Opony zimowe w Niemczech – czy mogę jeździć w na oponach letnich zimą?
W Niemczech:
- obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów z oponami letnimi w warunkach zimowych
Poruszający się po niemieckich drogach kierowcy, którzy nie chcą ryzykować mandatu (jak również własnego bezpieczeństwa) powinni zadbać o zmianę ogumienia praktycznie już w październiku; powrócić do opon letnich mogą w pod koniec marca.
Ford Explorer z napędem na 4 koła dobrze sprawdza się w jeździe po zaśnieżonych drogach
Zasada ta ma zastosowanie do wszystkich pojazdów poruszających się w Niemczech, niezależnie od tego czy są tam zarejestrowane, czy też przybyły zza niemieckiej granicy.
Warto zauważyć iż w przypadku jazdy z przyczepą, przepisy nie specyfikują, czy przyczepa musi być również wyposażona w opony zimowe.
Opony M+S w Niemczech
U naszego zachodniego sąsiada dopuszczone jest stosowanie opon całorocznych.
Jeśli są one stosowane w warunkach zimowych, posiadać muszą oznaczenie M + S (od angielskiego mud & snow, czyli błoto i śnieg).
Przy zakupie nowych samochodów, istnieje czasem możliwość zamówienia ich już z oponami M+S, w większości przypadków jednak, standardowo wyposażone będą opony letnie.
Niektóre opony całoroczne oznaczone mogą być również symbolem płatka śniegu, lub jednocześnie płatka śniegu i M+S.
Opony Continental 245/45 R 17
Mandaty za brak opon zimowych Niemczech
W przypadku zatrzymania przez niemiecką policje drogową, mandat za brak opon zimowych podczas prowadzenia w wymagających ich warunkach wynosi, na początku 2018 roku co najmniej 40 euro.
Jeśli samochód niewyposażony w wymagane opony zimowe wziął udział w wypadku, stłuczce, lub przez brak takowych utrudnił lub zablokował w jakikolwiek sposób ruch drogowy, wysokość mandatu może wzrosnąć do 80 euro. Oczywiście mogą mieć zastosowanie również inne kary, łącznie z zatrzymaniem przez policje prawa jazdy.
Pamiętaj iż powodem do ukarania mandatem może być również brak zimowego, niezamarzającego płynu do mycia szyb.
Opony z kolcami w Niemczech – zabronione
Jazda samochodem wyposażonym w opony z kolcami jest w Niemczech zabroniona, przez cały rok.
W warunkach zimowych, przy zalegającej pokrywie śnieżnej, dozwolone, a w niektórych, zwłaszcza górskich rejonach nawet nakazane może być stosowanie łańcuchów śniegowych na oponach. Konieczność taka wskazana jest specjalnym oznakowaniem pionowym.
Limit prędkości przy założonych łańcuchach śniegowych w Niemczech wynosi 50km/h.
Opony zimowe „od O do O”
O konieczności zmiany opon na zimowe kierowcom w Niemczech przypomina zasada „von O bis O”, czyli od października (Oktober) do Wielkanocy (Ostern).
Czytaj również: Święta państwowe w Niemczech w 2017 i 2018.
Nie jest to oczywiście oficjalne zalecenie, z racji na niestały charakter pogody w październiku, jak również na ruchome daty Wielkanocy, zasada ta jednak pomaga jednak pamiętać kiedy przychodzi pora na zadbanie o bezpieczeństwo (oraz przestrzeganie przepisów drogowych) w okresie zimowym.
Tematy: opony-zimowe, opony-zimowe-niemcy
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, November 14 2017