Pogoda w Islandii
Pogoda jest czynnikiem, na który warto jest zwrócić uwagę planując odwiedzenie Islandii. Surowy klimat może utrudnić, lub wręcz uniemożliwić zwiedzanie.
Wynajem samochodów Reykjavik, Lotnisko Keflavik – porównaj oferty i rezerwuj online
Ten nordycki kraj, cieszący się coraz większą popularnością, jako destynacja turystyczna, położony jest na północny Atlantyku; jego klimat kształtowany jest więc przez co biegun północny oraz ciepły prąd zatokowy.
Krajobrazy Islandii.
W przeciwieństwie do tego, co mogłaby sugerować nazwa angielska, Iceland (czyli Kraj Lodu) oraz pomimo położenia w zasięgu klimatu podbiegunowego, ten kraj-wyspa, tylko przez część lodu pokryty jest śniegiem. Pomimo, iż bliskość Arktyki nie pozwala, aby średnie temperatury roczne przekraczały 6-7 ⁰C, prąd zatokowy łagodzi w znacznej mierze klimat, przynosi obfite opady i sprzyja rozwojowi roślinności, dzięki czemu w pejzażach Islandii często dominuje soczysta zieleń.
Choć klimat Islandii jest łagodniejszy, niż w innych miejscach na ziemi położonych w tej samej szerokości geograficznej, nie należy go bagatelizować planując wojaże w tym kraju. Dowiedz się, poniżej, jakich warunków pogodowych oczekiwać należy o różnych porach roku. Te, dosyć ogólnie, podzielić można na porę letnią i porę zimową, z jedynie nieznacznymi wariacjami wiosną i jesienią.
Islandia latem
Podczas najcieplejszych miesięcy na Islandii, w lipcu i sierpniu, średnie temperatury wynoszą 10-13⁰C, co nie oznacza, iż w momentach największego natężenia słońca, nie osiągną nawet do 25⁰C. Trudno jest jednak liczyć na cieple lato w Islandii w rozumieniu tego stwierdzenia znanym z naszej strefy klimatycznej. Krótki rękaw to rozwiązanie zazwyczaj dla najbardziej zahartowanych.
Wyświetl grafik klimatu Reykjaviku, stolicy Islandii.
Najbardziej wyrazistą charakterystyką islandzkiego lata jest wyjątkowo długi dzień, mogący trwać nawet do północy. Białe noce, bo tak ten fenomen jest określany, są atrakcją samą w sobie. Pozwalają również lepiej wykorzystać czas na zwiedzanie tego kraju i podziwianie niezliczonych atrakcji przyrodniczych, nie ryzykując, iż niektóre drogi okażą się oblodzone i nieprzejezdne, a często wręcz zamknięte dla ruchu.
Lato w Islandii to idealna pora na piesze wędrówki niezliczonymi trasami trekkingowymi oraz podziwianie tutejszych krajobrazów.
Ci z turystów, którzy chcieliby zaobserwować jeden z najbardziej fascynujących fenomenów niebieskich, czyli zorzę polarną w Islandii, latem nie będą mieć ku temu okazji.
Latem, dzięki obfitym deszczom, źródła, strumienie i wodospady Islandii napełniają się wodą, gwarantując unikalne widoki.
Warto też mieć na uwadze fakt, iż latem silny wpływ Golfstromu (prądu zatokowego) czyni pogodę na Islandii dość niestabilną. W przeciągu zaledwie godziny odczuć tu można zarówno okresy silnego słońca, wiatru, jak i obfitego deszczu. Tak kapryśne i trudne do przewidzenia warunki pogodowe wymagają odpowiedniego ubrania i obuwia.
Odwiedzić Islandię zimą
Zima na Islandii wiążą się ze średnimi temperaturami na poziomie 0⁰C oraz bardzo krótkie dni z zaledwie 4-5 godzinami słońca. Oprócz ograniczonego czasu na zwiedzanie, liczyć się należy również z możliwością wystąpienia silnych wiatrów i opadów śniegu, które uniemożliwią zwiedzanie. Często drogi w centralnej części Islandii zostają zamknięte ze względów bezpieczeństwa podczas ostrzeżenia o spadku temperatur i zamieciach śnieżnych.
Zaletą niskich temperatur na Islandii są unikalne śnieżne krajobrazy, z zamarzniętymi jeziorami, strumieniami i wodospadami.
Islandia zimą.
Najniższe temperatury na Islandii rzadko spadają poniżej - 4, - 5⁰C.
Największą atrakcją zimową Islandii i argumentem na korzyść odwiedzenia tego kraju właśnie o tej porze roku jest możliwość zaobserwowania zorzy polarnej.
Aurora borealis, Islandia.
W Islandii działa wielu operatorów turystycznych wyspecjalizowanych w obserwacji zorzy polarnej.
Znajdź więcej praktycznych informacji na oficjalnej stronie turystycznej Islandii.
Tematy: islandia, pogoda-na-islandii, klimat-islandii
Ostatnia modyfikacja: Thursday, May 02 2019