Najlepsze trasy widokowe Majorki – wynajem samochodu Majorka

Majorka, największa wyspa hiszpańskiego archipelagu Balearów, na Morzu Śródziemnym, jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Europie.

Porównaj ceny wynajmu aut na Majorce korzystając z wyszukiwarki Cartrawler

Oprócz typowych, wakacyjnych, atrakcji takich jak plaże i ośrodki wczasowe, Majorka oferuje też niezwykłe bogactwo kulturowe i historyczne, a także zachwycającą różnorodność krajobrazów.

Wybrzeże Majorki z loty ptaka:

Jako, że poza centrum większych ośrodków miejskich zasięg transportu publicznego jest raczej ograniczony, wynajem samochodu na Majorce staje się często najwygodniejszym, i w wielu przypadkach, najtańszym sposobem zwiedzania wyspy.

Zobacz mapę Majorki (kliknij, aby powiększyć obraz).

Wypożyczalnie samochodów na Majorce znaleźć można zarówno na lotnisku Palma de Mallorca, jak i we wszystkich popularnych miejscach turystycznych na wyspie.

Porównaj ceny wynajmu aut na Lotnisku Palma de Mallorca

Seat Ibiza

Seat Ibiza - popularny tani samochód do wynajęcia na Majorce.

Najlepsze trasy widokowe Majorki - Góry Tramuntana
Pasmo górskie Tramuntana, po hiszpańsku Sierra de Tramontana, rozciąga się wzdłuż północnego wybrzeża wyspy.

Zobacz pasmo górskie Tramuntana na mapie Majorki

Tu właśnie znaleźć można najpiękniejsze trasy widokowe Majorki. Niektóre z dróg w Tramuntana biegną ściśle wzdłuż linii nieregularnego wybrzeża klifowego oferując niezwykłe widoki Morza Śródziemnego. Inne, prowadzą poprzez górzyste tereny Tramuntany, w iście bajkowej i nieco tajemniczej scenerii, na którą składa się bujna roślinność, górskie strumienie i osnute mgłą zbocza gór. 

Pomimo, łagodnego klimatu Majorki i raczej przyjemnych temperatur panujących tu przez większą część roku, najwyższe partie gór Tramuntana najlepiej odwiedzać jest pomiędzy kwietniem i październikiem. W pozostałych miesiącach wystąpić tu mogą opady śniegu, co utrudnia prowadzenie auta.

Pogoda na Majorce - temperatura powietrza i wody.

Majorka samochodem
Jeżdżąc samochodem po górskim terenie na północy Majorki napotkamy często ostre zakręty i strome wzniesienia, a nierzadko też, niespodziewane przeszkody w postaci stada owiec blokującego drogę. Rozważając wynajem auta na Majorce, warto zastanowić się nad wypożyczeniem samochodu z napędem na cztery koła (więcej na ten temat w artykule poniżej).

W pozostałych rejonach wyspy, standardowy samochód pasażerski jest jak najbardziej wystarczający do bezpiecznej i przyjemnej jazdy.   

Zobacz górskie trasy Majorki - wybrzeże północno zachodnie:

Na przejazd pomiędzy najbardziej odległymi, skrajnymi punktami wyspy potrzebować będziemy około pół dnia. Jednakże, planując wycieczką samochodową na Majorce, należy zostawić sobie odpowiedni zapas czasu na częste przystanki. Trasy Majorki obfitują w miejsca gdzie można się bezpiecznie zatrzymać, aby zrobić zdjęcia, lub nacieszyć się po prostu niezwykłym krajobrazem.

Trasa z Palma do Cap de Formentor
Odległość ze stolicy wyspy, Palma de Mallorca, do najbardziej wysuniętego na północ punktu wyspy, przylądka Cap de Formentor wynosi około 120 km i pokonać ja można w zaledwie 2 godziny. Liczne punkty widokowe wzdłuż trasy zasługują jednak na najkrótszy nawet przystanek, w związku z czym nasza wycieczka może nieoczekiwanie przedłużyć się  nawet do 4 - 5 godzin.

Aby dostać się z Palmy do Cap de Formentor, należy kierować się do Valdemossa, drogą MA-1130, lub do Soller, drogą Ma-11, kontynuując podróż drogą Ma-10 w kierunku północno-wschodnim.

Ma-10 jest jedną z najpiękniejszych tras na Majorce i przecina całą północną część wyspy.

Majorca trasa Ma 10

Carretera Ma-10, Majorka.

Zobacz główne drogi Majorki na mapie. 

Odcinek Ma-10, który przyjdzie nam pokonać, wiedzie głównie przez tereny górskie, jednak wielokrotnie będziemy mieli okazję podziwiać też przepiękne widoki morza i wybrzeża.

W górach Tramuntana będziemy mieli okazję obcować z dziewiczą przyrodą, nieskażoną jeszcze przez tłumy turystów ściągających na Majorkę niezmiennie od lat 70-siątych.  Również górskie osady i niewielkie wioski w Tramuntana zachowały swój oryginalny charakter i tradycje.

Doskonałym miejscem na krótki przystanek jest Fornalutx, urocza osada przycupnięta u podnóża gór Tramuntana, w okolicy Soller, w odległości około 50 km z Palma. Ta licząca sobie zaledwie około 500 mieszkańców wioska jest wyjątkowym miejscem. Malowniczy labirynt wąskich, krętych uliczek i wiekowych, kamiennych fasad domów, wydaje się być jakby zagubiony w czasie. Fornalutx najlepiej zwiedzać jest pieszo, zostawiając samochód na parkingu tuż przy wjeździe do wioski.

Pollensa i Formentor – wycieczka samochodowa na północy Majorki
Kolejnym godnym polecenia przystankiem na trasie do Cap Formentor jest średniowieczne miasto Pollensa (lub Pollença).

Najstarsza, zabytkowa część Pollensy jest doskonale zachowana; miasteczko oferuje też duży wybór muzeów.

Polença

Urokliwe stare miasto Pollensy zachęca do spacerów.

W odległości około 5 km od Pollensa, przepięknie usytuowany nad lazurową zatoką, znajduje się miejski port. Port de Pollensa, bo taką nosi nazwę, stanowi ciekawą alternatywę jako ośrodek wypoczynkowy dla Palma de Mallorca. Miejsce zdecydowanie spokojniejsze, niż stolica wyspy polecić można zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi. Przejeżdżając przez Port de Pollensa, warto jest zatrzymać się na chwile i rozprostować nogi podczas spaceru nadmorską promenadą wzdłuż zatoki, zwaną Pine Walk.

Kontynuując podróż do Cap de Formentor z Pollensa, zaobserwujemy nagłą zmianę krajobrazu. Otoczy nas dramatyczna sceneria klifowego wybrzeża, o wysokości sięgającej 400 m i zadziwiające formacje skalne, opanowane przez wiele rzadkich gatunków ptaków, które szczególnie upodobały sobie bezludny przylądek.  Ostatni odcinek do pokonania to wąska, kręta i dostarczająca mocnych wrażeń droga, na końcu której znajduje się latarnia morska Formentor.

Przylądek Formentor z loty ptaka:

Zapierające dech w piersiach widoki zaobserwować można też w popularnym punkcie widokowym Mirador del Colomer, lub na pobliskiej wieży obserwacyjnej Taliaia d’Albgercuix. Ta konstrukcja, używana pierwotnie do obserwacji wybrzeża i ostrzegania przed atakami piratów, wznosi się niemal 400 metrów nad poziom morza, zapewniając panoramiczny widok Majorki i Morza Śródziemnego.

Wszystkie punkty widokowe na Majorce posiadają własne parking, gdzie bezpieczne można zaparkować wynajęty samochód.

Sóller, Deia i Valdemossa na wybrzeżu Majorki – krótka przejażdżka z Palma Jeśli zdecydowaliśmy się wynająć samochód na Majorce warto jest odwiedzić kilka interesujących miejsc na nabrzeżnym odcinku drogi Ma-10 w zachodniej części wyspy.

Zaledwie 30 km dzieli Palma de Mallorca od malowniczego miasteczka Soller i pobliskiej wiski portowej Port de Soller. Soller jest szczególnie popularnym celem wycieczek dla tych wczasowiczów, którzy chcieliby uciec na chwile od zgiełku Palma i spędzić miłe popołudnie w znacznie spokojniejszej okolicy, popijając kawę i delektując się miejscowymi tapas.

Jadąc na wschód od Soller, wijącą się jak serpentyna Ma-10, po około 7 km dojedziemy do Deia. Te niewielkie miasteczko zachwycające bogactwem spuścizny historycznej i oferty kulturalnej zasługuje na dłuższy postój.

Więcej czasu również warto zarezerwować na zwiedzanie Valdemossa, odległego o około 10 km od Deia. To właśnie w klasztorze Real Cartuja w Valdemossa spędzili razem zimę 1938-39 Fryderyk Chopin i baronowa Dudevant, znana szerzej pod pseudonimem artystycznym George Sand. W Valdemossa Chopin skomponował wiele ze swoich utworów. Miasteczko było też inspiracją dla George Sand do napisania “Zimy na Majorce”.

Real Cartuja Majorka

Real Cartuja, Mallorca.

Droga Ma-10 z Valdemossa na zachód wiedzie wśród wspaniałych pejzaży, aby po około 40 km zakończyć się w popularnej miejscowości wypoczynkowej Andratx.

Zwiedzanie Majorki samochodem - z Manacor do jaskiń Drach
Drogi w południowej części Majorki nie oferują tak spektakularnych widoków, ani dobrych warunków jazdy jak na północy wyspy. Mając do dyspozycji wynajęty samochód przez dłuższy okres, warto odwiedzić jest kilka miejsc również w tych okolicach.

Manacor, w południowo-wschodniej części Majorki jest miastem głównie przemysłowym. Pomimo, iż Manacor nie posiada wielu atrakcji typowo turystycznych I nie jest miejscem szczególnie urokliwym, rzesze turystów ściągają tu rokrocznie, aby zwiedzić fabrykę sztucznych pereł Majorica.

Sztuczne perły Majorica znane są na całym świecie, jako idealna imitacja pereł naturalnych. Do ich produkcji wykorzystywana jest pozyskana z materiałów organicznych “esencja perłowa”, a cały proces wytwarzanie pereł utrzymywany jest w ścisłej tajemnicy od 1902 roku, kiedy to Majorica rozpoczęła swą działalność.

Miasteczko Manacor  znane jest też dzięki ulicznemu targowisku, największemu na Majorce. Rynek w Manacor to doskonała okazja, aby zaopatrzyć się w lokalne produkty spożywcze i wyroby rzemieślnicze.

W niewielkiej odległości od Manacor znajdziemy jaskinie Drach, jedną z najniezwyklejszych atrakcji turystycznych Majorki. Połączone ze sobą jaskinie powstałe na skutek erozji wodnej rozciągają się na blisko 2,5 km, na głębokości do 25 metrów. Wizyta w jaskiniach Manacor kończy się przy największym w Europie podziemnym jeziorze, Lago Martel, gdzie, w urokliwej atmosferze, z pokładu przypominających gondole łodzi, wysłuchać można „dryfujących” koncertów muzyki klasycznej.

Jaskinie Drach Majorka

Aby dostać się do jaskiń Drach z Manacor, należy kierować się na drogą MA-4015 na Porto Cristo, zjeżdżając po około 16 km do Cuevas del Drach.

Auto Safari Park w Manacor
Rodziny na wczasach na Majorce wynajmujące tu samochód zainteresuje z pewnością wyprawa do Auto Safari ZOO, mieszczącego się w niewielkiej odległości od Manacor.

Auto Safari to jedyne zoo na Majorce. Na otwartym terenie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, można tu zobaczyć różne odmiany dzikich zwierząt, między innymi, żyrafy, małpy, nosorożce, flamingi, jelenie. Młodsze dzieci ucieszy z pewnością “przedszkolne zoo”, którego atrakcją są młode, urodzone na terenie parku osobniki różnych gatunków.

Park zwiedzać można na pokładzie mini-pociągu, lub własnym autem, po wyznaczonej, około 4-kilometrowej trasie. Przemieszczając sie po safari parku wynajętym samochodem, warto obserwować uważnie zachowanie małp i innych ciekawskich gatunków; rozwiązanie z firmą ubezpieczeniową kwestii odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, może okazać się problematyczne.

Dojazd do Auto Safari Zoo z Manacor, możliwy jest drogą Ma-15 w kierunku Artá, zjeżdżając po 10 km na drogę MA-4030 do Cala Millor.

Odległość z Palma de Mallorca do Manacor, drogą  Ma-15, wynosi około 55 km.

Znajdź więcej informacji na temat Majorki na oficjalnym portalu wyspy.

Wynajem aut na Majorce - wynajmij tanio samochód na Lotnisku Palma de Mallorca
Wynajem aut na Majorce jest często znacznie tańszy, niż w innych popularnych rejonach turystycznych w Hiszpanii.

Rezerwując samochód do wynajęcia na Majorce odpowiednio wcześniej, uzyskać można względnie niskie ceny, nawet w przypadku wynajmu w szczycie sezonu turystycznego.

W szczucie sezonu turystycznego, za tydzień wynajmu auta w klasie ekonomicznej, typu Ford Fiesta, lub podobnego, z odbiorem na Lotnisku w Palma de Mallorca, zapłacimy przeważnie od około PLN 500, zakładając, że rezerwacja została złożona ze sporym wyprzedzeniem. Decydując się jednak na odwiedzenie Majorki w maju, lub też we wrześniu, wydamy już tylko PLN 250-300 wynajmując tego samego typu samochód na okres siedmiu dni.

Mini Cooper kabriolet Majorka

Majorka kabrioletem; Mini Cooper cabrio to jedna z dostępnych opcji.

Ceny wynajmu większych aut na Majorce, pomimo iż znacznie wyższe, można jednak nadal uznać za konkurencyjne, w porównaniu do innych popularnych lokalizacji w Hiszpanii.

Najczęściej wynajmowane samochody na Majorce
Wiele często wynajmowanych modeli samochodów produkowanych jest właśnie w Hiszpanii.

Zaliczają się do nich trzy modele hiszpańskiej marki Seat: Seat Ibiza, Seat Leon oraz 7-osobowy minivan Seat Alhambra. Ten ostatni model produkowany jest w pobliskiej Portugalii.

Seat Alhambra Majorka

Seat Alhambra - wygodny minivan do wynajęcia na Majorce.

Samochody niemieckiej marki Volkswagen -  Passat i Golf bardzo popularne we flocie rent a car w Europie, niezbyt często spotykane są wypożyczalniach aut w Hiszpanii. Dużym powodzenie cieszą się za to samochody francuskie, zwłaszcza w klasie ekonomicznej, gdzie często zaoferowany zostanie nam Renault Clio, Peugeot 208 lub Citroen C4.

Samochód z napędem na 4 koła (terenowy) na Majorce
Samochody z napędem na cztery koła (4WD), pomimo cen znacznie wyższych, niż w przypadku standardowych aut pasażerskich, są bardzo popularnymi samochodami do wynajęcia na Majorce.

SUV Majorka

Renault Captur, we flocie między innymi Dollar Mallorca.

Przeglądając w wyszukiwarce Cartrawler oferty aut do wynajęcia na Majorce, możemy od czasu do czasu napotkać natrafić tańsze samochody terenowe. Będą to przeważnie pojazdy typu Suzuki Jimny, lub podobne modele 4x4. Bardziej odpowiednie do jazdy mieszanej, zarówno po zwykłych drogach, jak i w terenie górskim, Suzuki Gran Vitara, Toyota RAV4, lub podobne samochody do wynajęcia na Majorce znaleźć można już w cenie od około PLN 600 za tydzień.

Wynajem aut Majorka - porównaj ceny usług rent a car Lotnisko Palma de MallorcaNajlepsze trasy widokowe Majorki – wynajem samochodu Majorka
Artykuły: Najlepsze trasy widokowe Majorki – wynajem samochodu Majorka
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, February 04 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz