w odległości około 5 km od Mahón, największego miasta na Minorki, oferuje więc największy wybór usług rent-a-car, zarówno jeśli chodzi o ilość wypożyczalni, jak i gamę dostępnych samochodów.

Działąją tu zarówno powszechnie znane, międzynarodowe marki sektora rent-a-car, w tym Alamo, Avis, Europcar, Hertz, Sixt, Enterprise Rent A Car, Interrent, Keddy, Goldcar i Thrifty, jak i wypożyczalnie miejscowe. Najtańsze samochody do wynajęcia na Minorce pochodzą często właśnie z mniej znanych firm, przykładowo Autos Menorca, Hiper Rent A Car, Owners, Amigos Autos, OK Rent A Car i Autos Valls.

Duża konkurencja sprawia, że ceny wynajmu samochodów na Minorce są zazwyczaj najprzystępniejsze właśnie na lotnisku. Przy rezerwacjach wykonanych z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, w szczycie sezonu turystycznego najtańsze oferty dostępne są już od około 80 złotych za dzień. Za taką kwotę wynająć można na Minorce mały samochód miejski (klasa mini - Fiat Panda, Fiat 500, lub podobny), lub nieco większe auto w klasie ekonomicznej (Seat Ibiza, Opel Corsa, Ford Fiesta, lub podobny).

Fiat Panda

Fiat Panda – często najtańszy 5-drzwiowy samochód do wynajęcia na Minorce

Warto wiedzieć, iż poza sezonem ceny usług turystycznych, w tym również wynajmu samochodów spadają znacząco (maleje wtedy niestety również oferta połączeń lotniczych na Baleary). Wiosną, lub wczesną jesienią, kiedy to temperatury na Minorce utrzymują się nadal na dosyć wysokim poziomie, dzień wynajmu małego samochodu w Mahon oznaczać może wydatek rzędu zaledwie 30 złotych.

Minorka samochodem – podstawowe informacje
Obszar wyspy ‘mniejszej’ (bo to właśnie znaczy nazwa Minorki po hiszpańsku) wynosi niecałe 700 km2. Stała populacja wyspy to około 95,000 mieszkańców.

Mapa Minorki

Mapa Minorki.

Największe osady na Minorce to Mahón, stolica, położona we wschodniej części wyspy oraz Ciutadella, mieszcząca się na jej zachodnim wybrzeżu. Odległość pomiędzy obydwoma miastami wynosi około 47 km; łączy je główna droga Minorki, Me-1. Na przejazd samochodem pomiędzy Mahón (lokalna nazwa Maó) i Ciutadella potrzeba około 50 minut. Jazda drugorzędnymi drogami na Minorce zajmuje znacznie więcej czasu.

Wiele małych miasteczek i wiosek rozsianych jest wzdłuż wybrzeża, podczas gdy centralna część wyspy jest raczej słabo zaludniona. Ze względu na charakter sieci drogowej – z centralną trasą główną przecinającą wyspę i odchodzącymi od nie drogami bocznym oraz brak dróg obiegających wyspę wzdłuż wybrzeża, często przemieszczanie się pomiędzy obiektywnie niezbyt od siebie oddalonymi miejscowościami zajmuje znacznie dłużej, niż odległość by na to wskazywała, gdyż wymaga powrotu do trasy głównej.

To wszystko ma do zaoferowania Minorka.

W przeciwieństwie do zmory typowo turystycznych miejscowość południowej Hiszpanii, czyli chaotycznego sposobu prowadzenia i nagminnych korków, ruch rogowy na Minorce jest płynny (korki spotkać można jedynie w centrach Mahon i Ciutedella), miejscowi kierowcy prowadzą zaś w sposób nie odbiegający od norm znanych z polskich dróg. Warto jest jednak zachować szczególną ostrożność na skrzyżowaniach i rondach, gdzie użycie kierunkowskazu wydaje się często raczej fakultatywne… Mapa głównych dróg Minorki.

Tak, jak w przypadku Hiszpanii kontynentalnej, dopuszczalna ilość promili we krwi wynosi 0,5. Mandaty za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu zaczynają się od 500 euro.

Plaże Minorki
Mówi się, że Minorka posiada więcej plaż niż Majorka i Ibiza razem wzięte. O ile stwierdzenie to jest dyskusyjne, wątpliwości nie pozostawia fakt, iż wybrzeże Minorki odróżniają się zdecydowanie od wybrzeża siostrzanych wysp.

Najlepsze plaże Minorki.

Na całej wyspie, objętej programem ochrony krajobrazu, nie znajdzie się wysokiej zabudowy i wielopiętrowych hoteli, dzięki czemu tutejsze krajobrazy zachowały w znacznej mierze swój pierwotny charakter. Pomimo, iż znaleźć można na Minorce plaże wyposażone w nowoczesne zaplecze, urok tej wyspy sprowadza to właśnie mało uczęszczane, niemal dziewicze małe plaże, często ukryte w małych zatoczkach wydartych klifowemu wybrzeżu. Mapa plaż Minorki.

Mając do dyspozycji własny środek transport na Minorce, warto jest poświęcić czas na niespieszne odkrywanie uroków wyspy, nie ujętych w przewodnikach turystycznych.

Najpopularniejsze plaże Minorki, zwane tu 'cala' to: zatoka Arsenal d’en Castell, Binibeca, Cala Blanca, Cala Macarella, Son Bou, Punta Prima i Es Grau, chociaż przyznanie tytułu 'najlepszej' plaży to w znacznej mierze kwestia gustu.

Klimat Minorki
Fakt, iż Minorka jest najdalej wysuniętą na północ wyspą Balearów sprawia, iż klimat tu jest nieco mniej łagodny, niż na Majorce, czy Ibizie.

Najwyższe temperatury, rejestrowane zazwyczaj w sierpniu, rzadko przekraczają 28 stopni Celsjusza. Sezon ‘letni’ z temperaturami powyżej 20 stopni utrzymuje się tu zazwyczaj pomiędzy majem i wrześniem.

Zimy na Minorce są łagodne, jednak temperatury spadające od około 10 stopni w styczniu i lutym oraz zwiększone ryzyko dni deszczowych, nie sprzyjają wypoczynkowi. Jeśli upał i opalenizna nie są priorytetem, warto jest rozważyć wakacje na Minorce wiosną, lub jesienią, o wiele przyjaźniejsze naszemu portfelowi. Klimat Minorki.

Mahón (Maó) – atrakcje turystyczne
Stolica Minorki, Mahón, to tętniące życiem miasteczko, oferujące spory wybór atrakcji i dobre zaplecze turystyczne. Odwiedzających przyciąga malownicza architektura kolonialna Starego Miasta Mahon oraz zamknięte dla ruchu samochodowego aleje wzdłuż których mieszczą się liczne sklepiki, kafejki i restauracje – idealne miejsce na spędzenie popołudnia.

Lokalne muzeum, Museo de Menorca, oferuje bardzo ciekawą ekspozycję zawierającą zarówno artefakty prehistorycznej, jak i zbiory malarstwa.

Mahon usytuowane jest w jednej z najgłębszych naturalnych zatok europejskich; powszechnie dostępne wycieczki łodzią wzdłuż jej brzegów są ciekawym sposobem ‘zwiedzania’ miasta.

Mahon nabrzeże

Nabrzeże Mahon wieczorem.

Ciutadella de Menorca – noc św. Jana
Miasto Ciutadella na zachodnim wybrzeżu Minorki było pierwszą stolicą wyspy, przeżywając czasy swoje świetności w XVII wieku. Do dziś zachowała się tu elegancka historyczna zabudowa z widocznymi silnymi wpływami architektury katalońskiej. Mapa Ciutadella de Menorca.

Pomimo utraty statusu stolicy, Ciutedella pozostała religijnym centrum wyspy. XIII-wieczna katedra w Ciutadella jest jedną z najbardziej imponujących budowli na Minorce, zaś czerwcowe obchody dnia św. Jana hucznie tu obchodzone przyciągają rzesze turystów. W skład niezmienionych znacząco od czasów Średniowiecza uroczystości wchodzi parada odświętnie przystrojone owcy – symbolu św. Jana Chrzciciela oraz pokaz gier i walk średniowiecznych.

Zabytki archeologiczne Minorki

Prawdziwy raj dla archeologów, Minorka, obfituje w zabytki kultury talayotyckiej, kwitnącej na wyspie pomiędzy 2000 i 500 BC. Dobrze zachowane, megalityczne budowle, których przeznaczenie nie do końca zostało przez historyków wyjaśnione, rozsiane są po całej wyspie.

Minorka archeologia

Jedno z wielu stanowisk archeologicznych na Minorce.

Jeden z najważniejszych obiektów archeologicznych Minorki to starożytne miejsce pochówku w Naveta d’Es Tudons, w zachodniej części wyspy, około 6 km of Ciutadella. Mapa zabytków Minorki.

Aktywny wypoczynek na Minorce
Minorka jest idealnym wakacyjnym celem dla osób ceniących sobie aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Okazji do uprawiania ruchu na świeżym powietrzu jest tu bez liku, poczynając od niezobowiązujących wędrówek pieszych, jazdy rowerem, czy konno i obserwacji ptactwa, po szeroki wybór sportów wodnych, w tym żeglarstwa, kajakarstwa, nurkowanie głębinowego i surfu

Osoby podróżujące na Minorkę z własnym sprzętem sportowym, zwłaszcza tym o znacznych rozmiarach, decydują się często na wynajem większych, iż standardowe, samochodów, na przykład 7-osobowych vanów, lub 9-osobowych minibusów.

Opel Vivaro

Van do wynajęcia na Minorce – 9-osobowy Opel Vivaro

W tym segmencie, wypożyczalnie samochodów na Lotnisku Minorka oferują najczęściej pojazdy typu Opel Zafira (5+2), Fiat Doblo (5+2), Citroen Picasso (5+2), jak również 7-osobowe Ford Galaxy / VW Sharan / Ford S- Max oraz 8-9-osobowe Volkswagen T5, Opel Vivaro, Renault Traffic i Mercedes Vito Traveliner.

W sezonie letnim wskazana jest rezerwacja z jak największym wyprzedzeniem, jako że oferta tego typu pojazdów we flotach wypożyczalni jest ograniczona, i szybko ulega wyczerpaniu.

Znajdź więcej informacji na portalu turystycznym Minorki



Minorka samochodem - wynajem aut Minorka
Artykuły: Minorka samochodem - wynajem aut Minorka
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, July 03 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz