Oto Nowy Jork – fakty, dzielnice, atrakcje

Jedna z najbardziej fascynujących destynacji miejskich na świecie, Nowy Jork, oferuje niemal niewyczerpana ilość atrakcji dla odwiedzających go turystów.

Wynajem samochodów Nowy Jork, Lotnisko JFK – porównaj oferty i rezerwuj online

Obsługiwany przez 3 lotniska międzynarodowe (JFK, Newark i La Guardia), Nowy Jork jest doskonale skomunikowany z wieloma miastami europejskimi, w tym również Warszawą.

To największe miasto Stanów Zjednoczonych, które pomimo, iż było stolicą kraju jedynie przez krótki okres w XVIII wieku urosło do rangi jednego z najważniejszych centrów ekonomicznych i kulturalnych w skali międzynarodowej, jest odwiedzane przez ponad 50 milionów turystów rocznie.

Poznaj kilka faktów dotyczących Nowego Jorku, czyli Wielkiego Jabłka:

  • Wielokulturowy Nowy Jork posiada jest domem dla jednej z największych społeczności chińskich i portorykańskich na świecie, poza samymi Chinami i Porto Rico oczywiście.
  • W mieście mówi się w ponad 800 językach.
  • Nowy Jork słynie z chronicznych korków. Wyliczono, iż w 2014 roku przeciętny nowojorczyk spędził w korkach 75 godzin.
  • Na szczęście Wielkie Jabłko posiada doskonale rozwinięty system transportu miejskiego. Nawet do 6 milionów osób dziennie korzysta z nowojorskiego metra.
  • Około 300 000 osób przechodzi dziennie przez jeden z najbardziej ikonicznych placów świata Times Square.
  • Według danych Business Insider na rok 2015, średni koszt ‘wyjścia’ wieczorem w Nowym Jorku wynosił $82.
  • Dosyć wygórowane ceny praktykowane w nowojorskich restauracjach wyjaśnić mogą powodzenie jakim cieszy się jedzenie uliczne, tani i nieczasochłonny sposób wyżywienia. Koncesja na prowadzenie stoiska z hot-dogami w centralnym Manhattanie może jednak kosztować nawet do 300 000 dolarów rocznie.
  • Kawa na wynos jest równie popularna w Nowym Jorku, gdzie sprzedaje się ponad 7 razy więcej kawy, niż w jakimkolwiek innym amerykańskim mieście.
  • Pizza jest jednym z ulubionych dań nowojorczyków. W mieście działa ponad 1600 pizzerii.
  • Nowy Jork jest świątynią konsumpcji i rajem dla zakupoholików. Sektor handlowy zatrudnia ponad 920 000 osób, zaś przychody ze sprzedaży przekraczają $250 bilionów.

Czytaj również: Przewodnik po Manhattanie

Z Nowego Amsterdamy do Nowego Jorku – odrobina historii
Początki Nowego Jorku sięgają wczesnego XVII wieku kiedy to holenderscy kolonizatorzy założyli pierwszą osadę na wyspie Manhattan, nadając jej nazwę Nowy Amsterdam. Strategiczna lokalizacja u ujścia rzeki Hudson i obfitość żyznych pól w okolicy przyczyniły się do szybkiego rozwoju osady, co oczywiście nie umknęło uwadze Brytyjczyków. W 19664 odbili oni Nowy Amsterdam, zmieniając nazwę osady na cześć hrabiego Jorku.

Ciekawostka:
Wyspa Manhattan zakupiona została przez Holendrów od zamieszkującego na niej plemienia indiańskiego Lenape w 1626 roku za równowartość 1000 dolarów, wypłacona w tkaninach, ozdobnych koralikach i sprzęcie rolniczym.

Nowy Jork jest jedną z najgęściej zaludnionych aglomeracji na świecie. 8.5-milionowa populacja miasta jest większa niż populacje 39 z 50 amerykańskich stanów.

Okręgi Nowego Jorku
Miasto podzielone jest na 5 jednostek administracyjnych, boroughs, odpowiadające naszym okręgom. Są to: Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn i Staten Island. Mapa okręgów Nowego Jorku.

Każdy z okręgów, z kolei, dzieli się nieoficjalnie na mniejsze, lub większe dzielnice, z których wiele uznawanych jest w całości za atrakcję turystyczną Nowego Jorku.

Manhattan – serce Nowego Jorku
Kolebka NYC, Manhattan, jest centrum administracyjnym i finansowym miasta, jak również Mekka dla turystów. Tutaj właśnie znajduje się największa ilość najbardziej ikonicznych monumentów i atrakcji.

Manhattan jest najgęściej zaludnioną dzielnicą miasta; na stosunkowo małej powierzchni zamieszkuje ponad 1.6 miliona osób. Szacuje się, że dodatkowe 1.3 miliona osób dojeżdża tu codziennie do pracy. Nie dziwi to specjalnie biorąc pod uwagę fakt, iż średnia cena wynajmu dwupokojowego mieszkania na Manhattanie wynosi 3 400 dolarów miesięcznie.

Oprócz wielu instytucji finansowych, skoncentrowanych głównie w południowej części Manhattanu, a zwłaszcza wokół Wall Street, w mieście usytuowana jest również siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, liczne renomowane placówki edukacyjne, muzea i teatry.

Times Square

Times Square, centrum Manhattanu.

Times Square, Central Park, Empire State Building, World Trade Centre Memorial, Grand Central Station, Broadway to tylko niektóre z długiej listy ‘obowiązkowych’ atrakcji Manhattanu.

Manhattan dzieli się na Uptown, Midtown and Downtown Manhattan, czyli miasto górne, centralne i dolne. Bardziej niż ten ogólnikowy podział jednak, liczy się podział na dzielnice. Wall Street, SoHo, TriBeCa, Central Park, Harlem, Upper West Side, Hell’s Kitchen, Chinatown – lista jest długa a każda z dzielnic posiada własny, odrębny charakter i wachlarz atrakcji.

Ogólna mapa dzielnic Nowego Jorku.

Przejrzysty plan urbanistyczny Manhattany ułatwia zwiedzanie miasta na piechotę; dzięki przewidywalnemu usytuowaniu ulic i alej nie jest łatwo się tu zgubić mając do dyspozycji najprostszą nawet mapę miasta, zaś świetnie rozwinięty transport miejski pozwala swobodnie przemieszczać się pomiędzy bardziej oddalonymi od siebie rejonami. Zwiedzanie Nowego Jorku samochodem nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza dla osób odwiedzjących miasto po raz pierwszy.

Ciekawostka:
10 z najbardziej ruchliwych stacji nowojorskiego metra usytuowanych jest na Manhattanie. Przez największą z nich, położoną przy Times Square, przewija się ponad 63 milionów osób rocznie.

Nazwa Manhattan pochodzi z języka plemienia Lenape i oznacza ‘wyspę o wielu wzgórzach’. Istniejące tu pierwotnie wzgórza zostały zrównane z ziemi, aby zrobić miejsce pod budowę szybko rozwijającego się miasta.

Bronx
Najbardziej wysunięty na północ okrąg Nowego Jorku, Bronx, jako pierwszy przyłączony został do aglomeracji Nowego Jorku w formie, w jakiej znamy ją dzisiaj, o wiele wcześniej, niż Brooklyn, Queens i Staten Island.

Znany głownie, i nie zawsze od pozytywnej strony dzięki zamieszkującym go różnym grupom etnicznym, Bronx często omijany jest przez turystów. Nie do końca słusznie jednak, jako że znajduje się na jego wiele terenie wiele ciekawych miejsc. Do największych atrakcji turystycznych Bronxu zaliczają się Ogrody Botaniczne, ZOO oraz ikona ukochanego amerykańskiego sportu, stadion drużyny bejsbolowej Yankee.

Ciekawostka:
O tym, że styl muzyczny i taneczny hip-hop wywodzi się z ulic Bronxu słyszało pewnie wielu. Mało kto wie, że w tym nowojorskim okręgu zrodziła się również salsa, inspirowana rytmami kubańskimi i portorykańskimi.

Brooklyn
Położony na zachodnim krańcu wyspy Long Island, Brooklyn jest nowojorskim okręgiem o największej populacji. Zamieszkuje go 2.6 miliona osób, o dużym zróżnicowaniu etnicznym. Według statystyk, ponad jedna trzecia mieszkańców Brooklynu urodziła się poza Stanami Zjednoczonymi.

Most Brookliński

Spacer po Moście Brooklińskim jest jedną z atrakcji Nowego Jorku.

Brooklyn posiada niemal 50 kilometrowej długości wybrzeże, zaś niewielki półwysep w jego południowej części, Coney Island, jest ulubionym miejscem rekreacji dla wielu nowojorczyków, oprócz plaż znajduje się tu również niezwykle popularne wesołe miasteczko oraz liczne przybytki gastronomiczne.

Ciekawostka:
Na Coney Island znajduje się jedna z najstarszych w Ameryce kolejek górskich. The Cyclon, dostarcza adrenaliny od 1927 roku  wciągnięty został na oficjalną listę zabytków Nowego Jorku.

Queens
Największy pod względem obszaru okrąg Nowego Jorku, Qeens jest domem dla dużych społeczności azjatyckich i latynoskich. Swoisty artystyczny klimat okręgu przyciągał w przeszłości bohemę, zwłaszcza  muzyczną. W Queens zamieszkiwali między innymi Luis Armstrong i Ella Fitzgerald. Dziś, do słynnych rezydentów okręgu zaliczaja się Paul Simon, Tony Bennet i Francis Ford Coppola.

Największą atrakcją turystyczną Queens jest obecnie stadion drużyny bejsbolowej New York Mets (Citi Field). Na terenie okręgu znajdują się też dwa największe lotniska Nowego Jorku: JFK i La Guardia.

Ciekawostka:
Okrąg nazwany został na cześć Katarzyny de Braganza, portugalskiej księżniczki, która poprzez ślub z królem Karolem II, w XVII wieku została królową Anglii, Szkocji i Irlandii.

Staten Island
Najbardziej przypominający amerykańskie przedmieścia okrąg Nowego Jorku, liczy sobie około 470 000 mieszkańców i określany jest przez nich samych często mianem ‘zapomnianego okręgu’ (the forgotten borough), co wskazuje na dosyć krytyczne podejście do polityki miejskiej władz Nowego Jorku jeśli chodzi o Staten Island.

Okrąg połączony jest z Brooklynem i New Jersey mostami, do Manhattanu zaś kursuje regularnie prom.

Statua Wolnosci

Statua Wolności na tle Nowego Jorku.

Staten Island jest głównie dzielnica mieszkalną i nie ma do zaoferowania zbyt wiele turystom. Główne atrakcje to pomnik 9/11 Memorial, Muzeum Staten Island, ogród zoologiczny, Muzeum Tybetu oraz urocza dzielnica St. George. Zdaniem wielu przejażdżka na trasie Staten Island-Manhattan jest atrakcją sama w sobie. 25 minutowa przeprawa stwarza doskonałą okazję do obejrzenia z bliska Statuy Wolności.

Ciekawostka:
Z połączenia promowego do Staten Island korzysta ponad 20 milionów pasażerów rocznie.

Jeden z największych na świecie diabelskich młynów (Ferries wheel) usytuowany jest w St. George, na Staten Island. 

Znajdź wiele praktycznych informacji w oficjalnym przewodniku po Nowym Jorku.Oto Nowy Jork – fakty, dzielnice, atrakcje
Artykuły: Oto Nowy Jork – fakty, dzielnice, atrakcje
Tematy: , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, July 09 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz