Pogoda na Gran Canaria

Trzecia największa z Wysp Kanaryjskich, Gran Canaria, jest jedną z najpopularniejszych destynacji w archipelagu.

Gran Canaria – wynajem samochodów na Lotnisku Las Palmas

Odwiedza ją około 4 milionów turystów rocznie. Dane statystyczne sektora turystycznego wskazują iż najmniej odwiedzających notuje się w maju i czerwcu, najwięcej zaś jesienią i zimą (pomiędzy listopadem i styczniem), jak również wczesną wiosną. Wynika to z faktu, iż obdarzone łagodnym klimatem Wyspy Kanaryjskie wydają się szczególnie atrakcyjnym – i niezbyt oddalonym - miejscem wypoczynku właśnie kiedy większość Europy zmaga się z nieprzyjazną pogodą.

Zobacz, jakich krajobrazów oczekiwać na Gran Canaria:

Poniżej przedstawiamy ogólną charakterystykę klimatu na Gran Canaria o poszczególnych porach roku. Planując urlop, warto jest jednak pamiętać, iż jak w przypadku innych wysp archipelagu, duży wpływ na warunki pogodowe ma lokalizacja na wyspie. Gran Canaria posiada dosyć zróżnicowane lokalne mikroklimaty. Na wybrzeżu odczuwalny jest łagodzący wpływ oceanu. W górzystych, centralnych rejonach wyspy, rejestrowane są o wiele większe amplitudy temperatury, zarówno dzienne, jak i  w skali rocznej.

Różnić się mogą one znacznie pomiędzy wybrzeżem północnym, wystawionym na wpływy silnych wiatrów znad Atlantyku, które zatrzymywane przez masyw górski w centralnej części Gran Canaria, nie docierają z kolei na południe. Północ jest więc generalnie bardziej wietrzna i wilgotna, podczas, gdy w południowej części wyspy, nie tak bardzo przecież odległej od wybrzeża Afryki, powietrze jest znacznie suchsze i cieplejsze.

Przed wylotem na Gran Canarie, zawsze warto jest skonsultować lokalne warunki pogodowe z wiarygodnym źródłem.

Prognoza pogody dla Gran Canaria według BBC.

Gran Canaria wiosną
Wiosna przybywa do Gran Canaria wcześnie, bo już w połowie lutego, kiedy to temperatury w ciągu dnia sięgają 17-18 stopni Celsjusza, nierzadko przekraczając nawet 20°C w południe.

Wiosna na Gran Canaria

Gran Canaria wiosną.

W połowie maja już, słupki rtęci często wskazują nawet 30°C, co dla większości odwiedzających jest gwarancją przyjemnego wypoczynku.

Średnia liczba godzin słonecznych rośnie z 6 w lutym, do 7 w maju. Warto pamiętać jednak, iż w północnej części wyspy występuje zawsze większe ryzyko zachmurzenia.

Bliskość Afryki sprawia, iż Gran Canaria wystawiona jest na oddziaływanie wiatrów znad Sahary, zwanych calima, które wywoływać mogą burze piaskowe. Choć nieprzyjemne (zwłaszcza dla alergików i astmatyków), nie trwają one jednak długo.

Niewątpliwą zaletą wiosennego urlopu na Gran Canaria jest możliwość podziwiania bujnej roślinności wyspy, która, choć nie zamiera na okres zimowy, wiosną jest szczególnie atrakcyjna, dzięki wszechobecnym kwiatom.

Poznaj więcej szczegółów pogody na Gran Canaria (grafik pogodowy dla Las Palmas).

Temperatura wody na poziomie 18-19°C dla większości wczasowiczów jest jednak ciągle jeszcze niezbyt komfortowa. Ocena wokół Gran Canaria zaczyna ogrzewać się od połowy maja.

Luty jest ciągle względnie 'mokrym miesiącem'. Występuje w nim średnio 6 dni deszczowych. W maju prawdopodobieństwo opadów jest już znikome.

Lato na Gran Canaria
Pomiędzy majem i wrześniem robi się na Gran Canaria gorąco. W sierpniu temperatury często sięgają tu nawet 40 °C. Bryza od oceanu przynosi zdecydowanie ulgę, jednak południowe wybrzeże wyspy, gdzie koncentruje się większość ośrodków wypoczynkowych, jest jednak zdecydowanie bardziej upalna, niż północ. Letnie noce są niezwykle przyjemne, jako że temperatura wówczas nie spada praktycznie poniżej 20 stopni. Idealnie nadają się więc one na spacery, czy kolacje na świeżym powietrzu.

Temperatura wody rośnie znacznie, do około 23/24 °C w sierpniu. Ilość godzin słonecznych wzrasta z 9 w czerwcu, do 10 w lipcu i sierpniu.

Opady deszczu na Gran Canarii praktycznie nie występują latem.

Gdzie najwięcej słońca na Gran Canaria?
Gran Canaria uznawana jest za jedno z najsłoneczniejszych miejsc na ziemi. Słońce świeci tu przez ponad 3000 godzin rocznie. Najdłużej można się nim cieszyć południowym wybrzeżu, gdzie skupiają się najpopularniejsze ośrodki wypoczynkowe Gran Canaria, w tym Paspalomas i Playa del Ingles, Puerto Mogan, Aguineguin i Puerto Rico.

Ciepła jesień na Gran Canarii
Pomimo iż wrzesień uważany jest zazwyczaj za miesiąc jesienny, na Gran Canarii jest on tak ciepły jak sierpień. Dopiero w październiku odczuwalny jest znaczny spadek temperatury, kiedy to w ciągu dnia słupki rtęci wskazują zazwyczaj około 21-23 stopni Celsjusza, oraz znaczne ochłodzenie nocą.

Wraz ze spadkiem temperatury wzrasta ryzyko opadów. W listopadzie oczekiwać można już około 8 dni deszczowych.

Temperatura wód oceanu, z drugiej strony, długo pozostaje wysoka (około 22-23), co sprawia, iż jesień jest doskonałą pora roku na odwiedzenie Gran Canarii.

Zima – szczyt sezonu turystycznego na Gran Canarii
Pomimo iż grudzień i styczeń są najchłodniejszymi miesiącami na Gran Canaria, ewidentny kontrast pomiędzy pogodą na Wyspach Kanaryjskich oraz w Europie kontynentalnej, a zwłaszcza w jej centralnej i północnej części sprawiają, iż wielu wczasowiczów decyduje się na odwiedzenie archipelagu o tej właśnie porze roku.

W grudniu temperatury w ciągu dnia na Gran Canaria utrzymują się zazwyczaj na poziomie 19-22°C. Styczeń jest nieznacznie chłodniejszy. Kanaryjska 'zima' najbardziej odczuwana jest nocą, kiedy to temperatury spadają do około 15°C.

W górzystej, centralnej części wyspy temperatury są zazwyczaj znacznie niższe, możliwe są również opady śniegu. Pokryw śnieżna jest tu zresztą normą na wysokościach przekraczających 900 m n.p.m.

W grudniu i styczniu średnia ilość godzin słonecznych wynosi 6 i, jak jest już to regułą, w północnej części wyspy  zachmurzenie jest o wiele większe.

Opady deszczu są rzadkością na Gran Canarii w sezonie zimowym. W grudniu oczekiwać można średnio 5 dni deszczowych, w styczniu zaś, jedynie 3.

Oficjalny portal turystyczny Gran Canaria pomoże Ci lepiej zaplanowac wakacje na tej z Wysp Kanaryjskich.Pogoda na Gran Canaria
Artykuły: Pogoda na Gran Canaria
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, May 13 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz