Plaże Cascais i Estoril

Portugalia to jeden z niewielu europejskich krajów, w których typowo miejskie wakacje, czy też modne ostatnio city breaks, czyli weekendowe wypady do innego miasta, połączyć można z wypoczynkiem na plaży.

Plaża Torre

Praia da Torre, plaża w Carcavelos, zaledwie 20 km od centrum Lizbony. © Photo: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl.

Już na przedmieściach Lizbony, w zasięgu 20-minutowej przejażdżki samochodem lub podmiejskim pociągiem znaleźc można pierwsze plaże, jeszcze nie tak imponujące, jak te od strony atlantyckiego wybrzeża, jednak jak najbardziej pozwalające na chwilę relaksu w słońcu i morskie kąpiele.

Wynajem samochodu Lizbona, Lotnisko – porównaj oferty

Wiele z najpopularniejszych plaż lizbońskich przedmieść znajduje się na drodze do Cascais, urokliwego miasteczka, które z niewielkiej wioski rybackiej przekształciło się w tętniący życiem ośrodek turystyczny. Położone około 35 km na zachód od Lizbony, Cascais  oferuje szeroki wybór plaż, od dużych i gwarnych, piaszczystych plaż, po kameralne, skaliste zatoczki. Rodziny z dziećmi, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, czy też amatorzy sportów wodnych – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze plaże rejonu Cascais – Estoril.

Praia de Santa Marta – bajkowe widoki tuż przy marinie Cascais
Charakterystyka: spokojna lokalizacja, malownicze położenie, skaliste zejście do wody

Plaża Santa Marta Cascais

Przylegająca do mariny Cascais, będącej samą w sobie atrakcją turystyczną, plaża Santa Marta (praia po portugalsku oznacza właśnie plażę) jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Cascais. Nie jest to typowa piaszczysta plaża, a raczej dosyć głęboka skalista zatoka. W zależności od poziomu wody może tu być bardzo mało, lub wcale piasku, co z pewnością jest zaletą dla tych z turystów, którzy po prostu nie znoszą uczucia piasku między palcami o stóp.

W zatocze usytuowane są bardzo interesujące z architektonicznego punktu widzenia budowle, w tym eklektyczny, XIX wieczny pałacyk szlacheckiej rodziny Castro Guimarães, pełniący obecnie funkcję muzeum, utrzymana w podobnym stylu rezydencja Casa Santa Marta oraz latarnia morska pod patronatem św. Marty właśnie. Latarnia wkomponowana jest w butikowy hotel.

Zatoka przedzielona jest na dwie części mostem - zobacz mapę. Jej najbardziej wysunięta na północ część często wysycha podczas odpływu. Można wtedy przenieść się do skalistej części południowej. Wymaga to zejścia po dosyć stromych schodkach. Sama plaża jest bardzo skalista, niewskazana więc dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Nie jest również idealna dla turystów, którzy chcieliby poczuć siłę fal oceanu: woda jest tu bardzo spokojna, wręcz stojąca, a przez bliskość mariny często również nieco zanieczyszczona.

Plaża Santa Marta nie jest plażą strzeżoną.

Znudzeni plażowaniem mogą udać się na spacer po pobliskiej marinie, obfitującej  w restauracje i kafejki, lub do miejskiego parku Macheral Carmona, który z pewnością zachwyci dzieci. Znajduje się tu duży plac zabaw, zaś po zacienionych alejkach przechadzają się pawie i kaczki.

Praia dos Pescadores, czyli Plaża Rybaków
Charakterystyka: centralne położenie na wprost Hotelu Baia

Plaża Pescadores Cascais

Najbardziej centralnie położona plaża Cascais, usytuowana przy Hotelu Baía (zobacz mapę) nosi nazwę Praia dos Pescadores. Tu właśnie cumują łodzie miejscowych rybaków. Plaża posiada szeroki pas piasku oraz łagodne zejście do wody. Niestety odpady z połowów wyrzucane do wody, jak również zapach paliwa do łodzi, sprawiają że często nie zachęca ona do kąpieli.

Niewątpliwą zaletą Plaży Rybaków jest jednak bliskość gwarnego centrum turystycznego Cascais.

Praia da Rainha – Plaża Królowej
Charakterystyka: niewielkich rozmiarów, centralnie położona

Plaża Rainha Cascais

Kierując się dalej w kierunku wschodnim, wzdłuż wybrzeża Cascais, znajdziemy niewielką plaże, będącą w przeszłości prywatna plażą królowej Amelii, żony ostatniego monarchy Portugalii. Ograniczona z dwóch stron klifami, Praia da Rainha, mogłaby być dosyć ustronnym miejscem, gdyby nie bliskość do centrum miasta (mapa). Tuż nad plażą przebiega piesza promenada, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się również liczne restauracje. Często spotkać można tu również ulicznych artystów.

Paredão – nadmorska promenada pomiędzy Cascais i Estoril 
Urodę wybrzeża Cascais najlepiej podziwiać można przechadzając się blisko 3-kilometrowej długości nadmorską promenadą łącząca Cascai i Estoril. Jest ona idealnym miejscem na spacer o zachodzie słońca, czy poranny bieg. Wzdłuż deptaka zainstalowane są sprzęty do ćwiczeń. Promenadą, zwaną lokalnie Paredão, dotrzeć można do wielu innych okolicznych plaż.

Praia da Conceicão i Praia da Duquesa
Charakterystyka: sporych rozmiarów, centralnie usytuowane plaże, możliwość uprawiania sportów wodnych

Plaża Duquesa

Na zachodnim krańcu deptaka znajduje się Praia da Conceição. Podobnie jak przylegająca do niej Plaża Hrabiny (Praia da Duquesa), jest to duża, piaszczysta plaża o doskonałej infrastrukturze.

W specjalnych strefach można tu wynająć leżak i parasol, wzdłuż plaży zaś mieszczą się liczne restauracje i kafejki, serwujące tradycyjne portugalskie dania, jak i typowo plażowe przekąski. Obydwie plaże oferują ułatwienia dla osób o ograniczonej sprawności, lub dla wózków dziecięcych.

Na obydwu też można spędzić aktywnie czas, na przykład wynajmując rowery wodne, lub deski do stan up paddle (SUP). Brak fal nie pozwala niestety na uprawianie tradycyjnego surfu w tej część wybrzeża Cascais. Spokojne wody są za to idealną lokalizacja dla pływającego dmuchanego kompleksu rekreacyjnego, w którym bezpośrednio na wodzi unoszą się trampoliny, tory przeszkód i zjeżdżalnie.

Obydwie plaże są strzeżone.

Basen oceaniczny pomiędzy Cascais i Estoril
Charakterystyka: beton zamiast piasku

Piscina Oceanica

Spacerując promenadą dalej na wschód od Cascais, natkniemy się na tzw. basen oceaniczny (po portugalsku piscina oceânica).

Ta betonowa struktura wykorzystuje wody oceanu, aby stworzyć swego rodzaju oczko wodne. Oprócz tego, iż woda w nim jest o wiele spokojniejsza i pozbawiona fal, również szybciej się nagrzewa. Basen oceaniczny to idealne rozwiązanie dla osób nie znoszących piasku.

Dla większej wygody użytkowników, w sezonie letnim skorzystać tu można z leżaków i parasoli (oczywiście odpłatnie). W pobliżu znajduje się bar serwujący posiłki. Zobacz usytuowanie basenu oceanicznego na mapie.

Praia das Moitas – surf w Cascais
Charakterystyka: przy sprzyjającej pogodzie oferuje warunki do surfowania

Plaża Moitas Cascais surf

Pomiędzy względnie chronionymi przed wiatrem plażami Cascais, Praia das Moitas jest jedną z niewielu pozwalającą na uprawianie surfu.

Przy sprzyjającej pogodzie surfować mogą tu początkujący i średnio-zaawansowani amatorzy tego sportu.

Aby doświadczyć w prawdziwie dużych fal, warto udać się na plażę Guincho, mieszczącą się już na Atlantyckim wybrzeżu, około 6 km poza centrum. Praia do Guincho niezwykłej, dzikiej urody, uważana jest za jedna z najlepszych plaż dla surferów i kitesurferów w Europie.

Zobacz położenie Praia das Moitas na mapie.

Praia do Tamariz – na wprost kasyna Estoril
Charakterystyka: duża, piaszczysta, bezpieczna, łatwy dostęp

Plaża Tamariz Estoril
© Photo: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl.

Nazwa Praia do Tamariz odnosi się do odcinka wybrzeża usytuowanego naprzeciwko słynnego kasyna i ogrodów Estoril, miejscowości położonej około 3 km na wschód od Cascais.

Jest to dosyć szeroka plaża, charakteryzująca się łagodnym zejściem do wody, dzięki czemu świetnie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Plaża położona jest w pięknej scenerii i doskonale utrzymana.

Warto pamiętać jednak, iż Estoril uchodzi za jedną z najelegantszych miejscowości w okolicy, co przekłada się na poziom cen w nadmorskich restauracjach i kawiarniach. Praia do Tamariz położona jest tuż przy wyjściu ze stacji kolejowej Estoril (pociąg z Lizbony) – zobacz lokalizację na mapie.

Znajdź wiele informacji praktycznych na Visit Cascais, oficjalnym portalu miasta.

Plaża w Carcavelos
Charakterystyka: obszerna plaża (największa na linii Lizbona-Cascais), doskonale zagospodarowana, łatwy dostęp dla wózków dziecięcych i inwalidzkich, dobra lokalizacja dla rodzin z dziećmi.

Miej więcej w połowie drogi pomiędzy Lizboną i Cascais, także na trasie podmiejskiej kolejki, mieści się jedna z najpopularniejszych plaż w rejonie portugalskiej stolicy. Kusi zarówno rozmiarem – mierzy ponad 1.5 km długości, miękkim piaskiem, lazurową wodą jak i doskonałymi warunkami do uprawiania surfu. Zwolennicy tego sportu, jak i amatorzy, znajdą w Carcavelos wiele szkółek surfu i bodyboardingu oraz wypożyczalnie sprzętu i pianek.

Plaża w Carcavelos jest doskonale zagospodarowana; oferuje między innymi boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci w formie statku oraz mini zjeżdżalnię linową.

atrakcje dla dzieci w Carcavelos

Atrakcje dla dzieci w Carcavelos.

Wzdłuż plaży znaleźć można wiele restauracji, kafejek i barów, a także toalety i prysznice, co czyni z niej idealne miejsce na spędzenie całego dnia. Warto pamiętać jednak, iż latem, w godzinach południowych lepiej jest schronić się przed słońcem. Jeśli nie korzystasz z parasoli do wynajęcia, zadbaj o zaopatrzenie się we własny: o oparzenia słoneczne, a nawet udar naprawdę tu nietrudno.

Cascais – wycieczki z Lizbony
Dla osób znużonych gwarem Lizbony, Cascais jest idealnym celem jednodniowej wycieczki.

Dostać się tu można pociągiem podmiejskim odchodzącym ze stacji Cais do Sodré w Lizbonie. Pokonanie około 35 km odległości zajmuje od 30 do 40 minut. Pociągi kursują co 20-30 minut, cena biletu w jedną stronę wynosi 2.25 euro. Doliczyć należy jeszcze jednorazowy koszt 0.50 euro za doładowywana kartę Viva Viagem.

Samochodem z Lizbony do Cascais dostać można się autostradą A5, lub widokową nadmorską trasą N6, powszechnie znaną jako Marginal.

Wynajem samochodów Lizbona (lotnisko) - porównaj ofertyPlaże Cascais i Estoril
Artykuły: Plaże Cascais i Estoril
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, December 28 2021

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz