Klimat São Miguel – pogoda na Azorach

Portugalski archipelag Azorów położony na Atlantyku cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jako destynacja turystyczna.

Dzięki swym urzekającym, zielonym krajobrazom, przyciąga zwłaszcza miłośników pieszych wędrówek oraz turystów preferujących odpoczynek na łonie natury.

Pajzarze Sao Miguel

Pajzarze największej wyspy archipelagu Azorów, São Miguel.

Azory oferują doskonałe warunki do uprawiania wielu wielu form aktywności na świeżym powietrzu – oprócz trekkingu, także jazdy rowerem, jazdy konno oraz rozlicznych sportów wodnych. Ci mniej aktywni nacieszyć tu będą mogli oczy bujną przez cały rok zielenią i błękitem wód Atlantyku podczas wycieczek samochodem scenicznymi trasami wiodącymi wzdłuż wybrzeża.

Wynajem samochodów na Lotnisku Ponta Delgada – porównaj oferty

Główna droga dostępu na Azory, to Lotnisko Ponta Delgada, położone na największej wyspie archipelagu, São Miguel.

Sprawdź, jakiej pogody oczekiwać można na São Miguel o różnych porach roku. Pamiętaj, iż jak często dzieje się w przypadku destynacji wyspiarskich, pogoda tu jest bardzo zmienna; przed wyjazdem, sprawdź zawsze zaktualizowną prognozę pogody z wiarygodnego źródła, na przykład na stronie Portugalskiego Instytutu Meteorologicznego

Pogoda na São Miguel
Pogodę na Azorach, leżących w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego kształtuje w znacznej mierze ciepły Prąd Zatokowy, czyli Golfstrom. To on właśnie sprawia, iż temperatury na Azorach pozostają łagodne przez cały rok.

Z połączenia wpływu Golfstromu z lokalizacją na oceania wynika łagodny i wilgotny klimat, z częstymi okresami intensywnego zachmurzenia i opadów.

Klimat São Miguel latem
Lato to zdecydowanie najlepsza pora na odwiedzenie Azorów, zwłaszcza przez turystów planujących spędzanie czasu na świeżym powietrzu. W lipcu i sierpniu pogoda jest najstabilniejsza, temperatura zaś najwyższa. Za dnia wynosi ona  od 17°C i 18°C em w lipcu i sierpniu, odpowiednio, do 24°C i 25°C  w tych samych miesiącach.

Czerwiec, lipiec i sierpień to najbardziej 'suche' miesiące na São Miguel. Nawet wtedy jednak, i w pozornie słoneczne dni o bezchmurnym niebie, należy byc przygotowanym na gwałtowną zmianę pogody. Odzież przeciwdeszczowa jest obowiązkowym elementem garderoby na Azorach. Na szczęście opady latem są zazwyczaj przejściowe i niezbyt intensywne.

Sao Miguel jesienią
Prawdopodobieństwo opadów, zarówno, jak ich intensywność wzrastają znacząco od września poczynając.

Wrzesień jest jeszcze nadal miesiącem stosunkowo ciepłym, o średniej temperaturze za dnia na poziomie 21°C. We październiku spada ona do 19°C, w listopadzie wynosi zaś jedynie 18°C.

Jesień jest najlepszym okresem na wyprawy nurkowe na Azorach. Pomimo niższej temperatury powietrza, temperatura wody jest tu wówczas najwyższa na przestrzenie roku sięgając aż 25°C. Także widocznośc pod wodą jest najlepsza właśnie jesienią.

Nurkowanie w Vila Franca, Sao Miguel.

Zima na São Miguel
Pomimo iż temperatury zimą na Azorach zaliczają się do najłagodniejszych w całej Europie, częste opady i duże zachmurzenie mogą utrudnić, lub wręcz uniemożliwić zwiedzanie wysp. Grudzień, styczeń i luty można wykorzystać jednak na zapoznanie się z ofertą kulturalną stolicy wyspy, Ponta Delgada (warto skorzystać wtedy również z niskim, posezonowych, cen wszelkiego rodzaju usług turystycznych).

Ponta Delgada

Urokliwe centrum Ponta Delgada.

Średnie temperatury na São Miguel (Ponta Delgada) zimą wahają się pomiędzy 13°C i 15°C. Luty jest najzimniejszym miesiącem roku na Sao Miguel.

Wiosna na Azorach (São Miguel)
Dni stają się zauważalnie cieplejsze na Sao Miguel pod połowy marca poczynając. Nadal liczyc się jednak należy z częstymi opadami deszczu oraz silny wiatrem, który utrudnić może wędrówki po wyspie.

Wody oceanu okalającego Azory są najchłodniejsze w marcu. Ich temperatura wynosi wówczas średnio 17°C.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat turystyki na Sao Miguel w oficjalnym przewodniku po Azorach.Klimat São Miguel – pogoda na Azorach
Artykuły: Klimat São Miguel – pogoda na Azorach
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, September 20 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz