Oto Malaga – fakty, dzielnice, atrakcje

‘Stolica Costa del Sol’ to określenie najczęściej stosowane w stosunku do hiszpańskiego miasta położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Wynajem samochodów Malaga, Lotnisko – porównaj oferty

Doskonałe plaże i dobre skomunikowanie z resztą Europy poprzez duże, międzynarodowe lotnisko to to, co przychodzi do głowy w pierwszej kolejności osobom zaznajomionym nieco z wybrzeżem południowej Hiszpanii, myśląc o Maladze.

Coraz większą uwagę turystów przyciągają jednak również inne aspekty Malagi, a pośród nich, bogata oferta kulturowa miasta.

Poniżej przytaczamy kilka, być może mało znanych faktów na temat Malagi.

▪ Malaga jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe dużych miast Europy; liczy sobie około 700 000 stałych mieszkańców i jest drugim, co do wielkości miastem Andaluzji. Wyświetl mapę położenia Malagi.

▪ Założona w 8 wieku przed p.n.e, Malaga jest jednym z najstarszych miast Europy. Wpływy fenickie, rzymskie i arabskie, ewidentne w architekturze starej zabudowy Malagi odzwierciedlają burzliwą historię miasta, ‘odzyskanego’ przez Konkwistę dopiero w drugiej połowie XV wieku.

▪ Fenicjanie, którzy ufundowali miasto, zawali je ‘Malaka’. Nazwa ta pochodzi najprawdopodobniej od słowa ‘sól’. Malaga, od samego początku była ważnym portem, w tym rybackim, zaś solenie ryb, odbywające się tuż po połowie, było w ówczesnych czasach podstawowym sposobem konserwacji.

▪ Mieszkańcy Malagi zwani są malagueños, lub, nieformalnie, boquerones. Boquerón oznacza anchovy (lub anchois), czyli małą, tłustą rybkę z rodziny sardeli, która w Maladze jest lokalnym przysmakiem. Anchovy, usmażone na chrupko je się tutaj w całości.

▪ Generał Franco, dyktator Hiszpanii w latach 1939-1975 miał ambitny plan, aby uczynic z Malagi Florydę Europy. W latach 60-tych ukuty został termin ‘Costa del Sol’, mający podkreślić potencjał turystyczny tej części wybrzeża. Rozbudowany też został miejscowy port lotniczy, który z niewielkiego aerodromu, przekształcił się w nowoczesne, międzynarodowe lotnisko, obsługujące obecnie około 14 milionów pasażerów rocznie.

Czytaj również: Wynajem samochodów Malaga, Lotnisko Costa del Sol

▪ Najsłynniejszą osobą pochodzącą z Malagi był niewątpliwie Pablo Picasso. Pomimo, iż mieszkał on w Maladze jedynie przez dekadę, miasto jest z niego niezmiernie dumne. Pamiątki inspirowane pracami znanego malarza kupić można tu dosłownie wszędzie. Aby dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości artysty, warto jest odwiedzić Muzeum Pablo Picasso.

▪ Inną charakterystyczna pamiątka z Malagi to tak zwana biznaga. Jest to połączenie świeżych kwiatów jaśminu z suchą łodygą ostu, na której są one umocowane. Taką aromatyczną ozdobę nabyć można od ulicznych sprzedawców w okresie kwitnienia jaśminu (późną wiosną/latem), lub przez cały rok w wersji papierowej, drewnianej lub ceramicznej, wykonywanej przez miejscowych rzemieślników.

Malaga kwiat jasminu

Biznaga, oryginalny prezent z Malagi.

▪ Z Malagi pochodzi również znany hollywoodzki aktor, Antonio Banderas. Gwiazda często odwiedza Malagę, aktywnie uczestniczy również w niektórych tradycyjnych obrządkach katolickich celebrowanych w mieście, na przykład w obchodach Wielkiego Tygodnia. Imię aktora nosi jedna z nadmorskich promenad Malagi:

▪ Malaga była kandydatem do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Bogata oferta muzeów (poświęconych zarówno sztuce klasycznej, jak i współczesnej, folklorowi, tańcu flamenco, etc), liczne festiwale oraz barwna scena muzyczna czynią z Malagi niezwykle wszechstronną i intrygującą destynację turystyczną.

Malaga – główne dzielnice i atrakcje
Miasto podzielone jest na 10 dzielnic. Są to: Centro, Este (East), Ciudad Jardin, Bailen-Miraflores, Palma-Palmilla, Cruz de Humilladero, Carretera de Cadiz, Churriana, Campanillas and Puerto de la Torre. Mapa dzielnic Malagi.

Turyści odwiedzają zazwyczaj ścisłe centrum Malagi oraz okolice wybrzeża; tam właśnie znajduje się większość zabytków oraz kwitnie życie towarzyskie.

Do najpopularniejszych atrakcji Malagi zaliczają się:

La Alcazaba – mauretańska forteca z 9 wieku, dosyc dobrze zachowana. Podziwiac w niej można imponujące mury obronne, wykopaliska rzymskie oraz widokowe ogrody. La Alcazaba mieści się na terenie Starego Miasta.

Katedra w Maladze – w mieście nie brak starych kościołów, największe wrażenie niewątpliwie robi wśród nich La Catedral. Nie sposób je nie zauważyć, jako że mieści się w samym sercu miasta.

Zamek Gibralfaro – położony na wzgórzu, w dzielnicy La Victoria, zamek Gibralfaro konkuruje to poważna konkurencja dla fortecy Alcazaba. Odwiedzjąc go, przygotować należy się na solidną wspinaczkę. Zamek ‘odpłaci’ jednak przepiękną panoramą Malagi.

Teatr Rzymski – jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków z czasów Imperium Rzymskiego w Andaluzji, amfiteatr zbudowany został na zlecenie cesarza Augustusa w pierwszym wieku naszej ery.

Centro Pompidou Malaga – jedyny zagraniczny oddział kultowego paryskiego Muzeum Pompidou mieści się w właśnie w Maladze. Obowiązkowy przystanek dla wielbicieli sztuki współczesnej.

Znajdź wiecej informacji na temat Malagi i Andaluzji.Oto Malaga – fakty, dzielnice, atrakcje
Artykuły: Oto Malaga – fakty, dzielnice, atrakcje
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, May 17 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz