Pogoda na Malcie

Pogoda na usytuowanej  na południe od Sycylii Malcie jest uosobieniem typowego klimatu śródziemnomorskiego. Cechują go gorące lata oraz łagodne, i nieco deszczowe zimy.

 

Podobnie jak w przypadku innych wysp, czy archipelagów – archipelag maltański składa się z trzech dużych wysp (Malta, Gozo i Comino), jak również z szeregu niezamieszkanych wysepek – lokalny klimat kształtowany jest przez działanie morza. Oznacza to małe amplitudy dzienne temperatur oraz brak zarówno ekstremalnego upału, jak i chłodu.

Lato na Malcie
Dla osób nieprzepadających za temperaturami powyżej 30°C, idealnym miesiącem na odwiedzenie Malty jest czerwiec. Temperatury dzienne utrzymują się tu wówczas na poziomie 23-25°C, słońce świeci przez około 10 godzin dziennie, zaś temperatura wody przekracza już 22°C. W lipcu i sierpniu osiągnie ona nawet 26°C, jednak liczyć się też należy ze wzrostem temperatury, w porywach do 30°C. W okresach wysokiej wilgotności, około 30-topniowe temperatury mogą być nie najlepiej znoszone przez niektórych turystów.

Prawdziwie niekomfortowe odczucia i niecharakterystycznie wysoką temperaturę rejestruje się jedynie na Malcie przy występującym tu sporadycznie wietrze sirocco, wiejącym znad Afryki Północnej. Niesie on ze sobą masy gorącego i bardzo suchego powietrza, a czasem również burze piaskowe.

Malta jest doskonale nasłoneczniona;  w sezonie letnim słońce świeci tu nawet przez 12 godzin na dobę, deszcz zaś praktycznie nie występuje w lipcu i sierpniu.

Znajdź więcej szczegółów na temat pogody na Malcie.

Urlop poza sezonem – Malta jesienią i wiosną
Wiatr sirocco odczuwalny może być również jesienią i wiosną. Podnosi on wówczas czasowo temperatury, które zazwyczaj utrzymują się na poziomie 14-20°C  pomiędzy marcem i majem oraz średnio 25 we wrześniu, 21 w październiku i już zaledwie 17 w listopadzie.

Wiosna, choć w swojej początkowej fazie jeszcze nieco chłodnawa, jest niezwykle przyjemnym okresem na Malcie. Wyspa pokrywa się wówczas soczystą zielenią i kwitnącymi dzikimi kwiatami.

Malta wiosną

Wiosna na Malcie.

Jesień z kolei przez cały niemal wrzesień oraz czasem również w pierwszej połowie października, jest wspomnieniem ciepłego lata. We wrześniu temperatury na Malcie utrzymują się w granicach 25-28 stopni, temperatura wody zaś w okolicach 26°C. Kąpieli morskich na Malcie zażywać można z powodzeniem również w październiku, pomimo nieznacznego ochłodzenia zarówno wody, jaki i powietrza. Roczna średnia temperatura wód otaczających Maltę, Gozo i Comino jest najwyższa w całej Europie i wynosi 20°C, przekraczając ten poziom pomiędzy czerwcem a listopadem.

Dopiero listopad przypomina o nadciągającej zimie spadkiem temperatury powietrza poniżej poziomu 20°C.

Malta zimą
Zima na Malcie jest bardzo łagodna ze średnimi temperaturami pomiędzy 13 a 14°C w grudniu i lutym (grudzień jest najcieplejszym miesiącem zimowym). Głównym wyznacznikiem tej pory roku są opady deszczu (najintensywniejsze, jeżeli chodzi o ilość dni deszczowych w miesiącu)w grudniu.

Jako że temperatury na Malcie jedynie sporadycznie spadają poniżej 10°C  opady śniegu są w tym archipelagu niezwykle rzadkie, praktycznie niewystępujące. 

Przygotuj podróż na Maltę - skorzystaj z oficjalnego przewodnika turystycznego Visit Malta.Pogoda na Malcie
Artykuły: Pogoda na Malcie
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, May 07 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz