Najczęściej odwiedzane miasta w Polsce – poznaj najpopularniejsze polskie miasta

Pomimo, iż polscy turyści coraz chętniej spędzają wakacje za granicą, polskie miasta cieszą się nieustającą popularnością jako cele dłuższych podróży, lub weekendowych wycieczek.

Dla turystów z zagranicy zaś, miasta polskie są nieprzebraną skarbnicą wiedze na temat historii i kultury nie tylko Polski, ale i Europy. Oprócz największych i najpopularniejszych metropolii w Polsce, zagraniczni turyści coraz częściej odwiedzają miasta mniej znane. Sprzyja temu nieustannie  wzbogacana sieć połączeń lotniczych na naszych lotniskach międzynarodowych oraz duża przystępność usług wynajmu samochodów w Polsce pozwalająca na swobodne podróżowanie po kraju, bez nadwyrężania portfela.

Poniżej przedstawiamy zestawienie najchętniej odwiedzanych przez turystów polskich miast.

1. Kraków – turystyczna wizytówka Polski
Kraków, tradycyjnie już rywalizujący z Warszawą w wielu dziedzinach, niezmiennie od wielu lat wiedzie prym jako najważniejszy cel turystyki w Polsce. Kraków kochają zarówno Polacy, jak i przybysze z różnych stron świata.

Znajdź tani wynajem samochodów na Lotnisku Kraków-Balice

Do najbardziej cenionych atrakcji Krakowa zalicza się naturalnie jego Stare Miasto, umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, oferujące nieskończone bogactwo unikalnych zabytków architektury i sztuki. Kraków jest też doskonałą bazą do zwiedzania niezwykłych atrakcji Wielkopolski, w tym Kopalni Soli w Wieliczce (również docenionej przez UNESCO) oraz muzeum obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Poznaj mniej znane atrakcje Krakowa:

2. Warszawa - atrakcje turystyczne
Warszawa, której stara zabudowa została w znacznym stopniu zniszczona w czasie wojny, przyciąga turystów nie tyle swoją urodą, co charyzmą. Miasto, które przetrwało tak wiele, fascynuje uporem z jakim stawiło czoła przeciwnościom losu, odbudowując się i rozbudowując, niezależnie od nie zawsze sprzyjających okoliczności historycznych. Dzisiaj zainteresowaniem turystów cieszą się zarówno zabytki Warszawy, w tym pieczołowicie zrekonstruowane Stare Miasto, figurujące na liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, Łazienki Królewskie, czy Pałac w Wilanowie, ochrzczony nazwa „polskiego Wersalu”, jak i ciężkie, czasem pokraczne, monumentalne relikty ery komunizmu. Pałac Kultury i Nauki w opinii wielu uchodzi za symbol miasta, na równi z warszawską Syrenką.

Odwiedzający Warszawę, zarówno turyści jak i osoby przybywające do stolicy w interesach, maja do swojej dyspozycji szeroki wybór atrakcji, wśród unikalne Muzeum Powstania Warszawskiego oraz bardzo popularne wśród młodszej publiczności Centrum Nauki Kopernik.

Porównaj oferty wynajmu samochodów na Lotnisku Chopina - wypożyczalnie samochodów Warszawa Okęcie

Tani wynajem samochodów Warszawa-Modlin - oferta cenowa Cartrawler

3. Gdańsk - perła Bałtyku
Gdańsk dzielnie konkuruje z obecną i byłą stolicą Polski o zainteresowanie turystów, zarówno dzięki nadmorskiej lokalizacji, jak i 1000-letniej historii. Nie można prawdziwie poznać polskiego wybrzeża, nie odwiedzając Gdańska, tak jak i nie można mówić o znajomości polskiej historii, z pominięciem roli, jaką w dziejach Polski Gdańsk odegrał.

Do najpopularniejszych atrakcji Gdańska zalicza się jego Stare Miasto oraz Długie Pobrzeże. Spacer urokliwymi uliczkami  starego Gdańska z łatwością przenosi nas w czasy Ligi Hanzeatyckiej, w której polskie miasto portowe odgrywało istotną rolę. Historia XX wieku jest obecna również w wielu monumentach miasta, które było świadkiem początku drugiej wojny światowej oraz narodzin ruchu Solidarność, pod przewodnictwem Lecha Wałęsy.

Zwiedzanie Gdańska rozszerzyć można o dwa pozostałe miasta składające się na aglomeracje trójmiejską - Sopot i Gdynię.

Wypożyczalnie samochodów Lotnisko Gdańsk - porównaj ceny w wyszukiwarce Cartrawler

4. Wrocław - Europejska Stolic Kultury
Pomimo, a może właśnie dzięki swej burzliwej historii, Wrocław, miasto niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej powoli toruje sobie drogę do czołówki najpopularniejszych miast turystyki weekendowej w Europie.

Starówka Wrocławia

Starówka we Wrocławiu.

Potencjał stolica Dolnego Śląska dawno dostrzeżony już został na arenie międzynarodowej: Wrocław, wraz z hiszpańskim San Sebastian pełnić będzie funkcję Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wrocław ceniony jest między innymi dzięki przepięknej architekturze i oryginalnemu usytuowaniu swojej centralnej części na kilku wyspach na rzece Odrze; liczne mosty łączące poszczególne wyspy upodabniają nieco Wrocław do miast takich jak Wenecja, czy Amsterdam. Turyści we Wrocławiu znajdą zarówno zabytki historyczne, w tym Halę Stulecia, umieszczoną na liście dziedzictwa UNESCO, jak i atrakcje skrajnie nowoczesne, jaką jest na przykład ciesząca się olbrzymią popularnością multimedialna fontanna wrocławska

Porównaj ceny wynajmu aut na Lotnisku Wrocław w wyszukiwarce Cartrawler Polska

5. Poznań – targi i kultura
Poznań znany jest w Polsce głównie dzięki międzynarodowym targom organizowanym t od 1921 roku.

Poznaj kalendarz Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Turyści międzynarodowi jednak doceniają to miasto, za niepowtarzalną atmosferę poznańskiej Starówki, gdzie w przepięknej scenerii, pośród renesansowej i barokowej architektury tętni życie towarzyskie za dnia i nocą.

Poznań z lotu ptaka.

Lotnisko Poznań wypożyczalnie samochodów - rezerwacje przez internet

6. Zakopane – atrakcje przez cały rok
Zakopane, leżące w sercu polskich Tatr, jest górskim zakątkiem dla wielu Polaków, a także popularnym celem wycieczek dla turystów z zagranicy. Okrzyknięte zimową stolicą Polski, Zakopane jest równie chętnie odwiedzane latem i wiosną, kiedy to zamiast sportów zimowych, miasto oferuje atrakcje takie jak wspinaczka i piesze wycieczki w jednej z najpiękniejszych okolic Polski. Niezależnie od pory roku, Zakopane przyciąga turystów swoją unikalna atmosferą, na która składa się góralska gościnność, folklor, gastronomia i rękodzieło.

7. Szczecin – w bliskiej odległości od Berlina
Lokalizacja ważnego bałtyckiego portu, Szczecina, tuż przy granicy z Niemcami, i niewiele ponad 1.5 h drogi od Berlina, przyczyniła się do rozwoju miasta jako istotnego centrum ekonomicznego i transportowego województwa zachodniopomorskiego.  Doceniana coraz częściej jest również oferta turystyczna Szczecina, a w tym przepiękna historyczna zabudowa najstarszej  części miasta , jak i koegzystująca z nowoczesna architekturą tego prężnie rozwijającego się miasta.

Do najchętniej odwiedzanych atrakcji Szczecina, zalicza się szczecińska Starówka, Zamek Książąt Pomorskich oraz Wały Chrobrego - urokliwa promenada wzdłuż brzegów Odry. Będąc w Szczecinie, warto jest też wybrać się nad pobliski Zalew Szczeciński, zwiedzić wyspę Wolin, czy też zawitać do Świnoujścia. Z ciekawostek dotyczących miasta: szczecińskie kino Pionier, które rozpoczęło swoja działalność w 1909 pod nazwą Helios, uznawane jest za jedno z najstarszych działających kin na świecie.

Wynajem samochodów Lotnisko Szczecin - porównaj ceny

8. Łódź
Z roku na rok Łódź plasuje się coraz wyżej w rankingach popularnych celów turystycznych w Polsce. Przez wiele lat postrzegana jako miasto przemysłowe i nieatrakcyjne, Łódź włożyła wiele wysiłku w odrestaurowanie starej zabudowy miasta i przekształcenie fabrycznych hal w tętniące życiem galerie sztuki, powierzchnie handlowe biurowe i mieszkalne.

Ulica Piotrkowska w centrum Łodzi uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ulic w Polsce. Łódź zyskuje również coraz większe znaczenie jako promotor udanych inicjatyw kulturalnych; warto wspomnieć jest choćby słynną łódzką Manufakturę, a Łódzka Szkoła Filmowa pozostaje nadal rozpoznawalna w przemyśle kinematograficznym na całym świecie.

Wynajem samochodów Łódź Lotnisko - znajdź oferty online

9. Bydgoszcz – w sąsiedztwie Torunia
Bydgoszcz, miasto które zdołało przyciągnąć uwagę inwestorów (a wśród nich koncerny takie jak Coca-Cola, Samsung, czy Unilever) wkłada również wiele wysiłku w promowanie turystyki w regionie Kujawsko/Pomorskim.

Pomimo iż nie znajdziemy w Bydgoszczy wybitnej rangi zabytków, warto jest to miasto odwiedzić dla urokliwej atmosfery tu panującej - Bydgoszcz jest tonącą w zieleni oazą ciszy i spokoju, oferującą jednakże wszelkie wygody dużego miasta. Do najważniejszych atrakcji Bydgoszczy zalicza się bydgoskie Stare Miasto, Spichrze, Wyspa Młyńska i Kanał Bydgoski oraz spichrze, na nabrzeżu rzeki Brdy. Miłośnikom muzyki klasycznej z pewnością przypadnie do gustu bydgoska dzielnica muzyczna, w której znajduje się Akademia Muzyczna oraz budynek Filharmonii Pomorskiej, uznawanej za jedną z najlepszych sal koncertowych w Polsce.

Niecałe 50 km dzieli Bydgoszcz od Torunia, którego gotycka architektura zasłużyła na wyróżnienie w postaci umieszczenia na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Rent a car Bydgoszcz Lotnisko - tani wynajem samochodów w Bydgoszczy

10. Kołobrzeg – polska stolica SPA
Obfitujące w Kołobrzegu źródła solankowe wykorzystywane są do celów leczniczych od ponad 200 lat. Jednak to właśnie w ostatnich latach, dzięki intensywnej promocji oraz znacznym dotacjom z funduszów unijnych nadmorskie, stosunkowo niewielkie miasto nad polskim Bałtykiem urosło do rangi jednego z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków uzdrowiskowych, nie tylko w kraju, ale również za granicą, głównie u naszego zachodniego sąsiada.

Oprócz specyficznego mikroklimatu, źródeł mineralnych oraz pokładów leczniczej borowiny, Kołobrzeg ma do zaoferowania doskonale rozwiniętą infrastrukturę hotelową, jedne z najpiękniejszych plaży polskiego wybrzeża oraz wiele interesujących obiektów historycznych. Zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą w Kołobrzegu wiele okazji do uprawiania sportów wodnych.Najczęściej odwiedzane miasta w Polsce – poznaj najpopularniejsze polskie miasta
Artykuły: Najczęściej odwiedzane miasta w Polsce – poznaj najpopularniejsze polskie miasta
Tematy: , , , , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, July 05 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz