Co warto zobaczyć w Omanie?

Wśród destynacji turystycznych Bliskiego Wschodu, coraz większym zainteresowaniem cieszy się Oman. Ten, położony we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, kraj zwiedzać warto jest zarówno ze względu na urzekające krajobrazy i szlaki trekkingowe, fascynujące dziedzictwo historyczne, jak i niezwykłą otwartość Omańczyków na przybyszy z całego świata.

Panorama Muskatu

Panorama portowej dzielnicy stolicy Omanu.

Choć nadal brak jest połączeń bezpośrednich do Omany z Polski, największe lotnisko kraju, Międzynarodowy Port Lotniczy Maskat obsługuje szereg tras europejskich, w tym do Amsterdamu, Frankfurty, Monachium oraz Londynu.  Przystępne ceny paliwa sprawiają, iż coraz więcej turystów decyduje się na zwiedzanie Półwyspu Arabskiego samochodem. Maskat, stolicę Omanu dzieli około 500 km od Dubaju, do pokonania w 4.5 godziny samochodem, dzięki dobrej jakości drogom łączącym oba miasta, lotnisko w Dubaju zaś oferuje wybór połączeń bezpośrednich z Polski, w tym także low-cost.

Nie przegap w stolicy Omanu
Maskat, to dla wielu turystów pierwszy przystanek w Manie. Jest to niezwykle przyjazne przybyszom z różnych stron świata miasto, podobnie zresztą jak cały Oman, uważany za jeden z najbardziej postępowych krajów regionu.

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Maskatu jest Wielki Meczet Sułtana Kabusa.  Pomimo, iż nie posiada walorów historycznych, zachwyca rozmachem, elegancką arabska architektura oraz bogatymi zdobieniami.  Świątynia, która otwarła podwoje w 2001 roku, była wówczas, największym meczetem świata. Choć w krótce prześcignął go meczet w Abu Dhabi, nadal pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych monumentów w regionie.

Wielki Meczet Muscat

Gigantyczna kopuła meczetu góruje nad ręcznie tkanym dywanem o olbrzymiej powierzchni.

Jest to jedyny meczet Omanu, otwarty dla zwiedzających niebędących muzułmanami. Na jego terenie obowiązuje konserwatywny ubiór – zakryte ramiona oraz nogi. Kobiety przykryć muszą także głowę.

Z podobnym rozmachem zaprojektowano budynek Królewskiego Teatru Operowego (Royal Opera House) w Maskacie. Oprócz właściwego teatru, którego widownia pomieścić może 1100 osób, na terenie operowego kompleksu powstało także luksusowe zaplecze handlowe i gastronomiczne.

Opera w Muskat

Kompleks Royal Opera House w Muskacie.

Bazar w Muttrah
Najstarsza dzielnica Maskatu, która dała miastu początek, oraz którą od jego współczesnego centrum dzieli około 20 km warta jest odwiedzenia ze względu na swoje walory historyczne, jak również na najstarszy w Omanie souk, czyli bazar.

Jest to prawdziwie magiczne miejsce, chaotyczne, jednak niezwykle barwne. Można się w nim przyjżec z bliska kulturze islamu, zaopatrzyć w wyroby lokalnego rękodzieła, przyprawy, kadzidła, etc, spróbować doskonałego omańskiego jedzenia oraz zrobić przepiękne zdjęcia.

Co warto kupić na targowisku w Muttrah? Obejrzyj materiał poniżej (w języku angielskim):

Zamki i fortece Omanu
Liczne budowę obronne Omanu – niemal każde większe miasto tu posiada jakiegoś rodzaju fortyfikacje – odzwierciedlają burzliwą historię tego kraju.

Jedną z najbardziej imponujących struktur obronnych Omanu jest twierdza Bahla, figurująca na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowana została pomiędzy XII i XVI wiekiem z glinianych cegieł adobe.

Oman Bahla

Twierdza Bahla położona jest około 180 km na południowy zachód od Maskatu.

Nieopodal Bahla mieści się XVII wieczny Zamek Jabreen – zwiedzanie tych dwóch atrakcji warto jest więc połączyć.

W Omanie na uwagę zasługują również kompleksy obronne w Nakhal i Nizwa.

Żółwie w Ras al Jinz
Najdalej wysunięty na wschód punkt Półwyspu Arabskiego jest rezerwatem przyrody i największym miejscem lęgowym dla żółwi w obrębie Oceanu Indyjskiego. Przyciąga on ponad 15 tyś. osobników różnych gatunków żółwi rocznie, które przybywają tu z odległych zakątków, czasem nawet aż z Malediwów, tylko po to, by złożyć jaja.

O wschodzie słońca, żółwice wykopują doły na plaży Ras al Jinz, składają w nich nawet do 200 jaj i oddalają się do oceany. Niedługo później, małe żółwiki po wykluciu się z jaj rozpoczynają znojna podróż w kierunku wody, często wspomagane przez pracowników rezerwatu.

Żółwie w Ras al Jinz:

Najlepszym okresem na obserwację lęgu żółwi w Ras al Jinz są miesiące pomiędzy majem a wrześniem. Przypadają one na okres najwyższych temperatur i największej wilgotności w Omanie, nie najpopularniejszy wśród turystów. Warto wiedzieć jednak, iż na otoczonym z trzech stron wodami Zatoki Omańskiej cyplu pogoda, nawet latem, jest stosunkowo łagodna.

Wadi – omańskie oazy
Oman, podobnie jaki inne kraje Półwyspu Arabskiego, słynie z pustynnych dolin, zapełniających się wodą podczas sezonu deszczowego oraz często posiadających mniejsze, lub większe zbiorniki wodne niezależnie od pory roku. Turkusowe oczka wodne, obsadzone palmami, cieszą oko pośród surowych pustynnych krajobrazów pokrywających większość powierzchni Omanu.

Wadi w Omanie jest wiele. Można je zwiedzać indywidualnie, lub w ramach zorganizowanych wycieczek, właśnie tylko im poświęconych. Do najpopularniejszych zaliczają się:

Wadi Bani Khalid
Skrawek raju na ziemi, nigdy niewysychające jeziorko o szmaragdowych wodach, okolone bujną roślinnością, jest stałym elementem wycieczek po Omanie. Położony jest około 260 km na południe od Maskatu.

Bani Khalid

Wody Wadi Bani Khalid zachęcają do kąpieli.

Jest częstym przystankiem wycieczek na pustynię Wahiba Sands:

Wadi Al Arbeieen
Nieco bliżej, około 120 km na południowy wschód od stolicy Omanu, mieści się Wadi Al Arbeieen.

Wadi Al Arbeeien

Wadi Al Arbeieen.

Oprócz urody samego wadi, turyści doceniają również wiodąco do niego z Maskatu trasę, idealna na off-roadową przygodę. Do jej komfortowego pokonania przyda się pojazd z napędem na 4 koła.

Rent a car Oman - Porównaj oferty wynajmu samochodów na Lotnisku Maskat 

Niedaleko (około pół godziny drogi samochodem) od Al Arbeieen oddalona jest inna popularna atrakcja północno wschodniego wybrzeża Ammanu, Bimmah Sinkhole, czyli lej kresowy – formacja skalna powstała w wyniku zapadnięcia się sklepienia stropu jaskini. Wypełniony słoną, krystalicznie czysta wodą lej jest idealnym miejscem na kąpiel.

Bimmah Sinkhole

Bimmah Sinkhole, kolejna atrakcja dla miłośników kąpieli.

Wadi Ghul – Wielki Kanion Omanu
Porównywany często do ikonicznego amerykańskiego Grand Canyon,  Wadi Ghul, znany także jako Wadi Nakhar, jest od niego głębszy o około 200 metrów. Ta fascynująca formacja skalna słynie z jednego z najbardziej interesujących szlaków trekkingowych w regionie. Balcony Walk, bo o nim mowa wiedzie wzdłuż krawędzi kanionu, oferując zapierające dech w piersiach widoki na całej swojej 3 km długości. Doskonała forma fizyczna nie jest niezbędna do pokonania szlaku, pamiętać należy jednak, iż położony jest on tuż na skraju przepaści, wymaga więc zachowania ostrożności.

Wadi Ghul Oman

Takich widoków oczekiwać można w Wadi Ghul.

Wadi Ghul os Maskatu dzieli około 320 km, w kierunku południowo zachodnim.

Plaże Musandam
Do enklawy Omanu położonej na terenie Emiratów Arabskich, przy przesmyku pomiędzy Zatoką Perską i Omańską, udać się powinni zwolennicy plażowania.

Tutejsze plaże, niezwykłej urody i o miękkim, białym piasku są zawsze niemal puste, zaś bogate w faunę i florę wody zachęcają do nurkowania i snorkelingu.

Musandam jest popularnym celem jednodniowych wycieczek z Dubaju.

Plaża w Omanie

Jedna z wielu plaż Musandam. Jak widać, pusta, pomimo bliskości ośrodka turystycznego.

Znajdź więcej przydatnych informacji w oficjalnym przewodniku po OmanieCo warto zobaczyć w Omanie?
Artykuły: Co warto zobaczyć w Omanie?
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, December 03 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz